Мінута

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Міну́та (лат. minutus — маленький, дрібний) — одиниця плоского кута, що дорівнює 1/60 градуса, позначається одинарним штрихом ′ (не плутати з одинарними лапками). Метрична мінута — десятитисячна частка прямого кута.

Оскільки 1 градус кута становить 1/360 частину кола, 1 кутова мінута становить 1/21 600 частину кола. Кутова мінута застосовується в окремих галузях науки й техніки, що потребують вимірювання малих кутів, як-от астрономія або снайперська стрільба.

В Україні у сфері законодавчо регульованої метрології офіційно назва цієї одиниці визначена як хвилина[1].

Застосування в стрілецькій справі[править]

Докладніше: MOA

Кутова мінута має широкий вжиток у збройній промисловості і стрілецькій справі, особливо в снайперській. В англомовній технічній літературі застосовується позначення MOA (англ. Minute Of Angle). Причина такої популярності полягає в тому, що відхилення в одну кутову мінуту відповідає приблизно 1 дюйму на відстані в 100 ярдів — традиційній відстані для стрілецьких тирів в англомовних країнах[2]. Таким чином, стрілець може легко перевести відхилення кулі від цілі (в дюймах) на поправку прицілу (в кутових мінутах).

Багато снайперських прицілів мають шкалу настройки розмічену в частках кутової мінути (1/4′ або 1/8′). 1/8′ відповідає приблизно 1/8 дюйма на відстані 100 ярдів або 1 дюйму на відстані 800 ярдів[3].

Див. також[править]

Примітки[править]

  1. Наказ Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 25.08.2015 № 914. Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин.
  2. У метричній системі 1 кутова мінута відповідає 2,91 см на відстані 100 м.
  3. 0,36 см на відстані 100 м; 2,9 см на відстані 800 м.

Джерела[править]


Шаблон:Математичні знаки Категорія:Одиниці кута