Устиянович Микола Леонтійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:КарткаКатегорія:Персоналії за алфавітом Категорія:Письменники за алфавітом Шаблон:IfemptyОшибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied Шаблон:Однофамільці Мико́ла Леонтійович Устияно́вич (Устіяно́вич; Шаблон:ДН, м. Миколаїв — Шаблон:ДС, Сучава) — український письменник і громадський діяч, священик УГКЦ.

Життєпис

Микола Устиянович, світлина з листівки серії «Історія України-Руси», Коломия, 1902 р. Походив із родини посадника міста Миколаїв на Львівщині. Початкову освіту здобув у Миколаєві, далі закінчив нормальну школу у Львові (1820—1824) та Львівську гімназію (1824—1830), також 2 курси філософського факультету університету (1830—1832) та (1838). У 1835 р., будучи семінаристом, увійшов до гуртка Маркіяна Шашкевича. Водночас з проповіддю М. Шашкевича на свято Покрови 14 жовтня 1836 в соборі Св. Юра виголосив свою в церкві св. Параскеви). Через те, що ректор Телеховський не дозволив би цього, текст подав йому, укладений польською мовою.[1]

Друкуватися почав 1836 року. Був ініціатором та співзасновником літературно-наукового товариства «Галицько-Руська матиця».

Був парохом у селі Славсько (Стрийщина), м. Сучави й Чернівецьким деканом.

1848 року — один з ініціаторів «Собору Руських Учених» (центральною подією «Собору» (19 жовтня 1848 р.) була програмна промова Миколи Устияновича). Виступав за єдність Галичини і Наддніпрянщини.

18611866 — посол до Галицького сейму.

1868 р. один із співзасновників та очільників «Просвіти».

Деякий час редагував урядовий часопис «Галичо-Рускій ВЂстникъ». З 1870 р. жив у м. Сучаві (Буковина), де помер (1885 р.).

"Не послідню силу, — писав у некролозі І. Франко, — покрила буковинська земля… умер один із перших будителів нашого народного духу, друг Маркіяна, «Соловейко», як звали його молодші товариші, умер, залетівши на старості літ на чуже поле, забажавши співати «по нотам».

Літературна діяльність

1836 р. написав перший вірш народною мовою («Сльоза на гробі М. Гарасевича»), що й зблизило його з Маркіяном Шашкевичем; далі до 1846 р. майже нічого не писав, вражений кампанією проти народної мови.

Під впливом подій 1848 р. активізувався у літературній творчості, — писав поезії й прозові твори. У ліричних віршах Устияновича відчутні національні та соціальні мотиви, любов до гірської природи Карпат, знання фольклору.

Вірші «Верховино, світку ти наш», «Гей, браття опришки» стали народними піснями.

Тільки 1848 рік, рік бурхливих політичних подій в Австрійській імперії, розбудив М. Устияновича: він став одним із ініціаторів скликання і душею «Собору Руських Учених» у Львові.

Відірваний від громадсько-культурного життя, останні 20 років життя поступово згасав як письменник. У його творчому житті на зміну поетичній, часто пісенній мові, яку Устиянович високо підніс у своїх найкращих творах, прийшло штучне язичіє.

Етнографічні матеріали становлять основу прозових писань Миколи Устияновича: «Старий Єфрем», «Месть верховинця»; «Страсний Четвер».

Твори

Вшанування пам'яті

  • Вулиця у Львові (раніше мала назву Уєйського).
  • Вулиця у місті Миколаєві Львівської області.
  • Пам'ятник біля церкви Успіння Пресвятої Богородиці у Славському
  • Вулиця Устияновича, яка бере початок від церкви Успіння Пресвятої Богородиці у Славському

Примітки

  1. Василь Верига. Нариси з історії України (кінець XVIII — початок XIX ст.). — Львів: Світ, 1996. — 448 с.— С. 155—156. ISBN 5-7773-0359-5

Література

Посилання

Шаблон:Вікіпосилання

Шаблон:PD-письменник Шаблон:Бібліоінформація Категорія:Уродженці Миколаєва (Львівська область) Категорія:Українські письменники Категорія:Українські поети Категорія:Українські громадські діячі Категорія:Франко Іван Якович Категорія:Діячі «Просвіти» Категорія:Голови «Просвіти» Категорія:Посли Галицького сейму 1-го скликання Категорія:Руська трійця Категорія:Учасники Собору руських учених Категорія:Священики УГКЦ Категорія:Випускники Львівської духовної семінарії УГКЦ Категорія:Персоналії:Славське Категорія:Персоналії:Південна Буковина Категорія:Померли в Сучаві Категорія:Люди, на честь яких названі вулиці