Режисер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Режисер (фр. régisseur — «завідувач», від лат. rego — «керую») — творчий працівник видовищних видів мистецтва: театру, кінематографа, телебачення, цирку, естради[1].

Призначення режисури — створення на основі п'єси, музично-драматичного твору або сценарію театрального спектаклю, естрадної або циркової вистави, фільму[2].

Термін «режисер» був відомий ще Далю, який у своєму «Тлумачному словнику» визначив його таким чином: «Керуючий акторами, грою, виставами, який призначає, що давати або ставити, роздає ролі». Однак професія режисера в сучасному розумінні народилася в драматичному театрі в кінці XIX століття, коли спочатку Мейнінгенський театр під керівництвом Людвіга Кронека, пізніше «Вільний театр» Андре Антуана в Парижі і «Вільна сцена» Отто Брама в Берліні вперше висунули принципи ансамблевості і підпорядкування всіх компонентів спектаклю єдиниому задуму[2].

В ігровому кіно, що зародилося на початку XX століття, багато режисерів, в тому числі Чарлі Чаплін, Девід Ворк Гріффіт, Георг Вільгельм Пабст, приходили з театру, переносячи в новий вид мистецтва театральний досвід.

Режисер-постановник[править]

У роботі над виставою або кінофільмом може бути задіяний не один режисер; в цьому випадку режисер, який очолює всю роботу по створенню вистави або фільму, планує репетиційний процес, керує сценаристами, акторським складом, операторами, звукорежисерами і так далі, називається режисером-постановником[3].

Найближчий творчий помічник режисер-постановник — режисером, менш відповідальні завдання режисера-постановника виконує режисер-асистент, або асистент режисера[4]. .

Робота режисера в кожному виді мистецтва має свої особливості і не у всіх режисурі належить головна роль: так, балет ставить перш за все балетмейстер[5], а в оперному театрі інтерпретатором музично-драматичного твору є диригент[6].

Див. також[править]

Шаблон:Вікіцитати1 Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Примітки[править]

  1. Шабалина Т. Режиссёр. — Энциклопедия «Кругосвет»
  2. а б Шаблон:ВРЕ
  3. "Режисер-постановник: роль, права. Відомі режисери-постановники". Archived from the original on 27 вересень 2017. Retrieved 27 вересень 2017.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
  4. Шаблон:Статья
  5. Шаблон:Статья
  6. Шаблон:Публікація

Шаблон:Director-stub Категорія:Професії Категорія:Кінопрофесії Категорія:Кінематограф Категорія:Театральні професії Категорія:Цирк Категорія:Театральні діячі *