Президент США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Картка офіційної посади

Президент Сполучених Штатів Америки (англ. President of the United States of America) — голова держави Сполучені Штати Америки, голова виконавчої влади (Федерального уряду США і головнокомандувач армії та флоту за Конституцією США)[1][2]. Має право на вето на законопроекти (біллі), прийняті Конгресом США. Посада введена Конституцією США, прийнятою в 1787 році. Першим президентом США став в 1789 році Джордж Вашингтон. До його вступу на посаду верховним керівником конфедерації штатів, які підписали Декларацію про незалежність, був Президент Континентального конгресу.

Чинний президент США — Дональд Трамп. Офіційно 45-й президент США вступив на посаду 20 січня 2017 року. Його інавгурація супроводжувалася значними акціями протесту[3][4].

Вимоги до кандидатів

Стати президентом США за Конституцією США може тільки громадянин США за народженням (або той, хто перебував громадянином США при затвердженні Конституції), старше 35 років, що мешкає в США не менше 14 років. Найстаршим президентом на момент обрання був Дональд Трамп, обраний у віці 70 років. Наймолодшим президентом був Теодор Рузвельт, обраний у віці 42 років і 10 місяців.

Згідно з 22-ю поправкою до Конституції, прийнятої в 1951, одна й та ж особа може бути обрана президентом США не більше двох разів (неважливо, підряд або з перервою). Крім того, якщо деяка особа після смерті або відставки обраного президента займала президентський пост (з поста віце-президента чи інакше) протягом 2 років і більше, то ця особа в подальшому може бути обрана президентом не більше 1 разу. Фактично президенти і раніше майже всі дотримувалися цього неписаного правила, наслідуючи приклад Джорджа Вашингтона, який пробув на посаді лише два терміни. Проте в 1940 році Франклін Д. Рузвельт був обраний на третій термін, а в 1944 — і на четвертий (помер в 1945). Після цього, не применшуючи заслуг Рузвельта та надзвичайних умов, в яких він переобирався (Друга світова війна), було вирішено законодавчо обмежити кількість можливих переобрань, щоб цей випадок не став прецедентом для встановлення диктатури. 22-а поправка не мала зворотної сили і не поширювалася на чинного на той момент президента Гаррі Трумена, який відбув майже повністю термін Рузвельта після його смерті та свій власний, але Трумен сам не забажав знову балотуватися в 1952 році.

Тільки один президент, Гровер Клівленд, обіймав пост два терміни з перервою між ними.

У багатьох країнах з республіканським правлінням вимоги до кандидатів у президенти беруться за аналогією до вимог в США, наприклад, віковий ценз.

Вибори

Докладніше: Президентські вибори в США

Президент США обирається на чотирирічний термін разом з віце-президентом за допомогою непрямих (двоступеневих) виборів.

Президент і віце-президент йдуть «в зв'язці» протягом всієї виборчої кампанії.

Безпосередньо за президента та віце-президента голосує так звана колегія виборників. За конституцією, Законодавчі збори кожного штату можуть призначити певну кількість вибірників (рівну кількості представників штату в Конгресі), які будуть представляти інтереси штату. Спосіб, за допомогою якого визначається список виборників, Законодавчі збори можуть вибрати на свій розсуд, проте, в даний час, всі штати визначають своїх виборників за допомогою загального голосування, яке відбувається в перший вівторок після першого понеділка листопада в рік, діління числа-позначення якого на чотири не має залишку.

Голосування виборників відбувається на початку грудня і являє собою відому формальність, хоча неодноразово траплялося, що окремі виборники голосували не так, як обіцяли при їх обранні. У частині штатів існують закони, які зобов'язують виборників голосувати так, як наказує їм штат.

Виборники голосують окремо за президента та віце-президента, для обрання кандидат повинен набрати абсолютну більшість (більше половини) голосів виборників — в наш часШаблон:Коли це 538 осіб. Якщо цього не відбувається, то президента або віце-президента обирає Палата представників або, відповідно, Сенат Конгресу США з числа кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів виборників, за правилами, визначеними конституцією.

Вступ на посаду

Докладніше: Інавгурація президента США

Новообраний президент та віце-президент вступають на посаду опівдні 20 січня наступного року після виборів; влаштовується урочиста церемонія — інавгурація президента США. До прийняття в 1933 році Двадцятої поправки до Конституції США датою інавгурації було 4 березня.

