Котляревський Іван Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Категорія:службова розібрати "ім'я при народженні"Шаблон:КарткаКатегорія:Персоналії за алфавітом Категорія:Письменники за алфавітом Шаблон:IfemptyВійни? битвиЗвання Котляре́вський Іва́н Петро́вич (Шаблон:ДН, Полтава — Шаблон:ДС, Полтава) — український письменник, поет, драматург, військовий, засновник нової української літератури, громадський діяч.

Підтримував зв'язки з декабристами. Його поема «Енеїда» (1798) стала першим в українській літературі твором, написаним народною мовою.

Котляревський зробив найвагоміший внесок у становлення сучасної української літературної мови. В умовах занепаду всіх різновидів староукраїнської писемної мови, поема «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», написані на основі живого усного мовлення народу, започаткували новий етап формування літературної мови.

Біографія[править]

Шаблон:Основна стаття

Файл:БудинокКотляревського.jpg
Будинок Котляревського у Полтаві, робота Тараса Шевченка 1845 р.
Файл:Полтава Будинок де жив Іван Котляревський2.jpg
Полтава. Будинок де жив Іван Котляревський.
Листівка початку ХХ ст.

Народився в Полтаві, тоді Полтавський полк Війська Запорозького, Гетьманщина, в сім'ї канцеляриста — шляхтича гербу Огоньчик[1][2].

Після навчання в Полтавській духовній семінарії (17891793), працював канцеляристом, у 17931796 роках — домашнім учителем у сільських поміщицьких родинах.

У 17961808 роках перебував на військовій службі в Сіверському карабінерському полку. У 18061807 роках Котляревський у військовому званні штабс-капітана брав участь у російсько-турецькій війні 1806—1812 років, був учасником облоги Ізмаїлу. Нагороджений орденом Святої Анни 3-го ступеня за дипломатичні заслуги зі схиляння до нейтралітету буджаків та хоробру кур'єрську діяльність на передовій під час штурму цієї фортеці[3]. У 1808 році вийшов у відставку.

З 1810 року працював наглядачем «Дому для виховання дітей бідних дворян».

У 1812 році, під час походу Наполеона I Бонапарта на Росію, Котляревський, за сприяння малоросійського генерал-губернатора Шаблон:Нп який отримав відповідний наказ від імператора, сформував у містечку Горошині Хорольського повіту на Полтавщині 5-й український козацький полк (за умови, що полк буде збережено після закінчення війни як постійне козацьке військо), за що отримав військовий чин майора.

У 18161821 роках — директор Полтавського вільного театру.

У 1818 році разом з Василем Лукашевичем, Володимиром Тарновським та іншими входив до складу полтавської масонської ложі «Любов до істини». Член Вільного товариства любителів російської словесності з 1821 року. За свідченнями декабриста Матвія Муравйова-Апостола, які він дав під час слідства у справі декабристів, член Малоросійського таємного товариства[4]. Слідчий комітет залишив це без уваги.

Котляревський сприяв у 1822 році викупові з кріпацтва українського і російського актора Михайла Щепкіна.

У 18271835 роках — попечитель «богоугодних» закладів.

Помер 29 жовтня (10 листопада) 1838 року у віці 69 років. Похований у Полтаві (на час смерті Полтавська губернія, Російська імперія).

Котляревський ніколи не був одружений. Його спадкоємицею та хазяйкою садиби стала економка Мотрона Єфремівна Веклевичева[5].

Літературна діяльність[править]

Файл:First Eneyida.jpg
Перше видання «Енеїди»[6], 1798

Цікава доля літературних творів Котляревського. Ще в семінарії «римач»-початківець писав вірші «малоросійською» мовою до окремого альманаху «Полтавська муха», який пізніше називали сатиричним журналом. Проте широкому колу читачів Іван Петрович відомий передусім завдяки своїй «Енеїді».

«Енеїда»[править]

Котляревський — автор «Енеїди» (1798 рік, у трьох частинах; 1842 року — повне посмертне видання, підготовлене особисто І.Котляревським) — першого твору нової української літератури, написаного народною мовою.Взявши за основу сюжетну канву однойменної поеми Вергілія, Котляревський в традиціях давнього українського бурлеску створив свій оригінальний художній твір. У поемі автор відтворив різні сторони життя українського суспільства у другій половині XVIII століття. Національне забарвлення і співчуття до долі простого народу зумовили великий успіх «Енеїди» серед сучасників. За мотивами поеми були створені опери «Еней на мандрівці» (композитор Ярослав Лопатинський) та «Енеїда» (композитор Микола Лисенко, лібрето Миколи Садовського).

Файл:Учасники з’їзду українських письменників з нагоди 100-річчя виходу в світ «Енеїди».jpeg
Учасники з'їзду українських письменників з нагоди 100-річчя виходу у світ «Енеїди» Івана Котляревського. Львів. 1898

«Пісня на Новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну»[править]

У 1804 році написав «Пісню на Новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну» (вперше опублікована Яковом Головацьким у журналі «Пчела» в 1849 році).

"Будь здоворъ изъ новимъ годомъ

И надъ нашым ще народомъ,

Ще хоть трохи попануй...

Трохи!.. ой, коли б багацько!..

Бо ти нам і панъ, і батько..."[7]

Попри дещо «сервілістичний» (за визначенням Бориса Грінченка) сюжет (оспівування царського урядовця), твір позначений яскравим народним гумором, а також має окремі елементи соціальної сатири (критика «панів-людоїдів», що «зо злої волі не дають орати нив», тощо).

Драматургія[править]

У 1819 році Котляревський написав для Полтавського театру п'єсу «Наталка Полтавка» (вперше надрукована в 1838 році І. І. Срезневським[8] в «Украинском сборнике») і водевіль «Москаль-чарівник» (надрукований 1841 року), які стали основою започаткування нової української драматургії. Микола Лисенко, використавши доробок своїх попередників (Анатолія Барсицького, Алоїза Єдлічки) створив оперу «Наталка-Полтавка».

Характерні риси драматургічної творчості Івана Котляревського:

 • невелика кількість дійових осіб,
 • вдало вибраний конфлікт,
 • напруженість і природність розвитку сюжету,
 • стрункість композиції,
 • органічно вмонтовані в текст пісні,
 • народна, індивідуалізована й гранично виразна мова,
 • гумор,
 • чіткість ідей,
 • рельєфно зримі образи.

Оцінка творчості[править]

Творчість Котляревського високо цінував Тарас Шевченко. Поет в 1838 році написав вірш «На вічну пам'ять Котляревському», в якому підносив Котляревського, як національного співця та прославляв як творця безсмертної «Енеїди».

