Миколаїв

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:НП України

 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Микола́їв (МФА[mɪkoˈɫɑjɪu̯]Шаблон:IPA audio linkКатегорія:Статті з транскрипцією) — місто в Україні, обласний центр Миколаївської області, центр Вітовського і Миколаївського районів. Миколаїв розташований в гирлі річки Інгул, де вона впадає до Південного Бугу, за 65 кілометрів від Чорного моря.

Історія[править]

Докладніше: Історія Миколаєва

На території сучасного Миколаєва близько 1250—925 років до н. е. існувало так зване Місто людей Кіммерійських — стародавнє місто-порт кіммерійців (білозерської культури)[1]. Це найстаріше місто на території України, що згадується в писемних джерелах[2].

Вид на місто з висоти 10 км У Середньовіччя, 1399 року, у південній місцині сучасного міста — Вітовці Великий литовський князь Вітовт звів тут Вітовтівський замок (фортецю) і митницю для контролю торгівлі з татарами.

Сучасний Миколаїв як місто, виник завдяки кораблебудуванню. Спочатку він будувався як кораблебудівна верф. Протягом XIX століття Миколаїв був центром кораблебудування на Чорному морі, а також центром управління Чорноморським флотом Російської імперії.

Назву місто отримало на честь покровителя мореплавців Святого Миколая. Також існує версія, що місто найменовано на честь перемоги російських військ 1788 року під час взяття османської фортеці Очаків, що збіглася з Днем Миколая.

Географія[править]

Розташування[править]

Місто розташоване в Північному Причорномор'ї, при злитті річок Південний Буг та Інгул.

Клімат[править]

Шаблон:Weather box

Природа[править]

Рослинний світ[править]

Квіти Дикого Саду Згідно дослідження, проведеного кандидатом біологічних наук Русланою Мельник 2001 року, у складі урбанофлори Миколаєва нараховувалося 909 видів судинних рослин, які належать до 441 роду, 100 родин, 57 порядків та 4 відділів. Вперше описано 224 види з цього регіону. Наведено результати систематичного, географічного, біоморфологічного та екологічного аналізів території міста. Адвентивна фракція урбанофлори налічувала 235 видів. Урбанофлора Миколаєва нараховувала 18 рідкісних видів судинних рослин, з яких 4 види включено до Європейського Червоного списку, 11 — до Червоної книги України, 3 види визначено рідкісними для Миколаївщини та угруповання 2-х формацій занесено до Зеленої книги України. Флоросозологічні дослідження показали, що 6 рідкісних видів ймовірно зникли з території міста, тому розпочато реінтродукцію 3-х видів зниклих рослин, 12 видів перебувало на межі зникнення.

Поблизу селища Матвіївка розташований Матвіївський ліс, перші насадження якого було закладено 1952 року, а до того на його місці були сади з криницями. Основними представниками дерев є сосна та робінія (звана «акацією»). У лісі водиться багато видів тварин і птахів.

Суспільство[править]

Населення[править]

Зміни населення
Рік Населення ЗмінаШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/RowШаблон:Historical populations/Row
[3][4][5][6]
 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Докладніше

Станом на 1 березня 2015 чисельність населення Миколаєва становила 494,4 тис. осіб (42,5 % населення Миколаївської області). На початку 2014 р. за чисельністю населення серед міст України Миколаїв посідав 9 місце.[7].

Динаміка зміни чисельності населення

Динаміка національного складу населення Миколаєва за переписами, %
1926[8] 1939[9] 1959[10] 1989[11] 2001[11]
українці  29,9  49,7  59,7  63,2  72,6
росіяни  44,6  31,0  30,3  31,2  22,6
євреї  20,8  15,2  6,8  2,1  0,5
білоруси  0,3  0,7  1,0  1,1  0,8
болгари  0,2 %  0,6 %  0,6 %  0,8 %
поляки  1,7 %
німці  1,1 %  0,9 %  0,1 %

Освіта[править]

Традиційний марш посвяти студентів НУК ім. адмірала Макарова Освітня мережа міста Миколаїв налічує 74 діючих дошкільних і 75 загальноосвітніх навчальних закладів різних типів. Керівним органом в галузі дошкільної, загально середньої та позашкільної освіти в місті є Управління освіти виконкому Миколаївської міської ради.

