Зоологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Шаблон:Sidebar with collapsible lists Зооло́гія (грец. ζωο та λογος) — це розділ біології, що вивчає тварин та їхні взаємозв'язки з довкіллям.

Досліджує різноманітність тварин, систематизує їх, вивчає їхню зовнішню та внутрішню будову, закономірності їхнього індивідуального та історичного розвитку, їхню еволюцію, поведінку, географічне поширення, функціональну біогеоценотичну й біосферну роль, взаємозв'язки з середовищем та іншими організмами, питання практичного використання і охорони вразливих видів, засоби контролю шкідників і паразитів тощо.

Розділи зоології та суміжні дисципліни

Базовою зоологічною дисципліною є систематика тварин, її складовими зокрема є таксономія (іноді вважається синонімом систематики) та зоологічна номенклатура (регулюється Міжнародним кодексом зоологічної номенклатури).

За систематичним положенням тварин виділяють наступні розділи зоології, що у різні способи вивчають окремі групи тварин: теріологія, орнітологія, герпетологія, іхтіологія, малакологія, ентомологія, карцинологія, акарологія, арахнологія, гельмінтологія, протозоологія тощо.

Також виділяють зоологію безхребетних і зоологію хребетних.

Основними розділами зоології за підходами та методами вивчення тварин є наступні: морфологія тварин (зокрема анатомія), порівняльна анатомія, еволюційна біологія тварин, етологія, паразитологія, екологія тварин, зоогеографія, фауністика, палеозоологія тощо.

Суміжними дисциплінами або міждисциплінарними з зоологією напрямками є екологія, охорона природи, гідробіологія, біогеографія, біоспелеологія, палеонтологія, антропологія, популяційна генетика, біомеханіка, фізіологія, цитологія, гістологія, ембріологія, біологія розвитку, генетика, космічна біологія, ветеринарія, захист рослин, мисливствознавство тощо.

Невід'ємною частиною сучасної зоології, перш за все зоологічної таксономії, є застосування методів молекулярної біології.

Історія зоології

Шаблон:Розширити

Провідні установи

В Україні провідною науковою установою загально-зоологічного профілю є Інститут зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України.

Аналогічні науково-дослідні зоологічні заклади державного фінансування існують також в багатьох інших країнах світу, наприклад, Шаблон:Не перекладено, Зоологічний інститут Російської академії наук, Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено, Шаблон:Не перекладено (Філадельфія, США), Шаблон:Не перекладено (Мадагаскар) тощо.

Одним з найбільших зоологічних центрів у світі є Шаблон:Не перекладено, що включає зокрема три науково-дослідних інститути.

Одними з найбільш відомих зоологічних установ у світі є Музей природознавства у Лондоні та Національний музей природознавства у Парижі, що не лише зберігають та експонують колекції тварин, але є і великими науково-дослідними центрами. Так само в більшості великих природознавчих музеїв світу містяться науково-дослідні відділи, що проводять дослідження у галузі зоології.

Зоологічні товариства та нагороди

Найдавнішим зоологічним товариством є засноване 1788 року Лондонське Ліннеївське товариство, членство в якому отримують найвидатніші зоологи та ботаніки. Однією з нагород товариства є Медаль Ліннея, найпрестижніша міжнародна наукова нагорода у галузях зоології та ботаніки.

Серед найстаріших і найавторитетніших зоологічних товариств також Шаблон:Не перекладено (засноване 1826 року). Щорічно товариство вручає Шаблон:Не перекладено, міжнародну нагороду за видатний внесок у розвиток зоології.

Престижною міжнародною нагородою у галузі зоології є також Медаль Даніеля Жиро Елліота Національної академії наук США.

Більшість зоологічних нагород є регіональними і вручаються лише представникам однієї країни або регіону. Наприклад, престижною науковою нагородою у галузі зоології (а також ботаніки і геології) є Шаблон:Не перекладено, яка однак вручається лише за дослідження що стосуються Австралії.

В Україні не існує загально-зоологічного товариства, проте існують товариства по окремим розділам зоології: Українське ентомологічне товариство, Українське наукове товариство паразитологів, Українське орнітологічне товариство імені К. Ф. Кесслера, Українське теріологічне товариство НАН України тощо.

Найвищою нагородою у галузі зоології в Україні є Премія НАН України імені І. І. Шмальгаузена. До 1993 року, коли було запроваджено цю премію, за видатні здобутки у галузі зоології (серед інших дисциплін) українським науковцям вручалася Премія імені Д. К. Заболотного АН УРСР.

Найвідоміші зоологи України

Сучасні

Шаблон:Col-begin Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-end У діаспорі Шаблон:Col-begin Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-end

Історичні

Шаблон:Col-begin Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-end

Найвідоміші закордонні зоологи

Сучасні

Шаблон:Col-begin Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-end

Історичні

Шаблон:Col-begin Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-2

Шаблон:Col-end

Підручники українською

  • Зоологія безхребетних / Г. Й. Щербак, Д. Б. Царичкова, Ю. Г. Вервес. — Книга 1, книга 2, книга 3. — Київ: Либідь, 1995, 1996, 1997. — 320 с., 320 с., 352 с.
  • Зоологія безхребетних / Г. Й. Щербак, Д. Б. Царичкова. — Друге видання. — Київ: Київський університет, 2008. — 620 с.
  • Зоологія з основами екології: підручник / А. Ф. Сеник, О. П. Кулаківська. — 2-ге вид. — Л. : Каменяр, 2008. — 287 c.
  • Зоологія хордових: підручник / Й. В. Царик, І. С. Хамар, І. В. Дикий, І. М. Горбань, В. В. Лєснік, Є. Б. Сребродольська; ред.: Й. В. Царик; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Львів, 2015. — 354, [1] c.

Література

Посилання

Шаблон:Stub-meta Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission deniedШаблон:Authority control

Категорія:Розділи біології