Свідки Єгови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску


 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Шаблон:Християнська деномінація Шаблон:Свідки Єгови

Сві́дки Єго́ви (колишня назва: «Міжнародні дослідники Біблії») — міжнародна релігійна організація, заснована у 80-х рр. XIX ст. у США Чарлзом Расселлом. Станом на 2018 рік найвища кількість активних членів становила 8 579 909 осіб[1].
Православні[2][3], католицька[4][5], греко-католицька[6][7] та протестантські[8][9] церкви заперечують приналежність релігійної організації Свідків Єгови до християнства тому, що ті не приймають основних релігійних доктрин загальновизнаного християнства і не беруть участі в релігійних традиціях, які мають не біблійне походження. Західні релігієзнавці вважають Свідків Єгови християнською деномінацією реставраціоністського напряму. На пострадянському просторі Свідків Єгови часто розглядають як течію пізнього протестантизму.

Назва[править]

Свідки Єгови — назва, яку прийняли керована Дж. Ф. Рутерфордом група «Дослідників Біблії» 29 липня 1931 рокуШаблон:Sfn[10], при цьому інші групи, що відкололися від основної течії, продовжили називатися Дослідниками Біблії або прийняли інші назви (наприклад, в Чикаго існує група «Дослідники Письма Зорі»)[11].

Назву «Свідки Єгови» Рутерфорд виводив зі слів з книги пророка Ісаї (Шаблон:Біблія)Шаблон:Sfn.

Назва «Свідки Єгови» пов'язана з переконанням членів організації, основне завдання якої — свідчити про Бога, ім'я якого Єгова. Було чітко видно, що доручену Богом працю виконували Христові послідовники. Сам Ісус подав їм приклад, адже відразу після свого хрещення почав проповідувати про «царство небесне» (Матв. 4:17). Він навчав своїх учнів робити те саме. Ісус сказав:

Та ви приймете силу, як Дух Святий злине на вас, і Моїми ви свідками будете в Єрусалимі, і в усій Юдеї та в Самарії, та аж до останнього краю землі.
(Дії 1:8, Огієнко)

Історична довідка[править]

Дослідники Біблії[править]

Дослідники Біблії як релігійна група сформувалась у 1872 році з невеликої групи осіб, що збирались для дослідження Біблії під керівництвом Ч. Т. Расселла (1852—1916) в Піттсбурзі (штат Пенсильванія). Головною метою цієї групи було не знайти в ній підтвердження власних поглядів, а зрозуміти, про що вона насправді вчить. Кожна зустріч з дослідження Біблії відбувалась за таким принципом: піднімалася тема, бралася біблійна конкордація, вивчався кожен вірш, пов'язаний з темою, і в кінці записувалися висновки. З часом релігійні погляди членів цієї групи радикально змінилися і вони ділилися ними з іншими. Відкриття, які робили ці Дослідники Біблії, викликали цікавість усе більшої кількості людей. Так чисельність Дослідників Біблії зростала. Наступник Расселла Джозеф Ф. Рутерфорд (1869—1942) розширив територію, де діяли Свідки Єгови (назву прийнято 1931 року). Після смерті Расселла в результаті зміни статуту Товариства, методів діяльності, методів управління та перетворення цього руху на Організацію дехто з Дослідників Біблії вийшов з Товариства. В 1931 році всі ті, хто залишились з Рутерфордом, прийняли для себе нову назву — Свідки Єгови — та розірвали всі стосунки з тими, що відділилися. Ті, хто вийшли, розпорошилися і створили безліч нових окремих груп Руху Дослідників Біблії, деякі з яких існують до теперішнього часу, наприклад Світський місійний рух «Епіфанія».

