Проституція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Проституція
Ошибка скрипта: Модуля «InfoboxImage» не существует.
«Біла рабиня», Шаблон:Не перекладено, 1913
(символ дитячого рабства та проституції)
Опис роду заняття
Чоловік-замовник: клієнт, фраєр тощо
Жінка-замовник: гаманець, давалка, клієнтка, матуся, німфоманка тощо
Чоловік-виконавець: альфонс, бабій, бабник, блядун, ескорт-чоловік, ескорт для дам, жиголо, кагема, кобель, ловелас, потаскун, хлопчик (за викликом, напрокат), хаслер, хастлер, ходок тощо
Жінка-виконавець: бахурка, безпутниця, блудниця, блядь, гріховодниця, дівчина за викликом, жінка легкої поведінки, кокоткаОбнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info, курва, куртизанка, лоретка, лярва, мандрьоха, наложниця, пизда, паплюга, повія, потаскуха, потіпака, потіпаха, проститутка, прошмандовка, розпусниця, розпутниця, ростіпаха, рострибуха, роструха, стерва, сука, фіндюрка, хвойда, хльорка, шалава, шерепа, шльондра, шлюха, шмара тощо
Винагорода за коїтус: різниться в залежності від соціально-економічного статусу та системи цінностей повії

Шаблон:Перенаправлено Проститу́ція (від лат. prostitere — «виставляти»; також «ганьбити», «оскверняти») — бізнес чи практика участі в сексуальній активності в обмін на плату.[1]

У різних країнах і культурах ставлення до проституції неоднакове, від звичного явища, законного виду комерційної діяльності — до правопорушення чи злочину. Проституція як секс-індустрія легалізована в 20 державах, здебільшого в країнах Латинської Америки та Океанії, а починаючи 2000-х років — також і Європи. Дитяча проституція, сексуальне насильство і сексуальне рабство заборонені у всіх країнах.

Етимологія

Проституйована жінка в Україні називається повією. Щодо терміну «секс-робота», висунутого прихильниками легалізації, виступає феміністична критика.

Класифікація

  • Вулична проституція
  • Борделі
  • Ескорт
  • Секс-туризм

Жіноча проституція

Жінки складають більшість

Чоловіча проституція

Шаблон:Докладніше Проституція традиційно вважається виключно жіночим явищем, як і рід, до якого належать слова-визначення «повія», «шльондра», «проститутка» тощо. Незважаючи на первинність жіночості цього явища, ще з давньої старовини існували чоловіки, які фактично виконували ті ж ролі.Шаблон:Sfn

  • Гомосексуальна чоловіча проституція — завжди була достатньо поширеною практикою надання пасивними гомосексуальними чоловіками платних сексуальних послуг активним гомосексуалам. По формі це мало відрізняється від жіночого варіанту проституції — це ті ж вуличні, вокзальні «хлопчики», публічні будинки, масажні салони та ін.
  • Гетеросексуальна чоловіча проституція — чоловік отримує гроші за підтримку стосунків з жінкою (такого чоловіка називають жиголо (джиґоло) або альфонс). Така форма проституції з'явилася в романських країнах. Ззовні вона відрізняється від традиційної «жіночої» проституції, коли клієнт просто платить за певні визначені послуги деяку суму грошей.Шаблон:Уточнити

Історія

Поширеність у світі

Законодавчі підходи до регулювання

Криміналізація

Високу ефективність у боротьбі з проституцією продемонструвала «шведська модель» («північна модель»): законодавчий підхід, що накладає статус злочину та відповідальність перед законом не на безпосередню виконавицю (виконавця) сексуальних послуг (проституйованих осіб), а на клієнта, тобто того, хто купує секс. Докладніше — Проституція в Швеції. Таким чином можлива боротьба з попитом, котрий породжує пропозицію.

Легалізація

Проституція легалізована у Німеччині, частинах Південної Америки, деяких територіях Австралії (див. зображення).

