Конструктор (професія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Констру́ктор — особа, яка в результаті процесу конструювання певного об’єкта техніки створює проект (наприклад, комплект креслень, технічний проект тощо), який повинен забезпечити можливість виготовлення, збирання чи спорудження необхідного об’єкта. Як правило, хоч і необов'язково, конструктор має інженерну або технологічну освіту.

Етимологія та застосування терміну[править]

Термін запозичено з нім. Konstrukteur через рос. конструктор, очевидноШаблон:Кому, в часи індустріалізації, без істотної зміни тлумачення (пор. конструювання).

Практику широкого застосування терміну в Україні успадковано з часів СРСР, коли він надзвичайно поширився як офіційна назва посади — наприклад, інженер-конструктор, генеральний конструктор тощо. Можливо назвати такі тому причини:

  • доцільність (або необхідність) означити коло інженерів, що спеціалізуються саме на проектуванні технічних об’єктів і систем на відміну від інших, які:
    • займаються проектуванням споруд (будинки, мости тощо), які переважали серед інженерів дореволюційної Російської імперії — сьогодні таких фахівців називають архітекторами;
    • спеціалізуються на експлуатації складної техніки чи організації (керуванні) виробництва, які переважали серед «радянських» інженерів;
  • політичні мотиви відокремити «червоних» (вихованих уже за радянської влади) спеціалістів від інженерів, що отримали дореволюційну освіту, тому є «старими спеціалістами», що заслуговують на значно менший рівень довіри.

Так чи інакше, усталився погляд, що конструктори — це «інтелектуальна еліта» інженерів, адже вони створюють нові зразки техніки, що потребує інших (можливо, навіть більших) інтелектуальних здібностей порівняно з інженерами, які займаються випробуванням або експлуатацією техніки.

Видатні українські конструктори[править]

Видатні світові конструктори[править]

Шаблон:Ambox/small[[Категорія:Статті, які потрібно розширити з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Всі статті, які потрібно розширити

Суміжні професії[править]

Див. також[править]

[[Категорія:Статті без джерел з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Усі статті без джерел

Категорія:Конструювання Категорія:інженерні професії