Свідки Єгови[править]

У Західній Україні та Білорусі Свідки Єгови розгорнули активну діяльність у 1920-х роках, хоча поодинокі прихильники цієї громади були вже на початку XX століття. З'являються цілі громади Дослідників Біблії у Галичині, на Волині, у Закарпатті та на Буковині. Місіонерська робота членів громади в ці роки насправді набуває масового характеру. Діяльність Дослідників Біблії на початку XX століття проходила на території чотирьох держав в абсолютно різних умовах. У таких країнах, як Польща та Чехословаччина існувала відносна релігійна свобода, яка сприяла інтенсивній місіонерській діяльності в Західній Україні. Влада в цих країнах доволі толерантно ставилась до діяльності громади, що й було закріплено у відповідних державних актах. На противагу цьому, у Східній Україні та на Буковині право на свободу совісті постійно зазнавало утиску з боку держави. Як комуністична влада на засадах атеїзму, так і румунський уряд під впливом православ'я активно перешкоджали місіонерській діяльності Свідків Єгови. І як не парадоксально, навіть у цих країнах кількість членів організації продовжувала постійно зростати[12].

В СРСР діяльність Свідків Єгови було заборонено: їх переслідували за їхню позицію християнського нейтралітету. У книзі К. Бережка «Історія Свідків Єгови на Житомирщині» говорилося, що представників цієї громади особливо жорстоко переслідували за часів радянської влади[13][14]. Так, у 1951 році за рішенням Сталіна було розроблено операцію «Північ» («Север»), в результаті якої з Західної України, Молдови, Західної Білорусі, Литви, Латвії та Естонії в Сибір загалом було виселено близько 9500 Свідків. Свідки Єгови були єдиною в Радянському Союзі релігійною групою, членів якої масово висилали до Сибіру.

Заборону скасовано з розпадом Радянського Союзу та проголошенням незалежності України, після чого діяльність Свідків Єгови набула розповсюдження на всій території України. У серпні 1993 року відбувся перший на території України міжнародний конгрес Свідків Єгови в Києві. Крім українських Свідків, на конгресі побували тисячі делегатів з 30 різних країн. Програма подавалася частково російською, частково англійською мовою, з синхронним перекладом на 15 інших мов.

Історія Свідків в Україні[править]

Файл:Jehova witnesses in Lvov.jpg
Свідки Єгови проповідують на вулицях Львова

Вперше територію України в 1891 році[15] відвідав представник Дослідників Біблії, як тоді називались Свідки Єгови[16], Пастор Чарлз Тейз Расселл з біблійною промовою «Сіонізм у пророцтві». Наприкінці XIX та на початку XX сторіччя чимало українських родин емігрувало до США та Канади, там знайомилися з Дослідниками Біблії, і в цих країнах утворювалися україномовні групи. Декотрі поверталися назад на територію України, і також поширювали там набуті вчення. 1918 року українською мовою вийшла у світ публікація «Божий План Віків».

Перший конгрес Дослідників Біблії на території України відбувся у травні 1926 року на Закарпатті (с. Великі Лучки). Присутніх було близько 150 осіб, 20 осіб охрестилися. У місті Львові перший конгрес відбувся 1928 року, в 1932 році — на Закарпатті (у с. Солотвині). Присутніх було близько 500 осіб; прибули і представники з Німеччини. Згодом конгреси проводились також у Галичині й Волині.

У всесвітньому центрі в Брукліні, звертаючи особливу увагу на розвиток подій в СРСР і з метою легалізувати свій статус, з Канади 1928 року в Україну прибув Джордж Янґ: відвідав Харків, організував триденну зустріч з місцевою групою Дослідників Біблії, домігся ввезення кількох сотень брошур. Однак протидія з боку органів влади змусила його залишити країну. Повернувшись додому, він писав, що групи Дослідників Біблії існували тоді ж і в Києві, і в Одесі.

