Руське воєводство

Материал из МДПУ Вікіпедія | MDPU Wikipedia
Перейти к навигации Перейти к поиску
Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1Шаблон:If1
Шаблон:Ifempty

Шаблон:Ifempty

Шаблон:InfoboxImage
Населення
 - повне Шаблон:Wikidata/p1082
Площа
 - повна Шаблон:Wikidata
Шаблон:If1
Шаблон:If1
Шаблон:Mapframe для карток
22px Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Руське воєводство

Ру́ське воєво́дство (лат. Palatinatus Russiae, пол. Województwo ruskie) — адміністративно-територіальна одиниця Королівства Польського та Корони Польської в Речі Посполитій. Існувало в 14341772 роках. Створене на основі земель Руського королівства. Належало до регіону Русь. Розташовувалося в південній частині Речі Посполитої, на заході Русі. Головне місто — Львів. Очолювалося руськими воєводами. Сеймик воєводства збирався у містечку Судова Вишня. Мало представництво із 4 сенаторів у Сенаті Речі Посполитої. Складалося з 13 повітів. Станом на 1791 рік площа воєводства становила Шаблон:СЧТ км²[1]. Населення в 1790 році нараховувало Шаблон:СЧТ осіб. Ліквідоване 1772 року під час першого поділу Речі Посполитої. Територія воєводства увійшла до складу Королівства Галичини та Волині Австрійської монархії.

Повіти

Історія

Шаблон:Розділ без джерел Утворилося на частині терену колишнього Галицько-Волинського князівства, південна частина якого (Галицька Русь) після смерті останнього володаря Юрія II Тройденовича та боротьби за спадщину відійшла у 1340-х роках до складу Польського Королівства (П'ястів) на правах особистого домену короля.

Ліквідоване внаслідок першого поділу Речі Посполитої (1772), коли більша частина воєводства увійшла до складу володінь Габсбурґів в Священній римській імперії1804 pоку Австрійська імперія, з 1867 Австро-Угорщина) на правах «Королівства Галичини та Володимирії» (Königreich Galizien und Lodomerien). Холмська земля, залишилася у складі Речі Посполитої. За третім поділом Речі Посполитої Холмська земля увійшла до складу Габсбурзьких володінь (до 1809).

Статус воєводства територія отримала внаслідок поширення у 1434 році положень Єдлінського привілею (1430) на руські землі (разом із Західним Поділлям — Подільським воєводством) і поширення на місцеву шляхту положень коронного права, які зрівняли її в правах зі шляхтою коронних воєводств.

Руське воєводство межувало на заході з Краківським, Сандомирським та Люблінським воєводствами; на півночі — з Брестським воєводством Великого Князівства Литовського; на сході — з Волинською землею (від 1566 воєводством) та Подільським воєводством. Холмська земля була відділена від решти воєводства територією Белзької землі (від 1462 воєводства). Південний кордон Руського воєводства проходив по Карпатському хребту і відділяв його від Угорського королівства.

Адміністративно-територіальний поділ

Складалося з 5 земель: Львівської — з центром у Львові, Галицької  (також Покуття)— з центром у Галичі, Перемишльської — з центром у Перемишлі, Холмської — з центром у Холмі та Сяноцької — з центром у Сяноку. Було єдиним з-поміж воєводств на українських землях, яке поділялося на землі.

Кожна з земель у свою чергу ділилися на повіти:

Адміністративно-територіальний поділ воєводства зазнавав змін. У XVI ст. зникають старі замкові повіти: у Львівський землі — Глинянський, Олеський, Щирецький; у Перемиській землі — Дрогобицький, Ярославський, Ланьцутський, Мостиський, Переворський, Ряшівський, Самбірський, Стрийський; у Галицькій землі — Коропецький, Снятинський.

Із впровадженням коронного (польського) права відбувся поділ старих замкових повітів — центрів волостей — на гродові і негродові повіти. Земські повіти — центри шляхетського судочинства — загалом збігалися із землями воєводства. Окремо діяв земський суд у Переворську (1437-1477, Перемишльська земля). Зі збільшенням чисельності шляхти у XVII ст. в межах окремих земель виділяються нові земські суди: теребовельський (16481784), жидачівський (15571784).

В усіх центрах земель діяли земські суди. Гродські суди також діяли у центрах земель та Теребовлі (15031772 рр., 1508 року тимчасово був переведений до Бучача через сильні руйнування міста після нападу татар[2]) (Галицька земля), Городку (15281540) та Жидачеві (16491783) (Львівська земля), Самборі (15301537) (Перемишльська земля), Красноставі.


Зовнішній медіафайл
Карта Західної України
16px Карта Чорної Русі. Автор Г.Л. де Боплан, 1665 р.

Боплан на своїх картах називає Р.в. також «Львівське воєводство» (фр. Palatinat de Lemberg), яке разом із воєводствами Холм і Белз входять до регіону «Чорна Русь» (фр. Russie Noire, лат. Russia Nigra). (не плутати із землями навколо м. Новогрудок). Ймовірно така назва пов'язана з тим, що іноземці плутали слова «червона» і «чорна», чермна[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел. Натомість картограф із Амстердама Ф. де Вітт на карті Польщі 1675 р. використовує більш традиційне Червона Русь (лат. Russia Rubra)[3].

Зовнішній медіафайл
Карта Речі Посполитої
16px [1] Карта Польщі,Литви й України. Автор Нікола Сансон з Аббевіля. Видано в Амстердамі, Ніколас II Фішер (Піскатор)(1649—1702).]
16px [2]

Воєводи

Докладніше: Руські воєводи

Самоврядування

Шаблон:Розділ без джерел Із запровадженням регулярних сеймикових зібрань шляхта Руського воєводства збиралася на сеймики у центрах земель. Генеральний сеймик воєводства відбувався у Вишні (тепер м. Судова Вишня, Мостиського р-ну, Львівської обл.). На нього з'їжалися депутати від Львівської, Перемишльської, Галицької та Сяноцької земель.[4] Холмська шляхта, через географічне положення своєї землі, їхала на сейм окремо. Окремо проводилися сеймики в межах усіх земель Руського воєводства. Галицький сеймик проходив на тиждень раніше від Генерального.