У Миколаєві працюють декілька вищих навчальних закладів (як державні, так і приватної форми власності):

Мовами викладання у навчальних закладах Миколаєва є державна українська, а також загальнопоширена російська. У мережі середніх шкіл факультативно вивчаються мови деяких нацменшин.

Медицина[править]

У Миколаєві діє розгалужена мережа як державних і комунальних, так і приватних медичних закладів, загальний контроль за діяльністю яких і якістю надаваних послуг здійснює Управління охорони здоров'я міста Миколаєва. Державні і комунальні медичні заклади (офіційні дані на кінець 2000-х рр.):

 • міські лікарні № 1,3,4; лікарня, станція і 3 підстанції швидкої медичної допомоги; 2 дитячих лікарні і 3 пологових будинки[12];
 • Миколаївська обласна психіатрична лікарня № 2;
 • міські поліклініки № 1—4 і дитячі поліклініки № 1—3[13];
 • стоматологічні поліклініки № 1—3 і дитяча стоматологічна поліклініка[14];
 • низка санаторіїв і профілакторіїв («Знання», «Дубки», «Інгул», «Південний»)[15];
 • міський протитуберкульозний диспансер, міська дезінфекційна станція, міська і районні санітарно-епідемічні станції[16].

Медико-санітарні частини діють на великих міських підприємствах.

У місті розвивається сфера приватної медицини, як загального терапевтичного, так і спеціального — діагностичного, стоматологічного, наркологічно-неврологічного, дитячого спрямування, діє перша міська приватна швидка медична допомога «077 Швидка допомога»[17].

Релігія[править]

Шаблон:Докладніше

У Миколаєві народився та жив найвідоміший єврейський діяч XX століття Менахем Мендл Шнеєрсон[18].

У 2015 році на балансі комунального підприємства «Миколаївська ритуальна служба» знаходяться 15 кладовищ, з них закритих 9.[19] Найбільшими з них є Мішковський цвинтар (122 га) і Некрополь Миколаєва (32,9 га)[20].

Культура[править]

Художній російський драматичний театр Миколаївський музей суднобудування і флоту

Миколаїв — значний культурно-просвітницький осередок Південної України.

У Миколаєві діють 58 закладів культури, що перебувають на обліку комунального міського господарства. З-поміж них три театри, музеї, міський культурний центр і 4 будинки культури, 10 шкіл естетичного виховання, клубні установи, міські парки культури і відпочинку та Миколаївський зоопарк, культурно-ігровий комплекс Дитяче містечко «Казка», розгалужена мережа з 35 бібліотек тощо.

Театр, музика і кіно[править]

У місті працює обласна філармонія, також на комунальному балансі перебувають муніципальний театр-студія естрадної пісні, Муніципальний камерний оркестр тощо. Головні кінотеатри — «Піонер», «Батьківщина», «Мультиплекс» та «Юність».

Музеї[править]

Миколаївські музеї:

Бібліотеки[править]

Перша будівля Миколаївської громадської бібліотеки (Спаська, 44) Найбільші бібліотеки міста:

У місті, одному з перших у державі, діє зведений електронний каталог миколаївських бібліотек-учасників проекту «Ресурси бібліотек міста Миколаєва»[22] (проект Миколаївської обласної бібліотечної асоціації, МОБА).

Парки[править]

Білий ведмідь у Миколаївському зоопарку Найбільші міські парки Миколаєва:

Також у місті розташований один із найкращих в Україні і найвідоміших у Європі зоопарків — «Миколаївський зоопарк».

Адміністративний поділ[править]

Намив, вулиця Озерна Місто складається з 4 районів:

Місцевості та житлові масиви[править]

Шаблон:Col-begin Шаблон:Col-4

Шаблон:Col-4

Шаблон:Col-4

Шаблон:Col-4

Шаблон:Col-end

Економіка[править]

Адміралтейство Державне підприємство «Миколаївський суднобудівний завод»

На 2014 р. суб'єктами переробної промисловості реалізовано продукції у відпускних цінах підприємств (без ПДВ і акцизу) на суму Шаблон:Прояснити млрд грн, у тому числі:

 • металургійне виробництво— на 3,52 млрд грн,
 • машинобудівної галузі — на 2,76 млрд грн,
 • харчової галузі — на 1,66 млрд грн.

