Краматорськ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:НП України

 1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

Крамато́рськ — місто обласного підпорядкування у Донецькій області України. З 11 жовтня 2014 року в місті перебуває Донецька обласна державна адміністрація[1]. Значний центр машинобудування України. Неофіційна столиця ювелірних прикрас України. Лежить у північній частині регіону на річці Казенний Торець (притока Сіверського Донцю). Під час Російської збройної агресії проти України (у 2014) відбулася Битва за Краматорськ.

Географія

Розміщення та фізична географія

Краматорськ і прилеглі до нього селища лежать у долинах Казенного Торця і його приток, оточених пагорбами. Пагорби порізано ярами і балками. Найменша висота над рівнем моря — 60 м — уріз води Торця в Ясногірці. На берегах Казенного Торця і його притоки Білянки у двох місцях утворено круті схили — «крейдяні гори». Межі міста лежать на найбільших висотах (метрів): 199,1 у селищі Василівська Пустош; 177,3 на аеродромі; 169,5 Крейдяна гора; 167,6 Карачун-гора; 158,4 в селищі Жовтневий. Ясна Поляна. Крейдяна гора. Кар'єр. Краєвид міста. Людська діяльність справила нові форми рельєфу, найбільш значні з яких — це кар'єр у Крейдяній горі та шлакові відвали при КМЗ і НКМЗ. На території Краматорська 6 розвіданих родовищ корисних копалин: Краматорське (крейда і глина), Новокраматорське (тугоплавка глина), Яснополянське (вохроглина), Шабельковське (формувальний пісок), Розсоховатське (будівельний пісок), Краматорське (керамічна сировина).

Видобувається сім видів мінеральної сировини: будівельні, охро, цегляно-черепичні і керамічні глини (всього 107,2 тис. т в 2008 р.), крейда (576,2 тис. т), формувальні і будівельні піски. Завдяки відкритим родовищам при станції Краматорська в 1885 pр. побудували завод будівельних матеріалів, котрий поклав початок іншим заводам і селищу. З кінця 1930-х років до війни північніше Мар'ївки видобували вугілля. Потужність пласта була 40 см. Після війни вхід до шахти обрушився та був затоплений[2].

1991 року біля Пчолкіне було виявлено скам'янілі залишки дерева араукарії[3].

Клімат

Клімат (підсоння) Краматорська помірно-континентальне з відносно холодною зимою і спекотним, сухим літом. Кількість атмосферних опадів незначна, за роками та за сезонами розподіляється нерівномірно. За рік може випадати від 250 до 650 мм, середнє значення — 420 мм. Більше половини опадів відбувається влітку переважно зливами, які часто супроводжуються сильними грозами. Іноді добовий рівень опадів може перевищувати середньомісячний і досягає 120—125 мм.

Середньорічна відносна вологість повітря 75 %, в літній полудень може зменшуватися до 30-35 %. Найбільш вологе повітря в грудні і січні — 90-98, а іноді і 100 %, тому взимку часті тумани і ожеледиця. Хмарність зимового неба досягає 80 %, тумани тримаються на великій площі тривалий час навіть при вітрі 15 м/с, мряка. Зимові вітри переважно східні та північне-східні, часті відлиги.

Середня температура найхолоднішого місяця січня — -4-5 °, найтеплішого липня — +21-22 °.

Середня глибина промерзання ґрунту — 1,2 м, найбільша — 1,5 м.

Флора

Ліси займають 1704 га площі Краматорська, зокрема: Шабельківка — 289, Красногірка — 196, Біленьке — 165, Веселе — 71, Іванівка — 64, Берестове — 27, Комишуваха— 622 (урочища Грако-Комишовашське — 214, Малотаранівка — 117, Трійчатське — 94, Липове — 91, Крутеньке I — 29, Заяче Велике — 26, Плоске — 10, Вовче — 20, Крутеньке — 10).

У лісах переважають акація, дуб, ясен, абрикос, алича, липа звичайна і липа дрібнолиста, сосна, береза, шовковиця, клен гостролистий, волоський горіх. Підлісок складає бруслина, а ближче до узлісь — глід, терен, шипшина; на галявинах — вишня степова, карагана чагарникова. Унікальна сосна крейдова, яка зростає у селі Білому, і сосна кримська.