Під час інавгурації президент складає присягу (чи обіцянку): «Я, (прізвище, ім'я), урочисто клянусь (або обіцяю), що буду сумлінно виконувати посадові обов'язки президента Сполучених Штатів і в повну міру своїх сил підтримуватиму, охоронятиму і захищатиму Конституцію Сполучених Штатів».

Наприкінці присяги традиційно додають ще слова: «Хай допоможе мені Бог» (So help me God), хоча Конституцією вони не вимагаються.

Заробіток

Президент у встановлені терміни отримує за свою службу фіксовану винагороду, яка не може змінюватися протягом періоду, на який він був обраний. Також у межах цього періоду він не може отримувати ніяких інших доходів від Сполучених Штатів або будь-якого зі штатів. Однак може отримувати гроші з інших джерел (наприклад, від продажу книг)[5].

Резиденція

Резиденція президентів (починаючи з другого, Джона Адамса) — Білий дім у Вашингтоні. Робочий кабінет (починаючи з Вільяма Тафта) — овальний кабінет Білого дому. Заміська резиденція — Кемп-Девід.

Повноваження та обов'язки

Президент є головнокомандувачем армією і флотом Сполучених Штатів і поліції окремих штатів, коли вона призивається на дійсну службу США.

Президент США має право:

 • зажадати думку в письмовому вигляді від вищої посадової особи в кожному з виконавчих департаментів з будь-якого питання, що стосується їх посадових обов'язків
 • дарувати відстрочку виконання вироку, а також помилування за злочини проти Сполучених Штатів, виключаючи справи імпічменту (не тільки власного, а й чиновників інших рівнів).
 • за порадою і за згодою сенату укладати міжнародні договори за умови їх схвалення двома третинами присутніх сенаторів
 • заповнювати всі вакансії, що відкриваються в період між сесіями сенату, видаючи посвідчення на посади, термін дії яких закінчується в кінці його наступної сесії
 • в надзвичайних випадках може скликати обидві палати Конгресу або будь-яку з них
 • у разі розбіжностей між палатами Конгресу з приводу часу перенесення засідань, переносити їх самостійно на такий час, який він визнає доречним.

Президент США за порадою і за згодою сенату призначає послів, інших офіційних представників і консулів, суддів Верховного суду і всіх інших посадових осіб США, призначення яких Конституцією не передбачається в іншому порядку і посади яких встановлюються законом (але Конгрес може законом надати право призначення таких нижчих посадових осіб, яких вважатиме доречним, президенту одноосібно, судам або головам департаментів).

Президент періодично надає Конгресу інформацію про становище країни і рекомендує до його розгляду такі заходи, які він вважатиме необхідними та доцільними.

Президент США приймає послів та інших офіційних представників, зобов'язаний піклуватися про те, щоб закони виконувалися сумлінно, засвідчує на посаді всіх посадових осіб Сполучених Штатів.

Припинення повноважень

Відрізняються такі випадки:

 1. Закінчення строку повноважень — найчастіший випадок.
 2. Кончина; чотири президенти — У. Гаррісон, Тейлор, Гардінг і Ф. Рузвельт померли на посаді своєю смертю, чотири — Лінкольн, Гарфілд, Мак-Кінлі і Кеннеді — були вбиті.
 3. Добровільна відставка, якою поки скористався тільки президент Ніксон (див. Вотергейтський скандал).
 4. Президент може бути усунений з посади після засудження в порядку імпічменту за державну зраду, хабарництво чи інші серйозні злочини. Поки що жоден президент не був усунений з посади, проте були 3 спроби імпічменту: Ендрю Джонсона в 1868 році, Річарда Ніксона в 1974 році і Білла Клінтона в 1998 році.

Порядок заміщення посади

Докладніше: Лінія наступності президентських повноважень у США

У разі відсторонення президента від посади, його смерті, відставки або нездатності здійснювати повноваження і обов'язки, вони переходять до віце-президента США. Початковий текст конституції США був двозначний і дозволяв як тлумачення, згідно з яким віце-президент одержує тільки повноваження та обов'язки (тобто стає, умовно кажучи, «в. о. Президента США»), так і тлумачення, згідно з яким віце-президент отримує саму посаду (тобто стає президентом США і приносить відповідну присягу). Протягом XIX століття та XX століття це положення завжди практично тлумачилося в тому сенсі, що віце-президент стає повновладним президентом, перший прецедент такого переходу повноважень мав місце з Джоном Тайлером в 1841, який після смерті Вільяма Гаррісона негайно проголосив себе президентом США і відмовлявся друкувати листи, адресовані «в. о. президента». Лише в 1967 році прийнята 25-а поправка до Конституції, згідно з якою в такому випадку однозначно «віце-президент стає президентом».

