Президент України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Картка офіційної посади Шаблон:Sidebar with collapsible lists Президе́нт Украї́ни — голова держави Україна[1][2].

Статус Президента України визначено в розділі V Конституції України, де сформульовані права та обов'язки Президента як голови держави, порядок його обрання, а також можливість усунення з поста та припинення його повноважень.

Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина[3].

Розвиток інституції Президента в Україні[править]

10 липня 1948 року було прийнято «Тимчасовий закон про реорганізацію Державного Центру Української Народної Республіки в екзилі» який був скоординований поміж різними українськими політичними організаціями. Андрій Лівицький який був головою Директорії був погоджений Українською Національною Радою, як президент Української Народної Республіки в екзилі. З 1948 по 1992 рік було чотири президенти УНР у вигнанні. 15 березня 1992 року 10-та позачергова сесія Української Національної Ради прийняла резолюцію «Про передачу повноважень Державного центру УНР в екзилі державній владі в Києві і припинення роботи Державного центру УНР в екзилі». Останній президент Микола Плав'юк офіційно передав його президентські клейноди й повноваження новообраному Президенту України Леоніду Кравчуку, чим фактично засвідчив спадковість інституції.

Зі здобуттям Україною незалежності на території України і надалі діяла нормативна база Української РСР. Це було передбачено ст. третьою Закону «Про правонаступництво України». Проте, деякі інституції — такі, як інституція Президента, Кабінету міністрів, Верховної Ради України впроваджувались негайно змінами до тоді ще Конституції Української РСР[4]. А в подальшому, формування правової системи України проходило дуже повільно. Закон про Службу безпеки України був прийнятий майже через рік після проголошення незалежності, Конституцію затверджено тільки через п'ять.

Посада президента була запроваджена змінами до Конституції УРСР 1978 року від 5 липня 1991 року. Згідно з конституцією Президент був головою виконавчої влади, пропонував для затвердження Верховною Радою кандидатуру Прем'єр-міністра, організовував та ліквідовував Міністерства, скасовував акти Кабінету міністрів, Міністерств, надавав на розгляд Верховної Ради проект державного бюджету, призначав голову фонду держмайна, призначав Представників президента в області, які були головами обласних державних адміністрацій (хоча представники президента не мали таких повноважень як сучасні голови обласних державних адміністрацій вся влада в області до прийняття законів «Про місцеве самоврядування» та «Місцеві державні адміністрації» концентрувалась в руках Обласних рад).

З прийняттям Конституції України 1996 року[5]. Президент формально припинив бути головою виконавчої влади. Проте залишив за собою право призначати за згодою парламенту Прем'єр-міністра, а за його поданням призначати міністрів, за Президентом також збереглось право скасовувати акти Кабінету міністрів. Така процедура призначення Прем'єр-міністра передбачала, що президент повинен враховувати волю більшості у Верховній раді.

Також, згідно з новою Конституцією і законом від 09.04.1999 № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації», Президент втрачав право одноосібно призначати тепер уже голів місцевих державних адміністрацій, призначав їх за поданням Прем'єр-міністра. Це в подальшому призводило до конфлікту третього президента Ющенка з Прем'єр-міністром Тимошенко. За Конституцією 1996 року президент дістав право призначати шістьох членів у новостворений Конституційний Суд України. Також згідно зі змінами, внесеними у 2001 року до закону «Про судоустрій» (прийнятого ще 1981 року), Президент дістав право призначати суддів на перший випробувальний п'ятирічний строк (до цього судді районних, міських судів обирались одразу довічно Верховною Радою АРК, обласними радами, радами Києва та Севастополя, і не існувало випробувального терміну).

За конституційною реформою 2004 року українська форма правління зазнала нових змін, що скорочували повноваження Президента. У парламенті формувалась парламентська більшість. Її статус оформлювався змінами до Конституції України 1996 року та постановою «Про регламент Верховної Ради України» від 2006 року і парламентська опозиція (статус опозиції, порядок розподілу комітетів Верховної ради, порядок формування Тіньового кабінету міністрів майже як у Великій Британії передбачалося прийняти законом України «Про Парламентську Опозицію»). Парламентська більшість визначала особу Прем'єр-міністра і подавала його Президентові України, а той в свою чергу ще раз вносив кандидатуру Прем'єр-міністра для затвердження у парламент. Президент не вносив на розгляд до парламенту кандидатури міністрів, замість нього це робив визначений парламентською більшістю Прем'єр-міністр (за винятком міністра оборони, міністра закордонних справ). Президентові залишили право вносити на розгляд Верховної Ради України кандидатури Генерального прокурора і Голови Служби Безпеки, проте через конфлікт тодішнього Президента з Прем'єр-міністром, посаду Голови Служби Безпеки України довго займали виконувачі обов'язків, а щодо генерального прокурора точилися «гарячі» дискусії. Хоча в президента було право вето на прийняті Верховною Радою України закони та провладна більшість в кулуарних домовленостях з фракцією комуністів та регіонів в принципових питаннях двома третіми його долала, наприклад, закон «Про кабінет міністрів» від 2007 року, який був прийнятий на виконання змін до конституції і звужував повноваження Президента України.

