Київське намісництво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Адміністративна одиниця Російської імперії

Ки́ївське намі́сництво (рос. Киевское наместничество) — адміністративно-територіальна одиниця в Російській імперії в 17811796 роках. Адміністративний центр — Київ. Створене 16 вересня 1781 року на основі Малоросійської губернії. Складалося з 11 повітів. 31 грудня 1796 року перетворене на Київську губернію.

Історія[править]

Утворена за указом імператриці Катерини ІІ від 16 вересня 1781 року після ліквідації автономії Гетьманщини на Лівобережній Україні та її полково-сотенного адміністративно-військового устрою[1].

До складу намісництва була включена територія Київського, Переяславського, Лубенського та Миргородського полків . У 1796 році до намісництва були приєднані міста Канів, Корсунь, Богуслав та Димер, які стали повітовими (Канівський повіт, Корсуньський повіт, Богуславський повіт, Димерський повіт).

Адміністративним центром намісництва було місто Київ, в якому знаходилось намісницьке правління на чолі з намісником — вища ланка царської адміністрації на території Київського намісництва. Намісник призначався безпосередньо імператрицею.

Київське намісництво разом з Чернігівським та Новгород-Сіверським намісництвами становило Малоросійське генерал-губернаторство, на чолі якого було поставлено генерал-фельдмаршала П.Румянцева-Задунайського.

У 1797 році Київське намісництво разом з іншими намісництвами за указом імператора Павла I від 12 грудня 1796 було ліквідоване. Переважна частина його території склала відновлену Київську та новостворену Малоросійську губернії.

Повіти[править]

 1. Голтвянський повіт (Говтва)
 2. Градизький повіт (Градизьк)
 3. Золотоніський повіт (Золотоноша)
 4. Київський повіт (Київ)
 5. Козелецький повіт (Козелець)
 6. Лубенський повіт (Лубни)
 7. Миргородський повіт (Миргород)
 8. Остерський повіт (Остер)
 9. Переяславський повіт (Переяслав)
 10. Пирятинський повіт (Пирятин)
 11. Хорольський повіт (Хорол)

Карти[править]

Примітки[править]

Джерела[править]


Шаблон:Адміністративно-територіальний поділ Російської імперії на 1 грудня 1796 року

Категорія:Намісництва України Категорія:Історія Київської області Категорія:Історія Полтавської області Категорія:Держави і території, засновані 1781 Категорія:1781 в Україні Категорія:Зникли 1796