Мартиніка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Мартиніка
фр. Martinique
ант. креол. Matnik / Matinik

Прапор Мартиніки Герб Мартиніки
Прапор Герб
Гімн: Гімн Франції
Столиця Фор-де-Франс
Найбільше місто Фор-де-Франс
Офіційні мови
Суверенна держава Франція Франція
Форма правління Заморський регіон
Президент Франції Шаблон:Президент Франції
Площа
 - Загалом Шаблон:Areadisp
Населення
 - перепис 2013  385551
 - Густота Шаблон:Densdisp
Валюта Євро (EUR)
Часовий пояс ECT (UTC-04)
Коди ISO 3166 MQ
Домен .fr
Шаблон:Mapframe для карток
22px Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: [[:commons:Category:{{#property:p373}}|Мартиніка]]
Файл:Martinique-Map.png
Карта Мартиніки

Мартині́ка (фр. Martinique, кариб. Madinina) — володіння (заморський департамент) Франції на однойменному острові в групі Малих Антильських островів у Карибському морі Атлантичного океану.

Площа острова становить 1 079 км².

Населення становить 381,4 тис. осіб (1999; 320 тис. в 1979), в основному негри та мулати.

Офіційна мова — французька. Основна релігія — католицизм.

Столиця — Фор-де-Франс. В адміністративному відношенні Мартиніка поділяється на 2 округи:

  • Північний,
  • Південний.

Управління департаментом здійснює префект, який назначається урядом Франції. Є виборчий орган самоуправління — Генеральна рада, що вибирається населенням острова на 6 років. В парламенті Франції Мартиніка представлена 3 депутатами в Національних зборах та двома — в сенаті.

Географія

Географічне розташування

Острів омивається на сході Атлантичним океаном, на заході Карибським морем, на півночі протокою Мартиніка, на півдні протокою Сент-Люсія. Західний берег порізаний слабко, добрі гавані є тільки в затоці Фор-де-Франс. Східні та південні береги порізані сильно, але вхід в бухти перегороджує широка смуга рифів.

Рельєф

Острів складений вулканічними породами. Погорбована рівнина поділяє його на 2 частини: південну, менш високу (висотою до 500 м), та північну, зайняту гірськими масивами та вулканами, серед яких — діючий вулкан Монтань-Пеле, висотою 1 397 м.

Клімат

Клімат тропічний, пасатний. Пересічні місячні температури 24-27 °C. Опадів від 1 500 до 2 000 мм за рік. Дощовий сезон (з грозами та ураганами) — з липня по листопад.

Гідрографія

Річки невеликі та несудноплавні.

Флора та фауна

Схили гір вкриті тропічними лісами. До висоти 1 200 м поширені пальми, червоне та трояндове дерева, деревоподібні папороті, вище — капустяна пальма. Прибережні райони вкриті мангровими заростями.

Фауна острова відноситься до Антильської зоогеографічної підобласті.

Історія

Відкриття

Острів відкритий Христофором Колумбом в 1502 році. В 1635 році на острові висадились французи під командуванням П.Белена д'Еснамбюка (губернатора острова Сент-Крістофер). Заселення французами супроводжувалось винищенням місцевих карибських племен. З 1664 року Мартиніка знаходилась під управлінням Вест-Індської компанії.

Французька колонія

1674 року острів перейшов у власність французької колонії. Неодноразово островом намагались заволодіти англійці, під їхньою владою він був в 1762-63, 17941802 та 1809-14 (хоча фактично англійська окупація продовжувалась до 1816 року) роках.

Дружина Наполеона імператриця Жозефіна Богарне народилася на Мартиніці. Будинок, де вона провела дитячі роки, зараз обладнаний під музей, де серед експонатів можна побачити шлюбний контракт Наполеона і Жозефіни з підписами молодих.

Французькі переселенці культивували цукрову тростину, бавовник та каву, які мали попит у Європі. На плантаціях працювали негри-раби, яких завозили із Африки. Численні повстання рабів жорстоко придушувались колонізаторами (перші великі повстання проходили в 1657 та 1665 роках). Особливого розмаху рух проти рабства досяг в першій половині XIX ст. В 1848 році рабство було відмінене, але земля залишалась в руках білих колонізаторів.

