Кралицький Анатолій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:КарткаОшибка скрипта: Модуля «CategoryForProfession» не существует.Категорія:Персоналії за алфавітомКатегорія:Вікіпедія:P1791:відсутня Шаблон:Ifempty Кралицький Анатолій Федорович (словац. Anatolij Kralický, хресне ім'я Олександр; Шаблон:ДН, Вишні Чабини, тепер Межилабірський округ, Словаччина — Шаблон:ДС, Мукачеве) — український священик-василіянин, літератор-прозаїк, етнограф, історик, фольклорист, журналіст, громадський діяч; один із закарпатських «будителів» другої половини ХІХ ст.

Біографія[править]

Народився Анатолій Кралицький в селі Вишні Чабини (нині — в Словаччині) в багатодітній сім'ї священика.

Навчався у монастирських школах та в Ужгородській духовній семінарії. З 1858 року працював учителем, а з 1869 року і до кінця життя — ігуменом Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря.[1]

Анатолій Кралицький зібрав велику бібліотеку. Багато книг подарував йому Михайло Драгоманов. Драгоманов надсилав йому етнографічні та фольклорні матеріали і збірки. Серед них були «Малоруські народні пісні» та «Малоруські народні перекази». Кралицький вів листування з Яковом Головацьким та Іваном Франком, що опублікував деякі записи Кралицького у газеті «Життя і слово». Також Кралицький підтримував зв'язок з багатьма діячами науки та культури, серед яких Антон Будилович, Федір Єзбера, Олексій Петров, Корнило Сушкевич, Ізмаїл Срезневський, Михайло Раєвський.

Помер 1894 року у Мукачівському монастирі, на кладовищі при якому похований.

Анатолій Кралицький ‒ фото від ньго самого Анатолій Кралицький

Творчість[править]

Анатолій Кралицький друкувався в різних виданнях Будапешта, Відня, Києва, Львова, Москви і Санкт-Петербурга, зокрема на сторінках перших у Закарпатській Україні періодичних видань «Церковная газета» (1856—1858) і «Світ», у галицьких часописах «Слово», «Житє і слово». Співробітничав із тижневиком «Сова».

Бібліографія наукових, публіцистичних і літературних праць Анатолія Кралицького налічує понад 400 позицій. У 1874 році він опублікував уривок з Мукачівського літопису XV ст. (сам літопис не знайдений) та статтю «Північно-Східна Угорщина», в якій дав топографічно-географічний опис усіх закарпатських комітатів з характеристикою міст і сіл, національного складу їхніх мешканців тощо.

Підтримував творчі контакти з багатьма діячами культури та науки, зокрема з А. Будиловичем, Б. Дідицьким, А. Дешком, Ф. Єзберовим, О. Петровим, К. Сушкевичем, І. Срезневським, М. Ф. Раєвським, І. Франком, листувався з Яковом Головацьким та особисто зустрічався і листувався з Михайлом Драгомановим. Ці дослідники надрукували зібрані о. А. Кралицьким фольклорні матеріали: Головацький — у чотиритомній праці «Народные песни Галицкой й Угорской Руси» (1878), Драгоманов — у збірках «Малоруські народні пісні» та «Малоруські народні перекази». Іван Франко — в журналі «Життя і слово».[2]

Заслуговує на увагу серія статей о. А. Кралицького у «Науковому сборнику Галицко-руской матиці» (1866, вип. І—IV). Він же залишив нариси про Олександра Духновича, Арсенія Коцака, Василя Поповича та ін. Автор багатьох оповідань з життя рідного краю, закарпатських лемків.

Автор низки романтичних творів — «Князь Лаборець», «Пугачов», «Наполеон в Москві», «Жизнь на Руси», «Пастир у полонинах», «Не ходи, Грицю, на вечорниці!», біографічного нарису «Михаил Александрович Балудянский» та ін. Особливе місце серед них займає повість «Князь Лаборець» (1863). Літературний образ самого князя Лаборця, його доньки Віри та Українця, використаний о. А. Кралицьким, є яскравим свідченням його позиції щодо єдності закарпатських русинів-українців із русинами-українцями інших українських етнічних земель.[3] З цього ж приводу о. А. Кралицький писав:

«Ми з роду, крові, назви — русини, потомки тих батьків, котрим полюбилося покинути Наддністрянські степи і переселитись з мадярами на сю сторону Карпатів; наші батьки зброєю в союзі з мадярами добилися теперішнього гнізда… Ми потомки тих 40.000 нов- городських русинів, котрими безсмертної пам'яті князь наш Феодор Коріятович біля року 1360 заселив Мукачево… Ми сім'я преславної України і незабутнього Запоріжжя».[4]

На основі аналізу історичних джерел А. Кралицький відстоював думку, що закарпатські українці є спадкоємцями Володимирового хрещення Русі-України, а підстав про якесь хрещення їх святими братами Кирилом і Методієм (Мефодієм) підстав говорити немає:

«Предки угро-русів переселилися в Угорщину то з сусідньої Червоної Русі (Галичини), то з Поділля; а оскільки і Червону Русь, і Поділля просвітив св. рівноапостольний князь Володимир, то й просвітителем угро-русів повинен вважатися св. Володимир»[5].

Видання[править]

Сучасні видання творів Кралицького:

 • Хрестоматія закарпатської української літератури XIX ст. — Ч . 2. — Кошице, 1985.
 • Вибрані твори. — Пряшів, 1984.
 • Кому мила єсть отчина… — Ужгород, 1998.

Пам'ять[править]

На честь Анатолія Кралицького в містах Ужгород та Мукачево названо вулиці, а в селі Чабини, де він народився, йому споруджено пам'ятник.

З нагоди 125-ліття відходу до вічності о. Кралицького в Ужгороді стараннями Провінції св. Миколая Василіянського Чину в Україні, Інституту Історії Церкви Українського католицького університету, Інституту Історії Церкви Мукачівської греко-католицької єпархії та Ужгородського національного університету відбувся науковий симпозіум «На службі Богу і рідному народу».[6][7] Матеріали цього симпозіуму, тобто тексти виголошених доповідей, опубліковано в ужгородському науково-мистецькому часописі «Екзиль».[8][9][10][11]

Література[править]

Примітки[править]

 1. "КРАЛИЦЬКИЙ АНАТОЛІЙ ФЕДОРОВИЧ". resource.history.org.ua. Retrieved 2018-10-26. 
 2. Мороз, Володимир (2018). "Чернець та його доба: національна та релігійна ідентичність у спадщині о. Анатолія Кралицького, ЧСВВ (1835-1894)" (PDF). Журнал "Етнічна історія народів Європи" (in українська). Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Retrieved 26 жовтня 2018.  Check date values in: |access-date= (help)
 3. Мороз В. Чернець та його доба: національна та релігійна ідентичність у спадщині о. Анатолія Кралицького, ЧСВВ (1835—1894) // Етнічна історія народів Європи. - Випуск 56. — 2018, С. 41.
 4. А. К. [Кралицький А.]. Изъ Угорской Руси // Слово. — 10 януарія 1862, С. 10.
 5. По поводу 900-летнего ювилея крещения русского народа // Листокъ. – 1888 – №12. Ужгород. 1888. p. 178. 
 6. "«На службі Богу і українському народу»: в Ужгороді відбувся Науковий симпозіум присвячений о. Анатолію Кралицькому, ЧСВВ – відомому досліднику Закарпаття". www.osbm.org.ua. Retrieved 2019-04-06. 
 7. "В Ужгороді провели симпозіум пам’яті визначного священика-історика Закарпаття". risu.org.ua. Retrieved 2019-04-06. 
 8. о. Франціск Онисько, ЧСВВ. На службі Богу і українському народу // Екзиль 2-3 (2019) 25-26.
 9. Володимир Мороз. Будитель українського духу // Екзиль 2-3 (2019) 27-29.
 10. о. Єронім Грім, ЧСВВ. Життєвий шлях та служіння о. Анатолія Кралицького, ЧСВВ // Екзиль 2-3 (2019) 30-32.
 11. о. Михайло Михайлець. Духовно-виховні моменти у художній творчості о. Анатолія Кралицького // Екзиль 2-3 (2019) 33-34.

Шаблон:PD-письменник Шаблон:Бібліоінформація Категорія:Василіяни Категорія:Українські письменники Категорія:Лемки Категорія:Персоналії:Мукачево Категорія:Люди, на честь яких названі вулиці