Національна премія України імені Тараса Шевченка

Материал из МДПУ Вікіпедія | MDPU Wikipedia
Версия от 19:40, 15 июля 2019; imported>InternetArchiveBot (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta15))
(разн.) ← Предыдущая | Текущая версия (разн.) | Следующая → (разн.)
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Картка нагороди

Націона́льна пре́мія Украї́ни і́мені Тара́са Шевче́нка часто згадується просто як Шевченківська премія — державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 1961 року.

Національна премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

Історія премії

Республіканську премію імені Т. Г. Шевченка засновано 20 травня 1961 року Постановою Ради Міністрів УРСР. Нею нагороджували видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії.

Першими Диплом та Почесний знак лауреата 9 березня 1962 року отримали Павло Тичина, Олесь Гончар в галузі літератури і Платон Майборода в галузі музики.

Від 23 квітня 1969 року Республіканська премія отримала назву «Державна Премія УРСР імені Тараса Шевченка».

27 вересня 1999 року, згідно з Указом Президента України № 1228/99, з метою піднесення ролі і престижу Державної премії України імені Тараса Шевченка як найвищої в Україні премії в галузі культури, літератури і мистецтва, премія отримала нову назву — «Національна премія України імені Тараса Шевченка». Було встановлено, що статус лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка прирівнюється до статусу лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка.[1]

З 16 березня 2000 відповідно до прийнятого Закону України «Про державні нагороди України», Національна премія України імені Тараса Шевченка була віднесена до державних нагород України.

Указом Президента України від 4 жовтня 2010 року № 932/2010 визначено, що Національна премія є найпрестижнішою творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури.[2]

Упродовж 1962—2007 років Шевченківською премією відзначено 566 осіб і 8 колективів.

У 2007—2008 роках було засновано Народну Шевченківську премію (Залізний Мамай), першими лауреатами якої стали Остап Лапський, Олег Скрипка, Ігор Павлюк, Михайло Андрусяк.

3 березня 2016 року указом Президента України затверджене чинне Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка.[3]

6 березня 2018 року указом Президента України уточнений перелік номінацій, за які присуджується премія.[4]

Положення про премію

Нагородження Національною премією провадиться Указом Президента України. Національна премія присуджується творцям (авторам, виконавцям) нових оригінальних творів, опублікованих (випущених у світ) протягом останніх п'яти років, у таких номінаціях:

 • література;
 • публіцистика, журналістика;
 • музичне мистецтво;
 • театральне мистецтво;
 • кіномистецтво;
 • візуальне мистецтво.

У номінації може бути присуджено Національну премію лише за один конкурсний твір.

Щорічно може бути присуджено не більше п'яти Національних премій.

На здобуття Національної премії висуваються нові оригінальні твори, опубліковані (випущені у світ) у завершеному вигляді протягом останніх 5 років, але не пізніш як за півроку до їх висунення на здобуття Національної премії.

На здобуття Національної премії не можуть бути висунуті наукові твори, монографії, підручники чи посібники, а також альбоми-каталоги.

Твори на здобуття Національної премії висуваються

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка проводить розгляд творів та робіт у три конкурсні тури:

 • 1-й тур — попередній відбір творів та допущення їх до участі у 2-му турі;
 • 2-й тур — аналіз матеріалів преси, відгуків та пропозицій, підготовка в разі потреби письмових рецензій; допущення творів до участі у третьому турі; публікація в газеті «Урядовий кур'єр» списку творів, допущених до участі у 3-му турі;
 • 3-й тур — підсумкове обговорення творів, прийняття рішення щодо кандидатур на присудження Національної премії і внесення на розгляд Президентові України відповідних пропозицій.

Колектив авторів твору, висунутий на здобуття Національної премії, не може становити більше ніж три особи, а колектив виконавців твору — більше ніж 5 учасників. Не допускається включення до колективу претендентів осіб, які не є творцями цього твору.

Твори, які у конкурсному відборі дійшли до 3-го туру, можуть висуватися повторно, але не більше, ніж двічі.

Комітет приймає твори та роботи за здобуття Національної премії наступного року з 1 серпня до 1 листопада поточного року.

Національна премія може бути присуджена громадянину України, іноземцю, особі без громадянства.

Національна премія присуджується авторові чи виконавцеві один раз за життя.

Особі, удостоєній Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії і вручаються Диплом та Почесний знак лауреата Національної премії.

Лауреатам Національної премії Комітетом виплачується грошова частина, розмір якої щороку визначає Президент України.

Розмір Шевченківської премії

Грошова частина Шевченківської премії становила:

2006 — 100 тисяч гривень[6]

2007 — 130 тисяч гривень[7]

2008 — 130 тисяч гривень[8]

2009 — 160 тисяч гривень[9]

2010 — 130 тисяч гривень[10]

2011 — 250 тисяч гривень[11]

2012 — 260 тисяч гривень[12]

2013 — 260 тисяч гривень[13]

2014 — 260 тисяч гривень[14]

2015 — 240 тисяч гривень[15]

2016 — 192 тисячі гривень[16]

2017 — 240 тисяч гривень[17]

Диплом та Почесний знак лауреата

Особам, удостоєним Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка і вручаються Диплом та Почесний знак лауреата.

Диплом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка являє собою папку темно-синього кольору, на лицьовому боці якої вміщено зображення малого Державного Герба України та розташовано напис «Диплом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка». По периметру папка облямована лиштвою з тисненим зображенням лаврового листя.

Почесний знак лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка виготовляється з жовтого металу і має форму круглої медалі з барельєфним зображенням Тараса Шевченка (автопортрет у молодому віці), обрамленим подвійними пружками і просічним вінком рослинного орнаменту.

Медаль за допомогою кільця з вушком з'єднується з фігурною колодкою у формі банта, обтягнутою стрічкою синього і жовтого кольорів. У центрі колодки розміщено зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого на тлі зображень гілок калини та пензля і пера[18].

Лауреати Шевченківської премії різних років

Шаблон:Докладніше

Комітет з премій ім. Тараса Шевченка

Шаблон:Докладніше

Шаблон:Шевченківська премія

Примітки

 1. Указ Президента України № 1228/99 від 27 вересня 1999 року «Про Національну премію України імені Тараса Шевченка»
 2. Шаблон:УПУ
 3. Шаблон:УПУ
 4. Шаблон:УПУ
 5. Любов Журавльова. Шевченківська премія: новий статут і свій «монастир». Борис Олійник прокоментував нове положення про найпрестижнішу творчу відзнаку // Дзеркало тижня
 6. Указ Президента України № 208/2006 «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
 7. Указ Президента України № 181/2007 «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
 8. Указ Президента України № 193/2008 «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
 9. Указ Президента України № 117/2009 «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
 10. Указ Президента України № 285/2010 «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
 11. Указ Президента України № 275/2011 «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
 12. Указ Президента України № 186/2012 від 9 березня 2012 року «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
 13. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 14. Шаблон:УПУ
 15. Шаблон:УПУ
 16. Шаблон:УПУ
 17. Шаблон:УПУ
 18. Указ Президента України від 6 березня 2009 року № 126/2009 «Про Диплом та Почесний знак лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка»

Джерела та література

Посилання

Шаблон:Державні нагороди України Шаблон:ВП-портали

Шевченко Тарас * Категорія:Нагороди, засновані 1961 Категорія:1961 в Україні