Як у Німеччині в часи влади Гітлера та Другої світової війни (1933—1945 роки)[17], так і в Радянському Союзі також і після війни, відбувалися масові арешти, ув'язнення (до 10–25 років) та переслідування Свідків Єгови: робили обшуки у будинках, присилали агентів, стежили за їхньою діяльністю, багатьох страчували, висилали в Сибір: так, 8 квітня 1951 року було виселено понад 6100 Свідків Єгови із Західної України[18]. Рано-вранці вантажівки із солдатами зупинялися біля будинків Свідків і давали кожній сім'ї лише дві години, щоб зібрати речі. Можна було брати лише цінності та особисті речі. Виселенню підлягали всі, хто був удома: чоловіки, жінки, діти. Жодні причини, як-от похилий вік або погане здоров'я, до уваги не бралися. Надзвичайно швидко, буквально за один день людей завантажили у товарні вагони й відправили до Сибіру. Усе це робилося з метою винищити, або ж послабити вплив Свідків Єгови у тодішньому Радянському Союзі.

У другій половині 1980-х років тиск на Свідків Єгови дещо послабився. У місцевих зборах почала зростати кількість членів; вони мали змогу отримувати більше літератури (яку раніше конфісковували, знищували, і за зберігання якої саджали у в'язницю). У 1988 році влада надала дозвіл відвідати конгрес у Польщі.

З розвалом Радянського Союзу в 1991 році, Свідки Єгови в Україні отримали свободу і були зареєстровані з набуттям статусу релігійної організації, у цьому ж році відбувся перший конгрес Свідків Єгови в Україні, у місті Львові. А 1993 року в Києві відбувся перший в Україні міжнародний конгрес. Присутніх було 64 714 осіб[19], охрестилися 7 402. З того часу чисельність Свідків Єгови в Україні почала стрімко зростати: сьогодні їх налічується 140 300 осіб (станом на 2017 рік)[20].

Організація[править]

Духовний нагляд над всесвітньою діяльністю Свідків Єгови здійснює Керівний орган, котрий станом на січень 2018 р. складався з восьми осіб[21].

Всесвітній Центр Свідків Єгови та Біблійне і трактатне товариство «Вартова Башта» (юридична особа, якою вони послуговуються) з вересня 2016 р. розташовані в містечку Ворвік, на північ від Нью-Йорка на березі озера Стерлінг Форест[22]. Організація має також комплекси будівель у містечках Паттерсон та Уолкілл (США), а також понад 90 регіональних філіалів, розташованих по всьому світі. В кожному з філіалів діє комітет філіалу, який координує діяльність Свідків Єгови на території, за яку він відповідає та підпорядковується Керівному органу.

Діяльність Свідків Єгови охоплює 240 країн і територій світу.

Внутрішня діяльність[править]

Місцеві громади Свідків Єгови називаються зборами, і провід у них беруть старійшини, котрим допомагають служителі збору. Кожен збір складається з близько 60—180 осіб і умовно поділяється на декілька груп, за кожну з яких відповідає один зі старійшин (наглядач групи) або служитель групи. У свою чергу, збори групуються по теократичних районах (по 10–15 зборів у кожному районі). За кожен район відповідає районний наглядач, який двічі на рік відвідує кожен збір у цьому районі. Окрім того, за діяльністю Свідків Єгови в кожній країні (або декількох країнах) наглядає місцевий філіал організації. Раз на рік філіали відвідує Представник Всесвітнього Центру. Філіал в Україні знаходиться в смт Брюховичі біля Львова.

Щотижня Свідки Єгови збираються в побудованих за добровільні пожертви та зусиллями добровольців-будівельників Залах Царства на зібрання (у кожному Залі Царства є скринька для добровільних пожертв, особливість Свідків Єгови у тому, що не вимагається давати пожертви, вони є абсолютно добровільними), де досліджують Біблію і навчаються, як застосовувати її вчення у щоденному житті. Якщо ж збір не має власного Залу Царства, він винаймає відповідне приміщення в адміністративних структур, а в іншому випадку організовує зустрічі у приватних будинках. Зібрання Свідків Єгови відкриті для всіх бажаючих. Кожного тижня (за винятком тижня, в кінці котрого запланований конгрес) відбувається два зібрання. Одне проходить ввечері серед тижня та, починаючи з 2016 року, складається з трьох частин: «Скарби з Божого Слова» (обговорюється запланований уривок з Біблії), «Вдосконалюймо своє служіння» (наочно демонструються різні методи) і «Християнське життя» (обговорюється, як застосовувати на ділі те, чого навчились)[23]. До останньої з цих частин входить також «Вивчення Біблії у зборі», яке проводиться з 2009 року (до того часу воно проводилось в окремий день тижня в кожній групі збору і називалось «Книговивчення групи збору») і до 2015 року проводилось як окрема частина службового зібрання. Інше зібрання проводиться на вихідних, зазвичай у неділю, і в нього входять дві частини: публічна промова та вивчення Біблії за допомогою «Вартової башти». У більшості частин зібрань можуть брати участь присутні, подібно до того, як це відбувається на шкільних уроках. Кожне зібрання починається й закінчується співанням пісні й молитвою.