Однак вже Пантелеймон Куліш мав суворіший погляд на творчість та громадську поставу Котляревського. Куліш звинувачував свого колегу по перу в догоджанні високим чиновникам російської колоніальної адміністрації — князю Куракіну, князю Рєпніну тощо. Цим закидам опонує український літературознавець І. Снігур, який 1946 року оприлюднив у емігрантському журналі «Похід» наступну репліку:

« Іван Котляревський, зберігаючи теплу пам'ять про Гетьманщину («Так вічной пам'яти бувало у нас в Гетьманщині колись»), опоминаючись за народну правду («Мужича правда все колюча, а панська на всі боки гнуча»), без будь-якого, проте, внутрішнього психологічного конфлікту поєднує свою симпатію до козацької минувшини з більш ніж толерантним ставленням до царського державного устрою, — з симпатією до таких його репрезентантів, як генерал-губернатор князь Олексій Куракін, князь Рєпнін, князь Лобанов-Роставецький. При чому Котляревський робить це цілком щиро, без ніякого наміру користолюбно здобувати прихильність впливових людей, що цілком несправедливо закидає йому Пантелеймон Куліш. І цей внутрішній конфлікт не виникає у Котляревського тому, що поняття української нації уклалося в його свідомості як складова частина поняття російської держави, частина, підпорядкована цілому…[9] »

Михайло Коцюбинський, характеризуючи роль Котляревського в розвитку української культури, підкреслив, що «занедбане й закинуте під сільську стріху слово, мов фенікс з попелу, воскресло знову… і голосно залунало по широких світах» із його творів.

Пам'ять[править]

Файл:Kotlyarevsky-Museum in Poltava.jpg
Садиба-музей І. П. Котляревського, Полтава, 2008

1952 року в Полтаві було відкрито літературно-меморіальний музей Котляревського.

1969 року в Полтаві на Івановій горі відкритий музей-садиба Івана Котляревського — меморіальний комплекс на основі садиби, де 1769 року народився і мешкав Іван Петрович Котляревський.

У багатьох містах України (Київ, Полтава, Чернігів, Вінниця, Хмельницький, Чернівці, Прилуки, Лубни, Бердичів тощо) є бульвари і вулиці, названі на честь поета.

У Полтаві[10] та Києві[11] є парки, названі на честь поета.

Багато навчальних закладів (школи, ліцеї, вузи), закладів культури носять ім'я поета:

У філателії та нумізматиці[править]

28 жовтня 1998 року Національний банк України на честь 200-річчя першого видання «Енеїди» у серії «Духовні скарби України» випустив золоту пам'ятну монету номіналом 100 гривень.

22 вересня 2009 року Національний банк України на честь Івана Петровича Котляревського у серії «Видатні особистості України» випустив срібну монету номіналом 5 гривень.

Поштова марка України, присвячена І. П. Котляревському, 1994 рік «Енеїда»
Золота пам'ятна монета НБУ номіналом 100 гривень, 1998 року. Реверс
«Іван Котляревський»
Срібна пам'ятна монета НБУ 5 гривень, 2009 року. Реверс
Марка Пошти СРСР на честь 200-річчя І. П. Котляревського, 1969 рік «Енеїда» 
Золота пам'ятна монета НБУ номіналом 100 гривень, 1998 року. Аверс
«Іван Котляревський»
Срібна пам'ятна монета НБУ 5 гривень, 2009 року. Аверс

У літературі[править]

Український радянський письменник Анатолій Хорунжий зробив штабс-капітана І. П. Котляревського головним героєм історичного оповідання «В тривожний рік» — про внесок українського народу в перемогу 1812 року у війні Російської імперії з Французькою імперією. Оповідання опубліковане в збірці «Давня французька пісенька» 1981 року. Сюжет твору підкреслює, що І. Котляревський був тоді відомим і популярним як автор поеми «Енеїда» особливо серед українських селян: «Панас „Енеїду“ Вашу напам'ять знає… Офіцери знайшли її в одному маєтку, щовечора читали та реготали, а він тим часом всю її до пам'яті взяв».

Пам'ятники[править]

Файл:Poltava 074.jpg
Могила Івана Котляревського

Премії[править]

Твори[править]

 • Щоденник: «Журнал воєнних дій 2-го Корпусу військ під керівництво пана генерала від кавалерії та кавалера барона Мейндорфа» // Записи про перші дії російських військ у турецьку війну 1806 року.
Поеми та п'єси
Вірші
 • Пісня на Новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну.
Переклади на російську
 • Ода Сафо // переклад уривку однієї з поем Сафо (переклад з давньогрецької)
 • «Роздуми про розташування, з яким слід приступати до читання та думання Святого Євангелія від Луки» // переклад роздумів про Євангеліє від Луки аббата Дюкеня (переклад з французької)

Екранізації[править]

За мотивами його поеми «Енеїда» Ніною Василенко створено мультфільм «Пригоди козака Енея» (1969), а в 1991 році — «Енеїду» Володимира Дахна. За п'єсою «Наталка Полтавка» знято однойменні кінокартини в 1909, 1936 і 1978 роках (телефільм), а за п'єсою «Москаль-чарівник» — стрічки 1909, 1911 і 1995 років. Про нього знято фільм «Іван Котляревський» (1967 рік, режисер Олександр Ігішев).

Цікаві факти[править]

Бібліографія[править]

Найважливіші повторні видання творів[править]