Видовий склад лісопаркових насаджень різноманітний. Це лісові та узлісні рослини: ясенець білий, зірочник лісовий, пролісок, конвалія травнева, фіалки, дзвіночки, перстач гусячий, ожина, суниці. Місцева флора багата на лікарські рослини: звіробій, материнка, чебрець, ромашка лікарська, чистотіл, валеріана, подорожник, деревій, цикорій, глід, шипшина тощо. Є види, занесені до Червоної книги: бурачок голоножковий, дворядник крейдовий, дрік донський, громовик донський, ранник крейдовий, тонконіг Талієва, ковила волосиста, конвалія травнева.

Фауна

В околицях Краматорська водяться єноти, лисиці, кабани, козулі, зайці, ласиці, куниці. Окрім них, зустрічаються вовки і занесені до Червоної книги борсуки. Із птахів живуть осілі граки, горобці, кільчасті горлиці, голуби, дроздидятли, синиці, соловейкисови, сойки, фазани тощо.

Цікаво, що у 1970-ті роки, коли Торцем вже пливли райдужні плями від стічних вод прибережних заводів, і люди на той час, припинили купатися у річці, у Торці все одно, продовжували водитися раки, карасі, коропи, головні, а також пічкурі та верховодки, яких місцеві рибалки називали «марйохи» та «стеблі», відповідно та інше.

Ландшафтний парк

Докладніше: Краматорський регіональний ландшафтний парк

У межах міста в 2004 р. утворений регіональний ландшафтний парк Краматорський площею 1738,82 га. Він складається з чотирьох ділянок.

Резерват Біле (477,8 га) знаходиться на схилах балки, розташованої на масштабних крейдяних відкладеннях з оголеннями порід і куполоподібними пагорбами. Особливу цінність являє унікальна степова реліктова рослинність на крейдяних відшаруваннях.

Резерват Пчолкінські скам'янілі дерева (22,61 га) має насадження кримської сосни, серед якої зустрічаються виходи скам'янілих дерев кам'яновугільного періоду віком понад 200 мільйонів років.

Резерват Комишуваха (865,23 га) складається з лісів дуба, ясена, клена, в'яза, і липи. Підлісок багатий первоцвітами: горицвіт, анемона, тюльпани. Густі урочища розташувалися у глибоких розгалужених балках. Зустрічаються дикі звірі: зайці, борсуки і лисиці. На території є Лебедине озеро з лебедями. На пагорбі поблизу озера, знаходиться напівзруйнований будинок поміщика Бантишева — одна з найстаріших будівель регіону.

Резерват Білокузьминівський (373,9 га) є геологічним пам'ятником природи зі скелеподібним оголенням верхньої крейди посеред незайманого степу.

Історія

Згідно з даними археології, на території сучасного Краматорська і його найближчих передмість люди селилися ще у сиву давнину. Протягом різних часів поселення мало різні назви, сучасну пов'язують із сполученням «кром» (укріплення) та «торський» (від однойменної річки) за часу існування рубіжної лінії[4]. У другій половині XVIII сторіччя, територія, яку нині посідає місто, масово заселяється козаками Слобідського війська. Місто розвинулося від селища при маленькій залізничній станції, побудованій у 1868 році, до сучасного досить великого міста обласного значення, промислового центру й транспортного вузла. Акція Краматорського металургійного товариства номіналом 500 рублів, 1899. Поштівка з Краматорськом біля Бахмуту на початоку ХХ століття Згідно археологічних відомостей, на території сучасного Краматорська і його найближчих передмість, люди селилися ще з давніх-давен. На північно-західній околиці Краматорська, знайдено каменоломні й майстерні з обробки кременя епохи неоліту, існування яких тривало й у період ранньої міді. У передмісті Краматорська досліджене також курганне поховання металурга-ливаря епохи бронзи. Пам'ятник воїнам-визволителям У другій половині XVII — початку XVIII століття ця частина Слобожанщини масово заселюється козаками з Гетьманщини, кріпаками з південних районів Московії та Мордовії.

1767 уряд Московії віддав графові Ф. Таранову 10 тисячах десятин козацької землі, на яких було засновано село Петрівка. Пізніше ці землі було продано шляхетському роду Абаза, згодом — іноземцям Іванову, Шабельському, Штейгерову. В результаті виникли нові поселення Абазовка, Іванівка, Шабельківка, Штейгеровка, котрі надалі створили своєрідну агломерацію — Краматорськ. В 1799 територію майбутнього Краматорська включено в Ізюмський повіт Слобідсько-української (пізніше перейменовано у Харківську) губернії.

