Федоров Святослав Миколайович

Материал из МДПУ Вікіпедія | MDPU Wikipedia
Перейти к навигации Перейти к поиску

Категорія:Персоналії за алфавітомШаблон:Ifempty Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission deniedШаблон:КарткаКатегорія:Службова Шаблон:Науковець з датою народження

Святосла́в Микола́йович Фе́доров (Шаблон:Н 8 серпня 1927, Проскурів, нині Хмельницький — Шаблон:† 2 червня 2000) — російський офтальмолог. Член-кореспондент Російської академії наук (від 1987) і Російської академії медичних наук (від 1982).

Дитинство та юність

Народився 8 серпня 1927 року в місті Проскурів у родині військового.

Святослава з пологового будинку забирав батьків друг — письменник Ілля Дубинський, оскільки старший Федоров був на навчаннях.

1930 року батько, на той час — командир полку, став слухачем військової академії в Москві — і Федорови виїхали з Проскурова. Дитячі роки Святослава минули в Кам'янці-Подільському. Коли батька — вже командира дивізії — 1938 року заарештували, сім'я рятувалася в родичів матері-козачки в Ростові-на-Дону.

Закінчив 1943 школу, навчався в льотному училищі, але аварія і ампутація ступні обірвали мрію стати льотчиком.

Медична стезя

1952 року закінчив Ростовський медичний інститут.

1960 року, працюючи в Чебоксарах, зробив вперше унікальну операцію з вживлення в око людини штучного кришталика замість ушкодженого.

1974 року очолив лабораторію, а 1980 року — науково-дослідний інститут хірургії ока в Москві.

Тисячі вдалих операцій дозволили Федорову узагальнити зроблене і викласти свій метод лікування очних хвороб у книзі «Кератопротезування» (1982).

1986 року створив міжгалузевий науково-технічний комплекс «Мікрохірургія ока» (сьогодні його філії працюють і в Україні).

2 червня 2000 року вчений на вертольоті повертався до Москви. Гелікоптер несподівано впав (закінчилося пальне) — і Федоров загинув.

Нагороди і почесні звання

Нагороди

Премії

Звання

Література

  • Большой энциклопедический словарь. — М.: Астрель, 2005. — С. 1097.
  • Фурманов Юрий. Год славы после славы… // Зеркало недели. — 2001. — № 29 (4—10 августа).

Посилання

Шаблон:Герої Соціалістичної Праці Шаблон:Кандидати у Президенти Росії 1996 Шаблон:Нагороджені Великою золотою медаллю імені М. В. Ломоносова Шаблон:Бібліоінформація Категорія:Уродженці Хмельницького Категорія:Персоналії:Кам'янець-Подільський Категорія:Доктори медичних наук СРСР Категорія:Російські винахідники Категорія:Російські офтальмологи Категорія:Народні депутати СРСР Категорія:Жертви авіакатастроф