Після падіння у Франції Другої імперії 1870 року жителі острова були формально зрівняні у виборчих правах з населенням метрополії. Мартиніка отримала представництво у французькому парламенті. На острові стали розвиватись капіталістичні відносини. Однак господарювання колонізаторів вело до односторонності економіки, до розвитку тільки тих галузей, продукція яких йшла на експорт.

До кінця XIX ст. було побудовано низку підприємств з переробки сільськогосподарської продукції. Експлуатація робітників викликала страйки працівників окремих підприємств в 1881, 1884 роках та загальні страйки в 1900, 1905, 1912 та 1916 роках. На початку XX ст. стали діяти профспілки та політичні партії. Піднесення робітничого руху в 1935 році, яке почалося зі страйку сільськогосподарських працівників, призвело до важливих соціальних перемог — восьмигодинного робочого дня та розширених прав профспілок.

Заморський департамент

Під час Другої Світової війни Мартиніка в 1940-43 роках знаходилась під владою режиму Віші. Вийшла з-під влади в 1943 році в результаті повстання, визнавши Французький комітет національного звільнення. Боротьба народу острова за ліквідацію колоніального режиму примусила правлячі кола Франції надати Мартиніці в 1946 році статус «заморського департаменту». Однак це не призвело до якихось істотних змін ні в політиці, ані в області економіки. Призначений французьким урядом префект мав в дійсності права губернатора колонії. Посади в державних установах займали переселенці з Франції. Вони отримували низку переваг, зокрема добавку до заробітньої платні.

Франція зберегла контроль над зовнішньою торгівлею Мартиніки. Сільське господарство залишалось орієнтовним на вирощування тільки експортних культур, промисловість переважно на первинну обробку цукрової тростини. Населення відчувало гніт як французьких, так і місцевих чиновників, що призвело до посилення класової боротьби. Антиколоніальний рух очолює Мартинікська комуністична партія, яка сформувалась 1957 року.

Французький уряд намагався придушити народні бунти. Так, для ліквідації безробіття воно запропонувало еміграцію мартинікців до метрополії. З 1961 року еміграція стала плануватись офіційно. В 1963 році було створено у Франції спеціальне Бюро міграції із «заморських департаментів». У Франції емігранти із таких департаментів використовувались на некваліфікованій низькооплачуваній роботі. В прошарках емігрантів виникають антиколоніальні організації (наприклад, Об'єднання мартинікських емігрантів), які у боротьбі підтримували антиколоніальні сили у своїх країнах.

На початку 1960-х років на острові посилились урядові репресії по відношенню до національно-демократичних сил. Відповіддю ставали демонстрації протесту проти колоніального гніту (1961 та 1962 роки), страйки (1961, 1963 та 1965 роки), створення в 1961 році Фронту захисту демократичних свобод. Антиколоніальні сили об'єднались у боротьбі за автономію. Програма автономії передбачала створення на острові асамблеї, яка вибиралась б загальним голосуванням, виконавчого органу, який би відповідав перед асамблеєю, та органу співпраці із Францією. В області економіки планувалось провести аграрну реформу, індустріалізацію та вільну торгівлю з іншими країнами.

Адміністративний поділ

Округ Адміністративний

центр

Площа, км2 Населення[1] (2011) Щільність,

осіб/км2

1 Фор-де-Франс Фор-де-Франс 171 163 654 957,04
2 Ла-Тріно Ла-Тріно 338 84 018 248,57
3 Ле-Марен Ле-Марен 409 121 136 296,18
4 Сен-П'єр Сен-П'єр 210 23 483 111,82
Разом 1128 392 291 347,78


Населення

Шаблон:Найбільші міста Мартиніки

Див. також

Примітки

Посилання

Шаблон:Країни Карибського басейну Шаблон:Північна Америка Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied Шаблон:Заморські департаменти і території ФранціїШаблон:Ac

Категорія:Департаменти Франції Категорія:Заморські департаменти Франції Категорія:Острови Франції