Тюмень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

[[Категорія:Статті, що потребують вичитки з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, що потребують вичитки

Шаблон:Населений пункт Росії

Тюме́нь (рос. Тюмень) — місто в Росії, адміністративний центр Тюменської області. Розташоване в Західному Сибіру, на річці Турі, притоці Тоболу. Знаходиться на відстані 1725 кілометрів від столиці Росії — Москви. Населення міста станом на 2015 рік становило 697 037 осіб.

Походження назви[править]

Достовірної інформації про історію назви міста немає. Проте існують різні версії щодо цього. Татарські легенди пов'язують її з словом «тюмен», що в перекладі з монгольської «10 тисяч»[1]. Раніше також вважали, що ця назва складається з двох окремих слів «тю» і «мяна», що відповідно означають «приналежність» і «надбання» — тобто мій здобуток, моє надбання. Існують також й інші версії.

Історія[править]

29 червня 1586 року, за наказом царя Федора Івановича починається будівництво Тюменського острогу на основі легендарної фортеці Чінгі-Тура.

Тюмень була збудована на караванному шляху з Середньої Азії до Поволжжя. Водні артерії місцевості зв'язували Тюмень з Крайньою Північчю і Далеким Сходом. Таким чином створювались сприятливі умови для розвитку міста. Найбільше селилось тут бояр та купців.

До початку ХІІ століття Тюмень перетворилася на потужний торговельний вузол Сибіру. Це був своєрідний транзитний пункт між Китаєм та Росією.

Період особливого розквіту міста припадає на ІІ половину XIX століття.

Сучасність[править]

В наш час Тюмень — велике промислово розвинене місто, нафтовий вузол. Тут знаходиться понад 50 науково-дослідницьких і проектних інститутів.

Спорт[править]

У місті 10 стадіонів, найбільший з яких «Геолог». В професійному спорті місто представлене командами ФК «Тюмень» (Футбольна Національна ліга), ХК «Рубін» (Вища хокейна ліга), ХК «Тюменський Легіон» (Молодіжна хокейна ліга), міни-футбольною «Тюменню» (Суперліга), волейбольним клубом «Тюмень» (Суперліга), ВК «Тюмень-ТюмГУ» (Суперліга)

В місті працюють 7 шкіл олімпійського резерву та регіональний центр підготовки футболістів. В передмісті Тюмені розташований великий біатлонний центр «Перлина Сибіру». Також тут розміщується обласний центр зимових видів спорту.

5 квітня 2015 року на стадіоні «Геолог» пройде біатлонне змагання Гонка чемпіонів.

Примітки[править]


Шаблон:Stub-meta Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих Шаблон:50 найбільших міст Росії Шаблон:Міста Уральського округу з населенням понад 100 тис. осіб

* Категорія:Міста Тюменської області Категорія:Обласні центри Росії