 • Вергилиева Энеида на малороссийский язык перелицованная. [Ч. І, ІІ, III]. — СПб. : тип. Ив. Глазунова, 1808. — 148 с.
 • Москаль-чарівник. Малороссийская опера. — Шаблон:М. : тип. Николая Степанова. Вийшла в рамках видання Украинский сборник И. И. Срезневского. Книжка вторая. — X., 1841. — 46 с.[17]
 • Москаль-чарівник. — СПб. : тип. Департамента уделов, 1862. — 66 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера. — СПб., 1862. — 80 с.
 • Писання. — СПб. : вид. П. Куліша, тип. Департамента уделов, 1862. — 451 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — К., 1874. — 409 с.
 • Москаль-чаривнык. Вид. 3-тє. — К. : изд. И. Л. Холевинского, 1875. — 64 с.
 • Наталка Полтавка. Вид. 4-те. — К. : изд. И. Л. Холевинского, 1875. — 66 с.
 • Писання. Виргилиева Енеида. Вид. 3-тє. — К. : изд. И. Л. Холевинского, 1875. — 282 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. Изд. 2-е. — К., 1875. — 409 с.
 • Онищкевич І. Руська бібліотека. Т. І. Писання I. П. Котляревського, В. А. Гоголя, П. П. Артемовського-Гулака. — Львів: з печатні Ін-та Ставропиг., 1877. — С. 1–134.
 • Виргилиева Енеида на украинскую мову перелицована. — К. : тип. Б. Л. Фронцкевича, 1878. — 408 с.
 • Виргилиева Енеида на украинскую мову перелицована. — Житомир: вид. Панчешникова, 1886. — 304 с.
 • Наталка Полтавка (Повесть из малороссийской жизни). — М. : изд. Губанова, 1887. — 107 с.
 • Виргилиева Енеида на украинскую мову перелицована. Вид. 10-те. — К. : изд. Гомолинского, 1888. — 320 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийский водевиль в 1 действии. — Одесса: изд. В. Уточкина, 1888. — 63 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. — М. : изд. Русск. книжн. магазина, 1889. — 520 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера в 2-х действиях. — К. : изд. Гомолинского, 1889. — 64 с.
 • Виргилиева Энеида на малороссийский язык переложенная. — К.— Одесса: изд. Русск. книжн. музык. магазинов Болеслава Корейво, 1890. — 338 с.
 • Енеида на малороссийский язык перелицованная. — СПб. : изд. А. С. Суворина, [1890]. — 290 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийская опера в 1-м действии. — СПб. : изд. А. С. Суворина, 1890. — 43 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийский водевиль в 1-м действии. — К. : тип. Федорова, 1890. — 64 с.
 • Наталка Полтавка (Перша українська оперета у 3-х діях). Музику впорядкував М. Лисенко. — К., 1890. — 46 с.
 • Наталка Полтавка. За ред. І. С. Левицького. — К. — Одеса: изд. Болеслава Корейво, 1890. — 82 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. С очерком жизни и портретом автора. — М. : изд. Русск. книжн. магазина, 1890. — 520 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. С биографией автора и словарем к Энеиде, составленным С. П. Катрановым. — К. — Одесса: изд. Книжн. музык. магазинов Болеслава Корейво, 1890. — 495 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2-х действиях. — СПб. : изд. А. С. Суворина, 1891. — 59 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера. — М. : тип. Вильде, 1894. — 108 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — Полтава: изд. Полт. губ. земства, 1896. — 440 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — М. : изд. И. А. Морозова, 1897. — 280 с.
 • Виргилиева Энеида на малороссийский язык переложенная. — К. : тип. Н. Т. Корчак-Новицкого, 1898. — 145 с.
 • Энеида на малороссийский язык перелицованная. — Львів: вид. Наук, т-ва ім. Т. Г. Шевченка, 1898. — 113 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2-х действиях. СПб. : изд. А. С. Суворина, [1898]. — 59 с.
 • Перше видання Енеїди І. Котляревського, передруковане в столітню річницю його. — Львів: наклад книгарні Наук. т-ва ім. Шевченка, 1898. — 113 с.
 • Виргилиева Энеида на малороссийский язык переложенная. — К. : Унив. тип, 1899. — 145 с.
 • Наталка Полтавка (Малороссийская опера). Проверенный текст. (по изданию 1838 г. и открытому списку 1820 г.). — К, 1903. — 47 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2 д. с нотами на все мотивы. — Одесса: изд. Д. Сегон, 1903. — 35 с.
 • Твори Івана Котляревського, Петра Артемовського-Гулака, Євгенія Гребінки. — Львів: вид. т-ва «Просвіта», 1904. — 360 с.
 • Енеида на малороссийский язык перелицованная. — СПб. : изд. А. С. Суворина, 1904. — 296 с.
 • Наталка Полтавка. Малороссийская опера в 2-х действиях. — К. : изд. Т. А. Губанова, 1908. — 25 с.
 • Наталка Полтавка. З споминками Ів. Тобілевича. — Полтава: вид. Г. І. Маркевича, 1909. — 55 с.
 • Твори. — К. : Вік, 1909. — 293 с.
 • Енеїда на українську мову перелицьована. [К.]: друк. Гросмана, 1912. — 224 с.
 • Твори. Кн. I, П. К, 1912. Кн. І. Енеїда, 208 с.; кн. II. Наталка Полтавка. Укр. опера на 2 дії. Москаль-чарівник. Водевіль на одну дію. 88 с.
 • Собрание сочинений. На малорусском языке. — СПб. : тип. П. Я. Синченко, 1913. — 279 с.
 • Енеїда. На українську мову перелицьована. З життєписом і словником. — К. : вид. Є. Череповського, 1918. — 252 с.
 • Збірник творів. — Катеринослав, Укрвидав, 1918. — XIV + 272 с.
 • Наталка Полтавка. Українська оперета. — [Катеринослав], вид-во «Слово», 1918. — 40 с.
 • Москаль-чаривнык (Малороссийский водевиль в одном действии). Малороссийский сборник повестей, сцен, рассказов и водевилей. — М., 1900. — 221 с.
 • Полное собрание сочинений на малороссийском языке. С портретом, биографией автора и словарем к «Энеиде», составленным С. П. Катрановым. — Изд. 3-е. — К. — Одесса, изд. Книжн. магазинов Б. Корейво, 1900. — 495 с.
 • Віргілієва Енеїда на українську мову перелицьована. — К. : изд. Т. А. Губанова, 1901. — 248 с.
 • Москаль-чаривнык. Малороссийский водевиль в 1-м действии. — К. : тип. Т. А. Губанова, 1901. — 107 с.
 • Наталка Полтавка. Украинская опера в 2-х действиях. — К. : изд. Т. А. Губанова, 1901. — 107 с.
 • Собрание сочинений на малороссийском языке. — М. : изд. И. А. Морозова, тип. Вильде, 1901. — 280 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на 2 дії. — [К.]: вид-во «Криниця», 1918. — 64 с.
 • Твори. — Вид. 2-ге. — К. : Вік, 1918. — 170 с.
 • Енеїда. На українську мову перелицьована. Поема в 6-ти частинах. З примітками та критичними статтями. — К. : вид-во «Криниця», 1919. — XXIV + 224 с.
 • Віргілієва Енеїда. Текст із 1-го повного видання для шкільного ужитку приготовив В. Щурат. — Львів, наклад, книгарні Наук, т-ва ім. Т. Г. Шевченка, 1924. — 184 с.
 • Енеїда / Передмова Юр. Меженка. — К. : вид-во «Час», 1926. — 239 с.
 • Твори. — К. : ДВУ, 1926. — 366 с.
 • Твори [Повне зібрання]. — К. : вид-во «Час», 1926. — 302 с.
 • Енеїда. Передмова І. Айзенштока. — [X.]: Книгоспілка, [1928]. — XLVI + 252 с.
 • Твори. — [X.]: ДВУ, 1928. — 366 с.
 • Твори. — Львів: вид. т-ва «Просвіта», 1928. — 344 с.
 • Енеїда. — К. : Книгоспілка, 1930. — 250 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на 2 дії. — X.—Дніпропетр. : ДВУ, 1930. — 78 с.
 • Твори. [X.]: ДВУ, 1930. — 366 с.
 • Енеїда / Передмова І. Айзенштока. — X.—К. : ЛІМ, 1931. — XXXVI+297 с.
 • Енеїда (Поема). — Вид. 2-ге. — X. : ЛІМ, 1933. — 408 с.
 • Москаль-чарівник. Український водевіль на одну дію. — [К.—X.]: Держлітвидав, 1935. — 48 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — [К.—X.]: Держлітвидав, 1935. — 64 с.
 • Вергілієва Енеїда / Вступна стаття М. Новицького. — К: Держлітвидав, 1936. — XV + 264 с.
 • Вибрані твори. В одному томі / Передмова М. Новицького. — [К.—X.]: Держлітвидав, 1936. — XXII + 134 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на 2 дії. — К.—X. : Держлітвидав, 1936. — 56 с.
 • Вергілієва Енеїда. — К.—X. : Держлітвидав, 1937. — 152 с.
 • Вибрані твори. — [К.—X.]: Держлітвидав, 1937. 157 с.
 • Вибрані твори. В 1 т. / Передмова М. Новицького. — Вид. 2-ге. — К.—X. : Держлітвидав, 1937. — 400 с.
 • Наталка Полтавка; Москаль-чарівник. — [X.] : Дитвидав, 1937. — 79 с.
 • Вергілієва Енеїда. — К. : Держлітвидав, 1938. — 256 с.
 • Енеїда. — [X.], Дитвидав, 1939. — 292 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — М. : Укрдержвидав, 1943. — 64 с.
 • Енеїда. — [К.]: Укрдержвидав, 1944. 263 с.
 • Москаль-чарівник. Український водевіль на одну дію. — К. : Мистецтво, 1945. — 49 с.
 • Энеида / Перевод с укр. [і передмова] К. Худенского. — Калининград: Калининградская правда, 1957. — 271 с.
 • Твори / Вступна стаття Є. П. Кирилюка. — К. : Держлітвидав України, 1960. — 360 с.
 • Енеїда / [Вступна стаття; «Сто п'ятдесят років „Енеїди“»]. — К. : Держлітвидав України, 1948. — 153 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — К. : Мистецтво, 1948. — 55 с.
 • Твори. Вступна стаття І. Стебуна. — К. : Держлітвидав України, 1948. — 214 с.
 • Твори. — К. : Держлітвидав України, 1948. — 212 с.
 • Енеїда; Наталка Полтавка; Москаль-чарівник. — К. : Держлітвидав України, 1950. — 220 с.
 • Повне зібрання творів. В 2-х т. — К. : Вид-во АН УРСР, 1952—1953. — T. І. Вступна стаття А. Шамрая. 1952. — 536 с.
 • Енеїда. — К. : Держлітвидав України, 1953. — 128 с.
 • Энеида / Перевод с укр. И. Бражнина. Вступ. статья И. Еремина. — M. : Гослитиздат, 1953. — 224 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — К. : Мистецтво, 1953. — 55 с.
 • Повне зібрання творів. В 2 т. — К. : Вид-во АН УРСР, 1952—1953. Т. II. Вступна стаття Є. П. Кирилюка. 1953. — 188 с.
 • Енеїда. — К. : Держлітвидав України, 1955. — 200 с.
 • Энеида / Перевод с укр. И. Бражнина. Вступ. статья И. П. Еремина. — М. : Гослитиздат, 1955. — 259 с.
 • Москаль-чарівник. Комедія на одну дію. — К. : Мистецтво, 1955. — 43 с.
 • Наталка Полтавка / Вступна стаття А. Шамрая. — К. : Мистецтво, 1955. — 75 с.
 • Наталка Полтавка. Українська опера на дві дії. — К. : Держлітвидав України, 1957. — 58 с.
 • Твори. Вступна стаття Є. П. Кирилюка. — К. : Держлітвидав України, 1957. — 397 с.

