Сан-Томе і Принсіпі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Картка Країна

Демократична Республіка Сан-Томе́ і При́нсіпі, Сан-Томе і Принсіпі (порт. República Democrática de São Tomé e Príncipe, [sɐ̃ũ tu'mɛ i 'pɾı̃sɨpɨ]) — держава на островах Сан-Томе і Принсіпі у Гвінейській затоці біля західного узбережжя Африки[1][2]. Столиця — місто Сан-Томе на однойменному острові.

Географія

Мапа Сан-Томе та Принсіпі Узбережжя острова Принсіпі

Докладніше: Географія Сан-Томе і Принсіпі

Острівна держава поблизу західного узбережжя Центральної Африки у водах Гвінейської затоки Атлантичного океану. На сході на континенті лежать держави Екваторіальна Гвінея і Габон (за 250 км).

Площа країни — 1001 км², з яких на острів Сан-Томе припадає 859 км², а на Принсіпі — 142 км². Сан-Томе і Принсіпі найменша за площею після Сейшельських Островів держава Африки. Країна включає в себе розташовані на відстані 148 км один від одного острови Сан-Томе і Принсіпі, а також дрібні острівці (див. Острови Сан-Томе і Принсіпі). Територіальні води та острів Ролаш перетинається лінією екватора.

Рельєф обох островів гористий, оскільки вони є частиною погаслого ланцюга вулканів, який включає також острови Аннобон і Біоко, а також вулкан Камерун на західному узбережжі Африки. Найвища точка острова Сан-Томе — пік Сан-Томе (2024 м), острова Принсипі — пік Принсіпі (948 м). Острови складені базальтами і трахітами, які місцями покриті осадовими породами.

Гори займають центральну і південну частину острова Сан-Томе (2/3 його площі), дванадцять вершин перевищують 1000 метрів: Сан-Томе, Ана-Шавеш (1636 м), Пінейру (1613 м), Калварі (1600 м) та інші. Рельєф плавно знижується на північний схід, і тут зосереджена більша частина сільськогосподарських угідь, тут же знаходяться основні населені пункти острова.

Острови мають неправильну форму, але якщо Принсіпі схожий на прямокутник, то Сан-Томе швидше нагадує овал, витягнутий донизу. Берегова лінія і того і іншого острова сильно порізана, проте мала глибина прибережних вод не дає можливості океанським судам підходити до берега, навіть в портах вони змушені розвантажуватися і завантажуватися на зовнішньому рейді, де глибина більше 5 метрів.

Клімат на рівні моря — тропічний морський, тобто спекотний і вологий. Середньорічна температура — +26-27 °C. У спекотні місяці, особливо у січні, температура зазвичай перевищує +30 °C, а в найбільш холодний (липень) може опускатися нижче +20 °C. Найбільше опадів (до 5000 мм) випадає на південному заході Сан-Томе, найменше (до 1000 мм) — в низинах на півночі, це обумовлено тим, що острів знаходиться в зоні південних пасатів, а гори затримують велику частину вологи. На острові Принсіпі більшу частину опадів приносять північні пасати, тому в північній частині острова випадає більше 1800 мм опадів, а в південній — менше 500 мм. Сезон дощів триває із жовтня по травень.

По схилах гір течуть повноводні річки, найбільші з яких — Агуа-Гранде, Іо-Гранде та Контадор на Сан-Томе, а також Папагайу, Агульяш, Банзу на Принсіпі.

Історія

Острів Сан Томе у 1645 році

Докладніше: Історія Сан-Томе і Принсіпі

Португальські мореплавці, що відкрили острови між 1469 — 1470-х роками, знайшли їх безлюдними. Обидва острови португальський король подарував своїм підданим, які перетворили їх на бази работоргівлі. Вже в XVI столітті на островах стали створюватися плантації цукрової тростини, активно велась вирубка будівельного лісу, використовувалася праця рабів. Нащадки рабів з Анголи, Мозамбіку та інших португальських володінь в Африці, і сьогодні складають значну частину населення країни.

Відміна работоргівлі в середині XIX століття стала причиною розорення власників цукрових плантацій і їх відходу з островів. До кінця XIX століття тут виникають великі плантації кави і особливо какао, що й досі є основною статтею експорту країни.

Наприкінці 1950-х років посилилася боротьба за незалежність був створений Соціалістичний рух за звільнення Сан-Томе і Принсіпі (МЛСТП). Після португальської революції гвоздик у 1974 році 12 липня 1975 Сан-Томе і Принсіпі здобула незалежність від Португалії. Першим президентом був Мануель Пінту да Кошта, Генеральний секретар (МЛСТП). Через місяць країна була одноголосно прийнята в ООН.

