Луганська область

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 135%;" | Луганська область
90px 150px|border
Герб Луганської області Прапор Луганської області
300px|Розташування
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 120%;" | Основні дані
Прізвисько: Луганщина
Східна брама України
Світанок України
Країна: Україна Україна
Утворена: 3 червня 1938 року
Код КОАТУУ: {{#property:P1077}}
Населення: {{#property:P1082}}
Площа: 26 684 км²
Густота населення: Шаблон:Rnd осіб/км²
Телефонні коди: +380-64
Обласний центр: Сєвєродонецьк[1] (до вересня 2014 — Луганськ)
Райони: 18
Міста:

обласного значення
районного значення


14
23
Райони в містах: 4
Смт: 109
Села: 109
Селища: 678
Селищні ради: 89
Сільські ради: 206
Номери автомобілів: BB, HB
Інтернет-домени: lugansk.ua; lg.ua
300px|Мапа області
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 120%;" | Обласна влада
м. Сєвєродонецьк пр-т Центральний 32 (до 09.2014 м. Луганськ, пл. Героїв Великої Вітчизняної війни, 3)
Веб-сторінка: http://www.loga.gov.ua
Голова ОДА: Гайдай Сергій Володимирович[2]
Рада: Луганська обласна рада [1]
Голова ради: Голенко Валерій Миколайович [2]
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" style="font-size: 120%;" | Мапа
Шаблон:Mapframe для карток
colspan="2" align="center" bgcolor="Шаблон:Колір" | [[commons:Category:{{#property:P373}}|Луганська область]] у Вікісховищі

Луга́нська о́бласть (до 5 березня 1958 року та з 5 січня 1970 до 4 травня 1990 року — Ворошиловградська) — адміністративно-територіальна одиниця України, розташована на сході країни, переважно в басейні середньої течії Сіверського Дінця. Посідає шосте місце за населенням і десяте за площею серед адміністративно-територіальних одиниць країни. На південному заході та заході межує з Донецькою областю, а на північному заході  — з Харківською областями. На півночі межує з Бєлгородською, на північному сході з Воронезькою, на сході та півдні з Ростовською областями РФ. З вересня 2014 року фактичним центром області є місто Сєвєродонецьк.

Географія

Площа

Площа області становить 26 684 км².

Луганська область поділяється руслом річки Сіверський Донець на дві приблизно рівні за площею частини — південну й північну. Південна частина знаходиться на Донецькому кряжі і є більш індустріалізованою. Північна частина (слобідська) є переважно сільськогосподарською.[3]

Рельєф

Поверхня області являє собою хвилясту рівнину, що підвищується з долини Сіверського Дінця на північ і на південь, де розташований Донецький кряж. Останній був сформований потужними товщами осадових порід стародавніх морів, що колись існували тут. Найвища точка — Могила Мечетна — 367 м. Найхарактернішою рисою кряжа є чергування пагорбкуватих водороздільних площин з глибокими крутобережними річковими долинами і сухими балками. В долині річок Міус і Нагольна висота Донецького кряжа знижується, і східні схили переходять в Приазовську берегову рівнину.

На північ зниження проходить поступово і до Сіверського Дінця обривається стрімким виступом, утворюючи мальовничий правий берег річки.

У лівобережній частині області простягається Старобільська рівнина. На крайній півночі в межі області заходять вибалки Середньоруського узгір'я. Абсолютні висоти тут поступово знижуються (від 216 до 50 м) на південь і південний захід до долини Сіверського Дінця. Вздовж лівого берега річки тягнеться порівняно неширока (16-18 км) терасова рівнина, вкрита, головним чином пісками, місцями сформованими в дюни.

Ґрунти

Ґрунти родючі, головним чином чорноземні. Потужність найродючіших пластів досягає товщини 1 м, іноді більше. Поширені також дернові ґрунти.

Застосування правильної агротехніки дозволяє збирати досить високі урожаї вирощуваних тут сільськогосподарських культур, баштанних, овочів.

Клімат

Клімат помірно континентальний з відчутними посухами. Середня температура найтеплішого місяця червня +21 °C і найхолоднішого січня −7 °C. Вітри переважно східні і південно-східні.

Максимальна середньорічна кількість опадів (550 мм) випадає в найбільш піднятій частині Донецького кряжа. На більшій частині території області середньорічна кількість опадів становить 400—500 мм. Дощі часто випадають у вигляді короткочасних злив. Зима порівняно холодна, з різкими східними і південно-східними вітрами, відлигами і ожеледицями, малосніжна.