2010 рік[править]

Зі скасуванням конституційної реформи 2004 року значення і вага Президента України значно посилилась. На виконання змін до конституції був прийнятий новий закон «Про Регламент Верховної Ради України» від 10.02.2010 № 1861-VI, закон «Про Кабінет Міністрів України» від 2011 року. Президент фактично, хоча цього не записано у конституції, став головою виконавчої влади. Маючи свою більшість у Верховній Раді України, законопроекти, Кабінету міністрів та Президента приймаються відразу у другому читанні, з трьох можливих передбачених регламентом Верховної Ради України.

Маючи більшість у Верховній Раді України 6-7 скликання, «регіонали» прийняли новий закон «Про судоустрій і статус суддів» від 2010 року. Попередній закон «Про судоустрій України» втратив чинність. Ним було спрощено процедуру притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, Кваліфікаційна комісія суддів (що розглядає питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів місцевих апеляційних суддів п.8, ч.1, ст.91 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), Вища рада юстиції (що розглядає питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів Верховного Суду України, розглядає справи про звільнення судів місцевих апеляційних Верховного суду за порушення присяги, порушення вимог щодо несумісності, у разі набрання законної сили обвинувальним вироком, тощо статті 104—106 Закону України «Про судоустрій України і статус суддів» та вносить подання за результатами розгляду цих справ до Верховної Ради про звільнення судді з займаної посади), майже на половину складається з осіб, які призначаються, посадовцями, які залежать прямо чи опосередковано від президента чи парламентської більшості, яка знаходиться в руках президента у раді 6-7 скликання, та в умовах, коли призначені на посаду члени Кваліфікаційної комісії суддів чи Вищої ради юстиції, повинні бути лояльним та мати певні негласні зобов'язання перед тими, хто їх призначив, призвело до того, що президент фактично отримав вплив на суддів. Об'єктивно попередній механізм притягнення судді до дисциплінарної відповідальності був набагато важчим, його необхідно було оптимізувати. З відміною конституційної реформи 2004 року значення і вага Парламенту значно впала.

2014 рік[править]

21 лютого 2014 року Верховна Рада України відновила дії положень Конституції 2004 року[6], таким чином скасувавши нові повноваження Президента. Наступного дня тодішнього Президента України Віктора Януковича було визнано таким, що самоусунувся від виконання своїх обов'язків. Виконувачем обов'язків Президента став Голова Верховної Ради України Турчинов Олександр Валентинович. 7 червня 2014 новим Президентом став Порошенко Петро Олексійович.

2019 рік[править]

За результатами виборів 2019 року наступним Президентом України обрано Володимира Зеленського, який ввійшов в повноваження з моменту складення присяги народові України на урочистому засіданні Верховної Ради України 20 травня 2019.[7][8]

Положення Конституції[править]

Статус Президента, Гаранта Конституції, закріплений у Конституції України, як державного службовця вищої категорії[9], покладає на нього обов'язок припиняти антиконституційні дії законодавчої, виконавчої та судової влади, які прямо чи опосередковано порушують основний закон України. Для виконання цього обов'язку Президент наділений відповідними повноваженнями: він може призупинити рішення органів влади, застосувати право вето до законів, за які проголосувала Верховна Рада.

Президент України користується правом недоторканності на час виконання повноважень.

Президент є Гарантом державного суверенітету та територіальної цілісності України. Його повноваження у цій сфері визначені статтею 102 Конституції України та покладають на Президента обов'язок приймати рішення та виконувати дії, спрямовані на захист і зміцнення державного суверенітету, збереження цілісності та недоторканності території України у межах наявних кордонів.

