Пенсильванія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Штат Пенсильванія
[[Файл:{{#property:P41}}|125px|border||{{#property:P163}}]] [[Файл:{{#property:P94}}|85px||{{#property:P237}}]]
Шаблон:Вікідані Шаблон:Вікідані
Прізвисько: Шаблон:Вікідані
(англ. Шаблон:Вікідані)
Девіз:
Шаблон:Вікідані
Карта США з відміченим штатом Пенсильванія
Офіційна мова Шаблон:Вікідані
Столиця Шаблон:Вікідані
Найбільше місто Філадельфія
Площа Шаблон:Вікідані км2 (33-ий)
 • Ширина 455 км
 • Довжина 255 км
 • Широта 39°43'N to 42°16'N
 • Довгота 74°41'W to 80°31"W
Населення Шаблон:Wikidata/p1082 (6-ий)
 • Щільність населення Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «{»/км2 (9-ий)
Шаблон:Нп  
 • Найвища точка Шаблон:Вікідані
979 м
 • Середня висота 335 м
 • Найнижча точка Шаблон:Вікідані
0 м
Перед приєднанням Шаблон:Вікідані
Приєднання до США Шаблон:Вікідані (2-ий)
Губернатор Шаблон:Вікідані
Законодавча влада Шаблон:Вікідані
Сенатори Боб Кейсі-молодший (D)
Пет Тумі (R)
Часові пояси Шаблон:Вікідані
ISO 3166 US-PA
Абревіатури Шаблон:Вікідані
Сайт Шаблон:Wikidata/p856
Шаблон:Mapframe для карток

Пенсильва́нія (англ. Commonwealth of Pennsylvania) — штат на північному сході США.

Головні міста: Філадельфія, Піттсбург, Ері, Оллентаун, Скрентон

Річки: Огайо, Сусквеганна, Делавер

Рельєф — гористий (Аппалачі)

Економіка: чорна металургія, машинобудування (виробництво транспортних засобів і устаткування), електронна, цементна, текстильна галузі, видобуток кам'яного вугілля, нафтопереробка; м'ясо-молочне тваринництво; зернове господарство; садівництво; індустрія туризму (курортний район Поконос).

Населення — 12 281 054. Етнічне походження (відповідно до опитування 2003 р.): німецьке — 27,66 %, ірландське — 17,66 %, італійське — 12,82 %, англійське — 8,89 %, польське — 7,20 %[1]. У Пенсильванії зосереджена найбільша громада американців українського походження (близько 150 тисяч осіб). В ряді містечок (Ґілбертон, Ґуліч-Тауншип та Касс-Тауншип українці складають 12-14 % жителів громади.

Історія[править]

Річка Саскуеханна в Бредфорді, штат Пенсильванія Першими європейськими поселенцями на території сучасної Пенсильванії були шведи і голландці. У 1681 році англійський король Карл II передав молодому англійському квакеру Вільяму Пенну велику територію на захід від річки Делавер. У 1682 році Пенн заснував колонію-притулок для протестантів «Товариства друзів» (офіційна назва квакерів) та інших переслідуваних за віру. На честь батька Пенна, адмірала королівського флоту, колонія була названа Пенсильванією. Пенсильванія — латинською Penn Sylvania — Лісиста земля Пенна.

Тоді ж Вільям Пенн, що сповідував ідею братерської любові між одновірців, заснував місто, якому придумав назву Філадельфія, що давньогрецькою означає «Місто братерської любові».

Півстоліття експеримент протікав успішно, проте потім у результаті сутичок з індіанцями загинуло багато колоністів ірландського та німецького походження. Квакери (на відміну від пуритан у Новій Англії) відмовилися протиставити індіанцям силу, оскільки не могли поступитися своїми моральними принципами — неприйняттям війн і насильства, релігійною терпимістю — і змушені були піти з політичної сцени колонії.

У 1751 у колонії Пенсильванія був відкритий перший на території британських колоній госпіталь, а також засновано перший університет — Пенсильванський університет. У 1790 Пенсильванія першим серед північноамериканських штатів прийняла закон про звільнення рабів.

Пенсильванія активно брала участь у війні за незалежність США. У 1776 році була прийнята Конституція Співдружності Пенсильванія (офіційна назва штату). Тоді ж у Філадельфії Другим континентальним конгресом була проголошена Декларація незалежності США і Пенсильванія, разом з дванадцятьма іншими колишніми північноамериканськими колоніями Великої Британії, утворила Сполучені Штати Америки.

1863 року на території штату відбулася битва під Геттісбургом, яка визначила перелом у громадянській війні в США.


Мовний склад населення (2010)[править]

Мови[2] Частка людей старше 5 років, %
Англійська 90,15
Іспанська 4,09
Німецька 0,47
Італійська 0,43
Китайська 0,40
Нідерландська 0,40
Французька 0,34
Російська 0,29
В'єтнамська 0,29
Корейська 0,25
інші 2,89

Адміністративний устрій[править]

Пенсильванія має офіційний статус штату, управляється двопалатними законодавчими зборами, в які входять 50 членів парламенту, що обираються кожні чотири роки, і 203 члена палати представників, що обираються, у свою чергу, кожні два роки. З 1950-х років демократична і республіканська партії представлені в приблизно рівному співвідношенні. Губернатор обирається на чотирирічний термін і може бути переобраний по закінченні терміну всього лише один раз. Судову владу очолює Верховний суд, який представляють голова Верховного суду і 6 членів суду, всі з яких обираються терміном на десять років. На місцевому рівні Пенсильванія складається з 66 округів, кожен з яких управляється трьома мировими суддями.

Цікаві місця штату: Національний історичний парк незалежності, поле бою Геттісберг

З Пенсильванією пов'язані імена відомих людей: Маріан Андерсон, Стівена Фостера, Бенджаміна Франкліна, Джорджа Маршалла, Роберта Пірі, Гертруди Стайн, Джона Апдайка, Рейчел Карсон.

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Примітки[править]

Шаблон:Розташування2 Шаблон:Refimprove Шаблон:Штат Пенсильванія

Шаблон:Бібліоінформація

Шаблон:Stub-meta Категорія:Штати США