Червоне море

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Море Баб-ель-Мандеб, Південні ворота Червоного моря Червоне море

Червоне море (араб. البحر الأحمرBahr el-Ahmar) — частина Індійського океану, між Африкою і Аравійським півостровом; Баб-ель-Мандебською протокою й Аденською затокою сполучене з океаном. На півночі має Синайський півострів, затоку Акаба і Суецьку затоку (з якої прямує Суецький канал).

Історична довідка

Існують декілька версій походження назви Червоного моря.

Перша версія пояснює походження назви цього моря від неправильного читання семітського слова, що складається з трьох букв: «х», «м» і «р». З цих букв у стародавніх написах складено ім'я семітського народу — хим'ярити, — жили у Південній Аравії до її завоювання арабами. У стародавній південноаравійській писемності короткі голосні звуки графічно не зображувалися на письмі. Тому з'явилося припущення, що при розшифровці арабами південноаравійських написів поєднання «х», «м» і «р» було прочитано як арабське «Ахмар» (червоний).

Інша версія ставить назву моря в залежність від тієї чи іншої частини світу. В міфічних переказах багатьох народів світу сторони світу пов'язані з певними колірними відтінками. Наприклад, червоний колір символізує південь, білий — схід, чорний (в деяких народів Азії) — північ. Звідси назва «Чорне море» означає не «море з темною, чорною водою», а «море, що знаходиться на півночі». Адже турки називали це море Кара-Деніз, стародавні племена, що розмовляли іранськими мовами, — Ахшав (темне), а скіфи Тама, що також пов'язане зі значенням «темний». Що стосується Червоного моря, то слово «червоний», мабуть, вказує на його південне розташування, а зовсім не на колір морської води.

Один з перших описів Червоного моря склав у II столітті до н. е. грецький історик і географ Агатархід Кнідський у своїй роботі «Про червоне море (Еритрейське)». В XVI столітті допускалася назва Червоного моря: «Суецьке».

Океанографія

Червоне море, Хургада Пилова буря над Червоним морем Сучасна карта Червоного моря

Загальні відомості

Червоне море розташоване між посушливими землями, пустелями і напівпустелями, тому відноситься до внутрішніх морів. Омиває береги Азії та Африки: Єгипту, Судану, Джибуті, Еритреї, Саудівській Аравії, Ємену, Ізраїлю і Йорданії.

Площа Червоного моря дорівнює 450 тис. км², майже 2/3 моря лежать в тропічному поясі. Об'єм води — 251 тис. км³.

За різними оцінками довжина з півночі на південь від 1932 км до 2350 км, ширина від 305 до 360. Береги порізані слабо, їх обриси в основному зумовлені скидною тектонікою і майже на всьому своєму протязі східні і західні береги паралельні один одному.

У рельєфі дна виділяється прибережна мілина (до глибини 200 м), найширша в південній частині моря, з численними кораловими і корінними островами. Островів у північній частині моря мало (наприклад: острів Тиран і група островів Гіфатин) і тільки південніше 17 ° пн.ш. вони утворюють кілька груп з численними островами: Дахлак в південно-західній частині моря є найбільшими, а архіпелаги Фарасан, Суакін, Ханіш менші. Є й окремі острови — Камаран.

На півночі моря розташовуються дві затоки: Суецька і Акаба, який з'єднується з Червоним морем через протоку Ет-Тиран. До речі, по затоці Акаба проходить розлом, тому глибина цієї затоки досягає великих значень (до 1800 метрів).

Особливість Червоного моря полягає в тому, що в нього не впадає жодна річка, а річки зазвичай несуть із собою мул і пісок, істотно знижуючи прозорість морської води. Тому вода в Червоному морі кришталево чиста.

Клімат

Уся акваторія моря лежить в тропічному кліматичному поясі[1]. Увесь рік над морем панують тропічні повітряні маси. Це спекотна посушлива зона з великими добовими амплітудами температури повітря. Сезонний хід температури повітря чітко відстежується. Переважають пасатні вітри[2].

Протягом року відзначаються два окремих мусонні сезони, північно-східний і південно-західний мусони. Мусонні вітри дмуть через різницю між нагрівом поверхні суші і моря. Вельми високі температури поверхні у поєднанні з високою солоністю, роблять море одним з найгарячих і найсолоніших морських басейнів у світі.

Середня температура поверхні води в Червоному морі влітку становить близько 26 °C на півночі до 30 °C на півдні, Середня температура води 22 °C. Кількість опадів над Червоним морем і його берегами наднизька — в середньому 6 мм/рік, дощі — переважно швидкоплинні зливи. Дефіцит опадів і відсутність джерел прісної води в Червоному морі, перевищення випаровування над опадами досягає 2050 мм/рік, що призводить до високої солоності з мінімальними сезонними варіаціями.

