Літній час

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Файл:DaylightSaving-World-Subdivisions.png
Перехід на літній час у світі
   Використовують зараз
   Скасований
   Ніколи не використовували

Лі́тній час (відомий також як Daylight Saving Time (DST), згідно з його назвою в американському варіанті англійської мови) — місцевий час, який встановлюється на певній території на літній період року. Зазвичай є більшим на годину від стандартного часу, який іноді некоректно називають «зимовим», прийнятого на цій території.

Загальні відомості

Зміна часу має на меті спричинити ефективніше використання денного світла. Літній час має міжнародне позначення — абревіатуру DST (від англ. Daylight Saving Time). Для країн, які використовують центральноєвропейський час, застосовують абревіатуру CEST (англ. Central European Summer Time), оскільки у британському варіанті англійської мови літній час називається Summer Time.

Терміни дії літнього часу в Україні вводяться відповідно до рекомендацій Європейської економічної комісії ООН для гармонізації відліку часу на території всієї Європи і довколишніх країн. Перехід на літній час (тобто переведення годинника на годину вперед) в Україні здійснюється в останню неділю березня о 03:00 годині, а перехід на стандартний час (тобто переведення годинника на годину назад, чим скасовується літній час) — в останню неділю жовтня о 04:00 годині.

Згідно з дослідженнями, після переходу на літній час або з літнього часу організм людини звикає до нового часу протягом двох тижнів[1].

Мета запровадження літнього часу, аргументи за і проти

Вигідність запровадження літнього часу зумовлено традицією значно зміщувати час сну відносно темного часу доби: людина прокидається зазвичай на початку світлового дня або невдовзі перед світанком, а лягає спати значно пізніше, ніж заходить Сонце. Зсунувши влітку час людської активності на годину назад, отримуємо додаткове світло, а отже, економію електроенергії ввечері, але не втрачаємо нічого вранці.

Взимку такий ефект не спостерігаємо, бо тоді Сонце сходить пізніше за звичний час пробудження людей, і те, що зекономимо ввечері, втратимо вранці. Тож виникає два способи запровадження літнього часу: або вводити його лише на літній період, або залишати такий зміщений на годину час протягом усього року (в останньому випадку такий час не називається літнім; іноді його називають «декретним»; детальніше про такий час буде згадано нижче). Другий спосіб міг би здатися доцільнішим, оскільки він не вимагає щорічних клопотів з переведенням годинників; але тоді виникає недолік: узимку треба прокидатися задовго до сходу Сонця. Отже, питання зводиться до того, що вважати шкідливішим і проблемнішим: переведення годинника двічі на рік чи занадто раннє пробудження взимку. Також слід зазначити, що цілорічну дію зміщеного часу можна замінити зміщенням традицій щодо часу сну, чого можна досягти встановленням більш ранніх годин роботи в усіх організаціях.

Існує ще один аргумент проти літнього часу: зараз освітлення не становить вагомої частки у структурі витрат електроенергії, особливо після широкого запровадження енергоощадних ламп; суттєвіше впливають всілякі електроприлади, використання яких не залежить від сонячного світла.

Деякі науковці наголошують, що сезонне переведення годинника погано впливає на здоров'я людей. Особливо зміна часу може впливати на людей, які мають проблеми з артеріальним тиском або хворе серце[2][3].

Походження й історія

Бенджамін Франклін (1783) Першим ідею літнього часу запропонував Бенджамін Франклін, присвятивши їй окрему публікацію (1784).

Вдруге цю проблему порушив британець Вільям Віллет (архітектор із Числгерста, графство Кент) у своїй брошурі Waste of Daylight («Марна витрата денного світла», 1907).

За словами британського письменника Тоні Френсіса, думка про користь зміни часу осяяла Віллета, коли він раннього літнього ранку прогулювався верхи на коні. Віллет помітив, що віконниці багатьох будинків замкнені. «Яке марнування денного світла!» — мабуть, подумав він і почав у британському парламенті кампанію за ухвалення закону про зміну часу. Переводячи навесні та влітку годинники на 80 хвилин вперед (4 рази по 20 хвилин), а восени — назад, люди мали б увечері більше денного світла. Але, попри існування поважного лобі в уряді Британії, цю ідею тоді втілити не вдалося.

