Олександр Ягеллончик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Шаблон:Державний діяч

Олекса́ндр (лат. Alexander; Шаблон:ДНШаблон:ДС) — великий князь Литовський (14921506), король Польщі, (15011506)[1]. Представник литовської династії Ягеллонів. Народився у Кракові, Польща. Син польського короля Казимира IV та австрійської принцеси Єлизавети. Молодший брат польського короля Яна I. Зайняв великокняжий престол після смерті батька (1492), а королівський — по смерті бездітного брата (1501). Вів постійні війни з Московією за Русь (1487—1494, 1500—1503), в ході яких втратив верховські князівства, Сіверщину і Гомельщину[2][1]. Безуспішно намагався залагодити конфлікт з московитами, одружившись на князівні Олені, доньці московського князя Івана III (1495)[1]. Втратив частину великокнязівських прерогатив за рахунок посилення ролі панів-ради[1]. Помер у Вільні, Литва. Похований у Соборі святих Станіслава і Владислава.

Імена[править]

 • Олександр Ягеллончик (пол. Aleksander Jagiellończyk, лит. Aleksandras Jogailaitis) — в українській історіографії, зокрема у Грушевського.
 • Олександр Казимирович[3][4] — в українських джерелах.
 • Александр (лат. Alexander, пол. Aleksander, лит. Aleksandras)[5] — в українських джерелах.

Біографія[править]

Молоді роки[править]

Народився 5 серпня 1461 року в королівському замку Вавель у місті Краків (нині Польща).

Був фізично міцним, брюнетом, інтелектом — слабший від братів. Його основним вчителем був Ян Длугош[6].

Ще в 1484 році Казимир визнав Олександра своїм спадкоємцем у Великому князівстві Литовському. У 1591 році переселився у Вільно.

Прихід до влади[править]

Після смерті Казимира у 1492 році Олександр був вибраний новим великим князем литовським на сеймі у Вільні, в той час як поляки вибрали своїм королем його старшого брата, Яна І Ольбрахта.

Одразу після свого обрання Олександр видав земський Привілей 1492 року, за яким значно посилювалась влада литовських бояр. Згідно привілею влада великого князя була обмежена панами-радою, без згоди яких він не міг приймати важливих державних рішень. А постанови ради великий князь не мав права скасовувати.

Внутрішня політика[править]

У 1501 році, після смерті Яна І Ольбрахта, польський сейм обрав Олександра королем. З цього часу і до падіння Речі Посполитої у 1795 році польською короною і великим князівством правив єдиний монарх, а у відносинах обох держав вперше почав використовувався сам термін Річ Посполита. Прихід на польський трон нового монарх був закріплений того ж 1501 року черговою Мельницькою унією. Також Олександр видав польській шляхті Мельницький привілей який був подібним до литовського привілею 1492 року.

У 1505 році запровадив звіт законів, Радомську конституцію (Nihil Novi), яка обмежувала королівську владу на користь магнатів — признавала за сеймом право видавати закони, а король не мав права затверджувати закони без згоди сенаторів та шляхетських депутатів. Значний вплив на політику Олександра Ягеллончика мали українські магнати на чолі з Михайлом Глинським.

Король Олександр Ягеллончик був високоосвіченою людиною, пошановувачем наук і мистецтв. Він оточив себе освіченими і талановитими помічниками: Ян Ласький (майбутній знаменитий канцлер і гуманіст), Войцех із Брудзева (учитель Миколая Коперника), Еразм Теледо (заступник Миколи Гусовського), Якуб з Вільно, вихідці з Берестейщини Іван Сапіга, Федор (Федько) Янушкевич, Лев Боговитинович, Іван Микитинич і ін. Проблема з православ'ям королеви Олени підштовхувала Олександра Ягеллончика до введення унії у Великому князівстві Литовському. Головною особою в переговорах з Римом став Іван Сапіга, але інтриги Олени Іванівни провалили і цю справу.

Зовнішня політика[править]

