XV століття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Навігація для століття

15 століття — останнє століття Середньовіччя, епоха Відродження, початок Великих географічних відкриттів.

Події[править]

Баталія при Кресі в ході 100-літньої війни.

Світова історія[править]

Історія Європи[править]

  • Перші офіційні відомості про появу козаків у пониззі Дніпра.
  • інтенсивне господарського освоєння українських земель на Подніпров’ї і Задніпров’ї[1].
  • Падіння (захоплення турками) Константинополя, зникнення з карти Європи Візантії. Після падіння Візантійської імперії європейські міста розпочинають енергійні пошуки сільськогосподарських ринків, які б компенсували для них втрату візантійського зерна та худоби. Актуальності проблемі додає швидке зростання чисельності населення європейських міст, зачеплених розвитком буржуазних відносин. Внаслідок цього європейська торговельна кон’юнктура складається таким чином, що динаміка зростання цін на сільськогосподарську продукцію швидко прогресує, і триває цей процес доволі довго. Так, навіть за другу половину XVI ст. ціни на зерно на європейських ринках виросли в 3—5 рази[1]..
  • нове економічне закріпачення: повторне впровадження кріпацтва, а також посилення його форм там, де воно існувало раніше. Негативні наслідки європейського економічного піднесення зазнали також селяни Галичини та Західного Поділля. Тут уже на рубежі XV—XVI ст. активно впроваджується так званий фільварковий тип господарювання[1][2].
Війни

Історія Англії[править]

Винаходи і відкриття[править]

Відомі особи[править]

Спалення Савонароли у 1498 р.

Літератори[править]

Альберті Леон-Баттіста

Гуманісти Італії[править]

Відомі скульптори[править]

Відомі архітектори[править]

Художники Італії (кватроченто)[править]

Андреа Мантенья,« Розстріл Святого Себастьяна»

Художники інших країн[править]

Відомі графіки[править]

Див. також[править]

Примітки[править]

  1. а б в г Сподівання та розчарування від народження нової Вітчизни//Енциклопедичне видання у 6-ти томах «Україна: хронологія розвитку», видавництво «Кріон»
  2. Перехід решти українських земель у 1569 р. до складу Корони Польської стимулює поширення й на них кріпацтва, щоправда не в таких потворних масштабах, як це мало місце на західноукраїнських землях. Так, якщо в Галичині панщина сягала 3—6 днів на тиждень, то, скажімо, на землях Південної Київщини кількість днів обов’язкового відробітку на пана могла коливатися від одного до максимум трьох днів на тиждень. Там само.

Посилання[править]

Джерела[править]

* Категорія:2 тисячоліття