Юрист

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Infobox occupation

Юри́ст[1], укр.: правни́к[2][3], правознавець[4][5], розм. правовик[6] (від лат. «ius» — «право») — фахівець, який має професійні правові знання у галузі юридичних наук, законодавства і практики його застосування.

Юридичні професії

Першими юристами можна назвати римських жерців — понтифіків. Вони заклали основи правового регулювання суспільного життя, створили широку базу прецедентів. Лише декілька століть опісля юриспруденція сформувалася як наука. Сучасне поняття «юрист» об'єднує всіх людей, що займаються різноманітною професійною юридичною діяльністю, а саме — суддів, слідчих, прокурорів, нотаріусів, юрисконсультів, адвокатів.

Класні чини

В Україні, та у деяких державах колишнього СРСР (Російська Федерація, Білорусь, Казахстан та інші) у органах прокуратури та юстиції використовуються відповідні класні чини:

Крім того, у СРСР існував найменший молодшого юриста. Цей чин не потрапив у 1991 році до переліку класних чинів України[7][8], але присутній в інших країнах (наприклад у Російській Федерації).

Професійне свято

Докладніше: День юриста

У багатьох країнах є професійні свята юристів. Наприклад, в Україні «День юриста» святкують 8 жовтня. Існують також свята окремих категорій юристів (День працівників прокуратури, День працівників суду, День адвокатури, День нотаріату).

Див. також

Примітки

Джерела

  • Бігун В. С. Юридична наука і професорсько-викладацький склад юридичних навчальних закладів ФРН та України: порівняльний аналіз принципових підходів // Часопис КУП. — 2005. — № 3.
  • Бігун В. С. Юридичні форуми і блоги як середовища субкультури юристів (2006) // ЮГ. — 2006. — № 13.
  • Бігун В. С. Інформаційний образ сучасного юриста: 7 критичних рис // ЮГ. — 2006. — № 13.

Література

  • Інтелектуальна культура юриста: філософсько-психологічне обгрунтування : моногр. / Ю. М. Занік ; Львів. ін-т внутр. справ при Нац. акад. внутр. справ України. — Л. : БаК, 2002. — 100 c. — Бібліогр.: с. 93-99.
  • Юрист // Шаблон:Юридична енциклопедія

Шаблон:Prof-stub Шаблон:Stub-metaКатегорія:Незавершені статті з права Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied Шаблон:Портали

Категорія:Юристи Категорія:Правознавство Категорія:Юридична практика Категорія:Юридичні професії