Мілан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Шаблон:Комуна Італії

Міла́н (італ. Milano, Шаблон:Lang-lmo, лат. Mediolanum) — місто в північній Італії, адміністративний центр провінції Мілан у області Ломбардія. Мілан розміщений на висоті 122 м над рівнем моря у північно-західній частині Паданської рівнини між річками Тічино, Адда, По та горами Альпами. Знаходиться на відстані близько 480 км на північний захід від Риму.

Походження назви Мілан — від латинського Mediolanum (medio — посеред і lanum — рівнина).

Мілан — значний фінансовий, промисловий, науковий і культурний центр Італії. Тут діє єдина в країні Італійська фондова біржа (Borsa Italiana). Тут добре розвинені машинобудування (у тому числі автомобілебудування), кольорова металургія (алюміній, мідь), нафтопереробна, хімічна промисловість, виробництво автопокришок, легка промисловість (одяг, взуття), фармацевтична промисловість, харчова, поліграфія і книговидання.

Файл:Milan Cathedral from Piazza del Duomo.jpg
Міланський собор від площі Piazza del Duomo

Це великий залізничний і автотранспортний вузол. У місті добре розвинута мережа міського громадського транспорту: метрополітен, трамвай, автобус. Поблизу Мілана розміщені два міжнародних аеропорти — Лінате (Linate) та Мальпенса (Malpensa).

З 1906 року в Мілані періодично відбуваються виставки й ярмарки світового значення Fiera Milano. У 2015 Мілан буде господарем «Ехро-2015» (Esposizione Universale Milano 2015). Тема виставки — «Нагодувати планету. Енергія для життя».

Мілан є однією зі столиць моди. У місті діють світові центри моди Джорджо Армані, Роберто Каваллі, Versace.

Файл:Milano sopraelevata staz piazza d armi.jpg
Мілан, залізнична станція надземної залізниці «Expo-1906» на площі Рiazza d'armi

Мілан є головним центром міжнародного туризму. Щорічний фестиваль відбувається 7 грудня. Покровитель — Sant'Ambrogio da Milano.

У Мілані, є найбільша телевізійна студія в Європі.

Файл:Milano-naviglio grande.jpg
Канал Il Naviglio Grande у Мілані

Населення — 1 337 155 Шаблон:МНОЖИНА:1337155 (2014)[1].

Історія

Мілан був заснований ломбардськими галлами в V ст. до н. е. В 196 р. до н. е. був окупований римлянами, з 89 р. до н. е. — римська колонія, з 49 р. до н. е. — міське самоврядування (муніципій). В 292 р.н. е. став столицею Західної Імперії. В IV столітті був християнізований, а в 374397 рр. перебував резиденцією Амброзіянського єпископату. Двічі був зруйнований варварами в 452 і 539 рр. Відновлений як місто в 962 р. імператором Священної Римської Імперії Оттоном І. У XII столітті став вільним містом і ядром Ломбардської Ліги. Досяг розквіту під головуванням правителів з сімей Вісконті і Сфорца в XIV-XV століттях. В 1499 р. місто завойоване французами, а в 1535 р. перейшло до Іспанії. З цих часів почався період його занепаду.

В 1706 р. Мілан увійшов до складу Австрії, що привело до нового економічного підйому. З 1797 р. — столиця заснованої Наполеоном Цизальпінської республіки, з 1802 р. — Італійської Республіки, а з 1805 р. — Італійського Королівства. У 1815 р. згідно з рішеннями Віденського конгресу місто було повернуте Австрії («Реставрація»). В подальшому Мілан став центром боротьби за незалежність («5 днів») в 1848 р., а в 1859 р. взяв активну участь в процесі об'єднання Італії під проводом Савойської династії.

До 1859 (після другої Італійської війни за незалежність) Мілан разом зі всією Ломбардією усунув австрійське правління і увійшов до королівства Сардинія (яке було перетворено в Королівство Італія в 1861 році).