Двічі на рік проходять районні конгреси, на які збираються Свідки Єгови з одного теократичного району.

Раз на рік проводяться регіональні конгреси, які відвідують делегати однієї теократичної області. Також кожного року 14 нісана за єврейським календарем Свідки Єгови по цілому світі відзначають Спомин смерті Ісуса Христа.

Раз на кілька років організовуються масштабні міжнародні конгреси, на які прибувають делегати з різних країн.

Файл:Evangelização.jpg
Свідки Єгови проповідують від дому до дому в Софії (Болгарія)

Зовнішня діяльність[править]

Діяльність Свідків Єгови здійснюється шляхом проповідування про Бога та його Царство на вулиці, від дому до дому, в публічних місцях тощо. Організацію проповідування покладено на старійшин збору. Окрім заохочення до проповідування на зібраннях збору, організовуються також окремі зустрічі до проповідування. У своїй проповідницькій діяльності Свідки Єгови широко використовують Біблію та власну літературу (на основі Біблії), яку пропонують безкоштовно кожному, хто бажає ознайомитися з біблійними вченнями.

Видавнича діяльність[править]

Література Свідків Єгови пишеться та друкується централізовано: спочатку англійською, згодом перекладається на інші мови, і відсилається у відповідні філіали. За своїм характером література ділиться на періодичну й неперіодичну. Окрім книг, журналів, брошур і буклетів, Свідки Єгови випускають також документальні та художні фільми (80 мовами), посібники мовами жестів (80 мовами), книги шрифтом Брайля (20 мовами), а також аудіозаписи (музичний супровід для зустрічей, («Мелодії Царства»), аудіоверсії з «Вартової башти» та «Пробудись!», записи біблійних драм для конгресів і особистого прослуховування). Література Свідків Єгови видається понад 700 мовами[24].

Переклад Нового світу[править]

«Переклад Нового світу» — переклад Святого Письма, зроблений на сучасну англійську мову безпосередньо з давньоєврейської, арамейської та давньогрецької мов перекладацьким комітетом Свідків Єгови. Вперше цей переклад був виданий у кількох частинах у період між 1950 і 1960 роками. Видання іншими мовами базується на англійському перекладі. В червні 2005 року українською з англійської перекладено лише «Переклад нового світу. Християнські Грецькі Писання»[25][26]. На конгресах 04.07.2014 р. Свідків Єгови в Україні було оголошено про повний «Переклад Нового Світу» українською мовою. З моменту виходу першого видання «Переклад нового світу» повністю або частково перекладений понад 170 мовами і надруковано більш ніж 220 млн. його примірників.

Періодичні видання[править]

Серед періодичних видань «Товариства Вартової Башти» Свідків Єгови:

 • Журнал «Вартова башта». Виходить у двох виданнях — «Видання для розповсюдження» (тричі на рік) і «Видання для вивчення» (раз на місяць).
 • Журнал «Пробудись!». Призначений для розповсюдження, виходить тричі на рік (чергується з відповідним виданням «Вартової башти»).
 • Щомісячний посібник «Християнське життя і служіння».
 • Щорічник Свідків Єгови (видавався до 2017 року).
 • «Щоденне досліджування Святого Письма» — брошура кишенькового формату, що містить добірку біблійних віршів на кожен день для особистого роздумування над окремим віршем з Біблії (містить коментарі, взяті з надрукованих раніше випусків «Вартової башти»).