Демократичні реформи почалися в країні в кінці 1980-х років, в 1991 році були проведені перші вільні багатопартійні вибори. Проте встановленню політичної стабільності в країні перешкоджає часта зміна лідерів — численні спроби державних переворотів (остання була в 2003 році).

Політична система

Докладніше: Політична система Сан-Томе і Принсіпі

Сан-Томе і Принсіпі за формою правління є президентською республікою, глава держави — президент, що обирається загальним голосуванням на 5 років. Дійсним президентом країни з 3 вересня 2011 року є Мануел Пінту да Кошта. Державний устрій — унітарна держава.

Глава уряду — прем'єр-міністр, що обирається парламентом і затверджується президентом. Дійсним прем'єр-міністром з 14 серпня 2010 року є Патріс Тровоада.

Парламент

Докладніше: Парламент Сан-Томе і Принсіпі

Парламент — однопалатна Національна асамблея, що складається з 55 депутатів, які обираються загальним голосуванням по округах на 4-річний термін.

Політичні партії

Докладніше: Політичні партії Сан-Томе і Принсіпі

На парламентських виборах 8 листопада 1998 року до парламенту Сан-Томе і Принсіпі пройшли наступні політичні партії:

Зовнішня політика

Докладніше: Зовнішня політика Сан-Томе і Принсіпі

Українсько-сантомійські відносини

Докладніше: Українсько-сантомійські відносини

Уряд Сан-Томе і Принсіпі офіційно визнав незалежність України 16 квітня 1998 року, дипломатичні відносини з Україною встановлено 16 квітня 1999 року[3]. Дипломатичних і консульських представництв в Україні не створено, найближче посольство Сан-Томе і Принсіпі, що відає справами щодо України, знаходиться в Брюсселі (Бельгія)[3]. Справами України в Сан-Томе і Принсіпі відає українське посольство в Португалії.

Державна символіка

Державний прапор

Державний герб

Державний гімн

Адміністративно-територіальній поділ

Докладніше: Адміністративний поділ Сан-Томе і Принсіпі

В адміністративно-територіальному відношенні територія держави поділяється на: 2 провінції та 7 округ.

Збройні сили

Докладніше: Збройні сили Сан-Томе і Принсіпі

Економіка

Докладніше: Економіка Сан-Томе і Принсіпі

Сан-Томе і Принсіпі — відстала аграрна держава. Валовий внутрішній продукт (ВВП) у 2003 році склав 214 млн доларів США (186 місце в світі); що у перерахунку на одну особу становить 1,2 тис. доларів (171 місце в світі)[3]. Промисловість разом із будівництвом становить 19 % від ВВП держави; аграрне виробництво разом з лісовим господарством і рибальством — 23 %; сфера обслуговування — 58 % (станом на 2006 рік)[3]. Зайнятість активного населення у господарстві країни розподіляється наступним чином: 8 % — промисловість і будівництво; 58 % — аграрне, лісове і рибне господарства; 34 % — сфера обслуговування (станом на 2006 рік)[3].

Надходження в державний бюджет Сан-Томе і Принсіпі за 2006 рік склали 102 млн доларів США, а витрати — 61,4 млн; дефіцит становив 43 %[3].

Валюта

Докладніше: Валюта Сан-Томе і Принсіпі

Національною валютою країни слугує добра.

Промисловість

Докладніше: Промисловість Сан-Томе і Принсіпі

Головна галузь промисловості: харчова.

Гірнича промисловість

Докладніше: Гірнича промисловість Сан-Томе і Принсіпі

Енергетика

Докладніше: Енергетика Сан-Томе і Принсіпі

За 2004 рік було вироблено 18 млн кВт/год електроенергії (експортовано 0 млн кВт/год); загальний обсяг спожитої — 16,7 млн кВт/год (імпортовано 0 млн кВт/год)[3].

У 2004 році споживання нафти склало 0,68 тис. барелів на добу, природний газ не використовується для господарських потреб[3].

Агровиробництво

Докладніше: Аграрне виробництво Сан-Томе і Принсіпі

У сільськогосподарському обробітку знаходиться 38,5 % площі держави[3]. Головні сільськогосподарські культури: какао, кава, маніок їстівний, банани, просо, кукурудза, рис.

Транспорт

Докладніше: Транспорт Сан-Томе і Принсіпі

Туризм

Докладніше: Туризм Сан-Томе і Принсіпі

У 1996 році прибуток Сан-Томе і Принсіпі від іноземних туристів становив 2 млн доларів США[3].

Зовнішня торгівля

Докладніше: Зовнішня торгівля Сан-Томе і Принсіпі

Основні торговельні партнери Сан-Томе і Принсіпі: Португалія, Нідерланди, Франція, Німеччина, Ангола.

