Лоїс Макмастер Буджолд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:КарткаКатегорія:Персоналії за алфавітом Категорія:Письменники за алфавітом Шаблон:IfemptyОшибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied Шаблон:Також

Лоїс Макмастер Буджолд (англ. Lois McMaster Bujold) (2 листопада 1949, Коламбус, Огайо) —американська письменниця-фантаст. Стала популярною завдяки циклу фантастичних творів про Майлза Форкосігана, сина високопоставленого аристократа з мілітаризованої планети Барраяр.

Лоїс Макмастер Буджолд вигравала 4 рази і 10 разів була номінована на премію «Г'юго» за найкращий роман.

Біографія

Раннє життя

Народилася в Коламбусі, штат Огайо, у 1949. В 1967 закінчила вищу школу міста Верхній Арлінгтон (Upper Arlington High School). З 1968 до 1972 навчалася в Університеті Штату Огайо. Має двох дітей: Анна 1979 року народження, і Пол — 1981. З 1980 до 1995 мешкала в місті Маріон, Огайо. В 1995 сім'я переїхала в Міннеаполіс, штат Міннесота.

Починаючи з дитячих років майбутня письменниця була ненаситною читачкою. Дитячу наукову фантастику почала читати в дев'ять років, успадкувавши пристрасть до неї від свого батька. Він був професором та інженером і часто купував фантастичні журнали та інші подібні цікавинки.

Підлітковий вік

Найраніші спроби писати почалися ще в шкільні часи. У восьмому класі Лоїс намагалася наслідувати улюбленим письменникам. Разом з найкращою подругою Лілліан Стюарт вони разом вигадували різні історії. Всього лиш фрагменти, епізоди — нічого завершеного. Найзнаменнішою подією в ті роки для Лоїс стала подорож Європою автостопом разом зі старшим братом. Тоді їй було 15 років. В школі Лоїс вибрала англійську як профілюючий предмет в коледжі, але пізніше втратила інтерес до цього предмету. Пізніше брала участь в шеститижневому біологічному навчальному турі Східною Африкою.

Після закінчення коледжу працювала фармацевтом у лікарні Університету Штату Огайо. Потім її подруга Лілліан, зараз — Лілліан Стюарт Карл, почала писати й зуміла продати своє перше оповідання. Лоїс в цей час була безробітною й мала двох маленьких дітей на руках тому вирішила також спробувати писати. Спочатку написала повість — для практики, потім, користуючись допомогою і порадами Лілліан і Патриції Рід, письменниці в жанрі фентезі з Міннеаполіса, почала перший роман.

Авторка швидко зрозуміла, що письменство дуже вимогливе, вона писала, переписувала, вислуховувала зауваження редакторів і починала все спочатку. Це був дуже насичений період.

Перші твори

Перший роман «Уламки честі» (англ. Shard of Honor) був закінчений в 1983 р.; другий — «Учень воїна» (англ. Warrior’s Apprentice) — в 1984; третій — «Етан із планети Ейтос» (англ. Ethan of Athos) у 1985 р. Всі три романи належали до так званої «Саги про Форкосіганів», яка і досі складає основний доробок авторки. Також письменниця написала кілька оповідань, з якими мала намір вийти на ринок журналів. Наприкінці 1984 року три з них вдалося продати журналу Twilling Zone, це був перший професійний успіх. В жовтні 1985 всі три романи придбало видавництво Baen Books. Друком романи вийшли в червні, серпні і грудні 1986.

Четвертий роман «У вільному падінні» (англ. Falling Free) надрукував Analog Magazine взимку 1987-88 років. Цей роман приніс першу нагороду Неб'юла.

«Гори скорботи» (англ. The Mountains of Mourning) також з'явився в Analog Magazine і приніс Г'юго і Неб'юлу за найкращу повість 1989 року. А «Гра форів» (англ. Vor Game) і «Барраяр» (англ. Barrayar) отримали премії Г'юго один за одним — у 1991 і 1992 роках.

Книги Лоїс Макмастер Буджолд були перекладені на 14 мов. В 1992 з'явилася книга «Кільце духів» (англ. The Spirit Ring) написана в стилі історичне фентезі. Після чого письменниця повернулася до всесвіту і часу Майлза Форкосигана з книгою «Танок відображень» (англ. Mirror Dance), яка отримала премію Г'юго й премію Локус в 1995.

Наступний роман «Цетаганда» (англ. Cetaganda) був опублікований спочатку в Analog Magazine — стартувавши у вересневому випуску 1995, а потім — в січні 1996 окремою книгою в видавництві Baen Books.

Перший редакторський досвід Лоїс Макмастер Буджолд отримаала в 1995 році, коли разом з Рональдом Гріном укладали антологію «Жінка на війні» («Woman at War») для видавництва Tor Books.

Продовження «Танку відображень» став роман «Пам'ять» (англ. Memory) — він був опублікований у жовтні 1996 і номінувався на Г'юго і Неб'юлу.

В червні 1998 року книга вийшла «Комарр» (англ. Komarr), яка отримала Minnesota Book Award в категорії «наукова фантастика й фентезі». Продовження книги «Комарр» — «Громадська компанія» (англ. A Civil Campaign) була опублікована в вересні 1999 р.

Бібліографія

Сага про Форкосіганів

Докладніше: Сага про Форкосіганів

Фентезі

Примітки

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих


Шаблон:ВП-портали Шаблон:Бібліоінформація

Категорія:Лоїс Макмастер Буджолд Категорія:Наукові фантасти США Категорія:Письменники фентезі США Категорія:Письменниці-фантасти США Категорія:Лауреати премії «Г'юго» Категорія:Англомовні письменники-фантасти Категорія:Лауреати премії «Неб'юла» Категорія:Лауреати премії «Локус» Категорія:Лауреати Всесвітньої премії фентезі Категорія:Лауреати Міфопоетичної премії Категорія:Лауреати Меморіальної премії імені Едварда Е. Сміта Категорія:Лауреати премії «Мандрівник»