У зовнішній політиці Литовсько-руської держави за правління Олександра головною загрозою стала набираюча сили Московія, яка лише нещодавно звільнилась від золотоординського ярма (див. Стояння на Угрі) та пред'являла претензії на руські землі ВКЛ. У 1494 році Олександр завершив московсько-литовську війну внаслідок якої литовці втратили Вязьму та частину Верховських князівств. У 1495 році мирний договір був зміцнений шлюбом Олександра з Оленою, донькою великого князя московського Івана ІІІ Васильовича. За допомогою дочки Іван ІІІ планував впливати на внутрішні справи у ВКЛ, а Олександр надіявся цим шлюбом забезпечити довгий мир з Московією, проте цим планам не судилось збутися.Олександр у Сенаті Російський історик Я. Лур'є писав про Олену Іванівну: «„Служебница и девка“ Івана III, як іменувала себе Олена Іванівна в листах до батька, виявилася чудовим дипломатом і політиком: перед чоловіком і його родиною вона робила вигляд, що слізно благає батька залишити „безвинний гнів“ і не воювати з Олександром, а через своїх особистих слуг повідомляла в Москву про гоніння на віру, завдаваних від дядька-архієпископа і свекрухи, і радила поставити перед ними твердіші умови.» Після смерті чоловіка Олена Іванівна продала усе своє майно і землі і намагалася таємно, як іноземний резидент після успішно виконаного завдання, виїхати в Москву.

1499 року Олександр Казимирович зміцнив союз Литви з Польським королівством (так звана Краківсько-Віленська унія).

В 15001503 роках Велике князівство Литовське було втягнуто в нову війну з Московським князівством за сіверські та смоленські землі. В ході бойових дій війська Александра Ягеллончика зазнали поразки від московської армії в битвах на р. Ведроші та під Мстиславцем. За мирним договором, укладеним 1505 року у Москві, Велике князівство Литовське втратило майже 1/3 частину своїх територій, головним чином Верхівські землі та Сіверщину з містами Черніговом, Стародубом, Новгород-Сіверським, Брянськом, Гомелем та іншими.

Примирення з Москвою дозволило Великому князівству направити свої сили на боротьбу з татарами які особливо почали дошкуляти українським землям на переломі XV та XVI століть. У 1506 році литовсько-руським військам вдалось завдати серйозної поразки татарським ордам у битві під Клецьком.

Перед смертю Олександр був уражений паралічем. Помер 19 серпня 1506 року та був похований у Вільнюсі[7].

Титул[править]

Герб з печатки Олександра (польський орел, литовська погоня, руський лев і прусський орел; в центрі — австрійська балка).

повний
короткий
 • лат. Dei gracia Rex Polonie, Magnus Dux Lithuanie, Russie, Prussieque, etc Dominus et heres[10][11][9]
  • Милістю Божою король Польщі, великий князь Литви, Русі та Пруссії, господар і спадкоємець.

Сім'я[править]

Докладніше: Ягеллони

Родовід[править]

Шаблон:Ahnentafel top Шаблон:Ahnentafel-compact5 Шаблон:Ahnentafel bottom

Примітки[править]

 1. а б в г Русіна О.В. Олександр // Енциклопедія історії України... 2010. Т. 7. С. 563.
 2. Мицик Ю. А. Іван III Васильович // Енциклопедія історії України, 2005. Т. 3. С. 393. — ISBN 966-00-0610-1.
 3. Слово до читача // На переломі. — К. : Україна, 1994. — С. 11. — ISBN 5-319-01070-2.
 4. Єфименко О. Історія українського народу // На переломі… — С. 155.
 5. Дячок О. Нормативно-правове реґулювання митних відносин у Великому князівстві Литовському XVI ст. // Український історичний журнал. — К., 2013. — № 1 (508) (січень—лютий). — С. 32; 33. — ISSN 0130-5247.
 6. Papeé А. Aleksander Jagiellończyk (1461—1506)… — S. 58.
 7. Papeé F. Aleksander Jagiellończyk (1461—1506)… — S. 60.
 8. Kętrzyński,Wojciech; Smolka, Stanisław. Codex diplomaticus monasterii Tynecensi = Kodeks dyplomatyczny klasztoru Tynieckiego. Lwów: Ossolinskich, 1875. część 2; p.557; Doc. № CCXCVI. липень 1505 р.
 9. а б Titles of European hereditary rulers. Poland
 10. Rzyszczewski, Leon; Muczkowski, Antoni; Helcel, Antoni Zygmunt; Bartoszewicz, Julian; Boniecki, Michal Józef; Bobowski, Mikolaj. Codex diplomaticus Poloniae = Kodex Dyplomatyczny Polski. Warszawa: S. Strabski, 1847-1887. T. II; pars 2; p. 971; Doc. № DCXXXVI. березень 1504.
 11. Raczynski, Edward. Codex diplomaticus Majoris Poloniae. Poznan, 1840. p. 197.

Джерела[править]

Посилання[править]

Шаблон:Ci Шаблон:Королі Польщі Шаблон:Великі князі Литовські Шаблон:Ac Категорія:Королі Польщі Категорія:Великі князі Литовські Категорія:Ягеллони Категорія:Померли у Вільнюсі Категорія:Поховані у Вільнюсі Категорія:Уродженці Кракова