Шляхта Руського воєводства обирала своїх представників на сейм (послів) та депутатів (до Коронного трибуналу у Любліні та Скарбового трибуналу у Радомі). Кількість послів від земель була різною: львівська — 2; галицька — 6; перемишльська — 2; холмська — 2; сяноцька — 2. Серед усіх воєводств — Р. в. мало на сеймі найбільшу кількість послів 23 (разом з сенаторами).

На Коронний трибунал від Руського воєводства обирали 2 послів на рік, одного на сеймику у Вишні, а другого, по-черзі, від Галицької та Холмської земель.

Урядницька структура Руського воєводства була строкатою, відображала поділ на землі. На чолі урядницької піраміди був воєвода руський. Кожна з земель мала свого каштеляна, серед яких виділявся каштелян львівський — належав до «більших», або «кріслових», каштелянів-сенаторів (засідали у сенаті в кріслах); решта — перемишльський, галицький, сяноцький та холмський були т. зв. «дронжковими» каштелянами (засідали у сенаті на вузьких лавах під стінами). Загалом у сенаті від Руського воєводства засідало 6 світських сенаторів та 3 церковиних (арцибіскуп львівський, католицькі єпископи Перемишля, Холма).

Найповніша номенклатура земських урядників була у Львівській землі Руського воєводства. Кожна з земель та Красноставський повіт Холмської землі мала свого підкоморія. Серед повітів Руського воєводства видялялися Жидачівський, Красноставський, Коломийський та Теребовельський — існували уряди (або посади) хорунжого, мечника, войського (більшого та меншого), ловчого, підстолія, підчашого, скарбника, чашника. Епізодично у Городку, Медиці, Самобрі та Стрию фіксуються уряди войських.

Руське воєводство було одним з найбільш заселених та урбанізованих територій на українських землях. Наприкінці XV ст. у воєводстві нараховувалося понад 1700 населених пунктів, з яких приблизно 20 % були королівською власністю. В цей час на території воєводства нараховувалося 65 міст і містечок. На кінець XVI ст. у Р. в. нараховувалося бл. 2800 населених пунктів, серед яких було 193 міст і містечок. Упродовж XVI ст. у воєводстві було локовано 128 міст і містечок. Найбільш урбанізованими землями воєводства були Галицька та Львівська (75 і 50 відповідно). На момент ліквідації Руського воєводства на цій території нараховувалося близько 280 міст і містечок.

Прапори

Див. також

Примітки

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

 1. Pawiński, Adolf. Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. — Warszawa: Gebethner i Wolff, 1883. — T. 1: Wielkopolska.
 2. Л. Городиський, І. Зінчишин. Мандрівка по Теребовлі і Теребовлянщині: Історичний нарис-путівник. — Львів: Каменяр, 1998. — 294 с., іл.— C. 60. ISBN 966-7255-01-8
 3. http://vkraina.com/ua/maps#1675
 4. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Джерела та література

 • Вінниченко О. Сеймики та з'їзди шляхти Львівської, Перемишльської і Сяноцької земель Руського воєводства в останній чверті XVI — першій половині XVII ст. // Наукові зошити історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. Збірник наукових праць. — Львів, 2000. — Вип. 3. — С. 41—47.
 • Михайловський В. М. Руське воєводство // Шаблон:ЕІУ
 • Ониськів М. Комунікація монаршого двору із провінцією в Речі Посполитій: видача та доставка королівських універсалів до Львівського й Перемишльського ґродів Руського воєводства // Український історичний журнал. — К., 2014. — № 4 (517) (липень—серп.). — С. 161—178. — ISSN 0130-5247.
 • Руське воєводство // Шаблон:Публікація
 • Atłas historyczny Rzeczypospolitej polskiej. Epoka przełomu z wieku XVI-go na XVI-sty. Dział II-gi. «Ziemi Ruskie» / Opr. A.Jabłonowski. Warszawa-Wiedeń, 1899—1904.
 • Dąbkowski P. Podział administracyjny województwa ruskiego i bełzkiego w XV wieku. — Lwów, 1939.
 • Gloger Z. Województwo Ruskie // Geografia historyczna ziem dawnej Polski. — Kraków, 1903.
 • Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S.J. — T. I. — S. 171—177.
 • Przyboś K. Reprezentacja sejmowa ziemi przemyskiej w latach 1573—1695. // Rocznik Przemyski. — Przemyśl, 1998. — t. XXXIV.
 • Śreniowski S. Organizacja sejmiku halickiego // Studia nad historią prawa polskiego. — Lwów, 1938. — T. XVI. — Zesz. 3.
 • Urzędnicy województwa ruskiego XIV—XVIII wieku (ziemie halicka, lwowska, przemyska, sanocka). Spisy / Opr. K. Przyboś. — Wrocław, 1987.
 • Źródła dziejowe. T. XVIII. Cz. II. Ziemie ruskiej. Ruś Czerwona / Opr. A.Jabłonowski. — Warszawa, 1903.

Шаблон:Адміністративно-територіальний устрій Речі Посполитої

! Категорія:Воєводства королівства Польського Категорія:Галичина Категорія:Географія Галичини Категорія:Історія Галичини Категорія:Центральна Європа Категорія:1434 у Європі Категорія:1772 у Європі Категорія:Держави і території, засновані 1434 Категорія:Зникли 1772