Весна — сонячна, тепла, нерідко супроводжується сухими східними вітрами, заморозками. Літо спекотне, друга половина його — помірно суха.

Осінь сонячна, тепла, суха.

Водні ресурси

Файл:Donec near shepilovo.JPG
Сіверський Донець
Докладніше: Річки Луганської області

Водні ресурси області формуються в основному за рахунок річкового стоку р. Сіверський Донець, який поступає з прилеглих територій і безпосередньо в межах області, а також експлуатаційних запасів підземних вод. Сумарні водні ресурси становлять у середньому по водності річок 5,65 км², з яких 64 % становить притік, 226 — місцевий стік і 10 % підземні води.

В області — 123 річки, 6 із яких мають довжину понад 100 км. Головна річка — Сіверський Донець, довжина її в межах області становить 265 км, площа водозабору — 24,9 км², або 93 % площі області. Також є 60 озер, найбільші з них Боброве та Вовче, 60 водосховищ площа дзеркала яких становить 5,68 тис.га, 302 ставки — площа дзеркала 2,67 тис.га. Річки, озера, водосховища і ставки використовуються для промислового, комунального водопостачання, зрошення і риборозведення.

Стосовно запасів водних ресурсів Луганська область відноситься до недостатньо забезпечених. Водозабезпеченість території і населення області загальними водними ресурсами в 1,5-2,0 рази є нижчою, ніж в середньому по Україні. Особливістю водного режиму річок області є нерівномірний розподіл стоку протягом року. На півночі області 60-62 %, а на півдні 53-58 % річного стоку формується весною, що не відповідає обсягу водоспоживання. Обсяг водовідбору більш ніж утричі перевищує ресурси річкового стоку, який формується в межах області в маловодний рік, тобто водозабезпечення населення і громадського господарства орієнтоване на використання транзитного стоку. Місцеві водні ресурси не забезпечують розбавлення стічних, особливо забруднених вод, що не дає можливості підтримувати потрібний санітарно-екологічний стан річок.

Загальна кількість розвіданих запасів підземних вод на території області становить близько 2800 тис. м³, з них затверджено державною комісією по запасах — 1761 тис. м³ на добу. Кількість підземних вод, якість яких відповідає ДСТУ «Вода питна», становить близько 354 тис. м³ на добу, тобто 13 % від загальних запасів.

Стан підземних вод в області характеризується постійним погіршенням їхньої якості за рахунок збільшення загальної жорсткості, мінералізації та появи шкідливих компонентів. Основною причиною забруднення підземних вод є значне техногенне навантаження території і незахищеність водоносних горизонтів з поверхні землі.

Прогнозні розрахунки запасів «коніційних» питних підземних вод при незмінному рівні техногенного впливу на території області на 2010 рік очікуються в обсязі 161,0 тис. м³ на добу. Приведені дані свідчать, що проблема збереження поверхневих та підземних вод в області надто гостра.

Природні ресурси

Заповідний фонд

Заказник Деркульський Краєвид Перевальського загальнозоологічного заказника

Докладніше: Природно-заповідний фонд Луганської області

Природно-заповідний фонд області до 2000 року становив 101 об'єкт загальною площею 14,2 тис.га, в тому числі Луганський державний заповідник, 25 заказників, 52 пам'яток природи, 15 заповідних урочищ, 8 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва.

За даними на 2008 рік ПЗФ Луганщини включає 138 територій, які розташовані на площі понад 72 тис. га, у тому числі:

Кількість об'єктів і територій ПЗФ за останнє десятиліття зросла на 40 %, а їх площа — майже у 5 разів.

Рослинність

Луганська область знаходиться в зоні різнотравно-типчаково-ковилових степів. Рослинність в результаті діяльності людини зазнала великих змін. Велика частина території області розорана, лише на схилах ярів, в долинах річок і в заповідниках (Стрілецький степ, Провальський степ) збереглися ділянки степової рослинності.

Тут зростає більше тисячі видів різноманітних рослин.

Лісів мало (близько 7 % території області). Вони розміщені вздовж річок, на схилах долин, балок і ярів. Переважають ліси байрачного типу. Вони ростуть в балках і відзначаються істотною різноманітністю: серед них нараховується близько 50 порід дерев і кущів. Переважають такі породи — дуб, береза, ясен. Підлісок представлений жовтою акацією, кущами терену, бузини, шипшини. Ці види зустрічаються на узліссі та прогалинах.

