Храм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Файл:Hephaistos.temple.AC.02.jpg
Храм Гефеста, грецький храм в Афінах 449 р до н.
Файл:Lord Amarnath.jpg
Амарнатх, відкритий до паломництва уже в 300 році до нашої ери.
Файл:Mahabodhitemple.jpg
Храм Махабодгі

Храм (від Шаблон:Lang-cu) — архітектурна споруда, призначена для здійснення богослужінь і релігійних обрядів.

Слово «храм» запозичено з церковнослов'янської (у якій воно мало значення «будинок, будівля, житло, дім»), де воно походить від праслов. *xormъ і відповідає давньоруському «хороми» — формі зі східнослов'янським повноголоссям, що й досі збереглося в українській мові[1]. У зв'язку з тим, що слово «храм» у значенні «дім» вживалося здебільшого у релігійних текстах, воно набуло значення «Божий дім, церква, храм».

Функції храмів

Значення храмів часто набагато ширше культових функцій, що ними виконуються і релігійних ідей, які він втілює. У символіці архітектури та декоративного оздоблення храмів розкриваються уявлення про Всесвіт, у багатьох епохах (особливо — в середні століття в Європі) храми були місцем громадських зборів, урочистих церемоній, мали меморіальний характер. Монументальні будівлі храмів, розташованих у вузлових точках міста, мали велике містобудівне значення й виділялися з-поміж рядової забудови.

Архітектура

Типи храмів та історія їх розвитку обумовлені, окрім культових вимог, та загальним розвитком архітектури й будівельної техніки у різних народів у різних країнах. Архітектура храмів (святині, християнської церкви, мусульманської мечеті, юдейської синагоги, буддійського храму) історично видозмінювалося відповідно до розвитку зодчества в різних країнах і набувала яскраву національну своєрідність.

У багатьох країнах світу, будівлі храмів, що є визначними пам'ятками національного зодчества, знаходяться під охороною держави.

Деякі противники традиційних релігійних течій заперечують необхідність особливих культових споруд (храмів, будинків молитви, мечетей тощо).

Файл:ChichenItza-Dic2004.jpg
Піраміда Майя. Кукулькан

Різновиди храмів

Див. також

Посилання

Шаблон:Sister

Примітки

Шаблон:Stub-meta Шаблон:Religious-struct-stub

Шаблон:Храмова архітектура