Особливості вчення[править]

Свої вчення Свідки Єгови засновують на Біблії, вважаючи її натхненим Божим Словом за посередництвом праведних вибраних людей[27]. Свідки Єгови різко відрізняються від загальновизнаних християнських церков у таких моментах:

Якщо взяти дату смерті Ісуса Христа, яка записана в євангеліях (це сталось навесні, в кінці березня або на початку квітня), коли Ісусу було 33,5 роки і порахувати півроку назад, то ми будемо мати місяць, коли народився Ісус — кінець вересня — початок жовтня.

 • Хрест: На думку Свідків Єгови, «Ісус помер не на хресті‚ а на палі чи стовпі. Грецьке слово „стаурос“, що в багатьох Бібліях перекладається як „хрест“‚ означає тільки один брус дерева. Символ хреста походить зі стародавніх фальшивих релігій. Хрест не застосовувався й не вшановувався ранніми християнами» (Повторення Закону 7:26; Шаблон:Біблія).

Крім того, особливими для Свідків Єгови є також:

 • Переконаність у близькості «Армагеддону»: На думку Свідків Єгови, «Війни‚ голод‚ пошесті‚ зростання беззаконня» є знаком наближення кінця (посилаються на Матвія 24:3‚ 7‚ 8‚ 12; Луки 21:10‚ 11; 2 Тимофія 3:1—5)
 • Неприйняття святкування днів народжень: На думку Свідків Єгови, ці свята мають язичницьке походження; їх святкували люди‚ котрі не поклонялися Єгові, і ніколи не святкували послідовники Христа (Шаблон:Біблія; Шаблон:Біблія). Християни першого століття теж не святкували, як засвідчують історики: «Ідея святкувати день народження була чужа тогочасним християнам» (Август Неандер, «Загальна історія християнської релігії та церкви» ["Allgemeine Geschichte der christlichen Religion und Kirche"], 1842, т. I, с. 518). «Євреї, котрі жили в пізніші часи, дивилися на святкування днів народження як на частину ідольського поклоніння; такий погляд опирався на численні спостереження за тим, як люди звичайно святкували ці дні» («Імператорський біблійний словник» ["The Imperial Bible-Dictionary"] за редакцією Патріка Ферберна, Лондон, 1874, т. I, с. 225).

Полеміка[править]

Критикуючи вчення християнських церков, Свідки Єгови наражаються на гостру критику на свою адресу. Найгостріші полемічні питання точаться стосовно таких питань:

 • Божественності Ісуса Христа. Свідки Єгови не вірять у те що Ісус є Богом[29].
 • Вшанування ікон. Свідки заперечують вшанування ікон.
 • Догмату про триєдиність Бога, встановлений Церквою з IV по VII ст., який Свідки Єгови вважають небіблійним.
 • Святкування Пасхи, яка має давню традицію (див. напр. Повторення Закону 16:1), і було остаточно прийнято Церквою, як свято Воскресіння Христового в V столітті. Свідки Єгови вважають практику встановлення церквою певних традицій і свят нехристиянською.
 • Очікування кінця правління системи Сатани. Свідки Єгови двічі за історію пробували передбачити дату, але в обох випадках помилилися. Зокрема Расселл очікував настання кінця правління Сатани в 1914 році. Богослови вважають такі передбачення неприпустимими, оскільки, відповідно до Святого Писання «про день той і про годину не знає ніхто: ані Ангели небесні, ані Син, лише сам Отець» Шаблон:Біблія, Огієнко (Ще на початку 1870-х років вони наголошували на тому, що 1914 рік є роком закінчення «семи часів» (Дан. 4:25; Луки 21:24). Вони зрозуміли що Даниїлове пророцтво про «сім часів» вказувало на час виконання Божого наміру щодо Месіанського Царства. Як і передрік Ісус, його «присутність» як небесного Царя позначили приголомшливі світові події: війни, голод, землетруси, епідемії (Матвія 24:3—8; Луки 21:11)).
 • Святкування днів народжень. Дослідники вказують на безпідставність заборони святкувати дні народження, посилаючись на приклади святкування днів народжень людьми, які не поклонялись Богові (напр. Шаблон:Біблія), та лояльність Біблії до святкувань взагалі (напр. Шаблон:Біблія). Та все ж Свідки Єгови вважають, що даний не раз Божий наказ «не торкайтесь нечистого» відноситься і до днів народження з огляду на їхнє нечисте (язичницьке) походження.
 • Вчення про душу. Вірять в те що душа після смерті тіла так само помирає[30].