Король Едвард VII не став чекати рішення парламенту. Він оголосив, що в його королівському маєтку Сандрінґем (площа — 7900 га) всі переходять на літній час. Згодом король запровадив такі самі зміни у маєтках Віндзорі та Балморалі. Таким чином, вперше годинникову стрілку перевели у Великій Британії 1908 року. Пам'ятник Вільяму Віллету, «невтомному поборнику літнього часу». Напис латиною: «Не рахую годин, якщо це не літні години» Але справжнім піонером запровадження літнього часу стала Німеччина. Під час Першої світової війни, 30 квітня 1916 року тут пересунули стрілки годинників на годину вперед, а 1 жовтня 1916 року — на годину назад. Невдовзі такі ж зміни запровадила Велика Британія. 19 березня 1918 року Конгрес США запровадив поділ на часові пояси й застосування на період війни літнього часу — з метою заощадження палива, що його використовують для генерації електричного струму. Після певної перерви 1966 року Конгрес ухвалив Uniform Time Act, вперше запровадивши літній час у мирний період.

У Росії перехід на літній час вперше відбувся 1917 року. З 1930 року зміщений на годину час почали застосовувати на території СРСР цілий рік, називаючи такий час «декретним».

З 1981 року запровадили сезонні відмінності між літнім і «зимовим» часом, без скасування «декретного», внаслідок чого літній час відрізнявся від поясного на цілих 2 години.

У 1990 році «декретний» час скасували на території УРСР. Що ж до сезонних відмінностей часу, то протягом кількох років в Україні їх то вводили, то скасовували, але зрештою зупинилися на схемі, коли розрізняють літній і «зимовий» часи, але ще одна «декретна» година не передбачена. Зараз перехід на літній час і повернення до стандартного часу відбувається відповідно до постанови уряду від 1996 року «Про порядок обчислення часу на території України»[4].

Натомість у Росії «декретний» час не скасовували, але на сучасних картах поясного часу факт його наявності трактується просто як належність території до східнішого поясу.

2011 року президент Росії Дмитро Медведєв видав указ, згідно з яким після переходу на літній час у березні 2011 року подальші переведення годинника були скасовані. Таким чином, після цього в багатьох місцевостях Росії час відрізнявся від сонячного приблизно на 2 години протягом усього року. 15 вересня 2011 року аналогічну постанову видала Рада Міністрів Республіки Білорусь. Цим самим Білорусь залишила постійним той час, який перед цим був для неї літнім, що можна трактувати або як запровадження «декретного» часу, або як перехід до східнішого часового поясу. Спроба запровадити такий самий порядок обчислення часу в Україні виявилася невдалою.

Восени 2014 року в Росії, згідно з рішенням парламенту країни від 1 липня 2014 року, у більшості регіонів «медведєвські» зміни було підкоректовано переведенням годинників на одну годину назад, але була підтверджена відмова від літнього часу. Однак Білорусь цього разу не стала повторювати дії Росії, залишившись таким чином на «декретному» часі протягом усього року.

Зараз літній час застосовують у майже 70 країнах світу, зокрема майже в усіх країнах Європи, окрім Білорусі, Ісландії та Росії.

Зміни дати переходу

У європейських країнах протягом багатьох років датою переходу на літній час було 1 квітня, а датою повернення на стандартний час — 1 жовтня. Згодом визнали, що адаптуватися до часових змін зручніше у вихідні дні, тому ці події перенесли відповідно на останню неділю березня та останню неділю вересня. З 1996 року, за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН, період дії літнього часу продовжили до останньої неділі жовтня.

Поза межами Європи бувають різні традиції щодо дати переходу до літнього часу і назад. У США останнім часом є тенденція розширювати період дії літнього часу на кілька тижнів у порівнянні з європейським варіантом.

Спроба скасування переведення годинників в Україні

Переведення годинників в Україні на зимовий та літній час керується постановою Кабміну Міністрів України від 13 травня 1996 року №  509, яка встановлює, що стрілки годинників щороку переводять вперед в останню неділю березня о 03:00 та назад — в останню неділю жовтня о 04:00.

20 вересня 2011 року постановою Верховної Ради України було скасовано повернення на стандартний час, тобто вирішено залишити постійним той час, який був літнім (1 година вперед щодо 2-го часового поясу; інакше кажучи, було вирішено використовувати в Україні час 3-го часового поясу і не робити щорічних переведень годинників)[5].

Це викликало невдоволення в західній частині України, зумовлене поясненим вище недоліком щодо занадто раннього пробудження, адже там сонячний час різко відрізняється від 3-го часового поясу. Висловлювалися думки, що такий час зашкодить перш за все дітям, що відвідують школи та дитсадки. 14 жовтня 2011 року на пленарному засіданні 8-ої сесії Ужгородської міської ради депутати прийняли рішення, згідно з яким рекомендовано починати роботу підприємств, установ та організацій в обласному центрі на годину пізніше, що мало б нейтралізувати негативні наслідки рішення Верховної Ради.

