Перт

Материал из МДПУ Вікіпедія | MDPU Wikipedia
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:НП

 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Перт (англ. Perth) — столиця штату Західна Австралія. Населення: 1,477 млн осіб (2005). Перт — четверте за населенням місто Австралії після Сіднея, Мельбурна і Брисбена. У Перті мешкає майже 75% населення всього штату Західної Австралії.

Станом на 2012 рік Перт займав 9-е місце серед найбільш зручних для життя міст світу, згідно з оцінкою журналу The Economist[1].

Історія

Першими європейцями, які прибули на Західне узбережжя Австралії 1696 року, були голландці на чолі з капітаном Флемінгом. Вони висадилися у гирлі річки, де жили чорні лебеді, на вшанування яких вона була названа Свон (Swan River). Проте поселення було побудоване лише 133 роки згодом англійцями. Неймовірна віддаленість західного узбережжя Австралії від перших поселень на сході викликала у англійців побоювання, що за бажання, на цих безлюдних територіях легко можуть заснувати поселення французи чи голландці. Тому у травні 1829 року капітан Чарлз Фріментл, висадившись у гирлі річки Свон, проголосив усю навколишню територію материка, не включаючи Новий Південний Уельс, власністю Великої Британії. У червні того року кораблі капітана Шаблон:Нп привезли перших переселенців і заснували поселення, котре виросло згодом у місто. Втім, спочатку колоністи їхали сюди неохоче — занадто віддалена від усього світу була ця колонія. І тільки через 20 років загроза зникнення через брак людей перестала висіти над новою колонією.

Передісторія

Перед європейським поселенням область була населена людьми Веджук протягом понад 40 000 років, цьому служить доказом археологічні пошуки на Верхній Річці Свон. Ці аборигени зайняли південно-західний кут Західної Австралії, займаючись мисливством. Область, де зараз стоїть Перт, аборигенами, що жили там під час їх першого контакту з європейцями в 1827, була названа Бурлу.

Ізоляція

Перт — одне з найбільш ізольованих великих міст в світі. Найближче місто з населенням більше 100 000 осіб — Аделаїда, знаходиться на відстані 2130 км. Тільки Гонолулу (населення 374 660 осіб) є більш ізольованим, тому що знаходиться на відстані 3 841 км від Сан-Франциско.

Перт географічно ближче до Ділі в Східному Тиморі (2 785 км) і Джакарти в Індонезії (3 002 км), ніж до Сіднею (3,291 км), Брисбена (3 604 км), або Канберри (3 106 км).

Транспорт

В місті існує подібна до метрополітену система приміських залізничних ліній що має невелику підземну ділянку.

Клімат

Літо в основному жарке й сухе, триває з грудня по березень. Лютий — це найжаркіший місяць. У свою чергу зима — досить волога і прохолодна. Така погода робить Перт класичним прикладом середземноморського клімату. Літо позбавлене дощів, з випадковими короткими грозами. Найвища температура в 46,2° С була зареєстрована 23 лютого 1991 року. Часто влітку в другій половині дня з південного заходу дме морський бриз, також відомий як «Фрімантлський доктор», замінюючи собою гарячі північно-східні вітри. У такі дні температура падає нижче 30 градусів через кілька годин після зміни вітру. Перт — дуже сонячне місто для середземноморського клімату, 2800 — 3000 годин на рік тут світить сонце.

Зими — відносно прохолодні і вологі. Найбільша кількість опадів випадає між травнем і вереснем. Найнижча температура в -0,7° С була зареєстрована 17 червня 2006 року.

Хоча більша частина дощів випадає взимку, рекорд був зареєстрований 9 лютого 1992 року, коли випало 120,6 мм опадів. Структура дощів в Перті і південної частини Західної Австралії сильно змінилася в середині 1970-х років. Відбулося значне зменшення зимових опадів і збільшення кількості гроз в літні місяці.

Шаблон:Клімат міста

Населення

Перт — четверте за чисельністю населення місто Австралії, яке обігнало Аделаїду за населенням 1984 року[4]. 2016 року у столиці проживало 1 943 858 жителів (50,4 % — чоловіки, 49,6 % — жінки)[5].

Населення міста переважно європейського походження. Місто заснували британські та ірландські поселенці. І донині серед жителів Перта, які народилися за кордоном, переважають вихідці з Великої Британії.