Термінологія Свідків Єгови[править]

Свідки Єгови у ході своєї релігійної діяльності користуються рядом специфічних термінів. Нижче наводяться пояснення для деяких із цих термінів у трактуванні Свідків Єгови.

 Содержание:   А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я 


А[править]

Шаблон:Прив'язка (євр. Гар Маґедон — «гора Меґіддо, гора збору військ», назва, що зустрічається в Апокаліпсісі) — заключна фаза «великого лиха», під час якого Бог знищить сучасну політичну систему, а також будуть знищені усі нечестиві люди. Після Армагеддону на землі повинно бути встановлене правління Царства Бога і відновлений втрачений Рай. Він покладе край усім війнам. Про те, що здійснить Єгова, в Біблії говориться: «Аж до краю землі припиняє Він війни, ламає Він лука й трощить списа, палить огнем колесниці» (Псалом 46:9, 10, Огієнко).

У той час, коли народи застосовуватимуть один проти одного смертоносну зброю і загрожуватимуть знищити довколишнє середовище, Творець землі вдасться до рішучих дій. Це й буде передречений у Біблії Армагеддон. (Об'явлення 11:18). Він доведе правомірність правління Господаря землі, Бога Єгови, над усіма його творивами. Людям, які люблять праведність, нічого боятися Армагеддону. Його, навпаки, можна вважати підставою для надії. Ця війна очистить землю від усього зла й прокладе шлях для праведної нової системи, в якій правитиме Боже Месіанське Царство (Ісаї 11:4, 5). Армагеддон — це не страшний катастрофічний кінець світу. Армагеддон ознаменує початок нового, щасливого життя для праведних людей, які житимуть вічно в раю на землі (Псалом 37:29).

В[править]

Шаблон:Прив'язка (теж «велика скорбота») Шаблон:Біблія — подія, яка розпочнеться із всесвітнього знищення політичною владою фальшивої релігії, потім піде їхній напад на самих Свідків Єгови, а при завершенні великого лиха відбудеться Армагеддон.

К[править]

Шаблон:Прив'язка — вищий керівний орган Свідків Єгови.

П[править]

Шаблон:Прив'язка — один зі 144 000 людей (Об'явлення 14:1-4) помазаних святим духом, починаючи з дня П'ятдесятниці 33 року н. е. і до сьогодні. Лише під час закінчення набору всіх 144 000 помазанців почнеться Велике лихо. Тільки помазанці мають право приймати від символів під час Спомину смерті Ісуса Христа (Господньої Вечері). Тільки вони мають надію на життя після смерті на небі.

Примітки[править]