Промислові підприємства міста забезпечують до 50 % обсягів продукції суднобудування України, понад 90 % державного виробництва газових турбін, 80 % глинозему.

Крім важкої промисловості в місті розвинута харчова промисловість (особливе піднесення відбулося після 1991 року завдяки іноземним інвестиціям) — так, в Україні та за її межами користується незмінною популярністю продукція ТОВ «Сандора», ЗАТ «Лакталіс-Україна», пивзаводу «Янтар» тощо.

Найбільші миколаївські підприємства:

Інфраструктура[править]

Транспорт[править]

Вітраж у залізничному вокзалі Автовокзал-Миколаїв Місто є транспортним вузлом, через який проходить низка автошляхів:

Міський трамвай Місто є вузлом залізничних ліній на Одесу, Херсон, Снігурівку, Долинську. Відстань від Миколаєва до Києва 494 км.

Громадський транспорт міста Миколаїв представлений:

Головною магістраллю міста є Центральний проспект (колишні назви — Херсонська вулиця, проспект Леніна), що переходить у Херсонське шосе.

Миколаїв є також важливим вузлом автомобільного, автобусного, залізничного, морського і повітряного сполучення.

В стані відновлення авіасполучення міжнародний аеропорт. Старий міст через Інгул

Символіка[править]

Миколайчики (печиво) до Дня Миколая, на честь якого назване місто

Невід'ємною частиною історії міста є його символіка. До неї відносяться герб, прапор і гімн міста Миколаєва.

7 жовтня 1803 року імператором Олександром I затверджено перший герб Миколаєва, котрий було змінено 16 березня 1883. 26 вересня 1997 року на засіданні міської Ради було затверджено сучасний герб Миколаєва.

У 1883 році, до 100-річчя міста, Миколаївська міська Дума затвердила прапор міста. 10 вересня 1999 року у день 210-річчя Миколаєва прапор було освячено і піднято над будівлею міськвиконкому.

11 вересня 2004 року Миколаївська міська Рада своїм рішенням затвердила гімн Миколаєва, створений авторським колективом під керівництвом Анатолія Сироти.

У вересні 1996 року Миколаївська міська Рада затвердила почесний знак «Городянин року». Ним відзначають заслуги будь-якого громадянина в будівництві демократичного правового суспільства, в економічній, науково-технічній, гуманітарній, соціально-культурній сферах, у вихованні дітей, у спорті, в захисті інтересів міста Миколаєва та нарощуванні його авторитету як в Україні, так і на міжнародному рівні.

З 1998 року присвоєння звань «Городянин року» і «Людина року» здійснюється в рамках загальноміської програми «Людина року». Міський оргкомітет, який з 1998 по 2013 незмінно очолював Валерій Карнаух, присвоює звання за результатами експертного й газетного опитувань.

У січні 2018 року міськрада Миколаєва затвердила туристичний логотип міста. Його було обрано серед інших робіт на відкритому конкурсі[26].

Засоби масової інформації[править]

У Миколаєві розвинуті як місцеві електронні, так і друковані ЗМІ (станом на кін. 2000-х рр.)[27].

Прикметною рисою миколаївських ЗМІ є їхня майже тотальна російськомовність.

Шаблон:Tall image

Друковані[править]

Первістком незалежної преси в місті була газета «Чорноморія» — орган ради осередків регіональної організації НРУ, видавалась від грудня 1989 по січень 1991 рр. (загалом 11 чисел). Головні сучасні друковані інформаційні суспільно-політичні періодичні видання Миколаєва:

 • газета «Південна правда» — найстарша за часом видання суспільно-політична обласна газета[28];
 • газета «Вечірній Миколаїв» — міська суспільно-політична газета[29];
 • газета «Миколаївські новини» — щотижнева суспільно-політична газета з популярним веб-ресурсом[30].
 • газета «Рідне Прибужжя» — офіційне передплатне видання Миколаївської області, україномовне.
 • журнал NL, друкована версія онлайн видання NikLife.