Примітки[править]

 1. Літературна панорама. 1988 Текст: збірник. Вип. 3 / упоряд. Г. М. Сивокінь. — К. : Дніпро, 1988. — 270 с. — 1,30.
 2. «Малоросійська шляхта» мала більше прав і вольностей, ніж російські дворяни
 3. Котляревский И. Журнал военных действий 2-го корпуса войск // «Киевская старина», 1900, кн. 12, стор. 336—346 Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 4. Декабристы. Биографический справочник / Под ред. академика М. В. Нечкиной. — Шаблон:М. : Наука, 1988. — С. 88. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 5. https://www.volyn.com.ua/news/86253-neshchaslive-kokhannya-privelo-kotlyarevskogo-do-viyska.html
 6. Малороссійская Енеида въ трехъ частяхъ. Съ пріобщеніемъ значенія Малороссійскихъ словъ какъ содержащихся въ оной, такъ и весьма многихъ другихъ. Въ Санктпетербургѣ, 1798 года (Наступна сторінка:) Енеида на малороссійскій языкъ перелицїованная И. Котляревскимъ. Часть I. Съ дозволенія Санктпетербургской Цензуры. Иждивеніемъ М. Парпуры. Въ Санктпетербургѣ, 1798 года. (Наступна сторінка:) Любителям малороссійскаго слова Усерднѣйше посвящается.
 7. Кіевская Старина (in Росі́йська дорефо́рмена орфогра́фія). 1902. 
 8. Котляревський І. П. Повне зібрання творів. – К.: Наукова думка, 1969 р.
 9. Снігур І. Шевченко і нація // Літературно-мистецький місячник «Похід» (Гайденау, Німеччина). — 1946. — Ч. 1. — С. 6.
 10. Парк ім. І. П. Котляревського у Полтаві на Wikimapia
 11. Парк ім. Котляревського у Києві на Wikimapia
 12. Історія створення нашої гімназії
 13. Перший пам'ятник на могилі поставили в 1839 році. В 1900 році був встановлений новий надгробний пам'ятник. Чотиригранний гранітний обеліск темно-сірих кольорів із бронзовим барельєфом письменника в лавровому вінку. Нижче — слова Тараса Шевченка: Будеш, батьку, панувати,
  Поки живуть люди;
  Поки сонце з неба сяє,
  Тебе не забудуть!
 14. "Ми любимо Україну! Іван Котляревський". Archived from the original on 20 січень 2013. Retrieved 23 вересень 2013.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 15. У Придністров'ї відкрили пам'ятник українському письменнику та офіцерові російської армії Іванові Котляревському (рос. В Приднестровье открыли памятник украинскому писателю и офицеру русской армии Ивану Котляревскому)
 16. Постанова Ради Міністрів Української РСР від 07.09.1990 № 244 «Про заснування премії імені І. П.  Котляревського».