Наприкінці 60-х років XIX століття на споруджуваній Курсько-Харківсько-Азовській залізниці біля річки Казенний Торець з'явилася залізнична станція Краматорська, поблизу якої виросло селище. Спочатку селище мало назву Крам на Торці, потім поступово назва змінилась на Краматорськ.

У часи УНР

Після того як стало відомо про лютневий переворот, у Краматорську 2 березня було створено, Громадський комітет — видним його діячем був кадет доктор Демулін. За підтримки меншовиків та есерів Демулін виступив у тимчасовому комітеті проти роззброєння поліції, як заходу, здатного призвести до суспільних безладів, або пропонував роззброїти тільки «поганих» поліцейських, а «хороших» залишити на місцях. Більше того, він виступав, взагалі, проти організації рад.[5]

Повінь (розлив річки Торець), що спіткала Краматорськ навесні 1917 року, не дала організаційному комітету можливості провести вибори до ради робітничих депутатів -у пізніше, Раду було обрано лише 21 березня (за старим стилем).

З квітня 1918 року по грудень 1918 року Краматорськ перебував під владою УНР.

Через поразку УНР в українсько-радянській війні, Краматорськ, як і інші населені пункти Донбасу, опинився під радянською владою.

Радянські часи

З 1926 року — селище міського типу, 1932 року отримав статус міста обласного підпорядкування у складі новоствореної Донецької області.

27 жовтня 1941 місто було окуповане німецькими військами.[6][7] З 5 по 27 лютого перебувало під контролем радянських військ, остаточно відвойоване 6 вересня 1943 військами Південно-Західного фронту в ході Донбаської операції[6]

У повоєнні часи в місті було збудовано Завод лиття та пакувань, електроламповий Завод «Альфа» (1969), комбінат панельного домобудівництва (1972), відкрито тролейбусну лінію (1971). На горі Карачун збудовано ретрансляторну вежу. Двічі — у 1964 і 1985 роках місто зазнавало повені.

Пізнавально, що на початку 1970 років, через важкий криміногенний стан, у Краматорську діяла комендантська година. По школах перед канікулами, ходили дільничні міліціонери та завучі, з роз'ясненнями про те, що: школярам заборонено ходити вулицями після 21-ї години, а вдень, гуртами більше двох осіб. Надвечір, вулицями роз'їжджали окрім міліцейських УАЗ-ів («бобиків»), важкі мотоцикли з люлькою, у якій сиділа вівчарка, попереду було закріплено прожектор, який міг обертатися, а на сидіннях знаходилися два міліціонери.

А у піонерських таборах, наприклад від СКМЗ, діти постійно танцювали під баян єврейський танець «сім-сорок», та грецький «сиртакі» — так відбувалося інтернаціональне виховання.

Цікаво, що у радянський час, гостям міста, екскурсоводи обов'язково повідомляли, що: Краматорськ — місто п'яти світанків на день. Це було пов'язано з тим, що з доменних печей металургійного заводу, кілька разів на добу, вивозили та виливали на відвали (на які краматорчани казали «шлакові гори») рідкий розжарений шлак, що у темну пору, виглядало як червонувата заграва, схожа на світанок над містом, коли зненацька, ставало майже світло на декілька хвилин.

Зовнішній відеофайл
16px Захоплення терористами адмінбудівлі в Краматорську.

Повалення пам'ятника В. І. Леніну в Краматорську (17 квітня 2015 року)

Незалежна Україна

З 1991 року — місто у складі Незалежної України. В 1997 почалася ретрансляція програм FM-радіо «Європа Плюс Донбас», а 1998 року розпочала мовлення перша недержавна радіостанція («Радіо Біт»).

24 вересня 2008 — прийняті прапор та новий герб міста. 2010 року — на частині площ КЗТС засновано завод Фурлендер з виробництва вітряних енергетичних установок.

З 12 квітня по 5 липня 2014 місто було окуповане бойовиками терористичної організації «Донецька народна республіка». У ході боїв з окупантами було частково зруйновано цехи заводу Енергомашспецсталь та заводу Краматорського важкого верстатобудування[8], близько 50 людей загинуло[9].