Згідно зі статтею 102 Конституції України, як гарант прав та свобод громадян, Президент наділений повноваженнями виконувати необхідні дії щодо ставлення до гілок та структур влади, до рішень, які вони приймають, з метою захисту прав та свобод громадян.

Повноваження Президента щодо проведення внутрішньої політики закріплено статтею 106 Конституції України, згідно з якою Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази та розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України. Взаємодіючи з усіма гілками влади, Президент призначає та звільняє членів уряду та інших органів виконавчої влади, може брати участь у засіданнях уряду, а також мати своїх представників у Кабінеті Міністрів, Конституційному Суді, Верховній Раді.

У зовнішній політиці повноваження Президента визначено статтею 102 Конституції України. Президент, як Голова держави, виступає від її імені, представляє Україну у міжнародних відносинах, веде переговори та укладає міжнародні договори, а також керує всією зовнішньополітичною діяльністю держави.

Президент є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України згідно зі статтею 106 Конституції України. У разі збройної агресії проти України Президент приймає рішення щодо застосування Збройних Сил України з метою оборони держави від ворога. Як гарант державного суверенітету та територіальної незалежності України Президент очолює Раду національної безпеки та оборони України.

Президент здійснює свої Конституційні повноваження через вертикаль влади, до складу якої входять: Адміністрація Президента, Консультативна рада, Рада національної безпеки і оборони та місцеві адміністрації.

Право стати Президентом України[править]

Відповідно до закону України «Про вибори Президента України»[10], Президентом України може бути обраний громадянин України, який на день виборів:

 • досяг тридцяти п'яти років
 • має право голосу
 • володіє державною мовою
 • проживає в Україні протягом десяти останніх років перед днем виборів
 • є громадянином України

Присяга Президента України[править]

Шаблон:Початок цитати Я, (ім'я та прізвище), волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі. Шаблон:Кінець цитати

Привілеї[править]

Президентський літак Іл-62 Обраний Президент України здобуває низку привілеїв. Він користується правом недоторканності на час виконання повноважень, за винятком права парламенту на імпічмент. Титул Президента України охороняється законом і зберігається за особою довічно, якщо тільки до неї не була застосована процедура імпічменту. Відповідно до статті 105 Конституції, за посягання на честь і гідність Президента України винні особи притягаються до відповідальності на підставі закону, хоча такий закон досі не прийнято.

Організація безпеки[править]

Особиста безпека Президента забезпечується за допомогою Служби безпеки Президента Управління державної охорони України та Окремого президентського полку імені гетьмана Богдана Хмельницького, які підпорядковані Президенту України.

Забезпечення діяльності[править]

Забезпечення діяльності Президента в усіх напрямках його діяльності на території України та за її межами здійснює Державне управління справами, підпорядковане Голові держави.

Офіційні авіаперельоти Президента забезпечує Державне авіаційне підприємство «Україна», яке діє на базі інфраструктури міжнародного аеропорту «Бориспіль». Має у своєму розпорядженні 3 сучасні авіалайнери та 1 гвинтокрил. Підпорядковане Державному управлінню справами[11].

Заробітна платня[править]

За свою службу Президент отримує щомісячну зарплатню, яка у 2018 році становила 28000 грн[12]. У 2014 році вона становила 25 578 гривень[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел, а станом на листопад 2015 — 9296 гривень[13].

Символи[править]

Офіційні державні символи Президента — це Штандарт, печатка, колар та президентська булава. Вони зберігаються у Національній бібліотеці Вернадського. Також у розпорядженні Президента є бібліотечний фонд документів та аналітичних матеріалів.

Будівлі і державні резиденції[править]

Маріїнський палац Офіс Президента України є адміністративним органом, створеним для забезпечення аналітичної, консультаційної та юридичної допомоги Президенту. Він також відома як «Банкова», тому що знаходиться на вулиці Банковій в масивній будівлі через дорогу від будинку з химерами. Близько чотирнадцяти державних резиденцій знаходяться у офіційному використанні президента, багато з них набули статусу за правління Леоніда Кучми. Офіційною церемоніальною резиденцією є Маріїнський палац у Києві. Інші державні резиденції — Будинок із химерами і Будинок вдови, що плаче у Києві, Юсуповський палац у Криму, Межигір'я під Києвом, Синьогора в Івано-Франківській області та державна дача у Конча-Заспі. Вони підпорядковані Державному управлінню справами.

