Нью-Гемпшир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Штат Нью-Гемпшир
[[Файл:{{#property:P41}}|125px|border||{{#property:P163}}]] [[Файл:{{#property:P94}}|85px||{{#property:P237}}]]
Шаблон:Вікідані Шаблон:Вікідані
Прізвисько: Шаблон:Вікідані
(англ. Шаблон:Вікідані)
Девіз: Live Free or Die
Шаблон:Вікідані
Карта США з відміченим штатом Нью-Гемпшир
Офіційна мова Шаблон:Вікідані
Столиця Шаблон:Вікідані
Найбільше місто Манчестер (Нью-Гемпшир)
Площа Шаблон:Вікідані км2 (46ий)
 • Ширина 110 км
 • Довжина 305 км
 • Суша 23,227 км2
 • Вода 989 км2 (4.1 %)
 • Широта 42° N по 45°N
 • Довгота 70° W по 72° W
Населення Шаблон:Wikidata/p1082 (41ий)
 • Щільність населення Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «{»/км2 (44ий)
 • Шаблон:Нп $57,323 (1ий)
Шаблон:Нп  
 • Найвища точка Шаблон:Вікідані
1,917[1] м
 • Середня висота 305 м
 • Найнижча точка Шаблон:Вікідані
0 м
Перед приєднанням Шаблон:Вікідані
Приєднання до США Шаблон:Вікідані (9ий)
Губернатор Шаблон:Вікідані
Законодавча влада Шаблон:Вікідані
Сенатори Джин Шахін (D)
Меггі Хассен (D)
Часові пояси Шаблон:Вікідані
ISO 3166 US-NH
Абревіатури Шаблон:Вікідані
Сайт Шаблон:Wikidata/p856
Шаблон:Mapframe для карток

Нью-Гемпшир (англ. New Hampshire) — штат в регіоні Нова Англія на Північому Сході США. Межує з Массачусетсом на півдні, Вермонтом на заході, Меном і Атлантичним океаном на сході та з канадською провінцією Квебек на півночі. Нью-Гемпшир є 5-тим штатом США за найменшою площею та 10-тим штатом за найменшою чисельністю населення.

Столицею штату є місто Конкорд; найбільшим містом є Манчестер. У штаті відсутній загальний податок з продажу та податки на доходи (окрім податку на відсоткові доходи та дивіденди). Шаблон:Не перекладено є першими праймеріз у циклі виборів президента США. На автомобільних номерах штату міститься його девіз «Живи вільним або помри». Прізвиськом штату є «гранітний штат», що посилається на великі гранітні поклади та кар'єри.

У січні 1776 року Нью-Гемпшир став першою з британських північноамериканських колоній, які встановили уряд, незалежний від Королівства Великої Британії, і став першим штатом, який прийняв власну конституцію. Шістьма місяцями потому, Нью-Гемпшир став однією з 13-ти колоній, які підписали Декларацію незалежності США, а в червні 1788 року став дев'ятим штатом, який ратифікував Конституцію США, надаючи документу чинності.

Історично Нью-Гемпшир був важливим центром Шаблон:Не перекладено, взуття та Шаблон:Не перекладено, а компанія Шаблон:Не перекладено у Манчестері свого часу була найбільшим у світі підприємством у галузі бавовняного текстилю. Уздовж річок штату розташовувались численні фабрики, головно — уздовж річок Меррімак і Шаблон:Не перекладено. Наприкінці 19-го—на початку 20-го століття до Нью-Гемпшира переселилась значна кількість франко-канадців для роботи на фабриках; штат досі числиться другим у США за відстотком людей (24,5 %), що вважають себе з Шаблон:Не перекладено.

У 1930-х—1940-х роках такі промислові центри як Манчестер, Нашуа та Берлін зазнали значого удару, коли важливі мануфактурні індустрії покинули Нову Англію, переїхавши на Південь США або закордон, відображаючи загальнонаціональні тенденції. У 1950-х—1960-х роках низка оборонних підприємств (зокрема Шаблон:Не перекладено в Нашуа) розпочали роботу в будівлях колишніх фабрик, а в 1980-х роках стався демографічний вибух на півдні Нью-Гемпшира, коли з регіоном Великого Бостону було сполучено основні автомагістралі, а в штаті виникло декілька Шаблон:Не перекладено.