Докладніше: Битва за Краматорськ

13 вересня учасники міського Віча прийняли рішення створити добровольчі загони — для захисту міста від російської окупаційної армії; також було вирішено збирати гроші на засоби захисту для захисників, котрі вступали у підрозділи оборони[10].

З 13 жовтня 2014 року місто було оголошене обласним центром Донецької області, оскільки новий голова обласної адміністрації Олександр Кіхтенко повідомив про перенесення обласної держадміністрації до Краматорська[11].

У листопаді 2014 року до Краматорська був переведений Донецький апеляційний адміністративний суд[12].

10 лютого 2015 місто було обстріляне з реактивної системи БМ-30 «Смерч» з боку Горлівки. За даними на вечір 11 лютого від обстрілу загинуло 17 осіб, поранено 64 особи, серед них 5 дітей.[13]

Докладніше: Обстріли Краматорська 10 лютого 2015

У 2018 році в Україні передбачається відзначення на державному рівні пам'ятної дати — 150 років з часу заснування міста Краматорська (1868).[14]

Населення

Кількість населення на початок 2017 року — 237 050 осіб, власне місто та 253 000 — з територіями, підпорядкованими міськраді.

Кількість населення на початок 2016 року — 173 811 осіб, власне місто та 208 000 — з територіями, підпорядкованими міськраді.

Кількість населення на початок 2014 року — 162 811 осіб, власне місто та 196 242 — з територіями, підпорядкованими міськраді. За переписом 2001 р. населення становило 181,025 тис. мешканців; разом із селищами  — 216,162 тис. мешканців, з них: чоловіків — 98,1 тис.; жінок — 118,7 тис.

Місто входить до складу Краматорської агломерації.

Національний склад населення за переписом 2001 року[15]

чисельність частка, %
українці 151 389 70,2
росіяни 58 002 26,9
білоруси 1 439 0,7
вірмени 1 386 0,6
азербайджанці 370 0,2
євреї 262 0,1

За даними перепису 2001 р. народжуваність — 7,4 на 1000 осіб (9,6 у 2008), смертність — 16,7, природний збиток — 9,3, сальдо міграції від'ємне (-1,3 на 1000 чоловік). Динаміка показника природного зменшення населення за роками: 2005 — 9,9; 2006 — 8,4; 2007 — 8,1 на 1000 осіб.

Кількість дітей до 17 років — Шаблон:Num (16 % від загальної чисельності населення, 2008), пенсіонерів — Шаблон:Num (більше 30 % загальної чисельності, 2006).

За даними перепису 2001 року 31,06 % зазначили рідною мову українську, 67,87 % — російську, 0,23 % — вірменську, 0,10 % — білоруську, 0,06 % — циганську, 0,02 % — молдовську, 0,01 % — грецьку, а також угорську, єврейську, болгарську, польську, німецьку та гагаузьку мови[16]. На початку ХХ століття українська мова тут посідала перше місце.

Транспорт і зв'язок

Залізничний вокзал Схема тролейбусних маршрутів у Краматорську Міський транспорт:

Пасажирсько-вантажна вузлова залізнична станція Донецької залізниці Краматорськ розташована в Старому місті. Крім неї в Краматорську є вантажна станція Шпичкине, а також 6 зупинних пунктів, що розташовані на території Краматорська.

У місті діє міжміський автовокзал «Краматорськ», а також розташований аеропорт, який має військову злітно-посадкову смугу класу «Б».

Містом пролягають автошляхи національного значення Шаблон:Автошлях Н (Слов'янськ — Донецьк — Маріуполь) та територіального значення Краматорськ — Олександрівка і Шаблон:Автошлях Т Лиман — Добропілля.

Рівень телефонізації — 600 телефонних номерів на 1000 сімей (1999 р.).

В місті працюють всі українські національні оператори мобільного зв'язку (Vodafone, Київстар, Lifecell).

Впродовж 19581959 років БМУ НКМЗ звело телерадіовежу висотою 76 м по вулиці Катеринича. У 19761979 роках на горі Карачун між Слов'янськом і Ясногіркою з боку селища Андріївка був побудований телерадіопередавальний центр з щоглою висотою 222 м. Центр був знищений російськими терористами влітку 2014 року.

Економіка

Завод «Донмет»

Машинобудування

Розлив сталі в доменному цеху Краматорського металургійного комбінату

Краматорськ вважається центром машинобудування Донбасу. Машинобудування переважно важке, для металургійної, вугільної, транспортної, енергетичної промисловості.

