Локі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Картка:Міфічний персонаж Локі Луфеярсон, в Скандинавській міфології є богом бешкетування, жартів та обману, син Фарбауті і Лауфі, та описується як «винахідник обману». Локі в певному сенсі є одночасно бог та Йотун (Титани і Гіганти скандинавської міфології), оскільки він був з богами протягом довгого часу. Композитор Ріхард Вагнер представив Локі під ім'ям Лоґе (Loge) у своїх операх Das Rheingold та Die Walküre.

Міф

Бог-штукар, скандинавський трикстер, є складною особистістю, майстром обману та підступу. Також Локі здатен змінювати зовнішність, як форму (приклади включають перетворення в лосося, коня, птаха, блоху, і т. д.) так і стать. Деякі теорії вважають Локі духом вогню, що посідає потенціал як для зла так і для добра що асоціюється із вогнем. Такий погляд імовірно походить із помилкового виводу імені Локі із слова logi «вогонь», оскільки в переказах Локі фігурує головним чином або як антагоніст Одіна, або як його шахраюватий двійник.

Локі є батьком багатьох створінь, як людей так і чудовиськ. Любовні інтрижки з ґіґантесами не були чимось незвичним для богів скандінавської міфології: прикладами є Одін і Фрейр, а оскільки Локі і сам був гігантом, в цьому не було також нічого незвичного. Від гігантеси Анґрбоди він мав трьох дітей:

Одного для, коли Локі літав у вигляді сокола, його спіймав морозяний ґіґант Ґеіррод. Ґеіррод, який ненавидів Тора, завимагав від Локі щоб той привів його ворога (без магічного поясу та молота) до замку Ґеіррода. Локі погодився заманити Тора в пастку.

Прямуючи до Ґеіррода, вони зупинились в домі гігантеси Ґрід. Вона дочекалась поки Локі не вийшов з кімнати та розповіла Торові що відбувається та дала йому свої залізні рукавиці та магічний пояс. Тор вбив Ґеіррода та всіх йотунів котрі були разом із ним.

Локі був не стільки незмінно злим персонажем скільки типом небесного штукаря що кепкує з довірливих, та котрому завжди вдається вмовити богів дати йому чергову останню можливість виправитись. Дехто із антропологів проводить паралелі між Локі та Койотом, шахраєм міфології індіанців.

Часами Локі співпрацює із іншими богами, наприклад, він хитрощами позбавляє Грімтура, що збудував стіну навколо Асгарду, його платні. Для цього Локі обернувся кобилицею та відволік Грімтурових коней, по ходу ставши матір'ю восьминогого коня Одіна Слейпніра. Він також забрав спис Одіна Ґунґнір, корабель Фрейра Скідбладнір та перуку Сіфа в гнома Дваліна, крім того він врятував Ідун. Врешті, в Тримсквіда, найкумеднішій із пригод Тора, Локі разом із Тором вдається повернути Мйольнір, що його таємно викрав ґіґант Трим, що планував обміняти його на одруження із прекрасною Фрейю.

Локі переграв в своїх злих жартах коли перетворений гігантесою, він підлаштував вбивство Бальдура, використавши омелу — єдину рослину що не присягалась ніколи не завдавати шкоди світлому богові. Локі виготовив стрілу із омели, та обманом змусив Хьодра, сліпого брата Бальдура, поцілити її в Бальдура. Більш ранні версії міфу приписувані Саксу Граматику, не звинувачують в цьому Локі, також Локасенна, частина Старшої Едди що розповідає переважно про Локі не звинувачує того безпосередньо у вбивстві Бальдура.

Боги, пригнічені втратою Бальдура, відправились в підземний світ щоб виторгувати життя Бальдуру. Богиня підземного світу Гель сказала їм, що тільки за умови що весь світ плакатиме за ним, Бальдур зможе повернутись. Боги перейшли весь світ та всі заплакали за Бальдуром, навіть дерева та каміння. Наостанок, в якійсь печері боги знайшли гігантесу, але не змогли вмовити її оплакати Бальдура, та той залишився у світі мертвих.

Коли боги виявили, що гігантеса це насправді перекинутий Локі, вони спіймали його, та прив'язали до трьох скель нутрощами його сина Валі (інші джерела: Фенріра). Потім вони прив'язали над ним змія, отрута котрого скапує на його обличчя. Дружина Локі Сіґин (богиня, а не гігантеса що стала матір'ю чудовиськ-посліду Локі) тримає над його обличчям чашу в котру збирається отрута, коли надходить час її виливати, отрута із змія скапує Локі на обличчя, та він корчиться від болю, викликаючи землетруси. Локі звільниться в часі Раґнарьок, та нападе із своїми страшними дітьми та рештою гігантів на богів.

Інші варіанти написання імені

Див. також

  • 4862 Локі — астероїд, названий на честь божества.

Посилання

Категорія:Незавершені статті з міфології

Шаблон:Германо-скандинавська міфологія

Категорія:Германо-скандинавська міфологія