Дірка (квазічастинка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти к навигации Перейти к поиску
Файл:Electron-hole.svg
Коли електрон покидає атом гелію, то на місці електрона залишається «дірка». А сам атом гелію стає позитивно зарядженим.

Ді́рка (англ. hole) — нанообласть кристала яка набуває додатнього заряду у наслідок генерації.

Позначається зазвичай латинською літерою h від назви англ. hole.

Дipкова пpовiднiсть — перенoс електричного заряду через кристал пiд дiєю зовнiшнього електричного поля, який полягає в тому, що електрони не вповні зайнятої основної смуги, переміщаються на незайняті квантові рiвнi (електронні дiрки) в сферi цiєї смуги в напрямкові, протилежному векторовi електричного поля, що формально відповідає пересуванню позитивних зарядiв у напрямку цього вектора.

Дірка має додатний заряд, який за величиною дорівнює заряду електрона. Спін дірки визначається спіном електронів у валентній зоні. Для більшості поширених напівпровідників, таких як кремній, арсенід галію тощо, він дорівнює 3/2.

У напівпровідниках p-типу дірки є основними носіями заряду. Оскільки дірка переміщується в кристалі, як і вільний носій електричного заряду, то їй приписують позитивний заряд. Якщо діє зовнішнє електричне поле, в кристалі напівпровідника виникає впорядковане переміщення дірок і до електричного струму вільних електронів (електронна провідність) додається електричний струм, пов'язаний з переміщенням дірок (діркова провідність).

Дірки зазвичай характеризуються ефективною масою. Для низки напівпровідників валентна зона вироджена в центрі зони Брілюена, хоча при більших квазі-імпульсах це виродження зникає. Тому існує кілька валентних зон і кілька типів дірок, які відрізняються ефективоною масою. Ці дірки називають, відповідно, легкими дірками й важкими дірками.

Див. також

Джерела

  • Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
  • Ошибка Lua: не удаётся создать процесс: proc_open(/var/log/nginx/wikiinfo_lua.error.log): failed to open stream: Permission denied
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0

Шаблон:Квазічастинки Шаблон:Частинки

Шаблон:Stub-meta

Категорія:Фізика напівпровідників Категорія:Квазічастинки