Західний Буг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Категорія:Річки за алфавітом Шаблон:Картка

  1. ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ Шаблон:Hatnote

За́хідний Буг (Буг) (біл. рака Заходні Буг, пол. Bug) — річка в Україні, Білорусі та Польщі (де має назву просто Буґ), ліва притока Нарева (басейн Вісли).

Етимологія[править]

Гідронім Західний Буг (Бугъ, Богъ) — індоєвропейського походження; вперше з'являється на сторінках літопису поряд з етнонімом «бужани». Назва походить від індоєвропейського кореня *bheug(h) — «гнути, згинати», етимологічно споріднене з праслов'янським інфінітивом *bъgati — «вигинати, закручувати» та з праслов'янським коренем *bag- // *bog- // *bug- із реконструйованим значенням «затоплене місце; течія, потік», споріднене з праслов'янським іменником *bag-no — «багно, болото». Назва вказує на особливості гідроландшафту річки з великою кількістю закрутів та заболочених місць[джерело?]Категорія:Статті з твердженнями без джерел.

Інше тлумачення слова «Бог» — це збіжжя, врожай зернових; таке значення це слово мало в часи нашої прадавньої країни Аратти (її культура відома під назвою Трипільска археологічна культура). Врожай шанували як основу життя. Адже й досі маємо вислови: Чека́ти (жда́ти) як бо́га (кого, чого); Що бог дасть — те буде. Звідси випливає первинне значення Бога у праслов'ян. Отже річка Бог/Буг (Західний Бог/Буг) — це назва річки вздовж якої були рясні врожаю збіжжя (тобто, бога).

Опис[править]

Довжина становить 772 км (в Україні 392 км), площа басейну — 39 420 км² (в Україні — 10 100 км²). Похил річки — 0,3 м/км. Західний Буг — рівнинна річка (заболочена заплава, стариці, звивисте річище); у басейні річки багато озер, зокрема Шацькі озера. Судноплавна в нижній течії.

У басейні річки на території Львівської області є 7 водосховищ загальним об'ємом 31,4 млн м³. Найбільші з них: Добротвірське — 14,8 млн м³ та Сокальське — 4,92 млн м³.

Середньорічні витрати води змінюються по довжині річки від 1,12 (с. Сасів) до 29,5 м³/с (м. Сокаль).

В умовному створі на кордоні України, Польщі та Білорусі середні витрати води р. Західний Буг становлять 52,3 м³/с (отримано розрахунковим методом українськими гідрологами).[1]

Мінералізація води річки в середньому становить: весняна повінь — 497 мг/дм³; літньо-осіння межень — 518 мг/дм³; зимова межень — 573 мг/дм³.[1]

Середньорічний іонний стік з водами Західного Бугу з території України становить 793,5 тис. т/рік (58 % — весняна повінь, 26 % — літньо-осіння межень, 16 % — зимова межень).[1]

Розташування[править]

Витік розташований у селі Верхобужі Золочівського району (Львівська область) на Подільській височині (низькогірне пасмо Вороняки). В Україні тече територією Малого Полісся (в межах Надбужанської котловини), між Сокальський пасмом та Надбузькою височиною (частини Волинської височини), а також уздовж західного краю Поліської низовини. Буг впадає в штучне Зеґжинське озеро (раніше — в річку Нарву).

Основні притоки[править]

Праві

Ліві

Великі населені пункти над Бугом[править]

Буськ, Кам'янка-Бузька, Добротвір, Соснівка, Червоноград, Сокаль, Сасів, Устилуг, Володава (Влодава), Тереспіль, Дорогичин, Берестя.

Файл:Man statue in Lazenki.JPG
Алегорія річки Західний Буг, статуя на терасі Палацу-на-воді в Королівських Лазенках у Варшаві

Цікаві факти[править]

  • Західний Буг, на відміну від інших річок, починається не маленьким потічком з джерельця, а досить повноводним потоком з колодязя в селі Верхобужі. У минулому відразу при витоку річки працював водяний млин, а це означає, що води було досить, щоб крутити тяжкі млинові жорна.

Див. також[править]

Примітки[править]

  1. а б в Забокрицька М. Р., Хільчевський В. К., Манченко А. П. Гідроекологічний стан басейну Західного Бугу на території України. — К. : Ніка-Центр, 2006. — 184 с. — ISBN 966-521-397-0.

Джерела[править]

Посилання[править]

Шаблон:Sister Категорія:Посилання на категорію Вікісховища відрізняється від властивості Вікіданих

Шаблон:Бібліоінформація Шаблон:Західний Буг Шаблон:Основні річки України Шаблон:Річки Польщі

Шаблон:River-stub Шаблон:Stub-meta Шаблон:Belarus-geo-stub

Шаблон:Stub-meta Категорія:Річки Львівської області Категорія:Річки Волинської області Категорія:Річки Берестейської області Буг Категорія:Міжнародні річки Європи Категорія:Західний Буг Категорія:Вісла Категорія:Люблінське воєводство Категорія:Підляшшя Категорія:Холмщина Категорія:Червоноград Категорія:Сокаль Категорія:Соснівка Категорія:Кам'янка-Бузька Категорія:Буськ Категорія:Устилуг Категорія:Берестя Категорія:Прикордонні річки