Будучи важливим індустріальним центром Італії, Мілан був метою килимових бомбардувань під час Другої світової війни. Місто бомбили навіть після того, як П'єтро Бадольо здав його союзницьким силам в 1943. Фактично Мілан був частиною маріонеткової держави Італійської соціальної республіки Муссоліні і важливим командним центром німецької армії, розміщеної в Італії. До моменту, коли війна в Італії була нарешті закінчена, 25 квітня 1945, Мілан був сильно зруйнований, а передмістя Прекотто і Терро були повністю знищені. Після війни місто було відновлене і знову стало важливим фінансовим і індустріальним центром Італії.

Клімат

Шаблон:Розділ без джерел Клімат Італії — середземноморський, але на півночі країни в середньому на 4 градуси холодніше, ніж на півдні, оскільки Італія простирається на 10 градусів широти. На великій рівнині, де тече ріка По і лежить Мілан, взимку майже так холодно, як і в Копенгагені (Данія) +5 °C, а влітку так спекотно, як у Неаполі (+31 °C), але без морських бризів. Найбільша температура зафіксована в Мілані 19 червня 1903 р. (+37 °C), що і викликало неймовірну посуху в місцевості річки По. Найнижче ж стовпчик термометра опускався тут 5 лютого 1877 року (-17 °C), тоді ж випала і найбільша кількість опадів (майже 4000 мм) снігу за 24 години.

Шаблон:КліматРік

Економіка

У Мілані розташовані багато фінансових компаній, а в передмісті розташовується «авангард» промислової зони. Фієра Мілано, міський торговий-виставковий комплекс — один з найзначніших у світі. Нові торгові площі в північно-західних передмістях Перо і Ро відкриті в травні 2005.

Знамениті компанії з Мілана


Транспорт

Аеропорти

У передмісті є великий міжнародний аеропорт, який називається Міжнародний аеропорт «Мілан-Мальпенса» (MXP), розташований у Варезе. Він сполучений з центром міста залізничною гілкою «Мальпенза Експрес» (від станції Кадорна). Також у Мілані розташований Аеропорт Лінате (LIN) в межах міста (використовується для внутрішнього європейського і місцевого сполучення). Маленький Аеропорт Оріо аль Серіо (BGY) в Бергамо використовується тільки для чартерів, малобюджетних і вантажних операцій.

Об'єднані разом три аеропорти роблять Мілан великим європейським вузлом авіаперевезень з оборотом понад 30 мільйонів пасажирів за рік. Під час кризи навколо національного італійського перевізника Alitalia ключовою вимогою італійського уряду до потенційних інвесторів було збереження Мілана як центра авіаперевезень.

Метро і трамвай

Мілан має три лінії метро загальною протяжністю понад 80 км. Також є легке метро, назване «Метро Св. Рафаеля», що сполучає лікарню Св. Рафаеля зі станцією Кашина Гобба (M2).

У Мілані — найрозвиненіша система трамваїв у Західній Європі, понад 286 км шляхів, що об'єднують Великий Мілан. Тролейбусна мережа значно менша за трамвайну, проте вона також одна з найбільших у Західній Європі. Являє собою кільце навколо центру міста з кількома відгалуженнями в бік околиць.

Див. також: Міланський метрополітен

Приміське залізничне сполучення

Файл:120527-Mailand-Hbf-Panorama.jpg
Центральний залізничнний вокзал у Мілані. 2012

Приміське залізничне сполучення (називається «S» Lines (Suburban Railway Service), схоже на французький «RER» і німецький «S-Bahn»), об'єднує 10 приміських ліній, сполучає Великий Мілан і інші міста, наприклад, Комо або Варезе. Регіональне залізничне сполучення (називають «R» (Regional)) сполучає Мілан з рештою Ломбардії і національною залізничною мережею.

Таксі

У Мілані працює дуже ефективне таксі, що належить приватним компаніям і ліцензійоване муніципалітетом Мілана (Comuna di Milano). Машини бувають тільки одного кольору: білі. Ціна поїздки залежить від її тривалості і відстані.