Шаблон:Scroll Gallery
Безпосередня проституція (секс в обмін на доходи чи блага) Секс-індустрія
Шаблон:Colorbox
Шаблон:Colorbox
Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується клієнт, а не виконавиця(-вець). Організована проституція (будинки розпусти, сутенерство, сексуальне рабство тощо[Прим. 1]) заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягуються як виконав(и)ці (за винятком секс-рабинь), так і їх клієнти.
Шаблон:Colorbox Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується виконавиця(-вець), а не її клієнт. Організована проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягуються виконав(и)ці (за винятком секс-рабинь), а не їх клієнти.
Шаблон:Colorbox Безпосередня проституція (за винятком вікових обмежень) не заборонена законодавством, однак і не регулюється державою.
Шаблон:Colorbox Безпосередня проституція (за винятком вікових обмежень) не заборонена законодавством та регулюється державою (реєстрація, стерилізація, санітарно-гігієнічний нагляд, зонування, ліцензування, оподаткування тощо)
Шаблон:Colorbox Організована проституція (за винятком сексуального рабства) не заборонена законодавством та регулюється державою.
Шаблон:Colorbox Відсутня інформація

Дитяча проституція

Докладніше: Дитяча проституція

Дитяча проституція є явищем доволі поширеним. Але навіть у країнах, де проституція дозволена, отримувати послуги від осіб до 18 років вважається розбещенням неповнолітніх. А тих, хто змушує надавати такі послуги, як і тих, хто намагається ними скористатися, суворо переслідує закон.

Проституція в Україні

Докладніше: Проституція в Україні

Проституція в Україні є незаконною.[2] В 90-х — на початку 2000-х за умов жорсткої економічної кризи, падіння життєвого рівня та відсутності дієвого механізму забезпечення соціального захисту населення та протидії проституції, Україна на деякий час стала місцем вуличної проституції та секс-туризму для іноземців[3].

12 січня 2005 року Верховною Радою України запроваджено механізм боротьби з проституцією, що частково відповідає шведській моделі, згідно якого введена в дію сувора кримінальна відповідальність за торгівлю людьми чи втягнення їх у заняття проституцією; на заміну системи штрафів введено покарання у вигляді позбавлення волі з (без) конфіскацією майна[3][4]. Суттєва відмінність української моделі від шведської — відсутність покарання для клієнтів проституції (криміналізація клієнта є ядром шведської моделі) та наявність адміністративної відповідальності за проституцію.

Відповідальність за проституцію в Україні

Суб'єкт адміністративної відповідальності або злочину Адміністративна відповідальність Кримінальна відповідальність
Заняття проституцією
Повія Попередження або штрафу від 85 грн. до 170 грн., а за повторне порушення, вчинене протягом року з дня накладення адміністративного стягнення — штраф від 136 грн. до 255 грн.[5][6][Прим. 2][7]. Затримання провадиться ОВС (Нацполіцією)[8]. Не застосовується
Втягнення особи в заняття проституцією або примушування її до зайняття проституцією з використанням обману, шантажу чи уразливого її стану, або із застосуванням чи погрозою застосування насильства (секс-рабство) карається позбавлення волі на строк:[9]
Клієнт Не застосовується З повнолітніми (від 18 років): від 3 до 5 років, а за повторне порушення чи порушення вчинене з кількома особами — від 4 до 7 років;
З неповнолітніми (14—18 років): від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми (до 14 років): від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.
Група клієнтів, за попередньою змовою Не застосовується З повнолітніми: від 4 до 7 років;
З неповнолітніми: від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми: від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.
Службова особа, що використовує службове становище
Особа, від якої потерпіла у матеріальній чи іншій залежності
Забезпечення повії заняттям проституцією з іншою особою (посередництво) або примушування її до зайняття проституцією з використанням обману, шантажу чи уразливого її стану, або із застосуванням чи погрозою застосування насильства (секс-рабство)
Секс-заклад, сутенер (посередники) Не застосовується З повнолітніми: від 3 до 5 років, а за повторне порушення чи порушення вчинене з кількома особами — від 4 до 7 років;
З неповнолітніми: від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми: від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.

Проституція в культурі

Сексуальна об'єктивація

Сексуальна об'єктивація у проституції є одним з головних факторів об'єктивації, сексуалізації та порніфікації жінок, що посилюють гендерну нерівність, дискримінацію за статтю та втягування жінок у проституцію.

В мистецтві

Романтизація у поєднанні з остракізмом стосовно проституції у мистецтві сприяє суспільному толеруванню явища через його ігнорування.

Див. також

Примітки

  1. Евфемізмами зазвичай слугують Шаблон:Не перекладено, стриптиз-клуби, Шаблон:Не перекладено або модельні агентства та ін.
  2. До 7 лютого 1997 року штрафні санкції також застосовувалися до повії у вигляді попередження або штрафу до 100 крб., а за повторне порушення, вчинене протягом року з дня накладення адміністративного стягнення — штраф до 200 крб.

Джерела та література

Посилання

Шаблон:Вікіцитати1 Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Шаблон:Секс Шаблон:Нормативний контроль

Категорія:Незавершені статті

Категорія:Насильство проти жінок Категорія:Сексуальне насилля Категорія:Гріхи Категорія:Проституція