Сікорський Ігор Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:КарткаОшибка скрипта: Модуля «CategoryForProfession» не существует.Категорія:Персоналії за алфавітомКатегорія:Вікіпедія:P1791:відсутня Шаблон:Ifempty

Файл:Sikorski Denkmal.jpg
Пам'ятник Iгореві Сікорському в Києві, на кампусі НТУУ «КПІ»

Шаблон:Фотоколонка І́гор Іва́нович Сікорський (Шаблон:ДН2, Київ, Російська імперія — Шаблон:ДС, Істон, Коннектикут, США) — видатний авіаконструктор українського походження,[1][2][3] що працював у США та Російській імперії.

Творець перших у світі чотиримоторного літака «Руський витязь» (1913 рік), важкого чотиримоторного бомбардувальника і пасажирського літака «Ілля Муромець» (1914), трансатлантичного гідроплана (1934), серійного гелікоптера одногвинтової схеми (1942).

У 1918 році емігрував до США, де 1923 заснував компанію Sikorsky Aircraft. Автор літаків-велетнів «Ілля Муромець» (1913, Росія), Sikorsky S-29-A (США). Конструктор першого в США літака-амфібії.

Біографія[править]

Народився в Києві, в сім'ї Івана Сікорського, професора кафедри неврології та психіатрії медичного факультету Київського університету.

Етнічне походження[править]

Першим відомим предком Ігоря Сікорського був православний священик Григорій Сікорський, приблизні роки життя 17051760.[4] Відомо, що у 1686 році Київська православна митрополія була підпорядкована Російській православній церкві, а сама правобережна Київщина входила до складу Речі Посполитої аж до 1793 року.

Ігор Сікорський у листі, англійською мовою, від 30 серпня 1933 року до Василя Галича писав:[5][6][7]

« Мій рід, який походить із села на Київщині, де мій дід і прадід були священиками, є чисто українського походження. Одначе ми уважаємо себе росіянами з причини, що це була частина Росії і український нарід був інтегрований частиною Росії так, як Техас чи Луїзіана є інтегрованою частиною Сполучених Штатів »

Наразі це єдиний відомий документ з підписом Ігоря Сікорського, де він вказує свою етнічну приналежність. Поштовхом до вивчення свого родоводу стало те, що Сікорський був дуже чутливий, щоб його не вважали поляком.[8] Хоча в одній із перших великих публікацій в українській пресі про видатного авіаконструктора, статті 2001 року в газеті «День» «Сікорський — „відомий“ і невідомий» Сергія Гончарова, стверджувалося, що Ігор Сікорський був поляком.[9]

Історик Віталій Довгич перебуваючи у штаті Коннектикут зустрівся з подружжям Свириденків, які були особисто знайомі з Ігорем Сікорським. Вони розповіли, що вони добре знали Ігоря Івановича, а нині підтримують досить близькі стосунки з його сином. Вони не можуть сказати, чи вважав себе Ігор Сікорський українцем до Другої світової війни, але у післявоєнний період українська діаспора робила все, щоб Ігор Іванович цілком усвідомлював себе українцем.[10]

Батько Ігоря — Сікорський Іван Олексійович був почесним членом київського клубу російських націоналістів. Він провів експертизу в справі Бейліса, в якій доводив, що ритуальне вбивство з метою отримання християнської крові могло мати місце.[11]

Дівоче прізвище матері авіаконструктора Марії (Зінаїди) Стефанівни — Темрюк-Черкасова.[12]

Освіта[править]

Закінчив Морський кадетський корпус (19031906 роки) в Петербурзі та Київський політехнічний інститут (19071911). Навчався у Паризькій технічній школі (1906 рік).

Початок творчості[править]

19081912 роки — навчаючись у Київському політехнічному інституті, спроектував і побудував кілька гелікоптерів, літаків-біпланів. Ідею гелікоптера йому навіяли малюнки повітряного ґвинта Леонардо да Вінчі. У 19081912 роках побудував у Києві 6 моделей літаків та гелікоптер.

У 1910 році Ігор Сікорський розпочав створення свого першого аероплану. Свої зусилля він об'єднав з сином київського купця Федором Івановичем Билінкіним, що вже мав певний досвід у цій справі. Біплан був названий БІС № 1 (Билінкін, Йордан, Сікорський). Потім він був перебудований в літак БІС № 2, на якому 3 червня 1910 року в присутності спортивних комісарів Київського товариства повітроплавання Ігор Сікорський виконав вдалий політ по прямій довжиною в 182 м на висоті 1,2 м тривалістю 12 с. Надалі було здійснено близько 50 польотів на висоті 10 м, але з малою тривалістю.[13]

1911 року на своєму літаку С-5 здав іспит на звання пілота. Встановив 4 всеросійських рекорди, здійснював показові польоти, катав пасажирів. 29 грудня 1911 на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами — 111 км/год. На Московській повітроплавальній виставці був нагороджений Великою золотою медаллю, а Російське технічне товариство нагородило його медаллю «За корисну працю у повітроплаванні та за самостійну розробку аероплана своєї системи, яка дала чудові результати». Київське товариство повітроплавання нагородило знаменитого земляка золотою медаллю.

У 19121918 роках — головний конструктор авіаційного відділу Російсько-Балтійського вагонного заводу, конструює цілу серію нових типів літаків. Під його керівництвом були побудовані одні з перших у світі багатомоторні літаки «Гранд» («Російський Витязь») та «Ілля Муромець». Літак «Ілля Муромець» вперше піднявся у повітря 10 грудня 1913 року, а у 1914 році ним було встановлено світовий рекорд вантажопідйомності.