Держава експортує: какао, каву, копру. Основні покупці: Нідерланди (51 %); Німеччина (6 %); Португалія (6 %). У 2006 році вартість експорту склала 5,3 млн доларів США[3].

Держава імпортує: паливо, продукти харчування, промислові вироби. Основні імпортери: Португалія (26 %); Франція (18 %); Ангола (13 %). У 2006 році вартість імпорту склала 19,2 млн доларів США[3].

Торгівля з Україною

За період 2009—2012 років лише у 2010 році зареєстровано експорт з України на загальну суму 150 тис. доларів США. За даними Держкомстату України обсяг торгівлі з Сан-Томе і Принсіпі у 2013 році становив 739,8 тис. доларів США (лише експорт):

 • нафтопродукти — 22 тис. доларів США;
 • пневматичні гумові шини та покришки — 3 тис. доларів США;
 • турбореактивні, турбогвинтові двигуни та інші газові турбіни — 714 тис. доларів США[4].

У 2014 році році експортно-імпортних операцій не зареєстровано.

Населення

Докладніше: Населення Сан-Томе і Принсіпі

Населення держави у 2006 році становило 193,4 тис. осіб (173 місце в світі). У 1950 році населення країни становило 60 тис. осіб, у 1970 — 73,6 тис., у 1980 — 90 тис. Густота населення: 146,5 осіб/км² (46 місце в світі). Згідно статистичних даних за 2006 рік народжуваність 40,3 ‰; смертність 6,5 ‰; природний приріст 33,8 ‰[3].

Вікова піраміда населення виглядає наступним чином (станом на 2006 рік):

 • діти віком до 14 років — 47,5 % (46,5 тис. чоловіків, 45,3 тис. жінок);
 • дорослі (15-64 років) — 48,8 % (45,6 тис. чоловіків, 48,7 тис. жінок);
 • особи похилого віку (65 років і старіші) — 3,8 % (3,4 тис. чоловіків, 4 тис. жінок).

Урбанізація

Докладніше: Міста Сан-Томе і Принсіпі

Рівень урбанізованості в 2000 році склав 44,1 %[3]. Головні міста держави: Сан-Томе (68 тис. осіб), Санту-Амару (8 тис. осіб), Невеш (7,5 тис. осіб).

Етнічний склад

Докладніше: Етнічний склад Сан-Томе і Принсіпі

Головні етноси: метиси — 84,6 %, бантумовний народ фанг — 9,5 %, анголари Сан-Томе — нащадки чорних рабів з Анголи, що також розмовляють креольською мовою — 3,7 %, португальці — 1,9 %%.

Мови

Докладніше: Мови Сан-Томе і Принсіпі

Державна мова: португальська. Де-факто поширені також французька та англійська мови.

Релігії

Докладніше: Релігія в Сан-Томе і Принсіпі

Головні релігії держави: католицтво — 90 % населення, анімізм — 10 %.

Охорона здоров'я

Докладніше: Охорона здоров'я в Сан-Томе і Принсіпі

Очікувана середня тривалість життя в 2006 році становила 67,3 року: для чоловіків — 65,7 року, для жінок — 69 років[3]. Смертність немовлят до 1 року становила 41,8 ‰ (станом на 2006 рік). Населення забезпечене місцями в стаціонарах лікарень на рівні 1 ліжко-місце на 116 жителів; лікарями — 1 лікар на 1940 жителів (станом на 1995 рік)[3].

Освіта

Докладніше: Освіта в Сан-Томе і Принсіпі

Рівень письменності в 2000 році становив 79,3 %: 85 % серед чоловіків, 62 % серед жінок[3].

Інтернет

Докладніше: Інтернет у Сан-Томе і Принсіпі

У 2001 році всесвітньою мережею Інтернет у Сан-Томе і Принсіпі користувались 30 тис. осіб[3].

Культура

Докладніше: Культура Сан-Томе і Принсіпі

Примітки

 1. Сан-Томе і Принсіпі //
 2. Атлас світу. — К.: ДНВП «Картографія», 2005. — 336 с. ISBN 966-631-546-7
 3. а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с Дубович І. А. Країнознавчий словник-довідник. — К. : Знання, 2008. — 839 с.
 4. Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Сан-Томе і Принсіпі. — Посольство України в Португалії.

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Джерела

 • Д. А. Дьяконов, А. А. Токарев, «Сан-Томе и Принсипи» (серия «У карты мира»), Москва, «Мысль», 1986 Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info

Шаблон:Африканський Союз Шаблон:Африка Шаблон:Співдружність португаломовних країн Шаблон:Франкофонія Шаблон:Бібліоінформація

Категорія:Країни Африки Категорія:Острівні країни Категорія:Держави-члени ООН Категорія:Португаломовні країни Категорія:Події 12 липня Категорія:Липень 1975 Категорія:Держави і території, засновані 1975