Також у місті бурхливо розвивається спектр комерційних інформаційних, бізнесових видань.

Електронні[править]

240x240пксМиколаївські телекомпанії:

 • Миколаївська обласна державна телерадіокомпанія — головна місцева телерадіокомпанія; здійснює трансляцію на телеканалі «Миколаїв» (31-й) інформаційних, публіцистичних, спортивних і художніх програм, прямі ефіри. Виробництво й трансляція радіопрограм на провідному радіо й у ефірі «Радіо „Миколаїв“» (середні хвилі);
 • Телерадіокомпанія «Сатурн» — виробництво власних програм і трансляція на 35-му каналі;
 • Комунальне підприємство телерадіокомпанія «МАРТ» — виробництво власних інформаційних і публіцистичних програм і трансляція на 31-му каналі.
 • TAK-TV — єдина в Україні ефірна студентська телекомпанія, яка транслює програми 24\7[31]

У Миколаєві діє незалежне інформаційно-аналітичне агентство «Контекст-Причорномор'я» (крім Миколаївської, працює також у Одеській та Херсонській областях)[32].

Місцевий інтернет представлений переважно інформаційно-популярними порталами: інформаційно-аналітичне видання «Преступности. НЕТ»[33], інтернет-журнал NikLife, перша інтернет-газета «Микола»[34], онлайн-видання «Губернський Тиждень»[35], обласна інтернет-газета «Новини — N»[36], суспільно-політичне видання «НикВести»[37], Миколаївський молодіжний портал[38], та деякі інші.

FM-радіостанції[править]

На території міста в межах радіочастот FM-діапазону своє мовлення проводять 16 всеукраїнських та регіональних радіостанцій:

УКХ-діапазон:

Близько половини радіостанцій ретранслюється з Варварівської РПЦ.

Пошта, зв'язок[править]

Шаблон:Ambox/small[[Категорія:Статті, які потрібно розширити з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, які потрібно розширити Шаблон:Докладніше

Спорт[править]

Центральний міський стадіон У Миколаєві працюють 25 дитячих і юнацьких спортивних шкіл з 36 видів спорту, у яких займаються близько 9,2 тис. осіб (середина 2000-х рр.).

Підготовку професіональних спортсменів здійснюють міське вище училище фізичної культури і спорту, школа вищої спортивної майстерності.

У місті розташовані 5 стадіонів, зокрема, Центральний міський стадіон, також 118 спортивних залів, 4 плавальних басейни, 21 тенісний корт.

Честь міста у першостях України захищають баскетбольний клуб МБК «Миколаїв» і футбольна команда МФК «Миколаїв»сезоні 2015/2016 виступає в 1-й лізі українського Чемпіонату з футболу). В американському футболі місто представляє команда «Миколаївські Вікінги».

В Богоявленському житловому масиві, розташований спортивний комплекс плавальних басейнів «Водолій»[39]. Комплекс має два блоки. В першому блоці розташований 50-ти метровий олімпійський басейн, басейн гідромасажу з гіркою та окремий дитячий басейн для дітлахів до 8-ти років. Влітку відкривається територія пляжу на якій розташовані дитячий та дорослий басейни без підігріву. В другому блоці розташований басейн для спортсменів зі стрибків у воду та синхронного плавання. На базі спортивного комплексу працюють дві дитячи спортивні школи комерційна «ВОДОЛІЙ» та міська КДЮСШ «Україна» .

З огляду на географічне розташування міста розвиток у Миколаєві набули вітрильний спорт (міський яхт-клуб) та пірнання з аквалангом (клуб «Садко»).

Архітектура[править]

Визначні пам'ятки і пам'ятники[править]

Лютеранська церква Миколаївська астрономічна обсерваторія У 1790 році було складено регулярний план міста (архітектори Іван Старов, Іван Князєв та Франц де Воллан) з прямокутною сіткою вулиць та центральною площею на перехресті двох головних магістралей[40].

