Серет (притока Дунаю)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Ошибка скрипта: Модуля «Coordinates» не существует.{{#coordinates:45|24|11|N|28|1|27|E|scale:30000_type:landmark_region:Ro |Шаблон:Talk other |name= }} Категорія:Річки за алфавітом Шаблон:Картка

  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote
  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Сере́т, Сірет (рум. Siret; угор. Szeret; лат. Hierasus [Ararus]) — річка в Україні (Чернівецька область) та Румунії. Ліва притока Дунаю (басейн Чорного моря).

Опис[править]

Довжина 706 км (за іншими даними — 740 км), площа басейну 44835 км² (в Україні — 2,07 тис. км²). У верхній частині тече територією України (110 км), далі — Румунії (596 км). У гірській частині (в Україні) долина V-подібна, завширшки від 0,3 до 2,5 км (біля с-ща Берегомет); у передгір'ї долина трапецієподібна, симетрична, завширшки до 3,5–5,5 км. Похил річки 4,4 м/км.

Русло Серету помірно звивисте, ширина у межень 7–10 та глибина 0,2–0,7 м. Є багато островів. Швидкість течії коливається від 1,5 до 2–3 м/с. Повені навесні, влітку — дощові паводки. У цей час ширина русла збільшується до 200 м, глибина до 2–3 м, швидкість течії до 2–3 м/с.

Живлення — снігове і дощове; льодостав — із грудня до березня. Несе значну кількість наносів — близько 12 млн тонн за рік. Береги складають шари гальки, глини, суглинків та піску. Береги на значному протязі укріплені.

У басейні Серету — ГЕС (переважно на річці Бистриця), сплав лісу. Нижче гирла річки Бирлад Серет судноплавний для невеликих кораблів. Неподалік від гирла, на Дунаї, — порт Галац (Румунія).

Розташування[править]

Серет бере початок у межах Покутсько-Буковинських Карпат (частина Українських Карпат), біля села Долішній Шепіт (утворюється від злиття потоків Бурсуки і Лустун). Тече спершу на північ, далі поступово повертає на північний схід, схід і південний схід. Перетинає українсько-румунський кордон на південний схід від села Новий Вовчинець. На території Румунії спершу тече на південний схід, в середній течії — на південь, у пониззі — знову на південний схід. Впадає до Дунаю при південні околиці міста Галац.

Основні притоки[править]

На території України — Малий Серет, Міхідря, Лукавчик; на території Румунії — Сучава, Молдова, Бистриця.

Притоки на території України[править]

Праві: Ластун, Арджиу, Мигівка, Бецьків, Галещів, Дубовець, Малий Серет, Сучава (верхів'я).

Ліві: Бурсуки, Звараш, Лапушна, Перегемка, Лекечі, Велика Чорновка, Стебник, Сухий, Михидра, Білка, Глибочок, Котовець, Молниця.

Великі населені пункти над Серетом[править]

Українські: с-ще Берегомет, місто Сторожинець, село Ропча, село Панка, село Йорданешти, село Карапчів Румунські: міста Серет, Пашкань, Роман, Бакеу, Аджуд.

Див. також[править]

Джерела[править]

Шаблон:Дунай Шаблон:Stub-meta

Категорія:Річки Європи Категорія:Річки України Категорія:Річки Чернівецької області Категорія:Річки Румунії Категорія:Міжнародні річки Європи Категорія:Річки Вижницького району Категорія:Річки Сторожинецького району Категорія:Річки Глибоцького району Категорія:Берегомет Категорія:Сторожинець Категорія:Серет (Дунай) Категорія:Притоки Дунаю