Металургійна промисловість

Енергетика

Краматорська ТЕЦ

Промисловість будівельних матеріалів
 • Краматорський цементно-шиферний завод («Пушка») — входить до складу концерну «Укрцемент», випускає різні марки цементу, шиферу, шлакоблоки, бордюри, асбокартон, шифер кольорового виконання, тротуарна плитка різного профілю.
 • Краматорський завод емалей.
 • Асфальтобетонний завод

Легка промисловість

 • Швейна фабрика.

Харчова промисловість

Інші виробництва

 • Тормікс — виробництво комбікормів та БМВД
 • авторемонтні підпрємства

Підприємства, пристосовуючись до ринкових відносин, змінили форму власності, більшість стали акціонерними товариствами. Змінилася й номенклатура продукції, що випускається ними. У місті працюють науково-дослідний і проектно-технологічний інститут машинобудування. Більше половини загального числа зайнятих, працює у промисловості.

Обсяг промислового виробництва — 1 423 млн гривень (на 1 жителя — 6 740 грн.). Індекс промислової продукції — 95,8 % у 2003 році до 1990 року. Викиди шкідливих речовин у 2003 році в атмосферне повітря від джерел забруднення міста — 7,0 тис. тонн. <div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Ошибка выражения: неопознанный символ пунктуации «[»px;">

Краматорський регіональний ландшафтний парк

Соціальна сфера

10 медичних установ (690 лікарів, 1 930 медпрацівників), 33 школи (21 600 учнів, 1 550 педагогів), 34 дитсадка (4 200 дітей), 6 ПТУ (3 900 учнів), 5 ВНЗ, 3 музичні школи, 23 бібліотеки, 16 клубів і будинків культури.

Освіта

Краматорський НВК (ЗОШ№ 6-ДНЗ)

Вищі навчальні заклади
Середні спеціальні навчальні заклади
Професійно-технічні навчальні заклади
 • Центр професійно-технічної освіти (№ 47),
 • Вище професійне металургійне училище (№ 123),
 • Вище професійне торгово-кулінарне училище (№ 42),
 • Вище професійне училище (№ 14).
 • Вище професійне будівельне училище (№ 28).
Загальноосвітні середні заклади

В місті функціонують 28 загальноосвітніх шкіл, у яких навчається Шаблон:Num учні та працює 1207 педагогів (2017/2018).

школа адреса кількість учнів (2017/2018)
№ 1 вулиця Райдужна, 13 363
№ 2 вулиця Остапа Вишні, 15 473
№ 3 вулиця Наді Курченко, 19 721
№ 4 вулиця Двірцева, 48А 763
№ 5 вулиця Василя Стуса, 40 414
№ 6 вулиця Велика Садова, 71 900
українська гімназія вулиця Архангельська, 11 392
№ 8 вулиця Двірцева, 57А 586
№ 9 бульвар Краматорський, 17 613
№ 10 вулиця Хабаровська, 40 802
№ 11 вулиця Тріумфальна, 9 343
№ 12 вулиця Василя Стуса, 19 386
№ 15 вулиця Маяковського, 19 261
№ 16 вулиця Леоніда Бикова, 7 497
№ 17 вулиця Благодатна, 80 446
№ 18 вулиця Олега Кошевого, 18 306
№ 19 вулиця Ольги Кобилянської, 1 275
№ 20 вулиця Танкістів, 112 423
№ 22 вулиця Двірцева, 3 699
№ 23 вулиця Михайла Горяйнова, 45А 410
№ 24 вулиця Богдана Хмельницького, 28 410
№ 25 вулиця Богдана Хмельницького, 25 798
№ 26 вулиця Софіївська, 128 461
№ 30 вулиця Волховська, 1 390
№ 31 вулиця Катерини Білокур, 14 394
№ 32 вулиця Волгодонська, 22 397
№ 33 вулиця Білгородська, 95 213
№ 35 вулиця Ювілейна, 46 990

Неформальна освіта

з 2015 року в м. Краматорськ функціонує освітня молодіжна платформа ВІЛЬна ХАта , що була створена після проведення в місті волонтерського табору Будуємо Україну Разом (БУР)