До прикметних архітектурно-історичних пам'яток міста належать:

Серед споруд у Миколаєві доби СРСР:

 • будинок обкому (1954, архітектори С. Косенко та М. Бабаян);
 • готель «Україна» (1958, архітектор В. Скуратовський);
 • педагогічний інститут (1966, архітектори Г. та В. Скуратовські);
 • комплекс будівель — Будинок зв'язку, Будинок Спілок, Будинок проектних організацій (1970, архітектори С. Якимович та В. Добровольська);
 • Будинок художника (1971, архітектор Є. Киндяков);
 • Будинок політосвіти (1974, архітектор М. Никифоров).[40]

У місті значне число пам'ятників, зокрема, присвячених кораблям і командувачам російського флоту (деякі з них установлені до 1917 року).

Меморіали та кладовища[править]

У 2015 році на балансі комунального підприємства «Миколаївська ритуальна служба» знаходяться 15 кладовищ, з них закритих 9.[41] Найбільшими з них є Мішковський цвинтар (122 га) і Некрополь Миколаєва (32,9 га).[42]

Протизаконна забудівля[править]

Починаючи з 2000-х років в місті було зведено значну кількість малих архітектурних форм (МАФ) та встановлено велику кількість білбордів, значна частина яких є протизаконною, що, загалом, призвело до захаращення міста. Новий архітектурний стиль міста отримав неофіційну назву «будкоград»[43][44]. Частково цю проблему почав вирішувати новообраний мер міста Олександр Сенкевич[45] — з 2016 до 2017 року було ліквідовано 160 МАФів і 360 білбордів[46].

Відомі миколаївці[править]

Михайло Фалєєв, перший громадянин міста Пам'ятний знак Миколі Аркасу на вулиці Адміральській

Міжнародна співпраця[править]

Місто Миколаїв є членом Міжнародного чорноморського клубу та бере участь у роботі Всесвітньої ради екологічних ініціатив (ICLEI).

У міста 12 побратимів:

Панорами міста[править]

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

Панорама весняного Миколаєва (річка Інгул, півострів Аляуди)

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

Панорама Південного Бугу біля Миколаєва

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

Примітки[править]

