Мурманськ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Шаблон:Картка/рядки
Шаблон:IfemptyШаблон:If1Шаблон:Checkwd

Категорія:Населені пункти за алфавітом

[[Зображення:Coat of Arms of Murmansk.png|Шаблон:Ifempty|Герб]] [[Зображення:Шаблон:Ifempty|Шаблон:Ifempty|Прапор]]
Шаблон:Ifempty Шаблон:Ifempty
Шаблон:Картка/рядкиШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рШаблон:Картка/рядки

Шаблон:If1 Шаблон:Картка/р Шаблон:Картка/р

Му́рманськ (саамська Мурман ланнҍ, рос. Му́рманск) — місто в Російській Федерації, адміністративний центр Мурманської області. До 1917 року називалося Романов-на-Мурмані.

Мурманськ є одним із центрів Баренцевого Євро-Арктичного регіону. Одне з найбільших міст Арктики.

Історія[править]

Передісторія[править]

Плани створення міста існували ще в 70-их рр. XIX століття. Перші дослідники прийшли сюди у 1912 році для обстеження навколишньої місцевості. Відомий мореплавець Федір Літке описував навколишню місцевість ще у 1822 році.

Поселення виникло там, де на всій околиці єдиним жителем був лише помор Семен Коржнєв, який жив, ловлячи рибу і харчуючись нею.

Економіка[править]

Морський порт[править]

Основа міста — один з найбільших незамерзаючих портів в Росії. Він складається з трьох частин: Рибний порт, Торговий порт і Пасажирський. В цей час спостерігається тенденція витіснення Торговим портом всіх інших. В першу чергу це пов'язано з тим, що Мурманськ служить перевалочним пунктом при експорті кам'яного вугілля, що різко збільшився останнім часом, а також зменшенням надходження риби (яку по економічних причинах вигідно поставляти на експорт). У травні 2007 роки було прийнято рішення про створення в порту Мурманська вільної економічної зони[1]. Порт Мурманська є портом приписки барка «Сєдов», найбільшого парусника в світі.

Промисловість[править]

Частка промислової продукції, що випускається в Мурманську, в загальнообласному ВВП за підсумками 2002 року склала 17,7%[2] Основні галузі промисловості: рибодобиваюча і рибопереробляюча, морський транспорт, судноремонт, морські, залізничні і автомобільні перевезення, металообробка, харчова промисловість, морська геологія, геологорозвідувальні роботи на шельфі арктичних морів[2].

Дуже важливу роль в економіці міста грає Октябрська залізниця: незважаючи на розвиток автомобільного і морського транспорту велика частина вантажів перевозиться саме залізничним транспортом[2]. Інші найбільші підприємства міста: «Союз рибопромисловців Півночі», морське «пароплавство Мурманська», судноремонтний завод «Мурманська Мінморфлота», «Севморпуть», «Арктікмортефтегазразведка», науково-виробниче підприємство «Моргео»[2] і найбільший у рибодобувній галузі «Мурманськ траловий флот»[3].

Основні види продукції, що випускаються в місті, включають вироби з риби, консерви, металовироби, промислове устаткування, тару і пакувальний матеріал[2].

Транспорт[править]

Мурманськ є кінцевим пунктом федеральної автомагістралі «Кола» (М18) (Санкт-Петербург — Петрозаводськ — Мурманськ). У 2005 року був відкритий міст через Кольську затоку, що є найдовшим мостом за Полярним колом. У Мурманську починається Північний морський шлях, а морське «пароплавство Мурманська» є єдиним керівником атомних криголамів. У Мурманську діє електрифікована залізниця, велика частина залізничних пасажирських і товарних перевезень здійснюється в південному напрямі.

Міський транспорт представлений автобусами і тролейбусами. За станом на 2005 рік Тролейбус Мурманська, найпівнічніший в світі, має 5 маршрутів[4], що діють. У 19181934 в місті існувала лінія вузькоколійного бензомоторного трамвая, закрита у зв'язку з появою автобусного транспорту.

Аеропорт Мурманська знаходиться в селищі Мурмаши, за 23 км від міста.

Відомі люди[править]

Народилися[править]

Міські голови[править]

Див. також[править]

Примітки[править]

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

  1. "Вільній економічній зоні в порту Мурманськ бути". Archived from the original on 27 січень 2012. Retrieved 26 липень 2007.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
  2. а б в г д Мурманськ
  3. "Економіка області Мурманська". Archived from the original on 30 липень 2007. Retrieved 26 липень 2007.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
  4. "Житлово-комунальне господарство міста Мурманська". Archived from the original on 3 листопад 2011. Retrieved 26 липень 2007.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)

Шаблон:Міста-герої СРСР Шаблон:Заполярні міста Росія

Шаблон:Stub-meta

Категорія:Міста Мурманської області Категорія:Кольський півострів Категорія:Арктика Категорія:Мурманська область * Категорія:Обласні центри Росії Категорія:Міста, нагороджені орденом Леніна Категорія:Населені пункти, засновані 1916 Категорія:1916 у Європі