Засоби масової інформації

Місцеві газети
 • «Східний проект» (російською мовою)
 • «Пошук» (російською мовою)
 • «Технополіс» (російською мовою)
 • «Гуртожиток» (російською мовою)
 • «Краматорська правда» (російською мовою)
 • «Шкільний вісник»
 • «Газета Привіт» (російською мовою)
Телебачення
 • СКЕТ — Краматорський недержавний інформаційно-розважальний телеканал
 • Кабельне телебачення «Воля»
 • Цифрове телебачення «ММДС»
FM-радіомовлення

Культура

Музей історії міста Краматорськ

Міський сад Бернацького

Парки

Міський Сад Бернацького

Парк ім. О. С. Пушкіна

Парк «Ювілейний»

Релігія

 • Храм святого Пантелеймона (УПЦ МП)[23]
 • Храм Архистратига Михаїла (УПЦ МП)[24]
 • Храм Благовіщення пресвятої Богородиці (УПЦ КП)
 • Храм св. Пророка Іллі (УГКЦ)
 • Свято-Успенський храм (УПЦ МП)
 • Храм Різдва Иоана Предтечі (УПЦ МП)
 • Свято-Покровська церква (УПЦ МП)
 • Свято-Троїцька церква (УПЦ МП)
 • Храм Свят-Різдва Богородиці (УПЦ МП)
 • Храм Святого Юрія УГКЦ, освячено в лютому 2017-го[25]

В 2017 р. прийнято рішення про будівництво та освятили хрест на місці майбутнього Храму святих страстотерпців Бориса и Глеба

Католицьку громаду за часів Російської імперії утворювали спеціалісти-робітники, зокрема, поляки. У 1912 році в місті служив о. Рилло. У старому місті 1917-го року було збудовано костел, закритий 1923-го. Після війни «Палац піонерів» було знищено, на його місці був встановлений пам'ятник Леніну.

2003-го зареєстровано католицьку громаду міста. Влада відмовилася співпрацювати з вірянами, тож ділянка під майбутній костел була придбана, але не виділена. 30 листопада 2008 року капличку освятив єпископ Мар'ян Бучек. Парафію Святого Духа обслуговує товариство Христове для Закордонної Полонії з парафії у Донецьку. Святі Меси у каплиці щонеділі о 15-00. Храмове свято — урочистість Зіслання Святого Духа[26].

Також в місті діють баптистські, протестантські та інші релігійні громади.

Архітектура

Багатоповерхова забудова містаАрхітектурною візитівкою є будівля Палац культури та техніки НКМЗ, побудований в 1950—1965 рр. за унікальним проектом архітектора Д. М. Баталова. Цей монументальний Палац прикрашає практично всі буклети, видання, презентації про Краматорськ.

У місті на обліку перебуває 59 пам'яток історії та одна пам'ятка монументального мистецтва.

 • Перше відділення міліції — колишній особняк заступника директора заводу Краматорського металургійного товариства Е. Протце.
 • Приватний будинок з обсерваторією у Тихому провулку (1926 р.).
 • Клуб «Цементник» (вул. Дмитра Мазура).
 • Колишній палац культури (театр) ім. Пушкіна, 1930-ті рр., відновлений в 1946 р.
 • Палац культури імені Леоніда Бикова (колиш. Леніна) (вул. Шкільна), колишній заводу ім. С. Орджонікідзе (архітектори О. І. Дмитрієв, В. А. Веснін, Л. А. Веснін і А. А. Веснін, І. І. Леонідов, 1925). 1928 — 6 листопада 1930 р., зруйнований в 19411943 рр., відбудований у1945—1946 р.
 • Палац культури Донмашбуду «Будівельник» (1954 р.).
 • Кав'ярня «Замок» — будівля кафе, побудоване у формі середньовічного замку (1983 р.).

Житлова забудова міста представлена як одноповерховими будівлями приватного сектору, так й багатоповерховим (2-5-ти, 9-ти, 14-ти) домами.

Спорт

Михайло Денисов у кольорах «Авангарду» Перше спортивне товариство з'явилося в 1912 р.

В місті є два стадіони: «Блюмінг» (1937, 1956 належить НКМЗ) в парку Пушкіна з трибунами на 5000 осіб та «Авангард» у Саду Бернацького (колиш. парку Леніна) (1927,Шаблон:Fact 1968, належить СКМЗ) на 4000 глядачів.