Джерела[править]

 • Волинський П. К. Іван Котляревський: Життя і творчість. — 2-ге вид., доп. і перероб. — Шаблон:К. : Державне видавництво художньої літератури, 1955. — 204 с.
 • Волинський П. К. Іван Котляревський: Життя і творчість. — 3-тє вид., доп. і перероб. — К. : Дніпро, 1969. — 270 с.
 • Малий словник історії України / В. А. Смолій (ред.). — Шаблон:К. : Либідь, 1997. — 464 с.
 • Хропко П. П. Іван Котляревський. Біографічний нарис. — К. : Дніпро, 1969. — 102 с.

Додаткова література[править]

 • Айзеншток І. «Енеїда» Котляревського // Котляревський І. Енеїда. — X. — К. : вид-во «ЛІМ», 1931. — С. V—XXXVI.
 • Айзеншток І. І. Котляревський і українська література // Наукові записки Науково-дослідн. кафедри укр. культури. — X., 1927. — № 6. — 289 с.
 • Айзеншток І. Котляревський як поет // Котляревський І. Енеїда. — X., 1928. — С. VII–XLVI.
 • Бужинський М. Метрика І. П. Котляревського.— Україна, 1926. — № 5. — С. 70.
 • Возняк М. Іван Котляревський (його життя й творчість) / В кн.: Котляревський Іван. Твори. — Львів: вид-во «Просвіта», 1928. — С. V–XXVIII.
 • Енциклопедія «Черкащина» / Упорядник Віктор Жадько. — К., 2010. — С. 466.
 • Жадько В. Український некрополь. — К., 2005. — С. 208.
 • Нахлік Є. Перелицьований світ Івана Котляревського: текст — інтертекст — контекст. — Львів, 2015. — 543 с. : іл.
 • Ніна Воскресенська про Олександра Македонського, Клеопатру, Івана Котляревського, Гаррі Гудіні, Фрітьофа Нансена / Н. Воскресенська. — К. : Грані-Т, 2007. — 120 с. — (Життя видатних дітей). — ISBN 978-966-2923-86-5.
 • Кулжинский И. Некоторые замечания касательно истории и характера малороссийской поэзии // Украинский вестник. — 1825. — Ч. 5. — № 2. — С. 100—101; Ч. 5. — № 3. — С. 186—187. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Стеблин-Каминский с. Биография поэта Котляревского // Северная пчела. — 1839. — № 146. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Галанин И. Котляревский // ЖМНП. — 1841. — Ч. 32. — Отд. 6. — С. 44. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Пассек В. Котляревский и его «Энеида», издаваемая в Харькове // Москвитянин. — 1841. — Ч. 2. — № 4. — С. 562—567. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Вергилиева «Энеида», на малороссийский язык переложенная И. Котляревским. — Харьков, в университ. типографии, 1842. — С. 428. / Рец. : Библиотека для чтения. — Т. 56. — 1843. — Отд. 6. — С. 46–49. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Сементовский Н. Биографические заметки о Котляревском // Северная пчела. — 1846. — № 82–84. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Головацкий Я. Иван Котляревский // Пчола. — 1849. — № 3. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • И. Г. Иван Петрович Котляревский // ЖМНП. — 1849. — Ч. 64. — № 10. — С. 37–41. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • [Терещенко А.] Иван Петрович Котляревский // Основа. — 1861. — № 2. — С. 160—175. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • H. М. Краткий исторический очерк украинской литературы // Основа, 1862. — № 3. — С. 53–57. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания о И. П. Котляревском // Полт. губ. ведомости. — 1866. — № 45–47. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания об И. П. Котляревском. Из записок старожила. — Полтава, 1869. — 39 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания об И. П. Котляревском. Из записок старожила. — Вид. 2-ге. — Полтава. — 1871. — 39 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Українець [Драгоманов М.] Література російська, великоруська, українська і галицька // Правда. — 1874. — № 2. — С. 59–69.
 • Стеблин-Каминский Ст. Воспоминания об И. П. Котляревском (Из записок старожила). — Полтава, 1883. — 44 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Горленко В. Из бумаг И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1883. — № 5. — С. 146—154. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Н. М. В. [Минский]. Иван Петрович Котляревский (Критико-биографический очерк) // Новь. — Т. I, 1884. — № 4, декабрь. — С. 702—713; 1885. — № 5, январь. — С. 126—133. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Науменко В. К пятидесятилетию со дня смерти Ивана Петровича Котляревского // Киев. старина. — 1888. — № 11. — С. 374—394. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • [Без підп.] Энеида, перелицованная на малороссийский язык И. П. Котляревский. Изд. А. С. Суворина. СПб. / Рец. : Русская мысль. — 1889. — № 9. — С. 379—380.
 • Катранов с. Иван Петрович Котляревский. Биографический очерк / В кн. : Котляревский И. П. Полное собрание сочинений на малороссийском языке. — К. — Одесса, 1890. — С. III—XXIX. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Чайченко В. [Грінченко Б.] Іван Котляревський, український письменник. Життєписне оповідання. — Львів, 1891. — 38 с.
 • Дашкевич Н. Вопрос о литературном источнике украинской оперы И. П. Котляревского «Москаль-чарівник» // Киев. старина. — 1893. — № 12. — С. 451—481. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Перетц В. К исследованию о литературном источнике оперы И. П. Котляревского «Москаль-чарівник» // Киев. старина. — 1894. — № 3. — С. 548—551. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Боцяновский Вл. К вопросу об источнике водевиля Котляревского «Москаль-чарівник» // Киев. старина. — 1894. — № 10. — С. 151—154. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Сумцов Н. Ф. К предстоящему юбилею «Энеиды» И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1897. — № 1. — С. 7–10. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Гринченко Б. Изменения текста «Энеиды» И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1897. — № 3. — С. 74–76. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • А. Л[азаревский]. Поездка в Полтаву // Киев. старина. — 1897. — № 4. — С. 67–77. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Бучневич В. Е. Домик Котляревского и памятник его в Полтаве // Историч. вестник. — 1897. — № 12. — С. 943—947. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • [Гринченко Б.] Иван Котляревский. Описание его жизни. — Полтава: вид. Губ. земства, 1898. — 48 С. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Коваленко Гр. Иван Котляревский. Биографический очерк. — Чернігів: тип. Губ. земства, 1898. — 20 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • На великі роковини в пам'ять Івана Котляревського. — Перемишль: видав Володимир Масляк, 1898. — 56 с.