 1. Шаблон:ЕСУ
 2. Кіммерійці
 3. "Динаміка чисельності населення адміністративних одиниць України". Archived from the original on 2 грудня 2013. Retrieved 21 квітня 2015.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 4. Справочные данные. Краткая географическая энциклопедия. Том 5
 5. Результати Перепису населення України 2001 року
 6. Ошибка Lua в package.lua на строке 80: module 'Module:Citation/CS1/Suggestions' not found.
 7. Головне управління статистики у Миколаївській області. Чисельність населення на 1 березня 2015 рокуШаблон:Недоступне посилання
 8. Этноязычный состав населения областных центров Украины в 1926 году
 9. Всесоюзная перепись населения 1939 года. Национальный состав населения районов, городов и крупных сел союзных республик СССР. г. Николаев
 10. В. М. Кабузан — Украинцы в мире. Динамика численности и расселения 20-е годы XVIII века — 1989 год. Шаблон:Webarchive
 11. а б "Романцов В. О. Населення України і його рідна мова за часів радянської влади та незалежності". Archived from the original on 2016-03-06. Retrieved 2015-04-21. 
 12. Міські лікарні Шаблон:Webarchive на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради Шаблон:Webarchive
 13. Міські поліклініки Шаблон:Webarchive на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради Шаблон:Webarchive
 14. Міські стоматологічні поліклініки Шаблон:Webarchive на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради Шаблон:Webarchive
 15. Міські санаторії Шаблон:Webarchive на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради Шаблон:Webarchive
 16. Інші медичні заклади Миколаєва Шаблон:Webarchive на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради Шаблон:Webarchive
 17. Міські приватні медичні заклади Шаблон:Webarchive на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради Шаблон:Webarchive
 18. "Николаев — родина одного из самых известных еврейских деятелей XX века". Николаев — родина одного из самых известных еврейских деятелей XX века (in русский). Retrieved 2017-03-08.  Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 19. Миколаївська міська рада. Рішення від 23 січня 2015 № 45/3 «Про затвердження Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства м. Миколаєва на 2015—2019 роки»
 20. Найбільші цвинтарі України
 21. Кирпа Ірина Зірки під прицілом. Найстаріша українська обсерваторія в Миколаєві відкриє музей телескопів // «Україна Молода» № 186 за 8 жовтня 2009 року
 22. Ресурси бібліотек міста Миколаєва. Зведений електронний каталог.
 23. "Архівована копія". Archived from the original on 14 квітень 2015. Retrieved 28 березень 2016.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 24. http://hostingmaks.com/
 25. http://www.everi.com.ua/
 26. "У Миколаєві затвердили новий туристичний логотип міста". Tokar.ua (in uk-UA). 2018-01-12. Retrieved 2018-01-12. 
 27. ЗМІ Миколаєва Шаблон:Webarchive на Офіційна веб-сторінка Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області
 28. Електронна версія газети «Південна правда»
 29. Електронна версія газети «Вечірній Миколаїв»
 30. Миколаївський інформаційний веб-ресурс www.niknews.mk.ua
 31. Сайт Телекомпанії TAK-TV
 32. Інтернет-версія ІАА «Контекст-Причорномор'я»
 33. незалежне інформаційно-аналітичне видання «Преступности. НЕТ»
 34. Сайт інтернет-газети «Микола»
 35. онлайн-видання «Губернський Тиждень»
 36. обласна інтернет-газета «Новини — N»
 37. суспільно-політичне видання «НикВести»
 38. "Миколаївський молодіжний портал". Archived from the original on 6 січень 2013. Retrieved 8 січень 2013.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 39. Водолей — спортивный комплекс плавательных бассейнов.
 40. а б Шорін Е. О. Миколаїв // , Том 6., К., 1981, стор. 493
 41. Миколаївська міська рада. Рішення від 23 січня 2015 № 45/3 «Про затвердження Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства м. Миколаєва на 2015—2019 роки»
 42. Найбільші цвинтарі України
 43. Узаконили незаконное: В Николаеве официально разрешили устроить «будкоград» на Советской
 44. В Николаеве на Крылова вырос новый «будкоград»
 45. Жители Николаева еще не ощутили на себе результатов работы нового мэра Сенкевича: больше всего волнуют дороги и «будкоград»
 46. Сенкевич сообщил, что за год в Николаеве снесли 160 МАФов и 360 рекламных конструкций Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 47. Тинченко Я. Офіцерський корпус Армії Української Народної Республіки (1917—1921): Наукове видання. — К.: Темпора, 2007. — 251 с. ISBN 966-8201-26-4
 48. "Николаев — родина одного из самых известных еврейских деятелей XX века". Николаев — родина одного из самых известных еврейских деятелей XX века (in русский). Retrieved 2017-03-08. 
 49. "Договір про співробітництво між меріями міст Бурси (Туреччина) і Миколаєва (Україна)". Archived from the original on 7 квітень 2012. Retrieved 8 липень 2009.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 50. "Договір про співробітництво між виконавчим комітетом міської ради м. Миколаїв (Україна) та мерією м. Галац (Румунія)". Archived from the original on 17 серпень 2011. Retrieved 8 липень 2009.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 51. "Договір про встановлення партнерських стосунків на офіційному сайті Миколаївської міськради". Archived from the original on 24 квітень 2005. Retrieved 8 липень 2009.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 52. "Договір про встановлення партнерських стосунків на офіційному сайті Миколаївської міськради". Archived from the original on 25 квітень 2005. Retrieved 8 липень 2009.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 53. "УГОДА між виконавчим комітетом Миколаївської міської ради (Україна) та Адміністрацію нового регіону Примор'я м. Тяньцзінь (Китайська Народна Республіка) про співробітництво в торгово-економічній, науково-технічній, гуманітарній і культурній галузях". Archived from the original on 9 серпень 2011. Retrieved 8 липень 2009.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)

Див. також[править]

Джерела, посилання і література[править]

Шаблон:Вікіпосилання

Шаблон:Розташування2

Шаблон:Navboxes Шаблон:Authority control Категорія:Районні центри Миколаївської області Категорія:Сплановані міста Категорія:Міста Миколаївської області Категорія:Міста обласного значення Категорія:Обласні центри України Категорія:Міста над Південним Бугом Категорія:Надпопулярні статті Категорія:Населені пункти, засновані 1789 Категорія:1789 в Україні