Рівненська область

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 135%;" | Рівненська область
90px 150px|border
Герб Рівненської області Прапор Рівненської області
300px|Розташування
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 120%;" | Основні дані
Прізвисько: Рівненщина
Країна: Україна Україна
Утворена: 27 листопада 1939
Код КОАТУУ: {{#property:P1077}}
Населення: {{#property:P1082}}
Площа: 20047 км²
Густота населення: Шаблон:Rnd осіб/км²
Поштові індекси 33000—35867
Телефонні коди: +380-36
Обласний центр: Рівне
Райони: 16
Міста:

обласного значення
районного значення


4
7
Смт: 16
Села: 999
Селища: 3
Селищні ради: 16
Сільські ради: 338
Номери автомобілів: BK, HK
Інтернет-домени: rv.ua; rovno.ua; rivne.ua
300px|Мапа області
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 120%;" | Обласна влада
33028, м. Рівне, майдан Просвіти, 1
Веб-сторінка: Рівненська ОДА
Рівненська облрада
Голова ОДА: Коваль Віталій Станіславович[1]
Рада: Рівненська обласна рада
Голова ради: Данильчук Олександр Юрійович
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 120%;" | Мапа
Шаблон:Mapframe для карток
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" | [[commons:Category:{{#property:P373}}|Рівненська область]] у Вікісховищі

Рі́вненська о́бласть (до 1991 року — Ровенська область) — область в Україні. Розташована на північному заході країни. Площа області становить 20,1 тис. км² (3,3 % площі території України). Населення 1 154,2 тис. осіб (на 1 січня 2011 року). Центр області — місто Рівне. Утворена 27 листопада 1939 року[2].

Географія[править]

Географічне розташування[править]

Рівненська область розташована в північно-західній частині України й займає територію 20,1 тисячі квадратних кілометрів. Територія області розташована між 50°01' та 51°58' північної широти й між 25°01' та 27°38' східної довготи. Протяжність області з півночі на південь 215 км, а із заходу на схід — 186 км. Межує на півночі з Берестейською та Гомельською областями Білорусі, на сході з Житомирською, на південному сході з Хмельницькою, на півдні з Тернопільською, на південному заході із Львівською, на заході з Волинською областями.

Рельєф[править]

За висотою своєї поверхні область поділяється на північну частину, яка розташована в межах Поліської низовини, у тому числі Клесівської рівнини, (переважні висоти 140—180 м, мінімальна висота 134 м у долині річки Горинь), та південну частину, яка розташована на Волинській височині (переважні висоти 200—300 м). Найвищими її ділянками, що піднімаються понад 300 м, є Повчанська височина (до 361 м), Мізоцький кряж (до 342 м), а також Рівненське плато і Гощанське плато. На крайньому півдні в межі області заходять схили Подільської височини, зокрема Вороняки, де поблизу села Дружба розташована найвища точка Рівненщини — 372 м.

Водні ресурси[править]

Річки[править]

Всього в області налічується 171 річка завдовжки понад 10 км. Усі вони належать до басейну Дніпра. Головною водною артерією є річка Горинь (довжина в межах області 386 км) зі своєю найбільшою притокою Случчю. З інших значних річок на Рівненщині протікають Стир, Льва, Ствига, на крайньому північному заході — Прип'ять.

Водойми[править]

В області понад 500 озер різного походження (карстові, заплавні та інші). Загальна площа озер складає понад 260 км². Серед них — Нобель, Біле, Острівське Велике Почаївське. Збудовано 31 водосховище (найбільші — Хрінницьке, Млинівське, Боберське) та понад 300 ставків.

Природні ресурси[править]

Понад 850 тисяч гектарів становить площа лісового фонду області, а загальний запас деревини становить 103 мільйони кубометрів. На Рівненщині є понад 100 родовищ 14 видів корисних копалин. Рівненщина — європейський монополіст базальту. Рівненська область має великі запаси бурштину.

Історія[править]

Передісторія[править]

Територія нинішньої Рівненської області була заселена ще з доби пізнього палеоліту, тобто приблизно 40-10 тисяч років тому. Про це свідчать численні археологічні знахідки. На теренах області виявлено близько 100 залишків стародавніх поселень та могильників.