 • Дашкевич Н. Малорусская и другие бурлескные (шутливые) Энеиды // Киев. старина. — 1898. — № 9. — С. 145—188. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Коваленко Грицько. Століття «Енеїди» Івана Котляревського // ЛНВ. — т. IV. — 1898. — Кн. 10. — С. 1–10.
 • Франко Іван. Писання I. П. Котляревського в Галичині // ЗНТШ. — т. XXVI. — 1898. — Кн. 6. — С. 1–14. [Див.: Франко Іван. Твори. В 20 т. — Т. XVI. Літературно-критичні статті. — К. : Держлітвидав України, 1955. — С. 298—310.].
 • О. М[аковей]. Столітні роковини відродження українсько-руського письменства // ЗНТШ. — т. XXVI. — 1898. — Кн. 6. — С. 1–14; також: ЛНВ. — т. IV. — 1898. — Кн. 11. — С. 101—114.
 • Василенко В. О юбилее и памятнике И. П. Котляревскому в Полтаве // Киев. старина. — 1898. — № 12. — С. 71–75. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Масляк В. Значення Ів. Котляревського в руській літературі // Руслан. — 1898. — № 269—272; Діло. — 1898. — № 268—269.
 • Франко Іван. Галицький «Москаль-чарівник» // ЗНТШ. — Т. XXVII. — 1899. — Кн. 1. — С. 1–22. [Див.: Франко Іван. Про театр і драматургію. К. : Вид-во АН УРСР, 1957. — С. 156—159].
 • Срезневский Вс. Знакомство И. И. Срезневского с И. П. Котляревским // Киев. старина. — 1899. — № 1. — С. 1–8. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Коваленко Гр. [Б. Гринченко]. Иван Котляревский. Описание его жизни. Полтава, 1898. 48 С. / Рец. : ЛНВ. — Т. VII. — 1899. — Кн. 9. — С. 200. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Житецкий П. Энеида И. П. Котляревского и древнейший список ее // Киев. старина. — 1899. — № 10. — С. 1–30; № 11. — С. 127—166; № 12. — С. 277—300.
 • Грінченко Б. В справі рецензії на книжку Б. Грінченка «Иван Котляревский» // ЛНВ. — т. VIII. — 1899. — Кн. 10. — С. 39–40.
 • Житецкий П. «Энеида» Котляревского и древнейший список ее в связи с обзором малорусской литературы XVIII в. — К. : изд. «Киев, старина», 1900. — 174+130 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Житецкий П. «Энеида» Котляревского и древнейший список ее в связи с обзором малорусской литературы XVIII в. [Продовження] // Киев. старина, 1900. — № 1. — С. 16–45; № 2. — С. 163—191; № 3. — С. 312—336, Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Франко Іван. П. Житецкий. «Энеида» И. П. Котляревского и древнейший список ее (Киевская старина, 1899, X—XII, 1900, I—III) / Рец. : ЗНТШ. — т. XXXVIII. — 1900. — Кн. 6. — С. 24–41. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Коваленко Гр. В справі рецензії на книжку Б. Грінченка «Иван Котляревский. Описание его жизни» // ЛНВ. — т. IX. — 1900. — Кн. I. — С. 64–65.
 • Ефименко А. Котляревский в исторической обстановке // Вестник Европы, 1900. — № 3. — С. 320—339. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Студинський Кирило. Козацтво і гайдамаччина в «Енеїді» Котляревського / В кн.: Студинський Кирило. Літературні замітки. — Львів, 1901. — С. 5–32.
 • Дашкевич Н. Старейший список «Малороссийской Энеиды» И. П. Котляревского // Чтения в ис. общ-ве Нестора летописца. — Кн. IV. — 1901. — Вип. I. — Отд. II. — С. 33–42. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Сперанский М. Заметки к истории «Энеиды» И. П. Котляревского. — Львів. : изд. «Галицко-русской Матицы», 1902. — 16 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Кочубей М. Н. К вопросу о генетической связи «Москаля-чарівника» и «Простака». — СПб. : Изд-во худ. печати, 1902. — 60 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Грінченко Б. Оповідання про Івана Котляревського. — СПб., 1902. — 32 с.
 • Срезневский В. И. О нескольких автографах И. П. Котляревского // ЖМНП. — 1902. — № 3. — С. 119—131. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Василенко Ник. К биографии И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1902. — № 4. — С. 1–5. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Отчет о сооружении памятника И. П. Котляревскому в г. Полтаве. — Полтава: изд. Полт. гор. управы, 1903. — 33 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Тобілевич I. (Карпенко-Карий). «Наталка Полтавка». Сторінка з споминів / Літературний збірник, зложений на спомин О. Кониського. — К. : вид-во «Вік», 1903. — С. 102—110. [Див.: Хрестоматія критичних матеріалів. — Т. І. — К. : Рад. школа, 1947. — С. 30–35].
 • Малинка А. К вопросу об источнике «Москаля-чарівника» Котляревского // Киев. старина. — 1903. — № 7–8. — С. 1–4. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • [Без підп.] Открытие памятника И. П. Котляревскому // Историч. вестник, 1903. — № 10. — С. 331—335. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Дмитриев Н. К истории открытия памятника И. П. Котляревскому в г. Полтаве // Киев. старина. — 1903. — № 10. — С. 153—167.Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Ефименко А. И. П. Котляревский // Журнал для всех. — 1903. — № 10. — С. 1223—1228. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • И. П. Котляревский (Опыт характеристики) // Русская мысль. — 1903. — № 10. — С. 125—140. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Коваленко Гр. Деятельность и значение И. П. Котляревского в истории украинского общества // Земский сборник Черниг. губ. — 1903. — Кн. 10–11. — С. 152—163. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • В. — подав. До характеристики семінарських часів Івана Котляревського // ЛНВ. — Т. XXIV. — 1903. — Кн. 12. — С. 209—215.
