Філадельфія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Шаблон:Картка/рядки
Шаблон:IfemptyШаблон:If1Шаблон:Checkwd

Категорія:Населені пункти за алфавітомОшибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

[[Зображення:Seal_of_Philadelphia,_Pennsylvania.svg|Шаблон:Ifempty|Герб]] [[Зображення:Шаблон:Ifempty|Шаблон:Ifempty|Прапор]]
Шаблон:Ifempty Шаблон:Ifempty
Шаблон:Картка/рядкиШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рядки

Шаблон:If1 Шаблон:Картка/р Шаблон:Картка/р

Шаблон:Карта розташування
  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Філадельфія Філаде́льфія (англ. Philadelphia) — місто на східному узбережжі США у штаті Пенсильванія, визначний політичний, господарський, культурний й історичний осередок; у Філадельфії проголошено в 1776 році незалежність американських колоній від Британської корони. 1 690 000 мешканців (1980), з передмістями 4,7 млн, враховуючи 35 — 40 000 українців. Станом на 1 липня 2008 року — 1 447 395 жителів, з передмістями — 5,7 мільйонів. Таким чином, динаміка зростання чисельності населення позитивна й інтенсивна.

Історія

Філадельфія — одне з найстарших міст країни, 6-е за кількістю населення у США.

Місто багате історією й культурою. В історичній частині міста дотепер панує атмосфера маленького й тихого містечка, яким була Філадельфія й інші колоніальні міста під час утворення держави Сполучені Штати Америки.

Філадельфія — один з найбільших промислових, фінансових і культурних центрів США. Протягом усієї своєї історії вона вважалася одним із найбільш поліетнічних міст Америки: італійські й ірландські, східноєвропейські й азійські громади жили пліч-о-пліч із численним чорним населенням міста.

Заснована в 1682 р. Вільямом Пенні. Має назву «Місто братньої любові» (зміст назви грецькою мовою). В 1776 році у Філадельфії Другий континентальний конгрес тринадцяти північноамериканських штатів прийняв Декларацію незалежності. У 1781 році, під час війни за незалежність 1775–1783 років Філадельфія стала столицею «з'єднаних колоній», у 1790–1800 роках — першою столицею США, найбільшим містом Північної Америки.

Одним із відомих мешканців XVIII століття був політик і науковець Бенджамін Франклін.

Головні історичні пам'ятки Філадельфії

  • Індепенденс-Хол (Зал Незалежності), де в 1776 році була прийнята декларація незалежності, у 1787 році — Конституція США.
  • Поруч із 2-поверховим із дзвіницею будинком «Залу незалежності» у спеціальному павільйоні перебуває Дзвін Свободи (Liberty Bell) — символ незалежності США, бій якого 8 липня 1776 року сигналізував про оголошення декларації про незалежність США, прийняту 4 липня 1776 року.
  • Там же перебуває й Зал Конгресу, де був підписаний Білль про права.

Також там перебувають Другий Банк Сполучених Штатів/Галерея Портретів, Стара Церква Йосипа, Церква Христа, і Будинок-Музей Бетсі Росс.

Усі визначні пам'ятки оточені зеленими насадженнями, формуючи кілька паркових кварталів у центрі міста.

Клімат

Шаблон:Клімат міста

Українці у Філадельфії

Докладніше — див. статтю Українці у Філадельфії.

Філадельфія — великий осередок українського життя в Америці. Українці почали оселятися у Філадельфії з 1880-х років: спершу з Лемківщини, Закарпаття, згодом з інших західноукраїнських земель.

Найбільш ранні українські іммігранти селилися в кварталі Northern Liberties між Sixth and Seventh Streets, на південь від Girard Avenue. 1886 року вони заснували парафію Непорочного зачаття Пречистої Діви Марії та побудували 1907 року церкву, в освяченні якої брав участь митрополит Андрій Шептицький. 1964 року було вирішено побудувати нову церкву на місці старої. Закладання наріжного каменя відбулося 16 жовтня 1966 року. Наразі поблизу нового собору Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії на вулиці North Franklin знаходиться потужний український центр. Це український квартал з церквою, допоміжними будівлями, українським клубом та будинками, які належать українській громаді ще з початку XX століття. На місці старої церкви побудовано величний собор, навколо якого — парк з пам’ятником митрополиту Андрію Шептицькому та унікальним дзвоном Степан 1907—1919 років від попередньої церкви. Також розташовані крамниця та український музей[2].

Транспорт

Історично склалося, що у Філадельфії завжди був розвинений різноманітний громадський транспорт. З 1907 року в місті працює метрополітен, який складається з двох ліній. Доповнює його лінія міжміського метро PATCO відкрита наприкінці 1960-х. Лінія PATCO пов'язує Філадельфію з південними містами штату Нью-Джерсі. Також в місті є розвинена мережа трамвайних маршрутів, що обслуговують західну частину міста. Більшість трамвайних маршрутів мають спільну підземну ділянку в центрі міста з декількома підземними станціями, де можливо здійснити безкоштовну пересадку на лінії метро. З 1923 року в місті збереглася тролейбусна мережа, що зараз складається з трьох маршрутів.

З передмістями Філадельфію пов'язують численні лінії приміської залізниці, що здебільшого використовують колії разом з іншими потягами. Але існують лінії, на яких використовується нетиповий рухомий склад та спосіб живлення. Наприклад, Швидкісна залізниця Норрістауна обслуговується вагонами трамвайного типу які живляться від контактної рейки.

Усіма транспортними мережами міста (крім PATCO), керує компанія «Транспортне управління південно-східної Пенсильванії», або SEPTA.

Культура

Файл:Benjamin Franklin Parkway from Rocky Steps (6308164452).jpg
Паркавеню Бенджаміна Франкліна.

Музеї

Бібліотеки

Театри і музика

Освіта

Спорт

Філадельфія, як і кожне велике місто, має чотири професійні спортивні команди:

Панорама міста

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

Галерея

Міста-побратими

Література

Примітки

  1. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
  2. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Посилання

Шаблон:US-geo-stub Шаблон:Найбільші міста США Шаблон:Штат Пенсильванія

Категорія:Міста Пенсильванії Категорія:Міста-мільйонники США * Категорія:Сплановані міста США Категорія:Колишні столиці штатів США Категорія:Українські громади в США Категорія:Окружні центри Пенсильванії