Токоферол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Токофероли (від дав.-гр. Шаблон:Lang-grc2 — «дітонародження», і Шаблон:Lang-grc2 — «приносити») — клас хімічних сполук, метиловані феноли.

Загальні відомості

Багато токоферолів, а також відповідні їм токотрієноли, є біологічно активними і в сукупності називаються вітаміном E.

Відомо чотири форми токоферола — альфа, бета, гамма і дельта. Всі ці близькоспоріднені сполуки схожі за хімічною структурою з хлорофілом — зеленим пігментом рослин. Мабуть, найактивніший альфа-токоферол.

Токофероли зареєстровані як харчові додатки E306 (суміш токоферолів),E307 (α-токоферол),E308 (γ-токоферол) та E309 (δ-токоферол).

Структура

Файл:VitE.png
Основні форми токоферолу.

В основі всіх токоферолів лежить хроманольне кільце, до якого приєднані:

Згідно з кількістю та місцем приєднання метильних груп розрізняють α-токоферол,β-токоферол,γ-токоферол і δ-токоферол (див. малюнок).

Файл:RRR alpha-tocopherol.png
(RRR) -α-токоферол — природна та найбільш біологічно активна форма з всіх токоферолів.

Стереоізомерія вуглеводневого ланцюга також сильно впливає на біологічну активність токоферолів. Найактивнішоюю є природна форма — (RRR) -α-токоферол.

Біологічні властивості

Токофероли запобігають окисненню ненасичених жирних кислот, сприятливо діють на функцію статевих залоз, стимулюють діяльність м'язової системи. Ця група вітамінів також сприяє засвоєнню ретинолу та ергокальциферолу, білків, жирів, вуглеводів. Токофероли (лінолева, ліноленова та арахідонова кислоти) містяться в рослинних оліях: бавовняній, кукурудзяній, соняшниковій. Їх знайдено у квасолі, зеленому горошку, шпинаті, абрикосах та персиках. Добова потреба організму людини в них 12-15 мг. Токофероли застосовують для лікування атеросклерозу, екзем, трофічних виразок, задавнених ран. Препарати альфа-токоферолу необхідні для нормальної лактації, розмноження, зокрема збереження вагітності, для лікування гіпертонічної хвороби та ішемічної хвороби серця.[1]

Вітамін E накопичується головним чином в жировій тканині.

Примітки

Посилання

Шаблон:Biochem-stub

Категорія:Антиоксиданти Категорія:Харчові добавки Категорія:Жиророзчинні вітаміни Категорія:Природні феноли Категорія:Дієтичні антиоксиданти Категорія:Косметичні речовини