18 жовтня 2011 року, після критичних виступів частини громадськості, Верховна Рада визнала вищезгадану постанову такою, що втратила чинність, та запропонувала Кабінету Міністрів України протягом одного місяця внести на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо порядку обчислення часу на території України. У постанові не уточнюється, яким має бути цей порядок[6][7][8].

Згодом з'явилися припущення, що в Україні скасують переведення годинників, залишаючи постійним стандартний час другого часового поясу. У 2012 р. цього не зробили, причому наводилися пояснення, що наявність літнього часу буде зручнішою для проведення Євро-2012. Проте рішення так і не було прийнято у строки, які дозволили б не переходити на літній час у березні 2013 р.

Слідом за Україною 26 жовтня 2011 року аналогічний указ скасував президент самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки Ігор Смирнов[9].

Зимовий час

Дуже часто у засобах масової інформації можна зустріти фразу «перехід на зимовий час», під якою слід розуміти щорічне повернення до стандартного часу. Таке формулювання вживається вище і в цій статті, але воно є не зовсім точним. Правильніше називати цей час стандартним; як правило, він є більш географічно виправданим для відповідної місцевості, ніж літній час. А «зимовий час» — поняття окреме. Воно передбачає переведення стрілки годинника восени на годину назад відносно стандартного часу з обов'язковим поверненням навесні. Так, у Чехословацькій республіці взимку 1947 року застосували зимовий час — від 1 грудня 1946 до 23 лютого 1947 роки стрілки годинників пересунули на годину назад щодо середньоєвропейського часу (тобто у протилежному напрямку, ніж літній час)[10]. Варто зазначити, що того ж року у Чехословаччині використовувався і літній час. Це означає, що при фактичному розташуванні країни у першому поясі, у липні 1946 року там діяв час UTC+2 (літній час), у листопаді — UTC+1 (стандартний час), а в грудні — UTC+0 (зимовий час).

2009 року в Болівії також планувалося ввести зимовий час переведенням стрілки годинника на одну годину назад відносно стандартного часу. Такий намір пояснювався бажанням убезпечитися від зимової епідемії застудних захворювань, адже при зимовому часі сонце сходило б раніше і до виходу людей вранці на роботу/навчання повітря встигало більше прогрітися[11].

Цікаві факти

 • Ситуація, коли годинник переводять назад, може спричинити незручності не тільки для громадського транспорту: американець Пітер Сіріолі, який народився о 01:32 ночі 2 листопада 2007 року, офіційно є на 26 хвилин молодшим за свою сестру Елісон, яка з'явилася на світ на 34 хвилини пізніше[12].
 • Тривалий час дата переведення годинників у США збігалася з популярним святом Геловіну. Дітям доводилось збирати цукерки уже тоді, коли наступав вечір і це збільшувало кількість аварійних ситуацій у 4 рази в порівнянні з попередніми ночами. Саме тому, 2006 року, у США ухвалили рішення переводити стрілки годинника на тиждень пізніше — у першу неділю листопада. Однак попервах це не виправило ситуації, адже діти продовжували чекати сутінків, щоб піти збирати цукерки. Тільки через декілька років кількість аварій у цю святкову ніч знизилась[13].
 • 2018 року Європарламент підтримав рішення про скасування переведення годинників з 2021 року. Кожна країна Європейського Союзу самостійно вирішуватиме, за яким часом — зимовим чи літнім — їй краще жити. Наразі Європейський Союз, так само як і Україна, переводить годинники в березні та жовтні.

Див. також

Примітки

 1. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 2. Біолог: залиште годинники у спокої — BBC
 3. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 4. Україна перейшла на літній час // BBC
 5. Постанова Верховної Ради України «Про зміну порядку обчислення часу на території України» від 20.09.2011
 6. Постанова Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України „Про зміну порядку обчислення часу на території України“» від 18.10.2011
 7. Рада повернула зимовий час — Українська правда
 8. Украина передумала отменять зимнее время // lenta.ru Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 9. Придністров'я слідом за Україною перейде на зимовий час // УНІАН
 10. Закон № 212 (про зимовий час) і розпорядження уряду ЧСР № 213 (про впровадження зимового часу) // Збірник законів і розпоряджень Чехо-Словацької Республіки (PDF)
 11. Болівія планує перейти на одну годину назад — timeanddate.com Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 12. Daylight-Saving Causes Twin Arrival Pickle — www.wral.com Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 13. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Джерела

Посилання

Шаблон:Час

Категорія:Часові пояси