Олександр II (російський імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Шаблон:Державний діяч Шаблон:Чистити Олекса́ндр ІІ (Шаблон:ДН2 — Шаблон:ДС2) — російський імператор з 1855 до 1881 року. Старший син Миколи І.

Правління

Здійснив ряд реформ: військову, земську, судову, у 1861 скасував кріпосне право. Ця реформа, яку апологети самодержавства представляли як велике благодійництво, насправді була здійснена в максимальних інтересах землевласників і боляче вдарила по селянах. Класик української літератури Панас Мирний назвав її «Голодною волею»[1]. З 1863 року перейшов до ще більш реакційної внутрішньої політики, на його життя неодноразово відбувалися замахи, і в 1881 він був убитий терористичною групою народовольців, т. зв. нігілістами.

Поразка Російської імперії у Кримській війні 1853—1856, криза економічного розвитку країни, національно-визвольний рух поневолених народів, примусили Олександра ІІ провести ряд реформ: скасування кріпосного права 1861, земельна, судова, міська та ін. У листопаді 1866 року підписав указ про ліквідацію військово-кріпосницького режиму на Іжевському заводі. У зовнішній політиці Олександр ІІ дотримувався німецької орієнтації, особливу увагу приділяв т. зв. східному питанню, поневоливши гірські народи Кавказу, що яскраво описано Тарасом Шевченком у його програмній поемі.

Скасував кріпосне право, за що отримав у російській історіографії епітет Визволитель.

Александр II. Костянтин Маковський (1881) У 1877—1878 роках прагнучи зміцнити позиції Російської імперії на Балканах, вів війну з Османською імперією.

За Олександра ІІ до Росії було приєднано Північний Кавказ, завойовано значну частину Середньої Азії. В 1863—1864 жорстоко придушив національно-визвольне повстання у Польщі.

Вбитий 1 березня 1881 у Петербурзі народовольцем І. Гриневицьким.

На його честь було названо багато вулиць у різних містах імперії, але з приходом до влади більшовиків ці вулиці було перейменовано, залишились тільки в Софії та Тампере.

Українське питання

Щодо України проводив агресивну шовіністичну політику (див. Валуєвський указ 1863, Емський акт 1876).

Див. також

Примітки

Джерела

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

  • Сербіна Н. Ф. Олександр II // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. / Редкол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. — К. : Знання України, 2004 — Т. 2. — 812 с. — ISBN 966-316-045-4.
  • Шандра В. Олександр II // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К. : Парламентське видавництво, 2011. — С. 511. — ISBN 978-966-611-818-2.
  • Шандра В. М. Олександр II // Шаблон:ЕІУ
  • Воткинск: Летопись событий и фактов. — Устинов, 1985. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • Столетие Вятской губернии. — Вятка, 1880. — Т. 1. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • Тарасов Н. О Высочайшем путешествии Государя императора // Русская старина. — 1872. — № 3. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
  • Шаблон:Туганаєв Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info

Посилання

Шаблон:Бібліоінформація

Шаблон:Імператори Росії

Категорія:Романови Категорія:Члени Державної ради Російської імперії Категорія:Імператори Росії Категорія:Уродженці Москви Категорія:Померли в Санкт-Петербурзі Категорія:Убиті монархи Категорія:Жертви революційного терору в Російській Імперії Категорія:Кавалери ордена «Pour le Mérite» Категорія:Учасники російсько-турецької війни 1877—1878 Категорія:Кавалери ордена Серафимів Категорія:Кавалери ордена Святого Олександра Невського Категорія:Поховані в Петропавлівському соборі Категорія:Люди на марках Категорія:Кавалеристи Категорія:Люди, на честь яких названі населені пункти Категорія:Люди, на честь яких названі вулиці