Тваринний світ

Місця концентрації рідкісних видів тварин (на прикладі ссавців з Червоної книги України)[4]

Докладніше: Фауна Луганщини

Фауна області представлена головним чином степовими і деякими лісовими тваринами. Степові види поширені переважно в Донецько-Донських степах (на північ від Дінця) та на Кряжі; лісові види проникають на територію області з північного заходу уздовж річища Дінця.

Твариною-символом області є бабак степовий, зокрема зображений на гербі області.

Із хижаків зустрічаються: вовк, лисиця, куниця кам'яна, єнот, ласка та ін. Серед гризунів найбільше поширені: заєць сірий, бабак степовий, сліпак, соня лісова, полівка лучна, мишак уральський, і т. д. До рідкісних видів серед ссавців належать тушкан великий, їжак вухатий, більшість поширених в області видів кажанів і мишівок. За останні 20 років зникли такі види як хохуля, хом'як; у той самий час значно збільшили свою чисельність миша курганцева, нориця руда та ін. види, що раніше були не характерні для регіону.

Із пернатих хижаків водяться кібчики, яструби, орли-могильники. Тут мешкає чимало птахів: жайворонки, перепілки, солов'ї, дятли, стрижі, ластівки і багато інших. В річках, озерах і ставках багато різноманітної риби.

Мінеральні ресурси

Луганська область є одним з найрозвиненіших у промисловому відношенні регіонів України з широким комплексом різноманітних видів мінеральної сировини.

Вугілля

Основною корисною копалиною області є кам'яне вугілля, загальні балансові запаси якого становлять 14541 млн т. Із них на балансі діючих шахт знаходиться 3074 млн т, на підготовлених для нового шахтного будівництва 26 ділянках (резерв підгрупи «а») — 4104,3 млн т, на підготовлених для реконструкції діючих шахт ділянках (резерв підгрупи «б») — 1689,8 млн т .

Газ

В області розвідано та експлуатується низка родовищ природного газу: Краснопопівське, Боровське, Капітонівське, Муратовське, Лобачівське, Кондрашевське, Вильховське, Макіївське, Зайцівське. Експлуатується два підземних сховища газу — Вергунське та Краснопопівське. Проводяться пошукові роботи на газ на Кримській, Метелкінській, Смолянинівській, Ямпільській, Східно-Капітанівській, Боровській площах, Сентянівській та Марковсько-Кружилівській зонах. Проводяться роботи з оцінки накопичення вуглеводневих газів у межах полів діючих шахт та прилеглих до них площ з метою залучення метану в промислове використання.

Будівельна сировина

Для будівельної індустрії області підготовлено 123 родовища нерудної сировини, які враховані у Державному балансі запасів, в тому числі: 41 будівельного каміння, 33 цегельно-черепичної сировини, 19 карбонатної сировини, 1 керамічної сировини, 1 гіпсу.

Фосфати

Ведуться роботи по створенню власної сировинної бази фосфатної сировини. В результаті пошуків на території області виділені ряд перспективних ділянок з загальними прогнозними ресурсами 1166 млн т фосфоритів.

Золото

В нинішній час в Нагольному рудному районі Донбасу встановлена промислова рудоносність на золото-срібні руди (Бобриковське, Гостро-Бугірське, Журавське та д.і. родовища) та літій. Бобриківське родовище окислених руд (до глибини 50 м) практично підготовлене для відпрацювання відкритим способом.

Мінеральні води

Для бальнеологічних та лікувальних цілей видобуваються бромні, хлоридно-натрієві високомінералізовані мінеральні води, які широко розповсюджені на території області у вигляді смуги шириною 60-90 км, північна межа якої проходить по лінії Троїцьке-Новопсков-Біловодськ, а південна — Лисичанськ-Луганськ.

Історія

Докладніше: Археологія Луганської області
Докладніше: Історія Луганської області

Запорозькі поселення на центральній Луганщині у 18 ст. Заселення території області розпочалося приблизно 100 тис. років тому. Тривалий час у краї панували тюрки-номади. У 1360-х роках у Подінців'ї (неподалік від сучасного села Шипилівка Попаснянського району) тимчасово розташовувалась столиця Золотої Орди. З розпадом цієї держави донецькі степи перетворились на «Дике Поле», що відділяло Руську державу від Кримського ханства. З XVI ст. в південних степах починають утворюватися сторожеві служби, укріплені лінії. З'являється багато російських військових. Після придушення польсько-шляхетськими військами збурень 20-30-х років XVII ст. тут почала утворюватися нова історична область — Слобідська Україна. Наприкінці XVIII ст. розпочався значний для того часу видобуток кам'яного вугілля в районі Лисичанська.

Наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. на Луганщині склалася власна традиція домашнього іконопису — так звані «вдягнені» ікони. Вони мали блакитний фон, ретельно виписані найдрібніші деталі, великі і круглі зіниці у зображуваних персонажів. Оклади для таких ікон виготовлялися з дорогої тканини (як правило, з оксамиту), оздоблювалися шитвом, намистинками, камінчиками, фольгою. Колекція луганських ікон наявна у експозиції Музею української домашньої ікони історико-культурного комплексу «Замок Радомисль»[5].

З метою об'єднання в одне ціле вугільних районів басейну в лютому 1919 року було утворено Донецьку губернію з центром у місті Луганськ.

2 липня 1932 року було утворено Донецьку область, до її складу увійшли 12 міських рад і 23 райони, в тому числі територія нинішньої Луганської області.

До складу області ввійшли Артемівська, Ворошилівська, Горлівська, Кадіївська, Костянтинівська, Краматорська, Краснолуцька, Луганська, Макіївська, Маріупольська, Риківська, Сталінська міські ради й Гришинський, Лисичанський, Ровеньківський, Сорокинський та Чистяківський райони республіканського підпорядкування.

Обласним центром був Артемівськ, а з 16 липня 1932 — Сталіно.

Докладніше: Адміністративний устрій Луганської області#Історія

Зі здобуттям Україною незалежності Луганська область увійшла до складу її земель і сьогодні є одним з провідних індустріальних центрів. З весни 2014 року регулярні та нерегулярні російські військові формування зайняли частину території Луганської області, переважно на півдні регіону.

Районування

Серед етнографів існують 3 підходи щодо районування території Луганської області:

 1. Вся територія включається у межі Слобожанщини;
 2. Північна частина відноситься до Слобожанщини, південна — до південного (причорноморського) регіону;
 3. Територія Луганщини включається до окремого регіону — Донщини (Донеччини).

Адміністративно-територіальний устрій

Докладніше: Адміністративний устрій Луганської області

Загальна інформація

Адміністративний центр області — місто Луганськ, але тимчасово перенесений спочатку до Сватового, а потім до міста Сєвєродонецьк.

У складі області:

 • районів — 18[6];
 • районів у містах — 4[7];
 • населених пунктів — 926, в тому числі:
  • міського типу — 146, в тому числі:
   • міст — 37[8], в тому числі:
    • міст обласного значення — 14[9];
    • міст районного значення — 23[10];
   • селищ міського типу — 109[11];
  • сільського типу — 780[12], в тому числі:
   • сіл — 678[13];
   • селищ — 102[14].

У системі місцевого самоврядування:

 • районних рад — 18[15];
 • районних рад у містах — 4[16];
 • міських рад — 37[17];
 • селищних рад — 89[18];
 • сільських рад — 206[19].

Шаблон:Адміністративний устрій Луганської області

Демографія

Докладніше: Населення Луганської області
Чисельність населення
1959 1970 1979 1989 2001 2014
2 452 172 2 750 566 2 786 697 2 862 734 2 546 200 2 239 500

За чисельністю населення Луганська область посідає 6 місце серед областей України.

У національному складі населення області українців 58,0 %, росіян 39,0 %. Етнічні українці становлять більшість в усіх районах області, крім Станично-Луганського, Сорокинського районів та міст обласного підпорядкування Сорокине, Довжанськ, Хрустальний, Кадіївка, у яких переважають росіяни.

Динаміка кількості населення Луганської обл. за останні 100 рр.

Національність Кількість осіб %
1 Українці 1 472 376 57,96 %
2 Росіяни 991 825 39,05 %
3 Білоруси 20 587 0,81 %
4 Татари 8 543 0,34 %
5 Вірмени 6 587 0,26 %
6 Молдовани 3 252 0,13 %
7 Азербайджанці 3 123 0,12 %
8 Євреї 2 651 0,10 %
9 Цигани 2 284 0,09 %
10 Поляки 2 107 0,08 %
11 Інші 26 856 1,06 %
Разом 2 540 191 100,00 %


На червень 2008 року серед 2344,2 тис. мешканців на той час 2029,1 тис. міських, 315,1 тис. — сільських, себто у містах і селищах міського типу проживало 87 % населення, у селах — 13 %. Середня щільність населення 87,9 осіб на 1 км².