 1. Звіт за 2018 рік
 2. В'язні Вартової башти, або Армагедон через Свідків Єгови! Світло Православ'я. № 3. 2000 р. Видання Львівської єпархії УПЦ МП.
 3. Свідки Єгови, та їх джерела. Послання патріарха УАПЦ Димитрія.
 4. Релігія в сучасному світі. Матеріали до курсу релігієзнавства Люблінського Католицького університету за редакцією Г. Зимоня. Львів «Свічадо» 2007. с. 436. ISBN 978-966-395-115-7
 5. Vatikan und Evangelikale planen gemeinsame Erklärung. kath.net. 10.08.2014Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 6. "Чи є Свідки Єгови християнами? Офіційний інтернет-сайт УГКЦ". Archived from the original on 18 травень 2015. Retrieved 5 травень 2015.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 7. Свідки Єгови. Релігійно-інформаційна служба України. 30. 05. 2014
 8. Протестантська церква «Слово Віри»
 9. Evangelische Zentrale für Weltanschauungsfragen. Zeugen Jehovas.Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 10. Назва прийнята згідно з резолюцією на конгресі в Колумбусі (Огайо, США) і на 50 наступних конгресах у тому ж році
 11. Юзеф Дремлюг Свидетели Иеговы (JEHOWA’S WITNESSES) // Справочник «Религии и секты» Санкт-Петербургского Католического Информационно-просветительского Центра «Militia Dei»
 12. Ошибка Lua в package.lua на строке 80: module 'Module:Citation/CS1/Suggestions' not found.
 13. "Короткий огляд історії Свідків Єгови в Україні. - Історія Свідків Єгови". www.historyjw.org. Retrieved 2019-02-28. 
 14. Бережко, Костянтин. "Історія Свідків Єгови в Україні". http://historyjw.org (in українська). 
 15. У журналі «Вартова Башта» за лютий 1887 р. відзначалося, що деяка кількість екземплярів даного журналу та інших публікацій відправлялися поштою в Росію.
 16. Назву «Свідки Єгови» Дослідниками Біблії було прийнято у 1931 році на інтернаціональному конгресі, 23–30 липня, у Колумбусі, штат Огайо, США.
 17. Під час Другої світової війни після вивезення з України до Німеччини на примусову працю людей, чимало з них опинилися в концентраційних таборах. Там дехто познайомився з німецькими Свідками Єгови, яких було ув'язнено за відмову від військової служби з ідейних міркувань: багато українців стало в них Свідками Єгови, почувши звістку від німецьких Свідків у концтаборах.
 18. Щорічник Свідків Єгови 2002 c. 166
 19. Щорічник Свідків Єгови 2002 c. 236
 20. Звіт про служіння в країнах і територіях у 2017 році
 21. Що таке Керівний орган Свідків Єгови?, Jw.org
 22. Останні новини з Ворвіка. Частина 1
 23. "Посібник для зібрання". Archived from the original on 7 березень 2016. Retrieved 5 березень 2016.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 24. .Офіційний веб-сайт JW.ORG Всесвітня видавнича діяльність допомагає людям дізнаватись про Бога, jw.org
 25. Християнські Грецькі Писання. Переклад нового світу.
 26. Християнські Грецькі Писання. Переклад нового світу. Онлайн.
 27. Хоча багато представників інших християнських конфесій не вважають Свідків Єгови християнами, тому що вони не визнають Ісуса Христа Всемогутнім Богом, заперечують Трійцю і духівництво, однак, багато релігієзнавців не поділяють такої думки
 28. Хто такий архангел Михаїл? — ОНЛАЙН-БІБЛІОТЕКА Товариства «Вартова башта»
 29. "Хто такий Ісус Христос?". 
 30. "Що таке душа?". 

Джерела та література[править]

 • Яроцький П. Л. Свідки Єгови // Шаблон:ЕІУ
 • Кислюк К. В. Релігієзнавство: [підручник для студентів вузів] / К. В. Кислюк, О. М. Кучер. — [5-е вид., виправ. і доп.]. — К. : На-род. укр. академія, 2007. — С. 425—464.
 • Лубський В. І. Релігієзнавство: [підручник] / В. І. Лубський, В. І. Теремко, М. В. Лубська. — К. : Академвидав, 2002. — С. 367—381.
 • Черній А. М. Релігієзнавство: [посібник] / А. М. Черній. — К. : Академвидав, 2003. — С. 212—235.
 • Релігієзнавство: [навчально-методичний посібник] / автор-укладач: В. В. Білецький. — Донецьк: Східний видавничий дім, Донецьке відділення НТШ, 2012. — 220 с.
 • Докаш В. І. Загальне релігієзнавство: [навч. посібник] / В. І. Докаш, В. Ю. Лешан. — Чернівці: Книги — ХХІ, 2005.
 • Шаблон:Книга
 • Шаблон:Книга

Посилання[править]

Шаблон:Вікіцитати1

Шаблон:Християнство-теми