Солоність

Червоне море є одним з найсолоніших морів Світового Океану) — через відсутність надходження прісного річкового стоку, високого випаровування, відокремленість від Індійського океану вузькою Баб-ель-Мандебською протокою, вплив схем циркуляції води.

Солоність води близько 42 ‰ (у відкритому океані 34 ‰, в Чорному морі 18 ‰, в Балтійському всього 5 ‰).

Припливи

В середньому припливи коливаються від 0,6 м на півночі країни біля гирла Суецької затоки і 0,9 м на півдні країни біля Аденської затоки, й коливається від 0,20 м — 0,30 м біля вузлової точки — центру Червоного моря (терен Джидда). На південь від Джидди біля Шаїаба на теренах себха затоплення сягають 3 км, на північ від Джидди в Ель-Харрар терени себха покриваються тонким шаром води на 2 км. Взимку в середньому рівень моря на 0,5 м вище, ніж влітку.

Протоки

Біологія

Кораловий риф Акваторія моря поділяється на 2 морських екорегіони західної індо-пацифічної зоогеографічної провінції: Північне і Центральне Червоне море, Південь Червоного моря[3]. У зоогеографічному відношенні донна фауна континентального шельфу й острівних мілин до глибини 200 м відноситься до індо-західнопацифічної області тропічної зони[4].

Коралові рифи, які простягнулися вздовж усього єгипетського узбережжя, є своєрідним життєвим центром, що привертає безліч риб. За якістю й різноманітністю коралів, морської флори і фауни Червоному морю немає рівних у Північній півкулі. Туристичний бум, що охопив в останні роки єгипетське узбережжя Червоного моря, пов'язаний саме з унікальним і неймовірно багатим підводним світом цього тропічного моря, популяризацією підводного плавання. Вражає різноманітність форм коралів, які можуть бути круглими, плоскими, розгалуженими, а також мати інші фантастичні форми і колірну гамму — від ніжно-жовтого і рожевого до коричневого і синього. Але колір зберігають тільки живі корали, після смерті вони втрачають м'які покривні тканини і залишається тільки білий кальцієвий скелет.

У Червоному морі широко поширені дельфіни і косатки. Цілком можлива зустріч під водою і з зеленою черепахою. Дивовижні голкошкірі подовженої форми — морські огірки — живуть на морському дні, водяться акули, вони облюбували для себе узбережжя Судану. Деякі іхтіологи та дайвери стверджують, що вдача у акул досить миролюбна, і вони вкрай боязкі. Побачивши людей, вони прагнуть скоріше ретируватися.

Мурени, пристосовані до життя на рифах, можуть досягати 3 метрів завдовжки й мають досить страхітливий вигляд. Але, в основному, якщо їх не дражнити, вони не становлять небезпеки для людини. Тут можна зустріти і рибу-наполеона, що дістала свою назву через характерний виступ на голові, який нагадує головний убір французького імператора. Ці риби особливо численні у південній частині Синайського півострова. Відрізняються яскравим забарвленням риби-ангели і риби-метелики, риби-клоуни і султанки.

Геологія

Червоне море розташовано на Рифті Червоного моря, що прямує від Афарського трійника на півдні до трійника на півночі моря, від якого прямує на північний схід Рифт Мертвого моря та на північний захід рифт Суецької затоки — що є авлакогеном. Рифт Червоного моря відокремлює (тобто й Червоне море) Африканську плиту від Аравійської. Цей розкол розпочався в еоцені, пришвидшився протягом олігоцену. Море, як і раніше, розширюється, і вважається, що море стане згодом океаном.

За часів третинного періоду, Баб-ель-Мандебська протока була декілька раз зачинена і Червоне море повністю випаровувалось. Це могло відбутись через:

Міста

На узбережжі Червоного моря розташовані такі міста:

Порти

Суец (Єгипет), Янбу-ель-Бахр, Джидда (Саудівська Аравія), Порт-Судан (Судан), Акаба (Йорданія) Ейлат (Ізраїль).

Примітки

  1. Атлас 7 клас. Географія материків і океанів. / Укладач Скуратович О. Я. — К. : ДНВП «Картографія», 2008.
  2. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info Физико-географический атлас мира. — М. : Академия наук СССР и главное управление геодезии и картографии ГГК СССР, 1964. — 298 с.
  3. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info Mark D. Spalding et al. Marine Ecoregions of the World: A Bioregionalization of Coastal and Shelf Areas. BioScience Vol. 57 No. 7. July/August 2007. pp. 573—583. doi: 10.1641/B570707
  4. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info Жизнь животных. Том 1. Беспозвоночные. / Под ред. члена-корреспондента АН СССР профессора Л. А. Зенкевича. — М. : Просвещение, 1968. — с. 576.

Джерела

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Шаблон:Моря Шаблон:Індійський океан Шаблон:ВП-портали

* Категорія:Моря за алфавітом Категорія:Моря Індійського океану Категорія:Моря Африки Категорія:Моря Азії