Ескадрений міноносець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску

Еска́дрений міноно́сець (скор. есмі́нець), (англ. Destroyer, пол. Niszczyciel, нім. Zerstörer) — клас багатоцільових бойових кораблів, призначених для знищення підводних човнів і надводних кораблів, боротьби з літальними апаратами, охорони своїх кораблів і транспорту в бою і при переході морем, встановлення мін. Також можуть використовуватися для розвідувальної і дозорної служби, вогневої підтримки десанту.

За сучасною класифікацією ескадрені міноносці є кораблями більшого класу ніж фрегати та меншого класу ніж крейсери.

Сучасні есмінці мають тоннажність 4000-8000 тон (найбільший есмінець — 15.656 тон у США). Досі продовжують існувати старі есмінці тоннажністю 2000-4500 т.

У флотах світу нараховується близько 200 есмінців.

Історія

Цей клас кораблів з'явився в кінці 19 ст., у відповідь на появу торпедоносних кораблів (міноносців, торпедних катерів, та субмарин), тому есмінець має різнопланове озброєння — артилерію, торпеди, ракетну зброю, глибинні бомби.

У радянському флоті сучасні есмінці також називалися великими протичовновими кораблями.

Походження назви

Назва Ескадрений міноносець є запозиченням з російської мови. В інших мовах (зрештою до першої світової війни так було і в російській) цей клас називається «винищувач», оскільки був створений для знищення міноносців та інших легких кораблів (субмарини, катери та ін.) з торпедним та артилерійським озброєнням, які становили загрозу для крупних кораблів (лінкорів, крейсерів, а згодом й авіаносців).

[[Категорія:Статті без джерел з Шаблон:Ambox/date]]Категорія:Статті з неправильним параметром дати у шаблоніКатегорія:Усі статті без джерел

Шаблон:Mil-ship-stub

Шаблон:Типи військових кораблів XIX та XX століть

Категорія:Військові кораблі Категорія:Типи військових кораблів