Найбільші населені пункти

Шаблон:Найбільші міста Луганської області

На 1 вересня 2011 року в області мешкало 2274,845 тис. чоловік, у тому числі 1 970 270 осіб міського та 304 575 сільського населення[20][21].

Мовна ситуація

Мовна ситуація в Луганській області характеризується крутою русифікацією. Відсоток українців, що вважають рідною мовою українську, в 1959 році становив 87,6 %, а 2001-го — тільки 50,4 %.[22] Зокрема і в проміжку між двома останніми переписами населення (1989 і 2001 років) відсоток тих, хто вважає українську мову рідною, серед усіх етносів зменшився на 4,9 %, а російську — збільшився на 4,9 %. Українська мова рідна для 63,8 % селян і 30 % містян. За офіційними даними по школах Луганської області 72 % навчаються українською. Водночас кількість охочих скласти ЗНО українською мовою 2013 року в Луганській області становила 78 %, а лише 11 % складали російською.

Найбільш русифікованими на 2010 рік є міста: Луганськ (87 %), Алчевськ (72 %), Брянка (67 %), Рубіжне (58 %), Лисичанськ (56 %), серед районів: Перевальський (77 %), Лутугинський (73 %) і Станично-Луганський (68 %).[23]

Мовний склад населення [3]

Райони та міста обласного значення українська російська
Луганська область 30,0 68,8
Луганськ (міськрада) 14,3 84,7
Антрацит (міськрада) 13,9 83,7
Брянка (міськрада) 14,0 85,7
Голубівка (міськрада) 20,3 79,3
Алчевськ (міськрада) 15,3 83,4
Сорокине (міськрада) 8,3 91,1
Хрустальний (міськрада) 14,7 83,6
Лисичанськ (міськрада) 35,3 62,9
Первомайськ (міськрада) 37,9 57,1
Ровеньки (міськрада) 21,2 78,3
Рубіжне (міськрада) 39,0 60,1
Довжанськ (міськрада) 14,2 83,5
Сєвєродонецьк (міськрада) 28,3 70,8
Кадіївка (міськрада) 14,4 83,8
Антрацитівський район 46,5 53,1
Біловодський район 84,2 15,6
Білокуракинський район 91,4 8,4
Сорокинський район 27,3 72,3
Кремінський район 78,7 20,8
Лутугинський район 49,3 49,8
Марківський район 93,4 5,8
Міловський район 73,8 24,1
Новоайдарський район 46,0 53,6
Новопсковський район 92,2 7,5
Перевальський район 23,2 76,4
Попаснянський район 64,1 35,6
Сватівський район 91,8 7,6
Довжанський район 56,0 41,3
Слов'яносербський район 38,9 60,4
Станично-Луганський район 14,2 85,1
Старобільський район 79,2 20,5
Троїцький район 62,8 36,9

Освіта

У 2017/2018 навчальному році на підконтрольній українській владі частині області у 211 школах навчалось близько 52 тисяч учнів і працювало 5 тисяч педагогічних працівників; функціонувало 20 професійно-технічних і 17 вищих I—II рівня акредитації навчальних закладів.

Злочинність

Рівень злочинності за 2012 рік на 10 тис. населення становить 115,8 злочину, з них 42,8 — тяжкі й особливо тяжкі.[24]

Транспорт

Докладніше: Транспорт Луганської області

[[Категорія:Статті, що можуть бути застарілими з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, що можуть бути застарілими

В області розвинені усі види наземного та повітряного транспорту: автомобільний, залізничний, повітряний, трубопровідний транспорт. Транспортна інфраструктура забезпечує потреби вугільної, металургійної, нафтопереробної, хімічної та інших галузей промисловості, особливо в товарообміні з прикордонними областями Росії. На транспорті зайнято 8 % промислово-виробничого персоналу області.[25]

Автошляхи та автотранспорт

Шаблон:Докладніше (категорія)

[[Категорія:Статті, що можуть бути застарілими з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, що можуть бути застарілими

Мережа автомобільних шляхів становить 5,8 тис. км, із твердим покриттям 5,6 тис. км. Із них 954,7 км — державного значення, 1211 км — обласного значення, 3470,2 км — місцевого значення.

