Український історичний журнал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Журнал «Український історичний журнал» (УІЖ) — науковий часопис, орган Інституту історії України та Інституту політичних та етнонаціональних досліджень НАНУ. Виходить у Києві з липня 1957, розповсюджується у більш ніж 70 країнах світу.

Часопис велику увагу приділяє проблемам історії України, всесвітньої історії, питанням змісту і методики викладання історії в навчальних закладах країни. Матеріали, що публікуються у журналі в останні роки, подаються в контексті нового осмислення історії українського народу. Наукові статті та документальні матеріали переважно висвітлюють ті сторінки історії, які тривалий час з ідеологічних міркувань розглядались поверхово, замовчувалися або свідомо перекручувалися. У журналі друкуються дискусійні матеріали, обговорення яких допоможе визначити точніші концептуальні лінії у висвітленні цілих напрямів історії України.

Журнал має постійні розділи: статті, повідомлення, замітки на допомогу вчителеві історії, огляд джерел та літератури, хроніка, інформація тощо. Автори публікацій — відомі фахівці з проблем історії України та всесвітньої історії. Серед них не лише відомі дослідники з України, а й вчені із інших країн (США, Канади, Франції, Німеччини, Великої Британії, Чехії, Словаччини, Болгарії, Польщі, Росії, Білорусі та ін.)

Історія

Журнал заснований у 1957 році як друкований орган Інституту Історії АН УРСР й Інституту Історії Партії при ЦК КПУ. Виходив з 1957 як двомісячник, у 1960-80 роках — раз на місяць, у 1990-ті роки — раз на два місяці.

Будучи єдиним історичним журналом в УРСР, УІЖ був якоюсь мірою провінційним відповідником кількох центральних історичних журналів: «Вопросы истории», «История СССР», «Вопросы истории КПСС», «Вестник древней истории» й інших. Тематично журнал присвячений переважно радянському періодові, соціально-економічній історії й робітничому рухові 19 — 20 століть, лише побіжно козацькій добі чи історії культури. Княжий період у принципі вилучений з трактування УІЖ. Мінімально розглядається світова історія. Ідеологічно й концепційно всі публіковані матеріали витримані в дусі марксизму-ленінізму при суворому збереженні партійної лінії щодо національної політики в Україні.

За 1960-х років були намагання поширити тематику й частково реабілітувати проскрибоване історичне минуле («білі плями в українській історії»), але незабаром їх припинено. Лише кількох дореволюційних істориків (О. Лазаревського, Д. Яворницького, С. Подолинського, Олександру Єфименко, М. Драгоманова й ін.) частково приєднано до офіційно визнаної історіографії.

З середини 1970-их pp. УІЖ перебуває під суворим контролем партії; в його редакції, як і в Інституті Історії АН УРСР, проведено чистку. У зв'язку з цим УІЖ не виявляв тенденції до професійного зростання й тематичного збагачення. Стандартні розділи УІЖ: статті, повідомлення, замітки, методичні питання («на допомогу викладачеві історії»), документи і матеріали, історичні календар, джерелознавство, рецензії, хроніка та ін.

Шаблон:Ambox/small[[Категорія:Статті, які потрібно розширити з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, які потрібно розширити

Головні редактори

Наукова рада

Станом на 2017 рік, наукова рада журналу складаєтсья з 11 членів:

Шаблон:Multicol

Шаблон:Multicol-break

Шаблон:Multicol-end

Колишні члени наукової ради: Любомир Винар, Ярослав Ісаєвич, Юрій Левенець, Павло Сохань, Петро Тронько.

Див. також

Примітки

Література

Посилання

Категорія:Історія України Категорія:Наукові журнали України Категорія:Наукові журнали УРСР Категорія:Українські історичні журнали Категорія:Друковані видання, засновані 1957 Категорія:1957 у Києві Категорія:Видання Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України Категорія:Наукові журнали українською