Ксилофон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версия от 22:36, 19 октября 2019; imported>Vity OKM
(разн.) ← Предыдущая | Текущая версия (разн.) | Следующая → (разн.)
Перейти к навигации Перейти к поиску
Файл:Kulintang a Kayo 01.jpg
Кулатанг-а-кайо (Kulintang a Kayo), народний філіппінський ксилофон
Файл:Vibraphone Orchestra, early 1940s.ogv
Запис запальної мелодії з використанням ксилофона, США, поч. 1940-х рр.

Ксилофо́н — ударний музичний інструмент з визначеною висотою звуку. На дерев'яних пластинках — клавішах інструменту грають спеціальними паличками, з наконечниками з дерева, пластику або щільної гуми.

Клавіатура сучасного ксилофону налаштовується за звуками хроматичної гами, на зразок фортепіанної. Під клавішами ксилофону розташовані спеціальні трубки-резонатори, які роблять звучання більш об'ємним. Діапазон ксилофону — 3,5 або 4 октави (від <math>g^1</math>-<math>c^2</math> до <math>g^4</math>-<math>c^5</math>). Раніше вироблялися інструменти з розширеним діапазоном (4-5 октав), що називалися ксилоримба.

Найпопулярніша деревина для виготовлення клавіш — палісандр. Останнім часом все частіше використовуються ксилофони з пластинами з різних пластиків. Такі клавіші міцніші від дерев'яних та краще тримають стрій, хоча й поступаються в барвистості звучання.

Найбільшої популярності ксилофон досяг в кінці XIX і першій половині XX ст.ст., зокрема в США, не в останню чергу завдяки запальним мелодіям, які виконували в оркестрі з ксилофоном, а також віртуозам, що перекладали класичні твори та регтайми.

В сучасності ксилофон — один з основних ударних інструментів симфонічного оркестру. Як сольний інструмент використовується рідше, значно поступаючись за тембровими можливостями маримбі.

Народні ксилофони зустрічаються в музиці народів Індонезії, Філіппін, Африки, Південної Америки тощо.

Посилання[править]

Шаблон:Sister Шаблон:Ac Шаблон:Ударні музичні інструменти Шаблон:Проблеми Шаблон:Musical-instrument-stub

Категорія:Ударні музичні інструменти Категорія:Ідіофони