Понеділок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Понеді́лок — перший день тижня між неділею та вівторком.

Історичний аспект[править]

У давніх римлян та в північногерманських племен був присвячений Місяцю (нім. Mon(d)tag — день Місяця). Слов'янське слово «понеділок» утворилося від словосполучення «після неділі» (по неділі).

Понеділок іноді є першим днем тижня, а іноді другим днем (традиційна точка зору, що походить з давньої Юдеї та все ще залишається стандартом у деяких країнах, наприклад, у США).

У багатьох країнах культура розглядає понеділок як початок тижня, оскільки зазвичай саме в понеділок дорослі вертаються до роботи, а діти йдуть до школи після вихідних.

Походження назви в мовах світу[править]

Понеділок — англ. Monday прямо перекликається з Місяцем — Moon, ще наочніше лат. Dies Lunae, фр. Lundi, ісп. el Lunes, італ. Lunedi. Назви понеділка з північних мов, наприклад, Mendag (шв.), Maanantai (фін.), дан. Mandag пов'язані з древньогерманским Mánadagr — день Місяця. На санскриті — Сомавар (день Соми).

У японській мові «понеділок» також звучить, як «день місяця» (月曜日).

У португальській мові «понеділок» звучить, як «другий день» (segunda-feira).

Понеділок в українській культурі[править]

В Україні існувало поняття «понеділкувати» — постити. Звичаю цього дотримувалися здебільшого жінки та дівчата. Якщо дівчина хотіла якнайшвидше вийти заміж за доброго хлопця, вона постила в понеділок. Жінки «понеділкували», вимолюючи в Бога щастя в подружньому житті.

Три пости — Великий, Петрівський, Спасівський починаються в понеділок. Проте, за давніми уявленнями, саме понеділок вважали початком творення світу. І саме це вірування — в основі багатьох заборон або ж, навпаки, приписів. Так, на Полтавщині в понеділок засівали ниву, на Поділлі ж — саме із причини заснування Богом світу в цей день і, відповідно, пошанування його — забороняли починати будь-яку справу. Проте найбільшим гріхом було одягати в понеділок нову сорочку. Сорочка — двійник людини, вона стає її другим тілом. Стара сорочка має всі риси та властивості людини, яка її давно носить, — «своя сорочка ближча до тіла». Сорочка нова — ще не «освоєна», вона ще належить світу природи, чужому світу.

У понеділок, як, зрештою, і в середу, п'ятницю та суботу, не можна було золити білизни. Тим же, хто все-таки хотів братися до цієї праці по понеділках, радили в Жилавий понеділок — тобто перший Великого посту, випити три ложки золи, що біжить із-під сорочок.

Понеділок здавна шанували як день святий. Саме він, вважали на Білгородщині, на тім світі стрічає людину й розпитує про гріхи.

Див. також[править]

Джерела[править]

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

  • Шаблон:СУМ-11
  • Завадська В., Музиченко Я., Таланчук О., Шалак О. 100 найвідоміших образів української міфології. — К.: Орфей, 2002. — 448 с., ISBN 966-96200-0-7

Посилання[править]


Дні тижня

ПонеділокВівторокСередаЧетверП'ятницяСуботаНеділя

Категорія:Дні тижня