На стадіоні «Авангард» грає футбольна команда «Авангард»[27] (колишній «Авангард-ТЕЦ», в сезоні 2012–2013 вперше починає виступати в першій лізі України[28][29]), а на «Блюмінг» — ФК «Краматорськ» (у сезоні-2012 виступає в чемпіонаті Донецької області[30]).

У Краматорську два плавальних басейни — в палаці культури НКМЗ (1963 р., перший у Донецькій області[31]) і в спорткомплексі ПТУ № 28.

Щорічно у вересні на День міста проводиться мотокрос у Кутовій балці.

В місті працює Донецький обласний шаховий клуб імені А. В. Момота, а також розташовано Федерація футболу Донецької області.

Видатні люди

Пам'ятник Леоніду Бикову Народилися:

Жили й працювали

Цікаво

У Краматорську виявили унікальний скелет мамонта. Рештки передали у міський музей історії. Скелет вимерлого ссавця зібрав місцевий палеонтолог Віктор Геращенко — на це він витратив 300 тисяч гривень.[33]

Будуємо Україну Разом (БУР)

2014 році пізля звільнення з-під окупації міста від ДНР, відбувся відбудовчий табір Будуємо Україну Разом (БУР), як наслідок вдалось допомогти матеріально і морально місцевим мешканцям пережити і відновитись після важкого періоду під проросійськими незаконними угрупуваннями, які спровокували війну на сході України, а також було створено молодіжний простір ВІЛЬна ХАта, яка стала чи не головним рушієм позитивних змін в місті і Україні

Див. також

Примітки

 1. ДонОГА переезжает в Краматорск
 2. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 3. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 4. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 5. Острогорский М. (ред.) Борьба за Октябрь на Артемовщине стр 72
 6. а б Справочник «Освобождение городов: Справочник по освобождению городов в период Великой Отечественной войны 1941—1945»/М. Л. Дударенко, Ю. Г. Перечнев, В. Т. Елисеев и др. М.: Воениздат, 1985. 598 с.
 7. Исаев А. В. От Дубно до Ростова. — М.: АСТ; Транзиткнига, 2004.
 8. У Краматорську під час артобстрілу частково зруйновано цехи двох заводів
 9. У Краматорську за час боїв загинули до 50 осіб, більшість з них — мирні жителі — мерія
 10. Краматорськ захищатимуть загони самооборониШаблон:Недоступне посилання
 11. http://espreso.tv/news/2014/10/13/donoda_pereyizhdzhaye_iz_mariupolya_do_kramatorska____kikhtenko
 12. Про внесення змін до мережі адміністративних судів України: Президент України; Указ від 12.11.2014 № 866/2014
 13. Жертв трагедии в Краматорске стало больше — ДонОГА
 14. Проект Постанови Верховної Ради України про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2018 році (реєстр. № 7274 від 10.11.2017, поданий Народними депутатами України Єленським В. Є., Княжицьким М. Л., Лесюком Я. В.)
 15. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 16. Розподіл населення за рідною мовою на ukrcensus.gov.ua
 17. Фото із сайту Photo.tramvaj.ru
 18. Фото із сайту Photo.tramvaj.ru
 19. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 20. Краматорський завод важкого верстатобудування
 21. Завод автогенного обладнання «ДОНМЕТ»
 22. Из истории Краматорского аэроклуба
 23. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 24. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 25. У Краматорську освятили храм для військових
 26. КРАМАТОРСЬК (Краматорівка). Каплиця Зіслання Святого Духа
 27. Сайт ФК «Авангард»
 28. /football_news.php? readmore = 6020 Професіональна футбольна ліга України
 29. Перша ліга: Нива знялася зі змагань — football.ua
 30. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 31. Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
 32. NICHOLAS HOLODEK (28 липня1924 р. — мешкає в Аргентині) — визначний український та американський скульптор, художник, іконописець, https://svitua.org/video/item/1719-mykola-holodek, http://www.nicholasholodek.org/ Шаблон:Webarchive
 33. УНІКАЛЬНА ЗНАХІДКА: ЯК У КРАМАТОРСЬКУ ВИЯВИЛИ СКЕЛЕТ МАМОНТА

Джерела та література

Посилання

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Шаблон:Navboxes

Шаблон:Authority control

Шаблон:ВП-портали


Категорія:Краматорська агломерація Категорія:Міста обласного значення Категорія:Міста Донецької області Категорія:Обласні центри України Категорія:1868 в Україні Категорія:Виборчий округ 48