На Російсько-балтійському вагонному заводі під час першої світової війни випускались також моделі С.XVI, С.XX.

Еміграція і робота в США[править]

18 лютого 1918 емігрував до Французької республіки (Париж), а в березні 1919 переїхав до США. До 1923 року сталого заробітку не мав, періодично давав уроки пілотування та іноді читав лекції у середніх навчальних закладах. Все змінилося 1923 року, коли він заснував авіаційну фірму, згодом став власником конструкторсько-будівельної фірми «Sikorsky Aircraft». До 1939 року збудував близько 15 типів літаків.

У 19251940 роках розробив серію надзвичайно успішних літаків, які принесли США престиж та рекорди. Побудований в 1934 році на замовлення Pan American World Airways гідроплан Sikorsky S-42 встановив десять світових рекордів, а 10 серійних S-42 стали першими у світі міжконтинентальними пасажирськими лайнерами, які забезпечили регулярні рейси через Атлантичний і Тихий океани. З 1939 року перейшов на конструювання гелікоптерів одногвинтової схеми. Першим почав будувати турбінні гелікоптери, гелікоптери-амфібії.

1939 року здійснив перший політ спроектований ним гелікоптер Шаблон:Не перекладено. З 1943 року його фірма стала провідним виробником вертолітної техніки за кордоном.

Гелікоптери Сікорського марки «S» 1941 року були прийняті на озброєння Збройними силами США. У цілому фірма Сікорського — «Sikorsky Aircraft» створила 17 базових літаків та 18 гелікоптерів. З придбанням ліцензій на виробництво машин цієї марки розпочався розвиток вертольотобудування у Великій Британії та Франції. Про високу гарантію польотів на гелікоптерах І. Сікорського свідчать факти постійного використання їх президентами США як VIP-транспортних засобів.

На гелікоптерах Сікорського Sikorsky S-61 вперше здійснено переліт через Атлантику (S-61; 1967 рік) і Тихий океан (S-61; 1970; з дозаправкою у повітрі).[14]

Помер 26 жовтня 1972 року в Істоні.

Нагороди та вшанування[править]

Цікаві факти[править]

Див. також[править]

Примітки[править]

 1. Неугодний Сікорський | Історична правдаШаблон:Недоступне посилання
 2. "Ігор Сікорський: У мого роду… суто українське походження". Archived from the original on 22 лютий 2016. Retrieved 15 лютий 2016.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 3. "Ігор Сикорський — українець зі світовим ім'ям". Archived from the original on 23 березень 2016. Retrieved 15 лютий 2016.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 4. NEWS_April_2013 // Sikorsky Archives NewsОбнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 5. Full text of «Svoboda-2004-34»
 6. Навколо осі. Як киянин Ігор Сікорський став головним авіаконструктором ХХ століття / Новое Время
 7. І. Ф. Імена твої, Україно: Художньо-документальні оповідання. Луцьк: пвд «Твердиня», 2007. 300 с. (Сер. «Пантеон»). Книга — Сторінка 15
 8. Google Books Іван Корсак // Імена твої, Україно
 9. Сікорський — «відомий» і невідомий
 10. Сікорський — американський українець — Україна Incognita
 11. Російський націоналізм початку ХХ ст.: консервативні політики та передвиборчі стратегії на Правобережжі — Україна модерна
 12. Іван Сікорський — UAHistory
 13. Витоки української авіації
 14. https://www.youtube.com/watch?v=6GTiszhR6O4 Ігор Сікорський — українець, котрий підняв у небо усе людство!Шаблон:Ref-ua
 15. Треугольная площадь на пересечении проспекта Королева и улицы Уточкина образовалась в 1987 году и получила свое имя в честь авиаконструктора И. И. Сикорского
 16. Телеграф // Суботня пошта. — 14—20 серпня 2008. — № 33 (684). — С. 9.
 17. https://tsn.ua/ukrayina/u-kiyevi-z-yavilasya-vulicya-na-chest-aviakonstruktora-igorya-sikorskogo.html?utm_source=page&utm_medium=readmore У КИЄВІ З'ЯВИЛАСЯ ВУЛИЦЯ НА ЧЕСТЬ АВІАКОНСТРУКТОРА ІГОРЯ СІКОРСЬКОГО Шаблон:Ref-ua
 18. "Міжнародному аеропорту "Київ" присвоїли ім'я авіаконструктора Сікорського". РБК-Украина (in українська). Retrieved 2016-06-08. 
 19. У КИЄВІ БІЛЯ АЕРОПОРТУ ВІДКРИЛИ ПАМ'ЯТНИК ВИДАТНОМУ АВІАКОНСТРУКТОРУ СІКОРСЬКОМУ
 20. "Посольство США в Україні у новому будинку". Archived from the original on 15 січня 2012. Retrieved 15 січня 2012.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)

Джерела[править]

Посилання[править]

Шаблон:Вікіпосилання

Шаблон:Ukr-bio-stub Шаблон:Нормативний контроль

Категорія:Випускники Першої київської гімназії Категорія:Винахідники Російської імперії Категорія:Українські інженери Категорія:Піонери авіації Категорія:Інженери США Категорія:Конструктори США Категорія:Уродженці Києва Категорія:Випускники КПІ Категорія:Українці США Категорія:Українські авіаконструктори Категорія:Науковці, на честь яких названо астероїд Категорія:Люди, на честь яких названо кратер на Місяці Категорія:Люди, на честь яких названі вулиці Категорія:Люди, на честь яких названі об'єкти Категорія:Люди на монетах України Категорія:Почесні доктори Категорія:Обрані до Національної зали слави винахідників США Категорія:Люди на марках