 • Сумцов Н. Ф. Бытовая сторона «Энеиды» И. П. Котляревского / В кн.: Сумцов Н. Ф. Из украинской старины. — X. : тип. «Печатное дело», 1905. — С. 14–35. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Срезневский В. К биографии И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1905. — № 6. — С. 239—242. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Павловский И. Фр. Участие И. П. Котляревского в формировании малоросских казачьих полков в 1812 г. // Киев. старина. — 1905. — № 6. — С. 309—320. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • П-ко Вл. И. П. Котляревский — ученик Екатеринославской семинарии. // Киев. старина. — 1905. — № 7–8. — С. 46–47. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Павловский И. Фр. К биографии И. П. Котляревского // Киев. старина. — 1905. — № 10. — С. 1–10; № 11–12. — С. 65–66. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Павловский И. Фр. Полтава в XIX столетии (Очерки по архивным данным, с рисунками) // Киев. старина. — 1905. — № 11–12. — С. 328—342. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Кримський А. Ода Сафо в перекладі Ів. Котляревського // ЛНВ. — Т. XXXIII. — 1906. — Кн. 3. — С. 516—517.
 • Доманицький В. Ода Сафо в перекладі І. Котляревського // Україна. — 1907. — № 7–8. — С. 234—236.
 • Павловский И. И. П. Котляревский. Биографический очерк. — X., 1908. 31 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Жук Михайло. Ілюстровані твори Котляревського («Твори» Ів. Котляревського, Київ, 1909) / Рец. : ЛНВ. — т. XXVIII. — 1909. — Кн. 10. — С. 142—146.
 • Грінченко Б. Оповідання про Івана Котляревського. — [К.]: вид. М. Грінченко, [1912]. — 32 с.
 • Щепотьев Вл. Демократические симпатии И. П. Котляревского // Труды Полтавской ученой архивной комиссии, вип. VIII, Полтава, 1912. — С. 37–45. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Короленко В. Г. Случайные заметки. Котляревский и Мазепа // Русские записки. — 1916. — № 10. — С. 284—296. [Див.: Короленко В. Г. Собрание сочинений. В 10 т. — Т. 8. — М. : Гослитиздат, 1955. — С. 373—378]. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Житецький П. Г. «Енеїда» Котляревського в зв'язку з оглядом української літератури XVIII століття. — К., 1919. — 120 с.
 • Марковський М. Найдавніший список «Енеїди» І. П. Котляревського і деякі думки про генезу цього твору. — К. : Вид-во УАН, 1927. — 182 с. — (Збірник іс.-філол. відд. — № 44).
 • Якимович с. Приповідки І. П. Котляревського // Етнограф. вісник, 1928. — Кн. 7. — С. 207—210.
 • Новицький М[икола]. «Енеїда» І. П. Котляревського / В кн.: Котляревський Іван. Вергілієва Енеїда. — К. : Держлітвидав, 1936. — С. V—XXXIX.
 • Плющ П. П. До характеристики мовних засобів гумору в «Енеїді» Котляревського / Мовознавство (Ін-т мовознавства АН УРСР). — Т. 4–5. — 1947. — С. 18–33.
 • Новицький М[икола]. І. П. Котляревський і його творчість / В кн.: Котляревський І. П. Вибрані твори. — Вид. 2-ге. — [К. — X.], Держлітвидав, 1937. — С. 5–42.
 • Стебун І. І. П. Котляревський / В кн.: Котляревський І. П. Твори. — К. : Держлітвидав України, 1948. — С. 3–12.
 • Чаговець В. Невмируща Наталка / В кн.: Котляревський І. Наталка Полтавка. — К. : Мистецтво, 1948. — С. 47–55.
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський і російська література // Наукові записки (Київський пед. ін-т). — Т. 7. — Філол. серія. — № 2, 1948. — С. 117—140.
 • Волинський П. К. До 150-річчя виходу в світ «Енеїди» І. П. Котляревського // Рад. школа. — 1948. — № 6. — С. 6–11.
 • Сиваченко М. «Енеїда» І. Котляревського (До 150-річчя з часу опублікування) // Вітчизна. — 1948. — № 12. — С. 131—140.
 • Возник М. Півтора сторіччя епохальної книги. [Про «Енеї-ду»] // Рад. Львів. — 1948. — № 12. — С. 67–72.
 • Пільгук Іван. Народні мотиви творчості Котляревського // Рад. література, 1938. — № 11. — С. 161—180.
 • Крижанівський Степан. Шевченко і Котляревський // Літ. журнал. — 1938. — № 11. — С. 114—116.
 • Киселев П. И. П. Котляревский // Лит. обозрение, 1938. — № 22. — С. 73–74.
 • Стебун I. I. I. П. Котляревський. Критико-біографічний нарис. — Вид. 2-ге, випр. — К. : Держлітвидав, 1941. — 92 с.
 • Пільгук Ів. Минуло сто літ… («Енеїда» Котляревського) // Літ. і мистецтво. — 1942. — № 20.
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський. Лекція для студентів-заочників пед. вишів. — К. : Рад. школа, 1950. — 31 с.
 • Секарєва К. М. Рукописи І. П. Котляревського // Рад. літературознавство. — 1950. — № 13. — С. 70–71.
 • Гудзий Н. К. «Энеида» И. П. Котляревского и русская травестированная поэма XVIII в. // Вестник Моск. ун-та, 1950. — С. 127—143. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Сенченко Іван. Живий Котляревський // Літ. і мистецтво. — 1944. — № 1.
 • Чаговець Всеволод. Великий співець України.— Рад. Україна, 1944. — № 177.
 • Плющ П. П. Ідіоматичні вислови в «Енеїді» Котляревського (До питання про народну українську фразеологію в «Енеїді») // Наукові записки (Ін-т мовознавства АН УРСР). — Т. ІІ–III. — 1946. — С. 47–76.
 • Коваленко Леонід. Поет, новатор і патріот // Вітчизна. — 1946. — № 6. — С. 149—162.
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський і російська література // Рад. школа. — 1946. — № 6. — С. 41–47.
 • Волинський П. К. І. П. Котляревський. Життя і творчість. — К. : Держлітвидав України, 1951. — 175 с.
 • Шамрай А. Перший твір нової української літератури ["Енеїда" І. П. Котляревського]. — К., 1951. — 44 с. — (Т-во для поширення політ. і наук. знань УРСР).
 • Дурылин С. М. С. Щепкин и И. П. Котляревский. Из истории русско-украинских литературных и театральных отношений. / В кн.: Русско-украинские литературные связи. — М. : Гослитиздат, 1951. — С. 79–106. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Еремин И. П. Иван Петрович Котляревский (1769—1838). — М. : Искусство, 1952. — 51 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Шамрай А. П. Проблема реалізму в «Енеїді» I. П. Котляревського / В кн.: Котляревський I. П. Повне зібрання творів. В 2 т. — Т. I. — К. : Вид-во АН УРСР, 1952. — С. 9–62.
 • Кирилюк Є. П. I. П. Котляревський і його значення в історії української літератури /В кн.: Котляревський І. П. Повне зібрання творів. В 2 т. — Т. II. — К. : Вид-во АН УРСР, 1953. — С. XI–XLVII.