Мілан як культурний центр

Файл:Biblioteca Ambrosiana 2010.jpg
Амброзіанська бібліотека

Пам'ятки культури

Храми Мілана

Файл:Panorámica Plaza Duomo (Milán).jpg
Центральна площа Мілану Piazza del Duomo

Старовинні палаци Мілана

Арх. Вінченцо Сереньї. Так званий палац юристів, Мілан (колишній палац Аффарі, нині торгово-промистова палата з 1911 року).

Мілан і мистецтво, музеї

Мілан — важливе місто в світовій ліричній опері, із уславленим Театром Ла Скала.

Амброзіанська бібліотека — це одне з головних сховищ європейської культури. У її обширних сховищах зберігаються малюнки і рукописи Леонардо да Вінчі. У місті також розташована Академія мистецтв Брера.

У трапезній монастиря Санта-Марія делле Граціє (Santa Maria delle Grazie) знаходиться один з найбільших творів Леонардо да Вінчі — полотно Таємна Вечеря («Cenacolo»).

Уславлені особи, пов'язані з Міланом

Файл:Milano brera cortile.jpg
Подвір’я Палацу Брера. Мілан

Парки

Докладніше див.: Парки Мілана

Освіта

У місті є шість університетів: Комерційний (Bocconi, 1902), Католицький (Cattolica, 1921), Державний (Statale di Milano, 1923), Мов і комунікації (IULM, 1968), Медичний (Vita-Salute San Raffaele, 1996), Бікокка (Bicocca, 1998).

Файл:Festa del Perdono Facciata Milano.jpg
Фасад головної будівлі
Державного університету Мілана
на вул. Festa del Perdono

Крім того: Академія мистецтв (Accademia di Brera, 1776), Політехніка (Politecnico, 1863), Інститут дизайну (IED, 1966), Нова академія мистецтв (NABA, 1980).

Докладніше див.: ВНЗ Мілана

Спорт

Місто є «домашнім» містом двох світових футбольних клубів: «Мілан» і «Інтернаціонале» (тренувальна база розташована в Аппіано Джентіле-комо). Відомий трек Формули-1 Гран-прі Італії «Монца» розташований на околиці.

Міланська «Олімпія» — успішна європейська баскетбольна команда. Виграла 3 Європейських кубка, Кубок світу, 3 Кубки володарів кубків, 2 кубки Корас і 25 національних чемпіонатів.

Міланський регбі-клуб «Аматорі» виграв 18 національних чемпіонатів. А хокейний клуб Мілана виграв 29 національних чемпіонатів.

Мілан і Ломбардія є кандидатами на проведення Літніх Олімпійських Ігор 2016 року (Мілан-Ломбардія 2016).

Стадіони

 • Автодром Монца (Autodromo di Monza) — авто-мототрек — 137.000
 • Джузеппе Меацца (Сан-Сіро) — тільки футбол — 85.700
 • Arena Civica — легка атлетика, регбі, футбол — 30.000
 • Brianteo — легка атлетика, футбол — 18.568
 • Ippodromo del Trotter — кінні види спорту — 16.000
 • Ippodromo del Galoppo — кінні види спорту — 15.000
 • Forum di Assago — баскетбол, хокей, волейбол, концертний майданчик — 13.000—16.000
 • Velodromo Vigorelli — велотрек, американський футбол — 12.000
 • MazdaPalace — баскетбол, волейбол — 9.000
 • PalaLido — баскетбол — 5.000
 • Agora — хокей — 4.000
 • Nuovo Giuriati — регбі — 4.000

Демографія

Шаблон:Демографія/Milano Шаблон:Іноземці в Італії

Сусідні муніципалітетиДив. також

Примітки

 1. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission deniedОбнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info

Посилання

Шаблон:Sister

Шаблон:Italy-geo-stub Шаблон:Столиці провінцій Італії Шаблон:Провінція Мілан Шаблон:Міста Європи з населенням понад 500 тисяч осіб Шаблон:Столиці зимових Олімпійських ігор

Категорія:Міста Італії Категорія:Міста-мільйонники Європи

Категорія:Ломбардія *