Родина[править]

Супутницю Президента називають Першою леді, багато в чому аналогічно іншим країнам, хоча така назва не має жодного офіційного і юридичного обґрунтування. Проте під час президентства Віктора Ющенка його шлюб з Катериною Ющенко та приватне життя широко висвітлювалося у медіа. Традиція української «першої сім'ї» була створена Кучмою, під час правління Януковича його син займав пост народного депутата. Така ж ситуація і у Петра Порошенка, який активно використовує цей термін. Його дружина займається активною філантропією та меценатством.

Президенти України[править]

<timeline> ImageSize = width:600 height:700 PlotArea = left:45 right:0 bottom:150 top:20 Legend = columns:1 left:40 top:100 AlignBars = early

Colors=

 id:grid   value:gray(0.80)
 id:grid2  value:gray(0.95)
 id:NP value:rgb(1,1,0.8)   legend:Безпартійний
 id:PR value:blue   legend:Партія_регіонів
 id:BT value:pink   legend:Батьківщина

DateFormat = yyyy Period = from:1991 till:2020 TimeAxis = orientation:vertical order:reverse ScaleMajor = grid:grid unit:year increment:5 start:1991 ScaleMinor = grid:grid2 unit:year increment:1 start:1991

PlotData=

 bar:Leaders width:30 mark:(line,white) align:left fontsize:M shift:(25,-5) anchor:middle
 from:1991 till:1994 color:NP text:"Леонід Кравчук (1991–1994)"
 from:1994 till:2005 color:NP text:"Леонід Кучма (1994–2005)"
 from:2005 till:2010 color:NP text:"Віктор Ющенко (2005–2010)"
 from:2010 till:2014 color:PR  text:"Віктор Янукович (2010–2014)"
 from:2014 till:2014 color:BT text:"Олександр Турчинов в.о. (2014)"
 from:2014 till:2019 color:NP text:"Петро Порошенко (2014–2019)"
 from:2019 till:end color:NP text:"Володимир Зеленський (2019–донині)"

</timeline>

Консультативно-дорадчі органи при Президенті України[править]

Див. Категорія:Консультативно-дорадчі органи при Президентові України

Див. також[править]

Зауваження[править]

Шаблон:Notelist

Примітки[править]

 1. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info Шаблон:Cite web 2
 2. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info Шаблон:Cite web 2
 3. Стаття 102 Конституції України
 4. "Закон від 20.04.1978 № 888-IX «Конституція (Основний Закон) Української Радянської Соціалістичної Республіки»". http://zakon1.rada.gov.ua. Верховна Рада України. Archived from the original on 29.10.2017. Retrieved 18 червня 2017.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 5. "Закон від 28.06.1996 № 254к/96-ВР «Конституція України»". http://zakon1.rada.gov.ua. Верховна Рада України. Archived from the original on 29.11.2016. Retrieved 18 червня 2017.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 6. Шаблон:ЗУ
 7. "Вибори 2019: ЦВК порахувала 100% голосів. Коли інавгурація Зеленського?". bbc.com. 23.04.2019. Archived from the original on 24.04.2019. Retrieved 24.04.2019.  Check date values in: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 8. "Конституція України - Розділ V". president.gov.ua. Archived from the original on 21 квітня 2019. Retrieved 24 квітня 2019.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 9. Верховна Рада України — Стаття 102
 10. "Закон України «Про вибори Президента України» (редакція від 10.09.2009)". Archived from the original on 20.05.2019. Retrieved 30.11.2007.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 11. "Сайт Державного управління справами". Archived from the original on 20 травня 2019. Retrieved 11 листопада 2019.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 12. "Яку зарплату отримує Президент України". 24 Канал. 2019-03-04. Retrieved 2019-05-22. 
 13. "Стали відомі зарплати Порошенка та Ложкіна". Українська правда. Archived from the original on 2017-02-22. Retrieved 2017-02-21. 

Джерела[править]

 • Скрипнюк О. В. Президент України // Шаблон:ЕІУ
 • Шемшученко Ю. Президент України // Політична енциклопедія / редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К. : Парламентське видавництво, 2011. — С. 608. — ISBN 978-966-611-818-2.

Посилання[править]

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих Шаблон:Sister-

Шаблон:Президент України

Шаблон:Голови країн та урядів Європи Шаблон:Україна в темах Шаблон:Збройні сили України

Шаблон:Authority control Шаблон:Портали

Категорія:Державна влада в Україні Категорія:Верховні Головнокомандувачі Збройних сил України Категорія:Голови Ради національної безпеки і оборони України Категорія:Надпопулярні статті