У VI-VII століттях край населяло плем'я дулібів-волинян. Наприкінці Х століття Волинь, у тому числі й Рівненщина, входила до Володимирського князівства. Визначну роль в історії краю відіграли Дорогобуж і Пересопниця, які в XI-XII століттях були центрами удільних князівств. До 1283 року належить перша письмова згадка про місто Рівне, коли тут відбулася битва польських та литовських військ. Після 1340 року територія нинішньої Рівненської області відійшла до складу Великого князівства Литовського.

У 1506 році маршалком Волинської землі був Федор (Федько) Янушкевич, а з 1507 р. Острозький Костянтин Іванович. 1576 року в Острозі князь Костянтин-Василь Острозький, син Костянтина Івановича, заснував слов'яно-греко-латинську Академію — перший в Україні і в Східній Європі вищий навчальний заклад. До 1629 року належить перший відомий перепис населення Волинського воєводства. Найбільшими містами на той час були Острог, Корець, Степань, Рівне, Дубно. У середині XVII століття територія Рівненської області була охоплена визвольною війною під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. У 1793 році, після підписання російсько-пруського договору, частина території Рівненщини увійшла до складу Росії.

На початку квітня 1919 року у Рівному перебував уряд Української Народної Республіки. За Ризьким мирним договором 1921 року територія Рівненщини відійшла до складу Волинського воєводства Польщі.

Сучасна історія[править]

Після приєднання Західної України до УРСР Указом Президії Верховної Ради СРСР від 4 грудня 1939 року було утворено Рівненську область. У роки Другої світової війни під час окупації місто Рівне було центром райхскомісаріату «Україна». На теренах краю в роки гітлерівської окупації активно діяли українські патріоти, що об'єдналися в Українську Повстанську Армію. 2 лютого 1944 року — звільнення Рівного радянськими військами.

Адміністративно-територіальний устрій[править]

Адміністративно-територіально Рівненська область поділяється на 16 районів, 1031 населений пункт.

Загальна інформація[править]

Адміністративний центр області — місто Рівне.

У складі області:

 • районів — 16;
 • населених пунктів — 1027, в тому числі:
  • міського типу — 27, в тому числі:
   • міст — 11, в тому числі:
    • міст обласного значення — 4;
    • міст районного значення — 7;
   • селищ міського типу — 16;
  • сільського типу — 1000, в тому числі:
   • сіл — 997;
   • селищ — 3.

У системі місцевого самоврядування:

 • районних рад — 16;
 • міських рад — 11;
 • селищних рад — 16;
 • сільських рад — 338.

Райони[править]

Назва Адм. центр Адм. устрій
1 Березнівський м. Березне Адм. устрій
2 Володимирецький смт Володимирець Адм. устрій
3 Гощанський смт Гоща Адм. устрій
4 Демидівський смт Демидівка Адм. устрій
5 Дубенський м. Дубно Адм. устрій
6 Дубровицький м. Дубровиця Адм. устрій
7 Зарічненський смт Зарічне Адм. устрій
8 Здолбунівський м. Здолбунів Адм. устрій
9 Корецький м. Корець Адм. устрій
10 Костопільський м. Костопіль Адм. устрій
11 Млинівський смт Млинів Адм. устрій
12 Острозький м. Острог Адм. устрій
13 Радивилівський м. Радивилів Адм. устрій
14 Рівненський м. Рівне Адм. устрій
15 Рокитнівський смт Рокитне Адм. устрій
16 Сарненський м. Сарни Адм. устрій

Міста обласного значення[править]

Міста районного значення[править]

Місто Входження
1 Березне Березнівський район
2 Дубровиця Дубровицький район
3 Здолбунів Здолбунівський район
4 Корець Корецький район
5 Костопіль Костопільський район
6 Радивилів Радивилівський район
7 Сарни Сарненський район

Економіка[править]

Рівненська область — інвестиційно привабливий регіон, ряд мультинаціональних компаній вже працюють в області: Verallia (Франція, виробництво скловиробів), Raiffeisen Group (Австрія, хімічна промисловість (добрива)), Dickerhoff (Німеччина, будівельні матеріали), Морган Феніче (США, виробництво м'яких меблів), Metro (Німеччина, оптова торгівля), Sorbes (Швейцарія, виробництво дерев'яних плит і ДСП), ODEK (Голландія, виробництво фанерної продукції), BeVur (Білорусь, пошиття одягу), Bag (Німеччина, видобування щебеню), Lafarge (Франція, будівельні матеріали), LichtnerBeton (Німеччина, будівельні матеріали), Fapomed (Португалія, медичне обладнання) та інші[3].

