Тиждень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Ти́ждень — одиниця вимірювання часу від понеділка до неділі включно; одиниця вимірювання часу, що дорівнює семи дням; семиденний строк; семиденний строк, призначений для проведення якоїсь громадської роботи, кампанії[1].

Слово «тиждень» походить від праслов. *ty(jь)žьdьnь — буквально «той же день»[2].

Назви днів тижня

Дні тижня називаються: понеділок, вівторок, середа, четвер, п'ятниця, субота, неділя. У календарях часто використовують скорочення відповідно Пн, Вт, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд. Переважно у світі дні з понеділка до суботи називаються будніми днями, причому дні з понеділка до п'ятниці  є переважно робочими, а субота й неділя — вихідними. У деяких країнах існують місцеві особливості, наприклад: цикл тижня починається з неділі, яка при цьому може бути як буднім днем, так й вихідним.

Історія

Семиденний тиждень вперше був запроваджений у країнах Стародавнього Сходу[3].

З астрономічної точки зору сім днів відповідають семи відомим з давніх часів небесним тілам:

 • неділя — Сонце;
 • понеділок — Місяць;
 • вівторок — Марс;
 • середа — Меркурій;
 • четвер — Юпітер;
 • п'ятниця — Венера;
 • субота — Сатурн[3].

За іншим, релігійним поясненням: семиденний цикл пов'язаний зі створенням світу. Бог, створив світ за шість днів, сьомий назначив для відпочинку[3].

Називати окремі дні по порядковому номеру слов'яни почали услід за візантійцями[3]. В минулому у деяких народів і держав існували тижні з 4-20 днями.

Сучасне літочислення в тижнях та місяцях

У всіх державах Європи та більшості країн світу сучасне літочислення у днях, тижнях, місяцях та роках нашої ери, включно з XXI століттям та 3-тім тисячоліттям ведеться від Різдва Христового і позначається латинською > Anno Domini, або скорочено: A.D./AD. Повністю фраза звучить: лат. Anno Domini Nostri Iesu Christi (в рік Господа нашого Ісуса Христа). За таким літочисленням нульового року немає, тому 1 рік AD (нової/нашої ери) йде відразу ж після 1 року до Різдва Христового (до нової/нашої ери).

Див. також

Примітки

 1. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Київ, 2005
 2. Шаблон:ЕСУМ5
 3. а б в г Шаблон:±. Семь братьев // Наука и жизнь. — 2011. — Шаблон:Бскор (04).Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info

Джерела

Посилання

Шаблон:Time-stub

Дні тижня

ПонеділокВівторокСередаЧетверП'ятницяСуботаНеділя

Шаблон:Час

Категорія:Час Категорія:Хронологія * *