Хлорид амонію

Материал из МДПУ Вікіпедія | MDPU Wikipedia
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Речовина Шаблон:Перенаправлено-не-плутати Амо́нію хлори́д — хімічна сполука, амонієва сіль соляної кислоти. Інші назви — нашатир[1], хлористий амоній, амоніак, сальм'я́к, сальміак, саламоніак, саламоніт. Хімічна формула хлористого амонію координаційної будови — NH4Cl.

Назва

Слово нашатир запозичене через російське посередництво з тюркських мов (азерб. nişadyr, тур. nişadir, тат. нышадыр), у яких є похідним від арабського «нушадір» («аміачна сіль»)[2]. Слова «сальм'я́к» і «сальміак», ймовірне, походять від нім. Salmiak, а «саламоніак» — від англ. sal-ammoniac.

Часто словом «нашатир» не зовсім правильно називають й іншу речовину — нашатирний спирт[1].

Хімічні властивості

Містить 33,72 % NH4 і 66,28 % Cl. Безколірна кристалічна речовина, питома вага 1,53; добре розчинна у воді. При нагріванні до 350°С розкладається.

Уживання

Одержують сполученням аміаку з хлоридом натрію. Хлорид амонію використовують у фарбуванні тканин, у виготовленні гальваніч. елементів, паянні, лудінні та в медицині.

У природному стані

Мінерал. Домішки: Fe, Br, J. Сингонія кубічна. Пентагон-триоктаедричний вид. Спайність недосконала. Утворює безбарвні та білі кристали (часто з викривленими гранями), землисті нальоти, кірочки, волокнисті, скелетні або дендритові й сталактитові форми. Рідше утворює трапецоедричні, додекаедричні і кубічні кристали. Густина 1,532. Твердість 1,5-2. Злам раковистий. Блиск скляний. Прозорий. Пластичний. На смак солоний, терпкий. Розчиняється у воді. Продукт згону в кратерах вулканів і порожнинах серед лав Везувію, Етни, вулканів Камчатки. Також утворюється при пожежах у кам'яновугільних родовищах (Донбас) і у вигляді вицвітів на поверхні в місцевостях з жарким кліматом (Таджикистан, Апшеронський п-ів та ін.). Рідкісний.

Див. також

Примітки

Джерела


Шаблон:Inorganic-compound-stub Категорія:Сполуки амонію а Категорія:Азотні добрива Категорія:Харчові добавки Категорія:Алхімічні речовини