В економіці області переважають галузі електроенергетики, хімічної, легкої, лісової, деревообробної, харчової промисловості, виробництва будматеріалів, металообробки, машинобудування.

В області діє 225 промислових підприємств. На Рівненщині працює понад 680 сільськогосподарських підприємств різних форм господарювання. Торговельна галузь області — це понад 3500 крамниць. Підприємства області торгують з 44 країнами світу.

Агенція «ІнвестІнРівне»[3] на замовлення Рівненської облдержадміністрації[4] підготувала промоційне відео про Інвестиційний потенціал Рівненської області.

Транспорт[править]

Рівненська область, яка знаходиться в північно-західній частині України, вирізняється вдалим географічним розташуванням на перетині міжнародних транспортних магістралей (Шаблон:Автошлях E, Шаблон:Автошлях E, Шаблон:Автошлях E), близькістю до кордону з Європейським Союзом (ЄС) (100 км) та столиці України м. Києва (250 км), наявністю розвинутих автомобільної та залізничної мереж, а також міжнародного аеропорту здатного приймати всі типи літаків.

Область перетинають автомагістралі Київ—Варшава, Київ—Берестя, Київ—Львів, Львів—Житомир, Київ—Чернівці.

Експлуатаційна протяжність залізничних колій в області становить 588 кілометрів, протяжність автомобільних шляхів — 7535 кілометрів.

Демографія[править]

На 1 лютого 2013 року чисельність населення Рівненської області — 1 157 117 осіб, в тому числі них 553 177 (47,8 %) міського та 603 940 тис. (52,2 %) сільського.

Для населення Рівненської області характерні значні міжрайонні відмінності у народжуваності та смертності. Найвищі показники народжуваності характерні для північних поліських районів — Рокитнівського — 22,3 на 1000 осіб у 2009 р. (середньоукраїнський показник — 11,3), Володимирецького — 21,6, Березнівського — 20,7, Сарненського — 19,0 та інших. Для цих же районів характерна і найнижча смертність — 12,0 у Сарненському районі (середньоукраїнський показник 15,3), Рокитнівському районі — 12,4, Березнівському — 13,4. Народжуваність у південних районах є меншою — від 8,9 у місті Острог та 11,5 у Демидівському районі до 15,2 у Корецькому. Загалом для всіх південних районів області, крім Рівненського та міст Рівне й Дубно, характерна депопуляція. Найбільше скорочується населення Демидівського району — 7,0 на 1000 осіб.

У 2007—2008 роках середня очікувана тривалість життя становила 68,9 року (чоловіки — 62,97, жінки — 75,36).

Трудові ресурси області становлять 54 % загальної кількості населення.

Національний склад населення Рівненської області станом на 2001 рік[5]:

Національність Кількість осіб %
1 Українці 1 123 401 95,90 %
2 Росіяни 30 129 2,57 %
3 Білоруси 11 827 1,01 %
4 Поляки 2 031 0,17 %
5 Євреї 455 0,04 %
6 Молдовани 364 0,03 %
7 Чехи 333 0,03 %
8 Вірмени 314 0,03 %
9 Азербайджанці 274 0,02 %
10 Німці 252 0,02 %
11 Інші 2 065 0,18 %
Разом 1 171 445 100,00 %

Найбільші населені пункти[править]

Міські населені пункти з кількістю жителів понад 4,0 тисячі
за даними Держкомстату[6][7]
Рівне 247,4 Володимирець 9,3
Вараш 42,2 Млинів 8,4
Дубно 38,0 Квасилів 8,3
Костопіль 31,6 Клевань 7,7
Сарни 29,1 Корець 7,2
Здолбунів 24,9 Зарічне 7,3
Острог 15,7 Рокитне 6,8
Березне 13,4 Гоща 5,4
Радивилів 10,5 Клесів 4,7
Дубровиця 9,5 Степань 4,2

Релігія[править]

Станом на 2011 рік в області зареєстровано 1484 релігійні громади. 66 % громад належать до православних церков.

Українська православна церква (УПЦ), підпорядкована Московській патріархії має — 634 громади. Громади УПЦ входять у дві єпархії (Рівненська з 311 громадами та Сарненська з 233 громадами). УПЦ МП в області має 13 монастирів, 2 духовно-пастирські училища. Православна церква України представлена Рівненсько-Острозькою єпархією і нараховує 431 громад.

