Липень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Календар на липень

Ли́пень — сьомий місяць року в григоріанському календарі, один з семи місяців, що має 31 день.

Походження назви

Липень — дуже давня назва місяця. Походить від слова липець (липовий мед). Аналогічно звучать назви місяця в білоруській (ліпень) і польській (lipiec) мовах. У хорватській мові словом lipanj називається місяць червень.

Основні параметри

На цей місяць припадає період основного медозбору. У народі його іноді називали білець (час, коли вибілювали полотно), грозовик, дощовик.Шаблон:Fact

У староримському календарі липень був п'ятим місяцем року (що до реформи Юлія Цезаря розпочинався з березня). Тому липень спочатку називався Quintilis (від лат. quintus — «п'ятий»). Згодом, він був названий Iulius на честь першого римського імператора Юлія Цезаря, який цього місяця народився. Від лат. Iulius походять назви місяця в більшості мов: болг. юли, рос. июль, серб. jул/jul, jули/juli, англ. July, фр. juillet.

Кліматична характеристика липня

В Україні липень — найтепліший місяць року з частими грозами та зливами. Середня місячна температура повітря становить 18—24 °C, у Карпатах та горах Криму 11—17 °C. Абсолютний максимум температури повітря 34—39 °C, в Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Донецькій, Луганській, Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, Київській областях та в Криму до 41 °C, в Карпатах та горах Криму 31—35 °C. Абсолютний мінімум температури 2—9 °C тепла, на узбережжі Чорного та Азовського морів до 11 °C тепла. Історичний мінімум температури 2,4°С спостерігався 1951 р. в м. Олевську.

Середня кількість опадів 29—102 мм, у Карпатах, на Прикарпатті та Хмельниччині 103—184 мм.

Див. також

Шаблон:Wiktionary

Примітки

Джерела

Шаблон:Time-stub

Категорія:Місяці Категорія:Літо