Володіючи одними з найвищих гірськолижних вершин на Східному узбережжі, Нью-Гемпшир має рекреаційну галузь з атракціями для катання на лижах і снігоходах, пішохідного туризму, альпінізму (гора Шаблон:Не перекладено на південному заході штату є однією з найчастіше підкорюваних вершин у США), Шаблон:Не перекладено, літні котеджі вздовж багатьох озер і морського узбережжя, а також мотоспорт з його Шаблон:Не перекладено та Шаблон:Не перекладено — популярним моторалі, що проводиться щочервня на Шаблон:Не перекладено у Шаблон:Не перекладено. Шаблон:Не перекладено сполучає частини Вермонта і Мена з Аппалачською стежкою; через ліс пролягає Шаблон:Не перекладено, якою туристи можуть виїхати на саму вершину гори Вашинґтон (1917 м).

Серед видатних особистостей із Нью-Гемпшира — батько-засновник Ніколас Ґілмен, сенатор Даніель Вебстер, герой Війни за незалежність Шаблон:Не перекладено, редактор Горас Ґрілі, засновник релігії Шаблон:Не перекладено Мері Бейкер Едді, поет Роберт Фрост, астронавт Алан Шепард, рок-музикант Ронні Джеймс Діо, письменник Ден Браун, актор Адам Сендлер, винахідник Шаблон:Не перекладено, гумористи Сара Сільверман і Шаблон:Не перекладено, ресторатори Шаблон:Не перекладено та американський президент Франклін Пірс.

Етимологія[править]

Назву штатові дав Шаблон:Не перекладено на честь Шаблон:Не перекладено графства Гемпшир.

Географія[править]

Виділена карта рельєфу Нью-Гемпшира Карта Нью-Гемпшира з позначеними дорогами, річками та основними містами Нью-Гемпшир є частиною 6-штатного регіону Нова Англія. На півночі та північному заході штат межує з канадською провінцією Квебек; на сході з Меном і Атлантичним океаном; на півдні з Массачусетсом; на заході з Вермонтом. Основними регіонами Нью-Гемпшира є Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено і Шаблон:Не перекладено. Штат володіє найкоротшим океанічним узбережжям з усіх прибережних штатів (29 км; за іншим способом підрахунку — 21 км). Нью-Гемпшир був домівкою для скельного утворення під назвою «Старий чоловік з гори» зі схожим на обличчя профілем, розташованого в Шаблон:Не перекладено; утворення розпалося у травні 2003 року.

Клімат[править]

Шаблон:Дописати розділ

Метрополійні зони[править]

Шаблон:Дописати розділ

Історія[править]

Історичний герб Нью-Гемпшира (1876) «Місце першого будинку в Нью-Гемпширі, нинішню будівлю зпоруджено 1750 року» (Губ. В. Б. Вентворт, Нью-Йоркська громадська бібліотека) Карта Нью-Гемпшира (1922 рік), опублікована в бюлетені Браун Компані в Берліні Форт Вільям і Мері (1705 рік) До заселення європейцями на даній території мешкали різноманітні алгокінськомовні племена абенаків, головно належних до народів Шаблон:Не перекладено і Шаблон:Не перекладено. Незважаючи на подібну мову, їхня культура та релігія значно відрізнялась від таких у алгокінців. Англійські та французькі мандрівники вперше прибули в цей регіон у 1600—1605 роках, а Шаблон:Не перекладено оселився в Шаблон:Не перекладено на місці нинішнього Шаблон:Не перекладено 1623 року. Першим постійним поселенням став Гілтонс-Поінт (сьогоднішній Шаблон:Не перекладено). На 1631 рік Верхня плантація займала територію теперішніх Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено та Шаблон:Не перекладено; 1679 року вона стала «Шаблон:Не перекладено». На території Нью-Гемпшира проходили битви колонізаторів та Шаблон:Не перекладено в рамках Шаблон:Не перекладено.