Українська греко-католицька церква (УГКЦ) має у містах області 8 громад. Вони входять до Луцького екзархату. Римо-католицької церкви (РКЦ) представлена в області Рівненським деканатом Луцької дієцезії з 14 громадами.

Протестантські течії християнства об'єднують 411 громад області, які очолюються головними пресвітерами. Серед них найбільшою конфесією є Всеукраїнський союз церков християн віри євангельської — п'ятдесятників — 265 громад. Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів нараховує 119 громад. Адвентисти сьомого дня (АСД) у області мають 20 громад. У трьох адміністративних одиницях діють громади свідків Єгови. На Рівненщині також діє чотири релігійні місії протестантського спрямування («Світанкова зоря», «Добрий самарянин», «Пробудження», «Емануїл»), 2 громадські організації, що координують свою діяльність з протестантськими пресвітерами («Місія без кордонів», «Світло Євангелії»), 2 біблійні інститути протестантського спрямування, видавництво «Світанкова зоря».

Харизматичні організації представлені такими як Церква Повного Євангелія (4 громади), Церква Живого Бога (1 громада), Церква Ісуса Христа Святих останніх днів (1 громада), Товариство Свідомості Крішни (1 громада), Об'єднання хасидів (4 громади) та Рідна Українська Національна Віра (1 громада).

Відновлені єврейські громади у м. Рівному та Дубно. Їхньою діяльністю керує об'єднання юдейських релігійних організацій.

Злочинність[править]

Рівень злочинності за 2012 рік на 10 тис. населення складає 48,9 злочинів, з них 15,8 тяжких та особливо тяжких[8].

Культура[править]

Файл:Kostel sv.Ioana Chrestytelia v Dubrovyci.jpg
Костел св. Іоанна Хрестителя в Дубровиці

На території Рівненської області розташовано: 1088 пам'яток археології (з них — 20 національного значення), 1761 пам'ятка історії, 352 пам'ятки архітектури та містобудування (з них — 109 національного значення), 84 пам'ятки монументального мистецтва. До Списку історичних населених місць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. за № 878, включено 13 населених пунктів Рівненської області: Березне, Володимирець, Гоща, Дубно, Дубровиця, Клевань, Корець, Мізоч, Млинів, Острог, Радивилів, Рівне, Степань[9].

Сім чудес Рівненщини[править]

Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації у 2016 році підготвувало промоційне відео про туризм в Рівненській області.

Пам'ятки[править]

Галерея[править]

Див. також[править]

Міста обласного значення[править]

Шаблон:3 стовпці

Районного підпорядкування[править]

Шаблон:3 стовпці

Селища[править]

Шаблон:3 стовпці

Сусідні області[править]

Див. також[править]

Примітки[править]

 1. Шаблон:УПУ
 2. Указ ПРЕЗИДИУМА ВЕРХОВНОГО СОВЕТА УССР 27.11.1939 «Об образовании Львовськой, Дрогобычской, Волынской, Станиславской, Тарнопольской и Ровенской областей в составе УРСР» Шаблон:Webarchive Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 3. а б Янушевський, Д.І. "Коротко про Рівненську область". http://investinrivne.org/ (in українська and англійська). Archived from the original on 18.05.2017. Retrieved 11.05.2017.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 4. Прес-служба Рівненської ОДА (15 березня 2017). "У цьому пересвідчився голова правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи Володимир Ставнюк." (in українською). Archived from the original on 4 травень 2017. Retrieved 17 травня 2017.  Check date values in: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 5. "Всеукраїнський перепис населення 2001 року". Archived from the original on 2013-05-12. Retrieved 2011-09-21. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 6. Шаблон:UKR-EnumPopEstimate2017
 7. При зазначенні динаміки народонаселення бралась до уваги зміна за період з січня 2015 по січень 2017 року
 8. "МВС УКРАЇНИ.". Archived from the original on 10 квітень 2010. Retrieved 19 березень 2014.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 9. "Архівована копія". Archived from the original on 4 січень 2014. Retrieved 22 серпень 2011.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)

Література[править]

Посилання[править]

Шаблон:Вікіпосилання

Шаблон:Розташування2 Шаблон:Бібліоінформація

Шаблон:Населені пункти Рівненської області

Шаблон:Портали

Категорія:Області України Категорія:Надпопулярні статті Категорія:Засновані 1939 Категорія:1939 в Україні