Латинська Америка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версия от 16:13, 2 августа 2019; imported>Andrew J.Kurbiko (→‎External links)
(разн.) ← Предыдущая | Текущая версия (разн.) | Следующая → (разн.)
Перейти к навигации Перейти к поиску

Латинська Америка

Площа 21 069 501 км²
Населення 560 287 688
Число країн 33
Число територій 4
ВВП (по курсу обміну)
2,26 трлн. USD
(по ППС)
1,5 трлн. USD
Мови Іспанська, Португальська, Французька, Кечуа, Аймара, Науатль, мови Майа, Гуарані, Італійська, Англійська, Валлійська, Нідерландська
Часові зони від UTC -3:00 (Бразилія) до UTC -8:00 (Мексика)
Найбільші міста Мехіко, Сан-Паулу, Буенос-Айрес, Ріо-де-Жанейро, Ліма, Богота, Сантьяго, Каракас

Лати́нська Аме́рика — регіон Америки, де романські мови — тобто мови що походять від латинської мови — офіційні або найважливіші мови спілкування. Інші лінгвістичні області Америки за своїми державними мовами європейського походження — Англо-Америка, де переважає англійська мова, і нідерландськомовні Суринам, Кюрасао, Сінт-Мартен, Аруба, а також Бонайре, Саба і Сінт-Естатіус. Гренландія, яка з політичної точки зору пов'язана з Данією і де поширена данська мова, часто розглядається як частина Європи, попри те, що географічно це частина Північної Америки.

Визначення поняття «Латинська Америка» дещо змінюється. З соціо-політичної перспективи, Латинська Америка загалом включає території Америки, де переважають іспанська або португальська мови: Мексика і більшість Центральної Америки, Південна Америка і Вест-Індія (або Карибський регіон). У такому розумінні це синонім поняття Іберо-Америка. Території, де поширені інші романські мови, наприклад французька (канадська провінція Квебек) або креольські (похідні) мови, часто не розглядаються як частини Латинської Америки, незважаючи на французьке походження поняття. Іноді, особливо в Сполучених Штатах, термін «Латинська Америка» використовується для посилання на всю частину Америки на південь від США, зокрема такі країни як Беліз, Гаяна, Ямайка, Барбадос і Суринам, де переважають не романські мови. З другого боку, особливо в Бразилії, цей термін посилається винятково на іспанськомовні країни цієї області.

Геополітично, Латинська Америка поділяється на 33 незалежних держави і декілька залежних територій. Бразилія — безумовно найбільша країна Латинської Америки, як за площею, так і за населенням. Її державна мова, португальська, відокремлює її від інших латиноамериканських країн, у переважній більшості з яких державна мова — іспанська.

Етимологія[править]

Назва «Латинська Америка» була введена французьким імператором Наполеоном III як політичний термін; він розглядав Латинську Америку та Індокитай як території, на які Франція намагалася поширити свій вплив протягом його правління. Цей термін допоміг йому підкріпити вимоги до вказаних територій та повинен був включати ті частини Америки, у яких розмовляють романськими мовами, тобто території населені вихідцями з Іберійського півострова та Франції протягом 15 — 16 століть.

У Сполучених Штатах термін не використовувався до 1890-х, а став поширеним тільки на початку 20-го століття. До того частіше використовувався термін «Іспанська Америка».

Термін Латинська Америка зараз вказує на регіон, об'єднаний наднаціональними культурними інтересами. Багато людей в Латинській Америці говорять не романськими, а індіанськими мовами або мовами, принесеними іммігрантами. Цей регіон являє собою суміш романських культур з індіанськими та африканськими, що значно відрізняє його від європейських культур романського походження.

Квебек, інша французькомовна область в Канаді, як і деякі райони Сполучених Штатів, де превалюють романські мови, традиційно не включають до Латинської Америки в її соціополітичному значенні, здебільш через те, що ці території не існують як окремі держави, також як і через їхню віддаленість. Французька Гвіана, проте, часто включається, незважаючи на її залежність від Франції.

Як згадано вище, термін «Латинська Америка» іноді використовується, щоб послатися на нації, які були колись колоніями Іспанії і Португалії, двох держав, розташованих на Іберійському півострові. Організація Іберо-Американських країн (OEI) поширює це визначення також на самі Іспанію і Португалію (які часто називають батьківщиною Латинської Америки) як на країни-члени, крім їхніх колишніх колоній у Америці.

Після Першої світової війни[править]

Перша світова війна безпосередньо не зачепила країн Латинської Америки, проте мала для їхнього розвитку суттєві наслідки. Зростання споживання сільськогосподарської продукції і сировини у воюючих державах призвело до зростання цін на дану продукцію. Це збільшило прибутки латиноамериканських країн, що були використані для розвитку промисловості. У країнах формувалися національний капітал і робітничий клас, які на повну силу заявили про свої права. Тим самим на невирішене аграрне питання накладались проблеми, притаманні промислово розвиненим країнам. Війна призвела також до згортання капіталовкладень європейських держав, чим відразу скористалися США.

Політичний поділ[править]

Звичайно до Латинської Америки входять такі держави та території:

Країни Території Франції Території США
  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Clear

Крім того, до цього списку також інколи включають Беліз, Фолклендські острови, Гаяну, і Суринам, але вони культурно та лінгвістично відрізняються від решти Латинської Америки. Вони підтримують економічні зв'язки з сусідніми країнами і групуються Організацією об'єднаних націй до субрегіонів (Південна і Північна Америка), як і решта Латинської Америки. Проте всі, окрім Суринаму, — також об'єкти територіальних вимог їхніх латиноамериканських сусідів.

Найбільші міста[править]

Місто[1] Держава Населення у 2017 2014 GDP (PPP $млн USD) 2014 GDP на душу (USD)
Мехіко Шаблон:Flagcountry 23655355 $403561 $19239
Сан-Паулу Шаблон:Flagcountry 23467354 $430510 $20650
Буенос-Айрес Шаблон:Flagcountry 15564354 $315885 $23606
Ріо-де-Жанейро Шаблон:Flagcountry 14440345 $176630 $14176
Богота Шаблон:Flagcountry 9900800 $159150 $17497
Ліма Шаблон:Flagcountry 9752000 $176447 $16530
Сантьяго Шаблон:Flagcountry 7164400 $171436 $23290
Белу-Оризонті Шаблон:Flagcountry 6145800 $95686 $17635
Гвадалахара Шаблон:Flagcountry 4687700 $80656 $17206
Монтеррей Шаблон:Flagcountry 4344200 $122896 $28290

Посилання[править]

Примітки[править]

  1. "Global Metro Monitor 2014". Brookings Institution. Retrieved 22 January 2015. 

Посилання[править]

Категорія:Регіони світу Категорія:Сфери культурного впливу Категорія:Регіони Америки