У разі відсторонення, смерті, відставки або недієздатності як президента, так і віце-президента, Конгрес може прийняти закон, який вказує, яка посадова особа буде діяти як президент. Така посадова особа виконує відповідні обов'язки, поки не усунена причина нездатності президента виконувати свої обов'язки або не обрано нового президента. З 1947 діє закон, згідно з яким президента заміщають на його посаді наступні офіційні особи в такому порядку (вказано сучасний склад міністерств, включаючи створені після 1947 р.):

 1. віце-президент
 2. спікер Палати представників (після звільнення з посади спікера і члена Палати представників)
 3. тимчасовий голова Сенату (традиційно цей пост займає старший сенатор з партії більшості)
 4. державний секретар
 5. міністр фінансів,
 6. міністр оборони
 7. міністр юстиції
 8. міністр внутрішніх справ,
 9. міністр сільського господарства,
 10. міністр торгівлі
 11. міністр праці
 12. міністр охорони здоров'я і соціальних служб
 13. міністр житлового будівництва і міського розвитку
 14. міністр транспорту
 15. міністр енергетики
 16. міністр освіти
 17. міністр у справах ветеранів
 18. міністр внутрішньої безпеки.

Після віце-президента і голів палат в списку йдуть міністерські посади Кабінету США в порядку виникнення (останнім йде Міністерство внутрішньої безпеки, створене в 2003 р.). До 1947 р. голови палат Конгресу не мали пріоритету над міністрами; цей пріоритет введений Гаррі Труменом для зменшення ймовірності ситуації, коли президент сам призначає свого наступника. В наш часШаблон:Коли список налічує всього 18 посад (є теорії змови, згідно з якою існує секретне продовження списку, що нараховує 50 або 100 імен і розраховане на випадок ядерної війни або масштабної катастрофи; більшість експертів сприймає їх скептично).

Порядок заміщення обмежений тією умовою, що особа, що вступає в обов'язки президента, має бути громадянином США за народженням на його території, мати не менше 35 років від народження і жити в США 14 років (якщо одна з цих умов не виконується, то відповідна особа пропускається, і право заміщення переходить до наступного номеру у списку). Неможливий перехід президентських повноважень до тимчасово виконуючого обов'язки спікера чи міністра; особа, яка отримує президентські повноваження, має бути до моменту відкриття вакансії на цій посаді офіційно призначеною (обраною Конгресом). Знову ж таки, не існує чинних законів, що уточнюють, чи стає ця особа президентом чи в. о. президента; прецедентів такої передачі влади поки не було.

Наступні президенти: Тайлер, Філлмор, Е. Джонсон, Артур, Т. Рузвельт, Кулідж, Трумен, Л. Джонсон і Форд вступили на посаду з поста віце-президента, причому Форд раніше не був обраний і на цей пост, а призначений Конгресом за поданням президента. Т. Рузвельт, Куллідж, Трумен і Л. Джонсон були обрані згодом на чергових виборах.

Тимчасова передача обов'язків

В деяких випадках віце-президент виконує обов'язки президента дуже короткий час. Відповідно до пункту 3 25-ї поправки, президент у такому випадку зобов'язаний перед даною процедурою подати заяву до Конгресу про свою недієздатність, а після неї — зворотню заяву. Усього така процедура за всю історію США відбувалася тричі(поточні президенти країни проходили медичні процедури під наркозом):

 1. 13 липня 1985 року Рональду Рейгану були видалені ракові поліпи з прямої кишки. 8 годин президентом США був Джордж Буш-старший.
 2. 29 червня 2002 року Джорджу Бушу проводили колоноскопію. 2 години президентом США був Дік Чейні.
 3. 21 липня 2007 року Джорджу Бушу проводили колоноскопію. 2 години президентом США був Дік Чейні.

Династії президентів

Три президенти були нащадками попередників:

Крім того, Франклін Д. Рузвельт — далекий родич Теодора Рузвельта (крім цього, він був ще й одружений на його племінниці Елеонорі).

Див. також

Примітки

Література

Посилання

Шаблон:Sister

Шаблон:Президенти СШАШаблон:Президентство в СШАШаблон:США в темах Шаблон:Збройні сили США Шаблон:Голови країн та урядів Північної Америки Шаблон:Портали

Категорія:Уряд США