Густота автомобільних доріг в області — 209,7 км на 1000 км², це менше ніж в цілому по Україні (269 км). Територією області проходять транзитні магістралі: Шаблон:Автошлях М (Волгоград—Харків), Шаблон:Автошлях М (ДебальцевеРостов-на-Дону), Луганськ—Мілєрово, Шаблон:Автошлях Н (Донецьк—Луганськ—СтаробільськВалуйки).

Міський електротранспорт (тролейбус) функціонує в 6 містах області: Сєвєродонецьку, Алчевську, Лисичанську, Антрациті, Краснодоні, Луганську. Загальна протяжність тролейбусних колій — 332 км.

Залізничний транспорт

[[Категорія:Статті, що можуть бути застарілими з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, що можуть бути застарілими

Залізничний транспорт представлено Луганською та Дебальцевською дирекціями залізничних перевезень Донецької залізниці, Попаснянським держпідприємством по перевезенню вантажів та пасажирів. В області 5 локомотивних та 2 вагонних депо, 6 дистанцій колії, 52 залізничні станції. Розгорнута довжина колій — 12067 км, під'їзних колій підприємств та організацій — 2320 км. Середня густота залізничних колій — 45 км на 1000 км², це більше ніж в середньому по Україні (37,6 км). Найбільші залізничні вузли: Луганськ, Попасна, Родакове.

Основні залізничні магістралі: Луганськ—Москва, Луганськ—Київ, Луганськ—Харків, Куп'янськ—Дебальцеве, Дебальцеве—Луганськ, Куп'янськ—Сватове—Луганськ.

У місті Луганськ розташоване велике підприємство Луганський тепловозобудівний завод, що випускає магістральні тепловози, дизельні та електропоїзди, трамваї для потреб України, Росії та Казахстану.

Авіасполучення

[[Категорія:Статті, що можуть бути застарілими з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, що можуть бути застарілими

Авіаційний транспорт в області представлений Луганським державним авіапідприємством «Луганські авіалінії», обласним комунальним підприємством Міжнародний аеропорт «Луганськ» та Сєвєродонецьким аеропортом.

Трубопровідний транспорт

Трубопровідний транспорт представлений Лисичанським районним нафтопровідним управлінням (67 км) та управлінням магістральних нафтопродуктів (99,6 км). Територією області проходять магістральні газопроводи: Ставрополь—Москва, «Союз»; нафтопровід Самара—Лисичанськ, Тихорецьк—Лисичанськ, продуктопроводи Лисичанськ—Луганськ, Луганськ—Трудова—Донецьк.

Див. також

Молодіжні організації Луганщини

Примітки

 1. Див. ст.4 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»
 2. Шаблон:УПУ
 3. Терористи нищать мости на Луганщині, щоб відрізати Донбас від Слобожанщини // InfoResist, 03.06.2014.
 4. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 5. Богомолець. О. «Замок-музей Радомисль на Шляху Королів Via Regia». — Київ, 2013
 6. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 7. Луганська область. Райони у містахШаблон:Недоступне посилання
 8. Луганська область. МістаШаблон:Недоступне посилання
 9. Луганська область. Міста обласного значенняШаблон:Недоступне посилання
 10. Луганська область. Міста районного значення)Шаблон:Недоступне посилання
 11. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 12. Луганська область. Сільські населені пункти
 13. Луганська область. СелаШаблон:Недоступне посилання
 14. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 15. Луганська область. Районні ради
 16. Луганська область. Районні ради у містах
 17. Луганська область. Міські ради
 18. Луганська область. Селищні радиШаблон:Недоступне посилання
 19. Луганська область. Сільські радиШаблон:Недоступне посилання
 20. Шаблон:UKR-EnumPopEstimate2017
 21. Луганська область. Чисельність населення на 1 число звітного місяця в розрізі міст та районів // Центр політ. інформації
 22. http://www.ut.net.ua/News/35643
 23. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 24. МВС УКРАЇНИ.
 25. Оглядовий портрет Луганської області на сайті www.experts.in.ua.

Джерела та література

Документи

Література

Посилання

Шаблон:Вікіпосилання

Шаблон:Розташування2 Шаблон:Бібліоінформація Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied Шаблон:Музеї Луганщини Шаблон:Населені пункти Луганської області Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied

Категорія:Області України Категорія:Слобідська Україна Категорія:Засновані 1938 Категорія:1938 в Україні