 • Дурилін С. М. М. С. Щепкін та І. П. Котляревський / В кн.: Російсько-українське літературне єднання. 36. статей, вип. І. — К. : Держлітвидав України, 1953. — С. 77–110.
 • Галкін В. П. Літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського в Полтаві // Літ. в школі. — 1953. — № 1. — С. 90–92.
 • Возняк М. Класик нової української літератури (До 115-х роковин з дня смерті І. П. Котляревського) // Жовтень. — 1953. — № 11. — С. 109—115.
 • Пільгук І. І. Життя і творчість І. П. Котляревського. Стенограма публічної лекції. — К., 1954. — 40 с. — (Т-во для поширення політ, і наук, знань УРСР).
 • Рыльский М. И. П. Котляревский. Энеида. Перевод с укр. И. Бражнина. М., Гослитиздат, 1953 / Рец. : Новый мир, 1954. — № 3. — С. 245—247. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Вашенко В. с., Медведев Ф. П., Петрова П. О. Лексика «Енеїди» І. П. Котляревського. Покажчик слововживання. — X., Вид-во Харківського ун-ту, 1955. — 208 с. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Волинський П. К. Іван Котляревський. Життя і творчість. — Вид. 2-ге, доповн. і переробл. — К. : Держлітвидав України, 1955. — 204 с.
 • Шамрай А. «Наталка Полтавка» І. Котляревського. — К. : вид-во «Мистецтво», 1955. — 75 с.
 • Еремин И. П. И. П. Котляревский и его «Энеида» / В кн.: Котляревский И. П. Энеида. Перевод с укр. — М. : Гослитиздат, 1955. — С. 3–24. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Мольнар М. Твори Івана Котляревського в чеських і словацьких перекладах // Літ. газета. — 1955. — № 37.
 • Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського. Путівник. — Полтава: Обласне вид-во, 1956. — 72 с.
 • Жинкин Н. П. К вопросу об оде И. Котляревского «Песня на новый 1805 год… кн. А. Б. Куракину» // Учені записки (Харківський ун-т). — Т. 70. — Труди філол. фак. — Т. 3. — 1956. — С. 285—291. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Кирилюк Є. П. I. П. Котляревський і його значення в історії української літератури / В кн.: Котляревський І. П. Твори. — К. : Держлітвидав України, 1957. — С. 3–41.
 • Худенский К. «Энеида» Котляревского / В кн.: Котляревский И. П. Энеида. Перевод с укр. К. Худенского. — Калининград: Калининградская правда, 1957. — С. 3–6. Обнаружена петля в шаблонах: Шаблон:Ref-info
 • Хропко П. П. Іван Петрович Котляревський. Літературний портрет. — К. : Держлітвидав України, 1958. 95 с.
 • Наукові записки (Полтавський літ.-меморіальний музей I. П. Котляревського), вип. І. 1958 [Зміст: Данисько О. Й. І. П. Котляревський і народнопоетична творчість. — С. 5–29; Терещенко І. І. І. П. Котляревський як педагог. — С. 30–48; Охріменко П. П. І. П. Котляревський і білоруська література. — С. 48–62; Ротач А. О. І. П. Котляревський і Полтавський театр. — С. 63–73; Северін М. Д. Військова служба І. П. Котляревського. — С. 74–82; Залашко А. Т. З архіву письменника. — С. 82–99.]
 • Федосов Л. П. Традиції І. П. Котляревського та Г. Ф. Квітки-Основ'яненка в гуморі І. С. Нечуя-Левицького // Наукові записки (Харківський пед. ін-т). — Т. 30, 1958. — С. 63–75.
 • Павлюк M. В. Іван Петрович Котляревський і українська мова // Праці Одеського держ. ун-ту. — Т. 148. Серія філол. наук, вип. 8, 1958. — С. 203—213.
 • Данилейко В. Ф. До питання про суспільно-політичні погляди І. П. Котляревського // Наукові записки (Ін-т філософії АН УРСР). — Т. 4, 1958. — С. 115—135.
 • Дейч О. Новий переклад «Енеїди» [К. Худенського] // Літ. газета. — 1958. — № 48.
 • І. П. Котляревський у критиці та документах. Збірник статей, рецензій, висловлювань / Упорядкування, вступна стаття А. Залашка. — К. : Держлітвидав України, 1959. — 214 с.
 • Залашко Анатолій. І. П. Котляревський в країнах народної демократії // Полтава. — 1959. — № 2. — С. 185—188.
 • Радецька M. М. Котляревський і Гоголь // Рад. літературознавство, 1959. — № 2. — С. 62–72.
 • Коптилов В. В. Два переклади «Енеїди» І. П. Котляревського [І. Бражніна та К Худенського] // Рад. літературознавство, 1959. — № 5. — С. 138—143.
 • Назарук О. О. «Енеїда» І. П. Котляревського в перекладі на російську мову. [Зауваження з приводу мови перекладу] // Наукові записки (Станіславський пед. ін-т). Філол. серія. — Т. III. — 1959. — С. З–16.
 • Плющ П. П. Мовні засоби гумору в «Енеїді» І. Котляревського. — К., 1959. — 68 с. — (Науково-методичний кабінет по заочній освіті при КДУ).
 • Кирилюк Є. П. І. П. Котляревський і його значення в історії української літератури / В кн.: Котляревський І. П. Твори. — К. : Держлітвидав України, 1960. — С. 3–41.
 • Комаров M. Бібліографічний покажчик видань Котляревського, творів та писань про його / На вічну пам'ять Котляревському. Літературний збірник. — К., 1904. — С. 467—494.
 • Горецький О. М. Іван Котляревський. Бібліографія (1904—1928). — Одеса, 1928. — 18 с. — (Праці Одеської центр, наук. б-ки. — Т. II. — Вип. II).
 • Гуменюк М. П. І. П. Котляревський (Коротка бібліографія критичної літератури) // Література в школі. — 1955. — № 4. — С. 84–85.
 • Котляревський Іван // 1576.ua, бібліотека українського світу — Постаті
 • Соломія Павличко. Культурні дискурси кінця століття: Котляревський, двохсотліття української літератури та її вороги. // 1576.ua, бібліотека українського світу — Тексти
 • Новиков А. Національні пріоритети  Івана Котляревського / Анатолій Новиков // Українська література в загальноосвітній школі. — 2008.– № 10. — С. 8 — 11.
 • Бондарчук П. Котляревський Іван Петрович // Шаблон:ЕІУ

Посилання[править]

Шаблон:Wikiquote Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих Шаблон:Wikisource

Шаблон:PD-письменник Шаблон:Іван Котляревський Шаблон:Authority control Шаблон:ВП-портали

Категорія:Українські письменники Категорія:Українські поети Категорія:Українські масони Категорія:Уродженці Полтави Категорія:Уродженці Полтавського полку Категорія:Випускники духовних семінарій Категорія:Надпопулярні статті Категорія:Померли в Полтаві Категорія:Поховані в Полтаві Категорія:Люди, на честь яких названі вулиці Категорія:Люди, на честь яких названі об'єкти Категорія:Люди на марках Категорія:Люди на монетах України Категорія:Сіверський карабінерний полк