Етнічний склад Перта змінився в другій половині 20-го століття, коли в місто прибуло дуже багато іммігрантів з континентальної Європи. Оскільки Фрімантл був першим портом в Австралії, куди заходили кораблі з Європи в 1950-х і 1960-х роках, в Перті і Фрімантлі з'явилося багато італійців, греків, голландців, німців, хорватів і португальців. Особливо сильною була імміграція з Італії, в результаті чого відкрилося безліч італійських ресторанів і магазинів. У Перті також є невелика єврейська громада, яка налічувала 5 082 осіб 2006 року, громада складається переважно з емігрантів зі Східної Європи та Південної Африки.

Ще одна недавня хвиля іммігрантів включає білі меншини з Південної Африки. Південноафриканські жителі наздогнали за чисельністю народжених в Італії 2001 року. До 2006 року в Перті проживало 18 825 південноафриканців, або 1,3 % населення міста. Багато африканерів і англо-африканців емігрували в Перт у 1980-х і 1990-х роках, причому фраза «упаковка для Перта» стала асоціюватися з південноафриканцями, які вирішили емігрувати за кордон, іноді незалежно від місця призначення. У результаті місто було назване «австралійської столицею південноафриканців у вигнанні». Причиною того, що Перт став настільки популярний серед білих південноафриканців, називають великі площі вільної землі і трохи більш теплий клімат у порівнянні з іншими великими австралійськими містами, середземноморський клімат Перта нагадує клімат Кейптауна.

З кінця 1970-х років посилилася імміграція з В'єтнаму, Малайзії, Індонезії, Таїланду, Сінгапуру, Гонконгу, материкового Китаю і Індії. У Перті 2006 року налічувалося 53 390 осіб китайського походження — 2,9 % населення міста.

Індійська громада включає значну кількість парсів, які емігрували з Мумбаї (Бомбея), найближчого до Австралії міста в Індії, число осіб, що народилися в Індії, склало 14 094 або 0,8 % згідно з переписом 2006 року. У Перті також знаходиться велика англо-бірманська громада і Перт є культурним центром для англо-бірманців усього світу[7].

Релігія

Протестанти складають більше 22% населення, у тому числі англікани 18,5%. Перт є резиденцією Англіканської єпархії Перта і Римо-католицької архідієцезії Перта. Католики становлять близько 24,5% населення[8]. Перт також є домом для 12 000 прихильників Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів[9]. Перт також є резиденцією Ординаріату Пресвятої Діви Марії Південного Хреста для колишніх англікан, що перейшли в католицтво.

Існує Українська Автокефальна Православна Церква в Діаспорі, Парафія св. Миколая Чудотворця[10].

Буддизм та іслам сповідують більш ніж 20 000 прихильників. Перт має третю за величиною єврейську громаду в Австралії, яка має ортодоксальні і реформістські синагоги і єврейську денну школу. Спільнота бахаїв налічує близько 1 500 осіб. Індуїзм, найбільш швидкозростаюча релігія в Австралії[11], має більше 20 000 прихильників.

Приблизно одна з чотирьох осіб заявляє, що не сповідують ніякої релігії, сто років тому цей показник був один з 250. Це не є ізольованим явищем, оскільки інші країни, в тому числі Нова Зеландія і Велика Британія, повідомляють про аналогічні явища[12].

Парки

Окрасою Перта є Королівський парк площею 400 га, більша частина якого представляє собою ділянку природного лісу. На території парку також знаходиться ботанічний сад площею 10 га. На східній околиці міста розташований Коуні Коала Парк — заповідник-зоопарк, який приймає туристичні та шкільні групи і дає можливість туристам фотографуватися з коалами і тримати їх на руках.

Музеї

Галерея

Відомі уродженці

Примітки

 1. Australian gold
 2. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 3. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 4. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 5. 2016 Data in pictures / Australian Bureau of Statistics
 6. 2006 Census Community Profiles / Australian Bureau of Statistics
 7. Nemoto Kei - The Anglo-Burmese in the 1940s: To become Burmese or not
 8. 2011 Census QuickStats / Australian Bureau of Statistics
 9. Facts and figures: Perth Australia Temple /Church News
 10. УАПЦ в Діаспорі
 11. 2011 Census reveals Hinduism as the fastest growing religion in Australia / Australian Bureau of Statistics
 12. PERCENTAGE OF PEOPLE(a) REPORTING NO RELIGION(b), 1911-2011 / Australian Bureau of Statistics

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Шаблон:Столичні міста Австралії

Категорія:Міста Західної Австралії Категорія:Міста-мільйонники Австралії * Категорія:Міста Австралії