Нью-Гемпшир був однією з 13-ти колоній, що збунтувались проти британського правління упродовж Американської революції. На час революції Нью-Гемпшир був поділеною провінцією. Економічне та соціальне життя в Прибережному регіоні розгорталось довкола лісопилень, верфей, торгових складів і розвинутих сільських та містечкових центрів. Заможні торговці будували великі будинки, меблювали їх предметами розкоші й інвестували свій капітал у торгівлю та земельне спекулювання. На іншому ж кінці соціальної драбини розвивався цілий клас денних робітників, моряків, контрактних слуг і навіть рабів.

Єдиною битвою, дії якої розгортались в Нью-Гемпширі, був рейд на Шаблон:Не перекладено (Шаблон:Не перекладено, 14 грудня 1774 року), в ході якого бунтівники захопили значні кількості пороху, малу зброю та гармату (Шаблон:Не перекладено, лідер рейду, описував його так: «залишки пороху, дрібна зброя, багнети, коробки з картеччю разом із гарматою та артилерійським забезпеченням») протягом двох ночей. Рейдові передувало попередження, яке днем раніше, 13 грудня 1774, Пол Ревір передав місцевим патріотам, про те що форт буде підсилено загонами, що припливуть із Бостона. Згідно з даними непідтверджених джерел, вказаний порох згодом використовувався під час Битви за Банкер-гілл, куди його транспортував майор Демеріт, один із Нью-Гемпширських патріотів, які зберігали порох у своїх оселях аж до появи потреби в ньому для революційних дій. Протягом рейду британські солдати відкривали вогонь по бунтівниках із гармати та мушкетів. Завершившись, вочевидь, без жертв, це були одні з перших пострілів періоду Американської революції, відбувшись приблизно за 5 місяців до Шаблон:Не перекладено.

21 червня 1788 року Нью-Гемпшир став 8-мим штатом, який ратифікував Конституцію США.

Нью-Гемпшир був джексонівською твердинею; на виборах 1852 року штат дав Сполученим Штатам президента Франкліна Пірса. Індустріалізація в штаті проявилась у формі численних текстильних фабрик, що стали принадою для великих потоків імігрантів з Квебека (франко-канадців) та Ірландії. На півночі штату відбувалось виробництво лісоматеріалів, а в гірській місцевості розвивався туризм. У 1960-х роках текстильна промисловість занепала, а економіка перебудувалась довкола високих технологій та сектору надання послуг.

З 1952 року Нью-Гемпшир опинився в центрі національної та міжнародної уваги через Шаблон:Не перекладено, що проводяться на початку кожного року, в який проводяться президентські вибори. Штат миттєво став одним із найважливіших тестувальних майданчиків для кандидатів на номінацію від Республіканської та Демократичної партії. ЗМІ надають Нью-Гемпширу та Айові близько половини уваги, віддаваної усім штатам у ході праймеріз, посилюючи важливість штату в процесі прийняття рішень, що породило неодноразові спроби іншоштатних політиків змінити правила проведення праймеріз.

Економіка[править]

В штаті розвинуті кушнірська, взуттєва, текстильна промисловість; молочне тваринництво; овочівництво та садівництво, гірськолижні і туристичні курорти; виробництво: молочні продукти, м'ясо птиці, фрукти і овочі, пульпа і папір; електричне та інше машинобудування. В штаті немає податків на прибуток і продаж.

Склад населення[править]

За національністю[править]

За мовою[править]

Мовний склад населення (2010) [1]

Мови Частка людей старше 5 років, %
Англійська 91,95
Іспанська 2,17
Французька 2,14
Португальська 0,37
Китайська 0,29
Німецька 0,26
Грецька 0,24
Хінді 0,18
Італійська 0,17
В'єтнамська 0,17
інші 2,06

Адміністративно-територіальний устрій[править]

Відомі люди[править]

Див. також[править]

Примітки[править]

  1. "Elevations and Distances in the United States". U.S Geological Survey. 29 квітня 2005. Archived from the original on 2013-06-22. Retrieved November 6 2006.  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Посилання[править]

Шаблон:Sister

Шаблон:Розташування2

Шаблон:Штат Нью-Гемпшир Шаблон:Нова Англія

Шаблон:Бібліоінформація Категорія:Нова Англія Категорія:Штати США

Шаблон:US-geo-stub